News

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Loading the player...

7 soruda laktozsuz sütle ilgili bilmeniz gereken her şey

Etrafınızda her geçen gün laktozsuz süt içenlerin sayısı artıyor, farkındasınızdır… Peki, neden? Laktoz intoleransı nedir? Belirtilerini nasıl anlarsınız? Laktozsuz süt içince günlük akışınızda neler değişecek? Bilmek istediğiniz her şeyin cevabı burada…

7 soruda laktozsuz sütle ilgili bilmeniz gereken her şey

 1

Nedir bu laktoz intoleransı?

Sindirim sorunu, karın şişkinliği, karın ağırısı, gaz veya mide bulantısı gibi sıkıntılarınız var mı? Bunun sebebi laktoz intoleransı olabilir… Çünkü laktoz intoleransı sütün içindeki laktozun sindirilemediği durumlarda ortaya çıkıyor.  

Laktozsuz Süt Nedir? Laktozsuz Süt Kilo Aldırır mı?

Olmanız gereken kilo. İdeal kilonuz, ideal kilo hesaplama

Laktozsuz Süt Nedir? Laktozsuz Süt Kilo Aldırır mı?

7 Nisan 2019 Diyet İçecekler Yorum567 Görüntülenme

Son zamanlarda Laktozsuz Süt sıkça gündeme gelmekte ve pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Peki laktozsuz süt nedir? Neden tercih edilir? Laktoz intoleransı ne demektir? Merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızca cevap vereceğiz.

Süt içerisinde “laktoz” adı verilen şeker barındırır. Süt şekeri olarak da bilinen laktoz yani şeker ince bağırsaklarda laktaz enzimiyle parçalanarak vücut açısından emilmeye müsait duruma getirilir ve emilir. Eğer vücudunuzda bu parçalama işlemini gerçekleştiren laktaz enzimi yetersiz ise laktozu parçalayamaz ve bunun sonucunda şişkinlik, gaz, ishal vb. sindirim sorunlarına neden olur. Özellikle süt içince bu gibi etkileri 30 dakika içerisinde hissedenlerin vücudunda laktoz şekerini parçalayan laktaz enziminin az oluşu etkilidir. Doğal olarak bu kişiler her zaman “süt bana dokunuyor.” diyerek tüketmeyi istemezler.

Eğer sizde süt içtikten yaklaşık 20-30 dakika sonra yukarıda bahsedilen sindirim problemlerini yaşamaya başlıyorsanız siz de de laktaz enzimi eksikliğinden kaynaklanan “Laktoz İntoleransı” olma ihtimali çok yüksektir.

Yukarıda bahsedildiği gibi laktaz enzimi yetersiz olan kişilerin rahat bir şekilde süt tüketmesi amacıyla sütün içerisine laktaz enzimi ilave edilerek laktozun paketleme aşamasında parçalanması sağlanır. Bu sayede süt besin değerlerinden bir şey kaybetmez. Laktaz sindirimi daha kolay olan glikoz ve galaktoza çevrilmiş olur. Bu sayede şişkinlik, mide bulantısı, ishal, gaz gibi sorunlara maruz kalmadan rahatlıkla süt tüketebilirsiniz.

Laktozun sütte bulunan doğal şeker olduğunu belirtmiştik. Laktozsuz sütte süt şekeri (laktoz) laktaz enzimi eklenerek zaten içerisinde bulunan glikoz ve galaktoz şeklinde ayrıştırılmış hale getirilir. Laktozun parçalanması ile ortaya çıkan glikoz ve galaktoz ise laktoza göre tatlılık derecesi yaklaşık 4 kat fazladır. Aslında aynı şekeri içermektedirler. Ancak daha tatlı algılanmasının sebebi budur. Bununla birlikte laktozsuz süt normal süt ile aynı besin değerlerine sahiptir.

