News

Salgın döneminde kritik klima uyarısı

Muhtar Kalem SGK’yı göreve çağırdı

Muhtar Kalem SGK’yı göreve çağırdı

Hanönü-Taşköprü karayolunun 20. kilometresinde Kornapa köyü mevkiinde sarımsak işçilerini taşıyan minibüsün yoldan çıkarak takla atması ve kazada 1 sarımsak işçisinin vefat etmesi üzerine Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalem tarım işçilerinin sigortasız çalıştırıldığını ifade ederek bir açıklamada bulundu. Kalem açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Tarım sektöründe günlük olarak çalışan işçilerimiz evlerine ekmek götürmek için sıcaklarda saatlerce çalışmaktadırlar. Özellikle sarımsak çıkartma dönemi olan bu mevsimde yüzlerce emekçi kadınımız tarlalarda tüm haklardan yoksun bir vaziyette sigortasız çalıştırılmaktadır. Bizim mahallemizden de çok fazla sayıda mahalle sakini kadınlarımız tüm haklardan yoksun bir vaziyette ekim, dikim ve çapalama işlerine gitmektedirler. Son olarak Kornapa Köyü mevkiinde sarımsak işçilerini taşıyan minibüsün kaza yapması sonucu 8 vatandaşımız yaralanmış bir vatandaşımız da ne yazık ki hayatını kaybetmiştir. Bu vatandaşlarımız bu durumda bir iş kazası geçirmişlerdir. Acaba bu vatandaşlarımızın iş kazasından doğan hakları ödenebilecek midir? Ödenebileceğini hiç zannetmiyorum. Çünkü bu kadınlarımız sarımsak tarlalarında sigortasız çalışmaktadır. Bu anlamda Sosyal Güvenlik Kurumu’nu göreve davet ediyorum. Ne yazık ki şehrimizde sadece tarımsal sektörlerde değil, pek çok sektörde günlük olarak çalıştırılan vatandaşlarımız karın tokluğuna sırf evine ekmek götürebilmek için sigortasız çalıştırılmaktadırlar. ‘Ben aylığını fazla vereyim sen sigorta isteme’ diyen esnaf sayısı da bir hayli fazladır. Ne yazık ki çalışan da işten çıkartılma korkusu ile gerekli mercilere şikâyetçi olamamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu noktadaki denetimlerini sıklaştırmasını ve görevlerini eksiksiz yapmasını kendilerinden istiyorum.” 

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bayram öncesi kritik uyarılar

Koronavirüs salgını sonrası tüm vatandaşlar serbestçe bayram tatiline çıkacak olmanın heyecanını yaşıyor. Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı…

Bayram öncesi kritik uyarılar

Direksiyon başında kalp krizi geçirip, kaza yapan sürücü öldü

Dayı- yeğeni öldüren çoban: Dövecekler diye korktum, ateş ettim

Çoban hırsız sanıp ateş etti; dayı- yeğen öldü

KEMER’DE 3 NOKTADA ORMAN YANGINI ÇIKTI

KÜLE DÖNEN KONAKTAN GERİYE AHŞAP SANDALYELER KALDI

SIRTKÖY’E HAVADAN MÜDAHALE

YARASINI SARIP, GÖREVİNE DEVAM ETTİ

Antalya’da otelde yangın çıktı, müşteriler tahliye edildi

VATANDAŞLARDAN BÜYÜK DESTEK

ALEVLER 20 METREYE KADAR YÜKSELDİ, ZOR ANLAR YAŞADILAR

Koronavirüs sürecinde klima uyarısı

Dicle Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şen, yaz aylarının gelmesiyle klima kullanımının artacağını belirterek, “Klimalar kronavirüs için bir kaynak oluşturmamakta.” dedi. – Anadolu Ajansı

Koronavirüs sürecinde klima uyarısı

Antalyada nem oranı yüzde 5e düştü

KORONAVİRÜS HABERLERİ

Pandemi hastanesi olarak hizmet veren DÜ Kalp Hastanesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yoğun bakım ünitelerinden sorumlu Doç. Dr. Velat Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarının yaklaştığına değinerek, koronavirüs, diğer solunum yolu virüsleri ve bakteri gibi mikroorganizmalarla mücadele için ev ve çalışma ortamlarının havalandırılmasının önemine işaret etti.

Şen, klimalı ortamlarda özelikle yaşlı, bebek, çocuk ve bağışıklık sistemi zayıf olanların daha da hassasiyet göstermeleri gerektiğini bildirdi.

“Havalar gittikçe ısınmaya başladı. Özelikle ülkemiz gibi yaz aylarını çok sıcak geçiren bölgelerde virüsün etkinliği giderek azalacak. Yapılan çalışmalarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin ve İsviçre’nin içerisinde bulunduğu çalışmada yazın sıcak havayla beraber buna bağlı nem oranının düşmesiyle virüsün hareket kontrolü daha kolay olacaktır. Ancak tamamen kontrol altına alınacağı veya önlemlerin alınmaması anlamına da gelmemektedir. Ancak virüsün yayılım hızının daha da azalacağını düşünüyoruz.”