Eğer süt içince yukarıda belirtilen sindirim problemleri sebebiyle siz ya da çocuğunuz süt içmiyorsa bu yazımızdan sonra mutlaka laktozsuz tercih ederek sütü tekrar hayatınıza kazandırın.

Sütün yararları ve besin değerleri saymakla bitmez. Hele çocukları asla sütten mahrum bırakmamalısınız. Sütteki kalsiyum, doymuş yağlar, vitamin ve mineraller sağlıklı bir hayat sürmek, hasta olmamak, vücudu dirençli kılmak için olmazsa olmazlar arasındadır.

Ayrıca laktoz şekeri yoğurtta da bulunmaktadır. Eğer yoğurt ile ilgili aynı sindirim problemlerini yaşıyorsanız laktozsuz yoğurt tercih edebilirsiniz.

Özellikle laktozsuz süt içenler tadının daha tatlı gelmesi sebebiyle şekerli olduğunu bu nedenle diyet yaparken tüketilmemesi gerektiğini düşünürler. Sizin de kafanızda laktozsuz süt kilo aldırır mı ? Kilo yapar mı ? ya da laktozsuz süt zayıflatır m ? gibi sorular yer alıyorsa kısaca şöyle belirtelim: kesinlikle hayır ! Kilo aldırmaz. Zaten yukarıda da açıkladığımız üzere laktozsuz sütün tadının daha şekerli gibi hissedilmesinin sebebi içerisinde bulunan laktoz şekerinin glikoz ve galaktoz şeklinde parçalanmasıdır. His olarak 4 kat daha tatlıymış hissi verse de aslında aynı değerlere sahiptir. Yani diyet yaparken içebilirsiniz !

Laktozsuz süt spordan hemen önce ya da sonra içildiğinde yüksek tok tutma özelliği sayesinde vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Göbel ve bel bölgesindeki yağların yakımını da kolaylaştırır. Zaten açıkladığımız üzere içimi en kolay ve hafif süttür.

Ayrıca sitemizde yer alan zayıflatıcı ve doğal bitkisel çay tariflerine göz atmayı unutmayın. Amerikalı Doktor Racheal Link’in konuyla ilgili yazısı: Kaynak. Sağlıcakla kalın !

Kalori Cetveli

Kalori Cetveli

Gün geldi ve aynada artık kendimize tahammül edemeyecek seviyeye geldik. Giydiğimiz hiç bir kıyafet bize uymuyor ve durdurak bilmeyen bir şekilde kilo aldığımızı fark etmeye başlıyoruz. Muhtemelen atacağımız ilk adım, bir diyetisyene gitmek veya kendi araştırmalarımız doğrultusunda diyete başlamak olacaktır. Her iki seçenekte, kalori cetvelini genel olarak bilmekte yarar var. Hangi besinin kaç kalori olduğunu bilmek, sizi hedefinize daha hızlı bir şekilde yaklaştıracaktır. En önemlisi, basit kalori hesabı ile tabağınızda bulunması gerekenlerin miktarını bileceksiniz.

İÇİNDEKİLER;

Genel tanımı ile kalori, fiziksel aktivite ile harcanan, besinlerden alınan bir enerji birimidir. Ayrıca, vücudun metabolik faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereklidir. Kalorinin ölçülmesi, ‘’kalorimetri’’ ile sağlanır. Bu cihazın içinde besinlerin yakılıp, çıkan ısının ölçülmesiyle kalori değeri ortaya çıkar.

Yazının ilerleyen kısımlarında, yazacağımız besin değerlerinin 100 gram bazında ne kadar olduğunu gösteren tablodur. Bu tabloya göre, ortalama bir kadının günde 2000 kalori, erkeğin ise 2600 kalori alması gerektiği düşünülürse buna göre bir yol haritası çizilebilir.

Bu rakamlar ortalama değerlerdir. Kalori alımı, yaşa, sağlığa ve yaşam temposuna göre değişebilir.

Vücudun tamamen dinlenik durumdayken harcadığı enerji miktarı olarak tanımlanır. Beyin fonksiyonlarının çalışması, sinirlerin çalışması, hücrelerin yenilenip büyümesi gibi gibi. Bu hepimizin bildiği, metabolizma hızı olarakta bilinir. Daha önceki yazılarımızda metabolizma hızını etkileyen faktörlerden biride kaslar olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla belli bir yaştan sonra sportif faaliyet yoksa, kas kaybına bağlı metabolizma hızının yavaşlaması muhtemeldir. Ortalama bir bireyde, günlük kalori tüketiminin %70 civarını bazal metabolizma hızı oluştururken, kalan %30 luk kısmı fiziksel aktivite oluşturur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından geliştirilen bu pratik yöntem, Bazal metabolizma hızını hesaplamada kullanılan en basit yöntemdir.

Formül;

Erkekler için  – Ağırlığınız x 24 x 1      kcalKadınlar için  – Ağırlığınız x 24 x 0,95 kcal

Meyveler, hem kilo alma hem kilo verme dönemlerimizde olmazsa olmaz besinlerden biridir. İçeriğinde bol vitamin, lif ve doğal şeker bulunur. İçerisindeki doğal şeker sayesinde, beynimizdeki sinir hücrelerimizin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca içindeki lif sayesinde tokluk seviyenizi arttırıp sindirimi kuvvetlendirir. 

Aşağıda, yerli, tropik ve kuru meyve olarak 3 farklı bölümde kalori değerlerini yazdık.

Kuru meyvelerin içerisindeki su miktari diğer meyvelere oranla daha az olduğundan, bir porsiyonluk miktarları çok daha azdır. Bu sebepten, diğer meyvelere oranla daha yüksek kalorili görünürler.

Sebzeler lif açısından en zengin besinler arasındadır. Bu sayede sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Bunların dışında tokluk sağlayarak kilo almanıza yardımcı olur. Düşük kalorili beslenme için sebzeleri tercih etmek doğru bir karar olacaktır.

Aşağıda, taze sebzeler, kuru sebzeler ve baharatlar olarak 2 bölümde kalori değerlerini yazdık.

İnsanlığın ilk zamanlarından beri hayatımızda olan bu besinler, yaşamamız için çok önemli bir yer tutuyor. Yine lif açısından zengin olan bu besinler bağırsakların işlevini sorunsuz yerine getirilmesini sağlar. Ayrıca kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı oluyor. Özellikle kuru baklagiller bitkisel protein açısından zengin olup, glisemik indeksi düşük olduğu için, sindirim sistemi tarafından daha yavaş yıkılıyor ve bu sayede kan şekerini hızla yükseltmiyor. Buda kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor.

Etler B vitamini açısından zengin olup, demir ve protein açısından da tüm ihtiyacımızı karşılayacak besinlerdir. Balıklarda omega-3 ile ön plana çıkmaktadırlar. Omega-3, yağ yakımına destek olup, kalp ve damar sağlığını korur.

Aşağıda beyaz et, kırmızı et ve deniz ürünleri olarak 3 bölümde kalori değerlerini yazdık.

Özellikle büyüme çağında, kasların gelişmesi ve kemiklerin kuvvetlenmesi için süt ve peynir, hayatımızda önemli bir yer taşıyor. Yumurtalar ise özellikle kas gelişimi açısından, tüketildiğinde en yüksek protein emiliminin sağlandığı besinlerin başında geliyor.

Yazımızda bu konuya yer vermeseydik olmazdı. Aşağıda günümüzün hazır tüketim alanında meşhur olan, birkaç fast food ve atıştırmalıkların besin değerlerini yazdık.

Bir yazımızında sonuna geldik.

Umarız bu tablo size ürünlerin kalorisinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Sorularınız için yorum kısmına yazabilir veya Instagram’dan bize mesaj gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günler diliyoruz. ?

Referans :
www.hurriyet.com.tr
www.diyetliyiz.com
shapeyou.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button