“Havaların ısınmasıyla bugünlerde Türkiye’nin birçok kesiminde özelikle de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde klima kullanımının artacağını söyleyen Şen, vatandaşlara, bulundukları ortamlardaki pencereleri açıp, dış ortamdan hava almaları ve nem oranını ideal bir düzeyde tutmaları önerisinde bulundu.

Şen, klimaların iç hava ortamını serinleterek bir konfor sağladığını fakat hava yoluyla bulaşan bazı mikroorganizmalar için aynı zamanda bir kaynak görevini de üstlendiğini dile getirerek, şu uyarıları yaptı:

“Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen ‘lejyoner hastalığı’ bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde uygun önlem alınmasa üst solunum yoluyla başlayıp sonrasında zatürre hastalığına ilerleyebilmekte ve ağır sağlık sonuçlarına neden olabilmektedir. Koronavirüs için aynı şeyi söylemek doğru değil. Klimalar çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz ki koronavirüs için bir kaynak oluşturmamakta. Ancak evdeki klimaların çok düzenli aralıklarla filtrelerinin değiştirilmesi, hijyen yapılması, bakımlarının belirli periyotlarla yapılması gerekiyor.”

Klimada filtrasyon mekanizmalarının sağlıklı olması gerektiğini belirten Şen, sosyal mesafeye dikkat edilerek, bakımı yapılmış, filtreleri değiştirilmiş, temizliği yapılmış klimaların bulunduğu ortamda olmanın sakınca oluşturmayacağını aktardı.

Şen, koronavirüsün sıcaklığın 20 derecenin üzerinde yine nemin yüzde 40-50’nin üzerinde olduğu ortamlarda çok daha iyi kontrol edildiğinin bilindiğini anlatarak, izolasyon sürecinde olan, karantinada bulunanların ortam sıcaklığını uygun koşullarda sağlaması gerektiğini belirtti.

Daha düşük sıcaklıklarda ise bu virüsün yaşamsal sürelerinin daha uzun olduğunu dile getiren Şen, “Bu nedenle karantinada kalan hastalarımıza ortamın sıcaklığını çok düşürmemelerini ve nem ayarını iyi yapmalarını öneriyoruz.” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanlığından kritik uyarı: Zorunlu olmadıkça klima çalıştırmayın

Sağlık Bakanlığından kritik uyarı: Zorunlu olmadıkça klima çalıştırmayın

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelledi. Güncellenen rehberde bakanlık, ev, metro, otobüs, dükkan, cami, restoran gibi mekanlarda klima kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. 

Böylece hava kaynaklı oluşabilecek bulaş risklerinin azaltılacağı vurgulanan rehberde, klima ya da iklimlendirme sistemleri kullanımında dikkat edilecek genel önlemlerin yanı sıra hastane, otel, restoran, AVM, ofis, tiyatro ve sinema salonlarında alınacak tedbirler de sıralandı. Önlemlerden bazıları şöyle:

Rehberde, Covid-19 bulaşma riskinin yurtlar gibi toplu yaşam alanlarında oldukça yüksek olduğu belirtilerek, yurtlarda kalan öğrencilerin kayıtlarının iyi tutulmasının, olgu çıkması durumunda temaslıların bulunup yayılmanın kontrolü açısından önemli olduğu vurgulandı.

Bu kapsamda, kredi yurtlar kurumuna bağlı yurtlarda alınacak önlemlerden bazıları şöyle:

Rehberde, ‘Tekne, Yatlar Gibi Gezi tekneleri (gezinti / tenezzüh), Turistik Amaçlı Deniz Araçları Ve Turistik Amaçlı Olta Balıkçılığına İlişkin Alınması Gereken Önlemler’ başlığı altında sıralanan önlemlerden bazıları ise şu şekilde:

‘Sergilerde Alınması Gereken Genel Önlemler’ başlığı altında da sergilerin girişine Covid-19 önlemleri ile ilgili el yıkama, maske kullanımı ve serginin içinde uyulması gereken kurallara ilişkin afişler asılması gerektiği belirtildi.

Sergilerin girişinde ve içerde el antiseptiği bulundurulması gerektiğine işaret edilen rehberde, sergilere ilişkin sıralanan önlemlerden bazıları şöyle:

klima zararı Haberleri

Dijital Gaste haber kategorilerindeki klima zararı etiketli haberleri listeleyin.

klima zararı Haberleri

Yukarıdaki arama formları aracılığı ile Dijital Gaste arşivinde kelime, içerik, konu araması yapabilir veya gün-ay-yıl formatında tarih girerek tarihe göre haberleri listleyebilirsiniz.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, klima hastalığının (lejyoner hastalığı) yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateşle belirti verebileceğini vurgulayarak, özellikle pandemi sürecinde klima kullanıma daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Ana Sayfa | Künye | Reklam | Gizlilik Politikası | İletişim

2021 – Tüm Hakları Saklıdır.

Salgın döneminde kritik klima uyarısı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, klima hastalığının (lejyoner hastalığı) yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateşle belirti verebileceğini vurgulayarak, özellikle pandemi sürecinde klima kullanıma daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Salgın döneminde kritik klima uyarısı

Sıcak havalarda konforlu yaşamak ve verimli çalışabilmek için kullanılan klimalar sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan en tehlikeli hastalıkların başında ise klima hastalığı olarak da adlandırılan ‘lejyoner hastalığı’ geliyor.

Liv Hospital Samsun Dahiliye (İç Hastalıkları) Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, ilk olarak 1976 yılında ABD’nin Pensilvanya eyaletinde lejyonerlerin yaptığı bir toplantıda bulunan kişilerde görülen klima hastalığının toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığının tespit edildiğini aktardı.

Komaya bile neden olabiliyor 

Lejyoner hastalığının aslında ‘legionelle pneumophilia’ adlı bir bakterinin sebep olduğu bir tür zatürre olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Legionelle pneumophilia adlı bakteri klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda çoğalıp ortam havasına dağılmaktadır. Salgınlar sıklıkla otel ve hastanelerde olmakla birlikte, tek tek vakalar da bildirilmiştir. Klima hastalığının insandan insana bulaştığı görülmemiştir. Akciğerlere girişi için saptanan en önemli yollar solunum cihazları, havalandırma sistemleri ve hastanelerde solunum yollarına uygulanan birtakım işlemlerdir. Dolayısıyla, klimaların bulunduğu büyük otel ve işyerlerinde çalışan kişiler ve sağlık personeli riskli gruplardır” dedi.

Sigara içenler daha kolay yakalanıyor 

Bakteriyi alan kişinin vücut direncinin de hastalığın oluşmasında önem taşıdığını belirten Uzm. Dr. Özkan Akyol, şöyle devam etti: “Şeker hastaları, alkol bağımlıları, kemoterapi hastaları, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan kişilerde hastalığa daha kolay yakalanır. En yaygın kolaylaştırıcı faktör ise sigara içilmesidir. Bu hastalarda tipik zatürreden farklı olarak, akciğere ait şikâyetler ön planda değildir. Yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş ön plandadır. Bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük hastaların önemli kısmında görülür. Bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da yaygındır. Bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozukluğu ve hatta koma bile görülebilir.”

Gribal enfeksiyona benzeyebilir 

Hastalığın teşhisinde birtakım serolojik laboratuvar bulgularının yardımcı olabileceğini kaydeden Uzm. Dr. Özkan Akyol, tedavi konusunda ise şu bilgileri aktardı: “Hastalığın tedavisi uygun doz ve sürede uygulanacak antibiyotiklerle yapılır. Klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde, bahsettiğimiz bulguları basit bir gribal enfeksiyon olarak değerlendirmemeli, bunun klimaya bağlı bir zatürre olabileceğini akılda bulundurup tetkikler için uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Bu hastalık dışında, özellikle iyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarlarının alerjik rinit ve alerjik astıma sebep olabileceğini de unutulmamalıyız. Araçlardaki klimaların doğru kullanılmaması da sinüzit, kulak iltihapları ve yüz felci gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden araçlarda klima kullanırken havanın direkt yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmesi bu sorunların oluşmasını engelleyecektir.”

Yaz öncesi kritik uyarı: Klimayı değil pencereyi açın

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Balanlı, pandemi döneminde havaların ısınmasıyla birlikte klima kullanımının bulaş riskini artıracağını belirterek,

Yaz öncesi kritik uyarı: Klimayı değil pencereyi açın

‘DÜZENLİ OLARAK TEMİZLENMELİ’

Klima bakım tamiri yapan Ali Rıza Uygur da tüm klimalarda hava filtresinin ön panellerde yer aldığını ifade ederek, “Paneldeki yuvaya yerleştirilen filtreler, klimaların yapılarına göre kolay tak- çıkar özelliğine sahiptirler. Genellikle yıkanabilir özellikte olan sünger yapısındaki filtreleri temizlenme işlemi sonrasında, aynı şekilde yerine takılabilirler. Klima bakımında yapılması gerekenler arasında her 15 günde bir filtrenin temizlenmesi gereklidir. Sistem içerisinde yer alan ve hava akımını destekleyen filtreler çıkarılmalıdır. Bu filtreler, suyla yıkanarak iyice temizlenmelidir. Tamamen kuruduktan sonra aynı şekilde takılarak, kapağı kapatılır ve doğru hava sirkülasyonunun yapılması sağlanır” diye konuştu.(DHA)

Salgın döneminde kritik klima uyarısı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, klima hastalığının (lejyoner hastalığı) yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateşle belirti verebileceğini vurgulayarak, özellikle pandemi sürecinde klima kullanıma daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Salgın döneminde kritik klima uyarısı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, klima hastalığının (lejyoner hastalığı) yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateşle belirti verebileceğini vurgulayarak, özellikle pandemi sürecinde klima kullanıma daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Referans :
www.kastamonusozcu37.com
www.yuzyuzeakdeniz.com
www.aa.com.tr
www.a3haber.com
dijitalgaste.com
www.samsunsonhaber.com
www.egepostasi.com
www.yeniakit.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button