News

Dünya Edebiyatına Damga Vurmuş En İyi Yabancı Kadın Yazarlar

Dünya Edebiyatına Damga Vurmuş En İyi Yabancı Kadın Yazarlar

Tarih boyunca sayısız kadın edebiyat dünyasına çok büyük katkılar sağladı. Sizler için katkılarıyla akla ilk gelen güçlü kalemlerden bazılarını derledik. 

Dünya Edebiyatına Damga Vurmuş En İyi Yabancı Kadın Yazarlar

Kimi kadın yazarlar var ki, kitapları film olarak gişe rekorları kırmış, kiminin eserleri ise birçok alanda topluma rehber olmuştur.

Bu büyük ve güçlü kadın kalemler toplumsal sorunlara dem vurmanın yanı sıra kendi iç dünyalarından bahsederek dünya üzerinde onlarca dile çevrilmiş, milyonlara ulaşmışlardır.

Onlar edebiyatın kraliçeleri olmakla birlikte dünya edebiyatına damga vurmuş başyapıt niteliğinde olan eserlerin kalemleridir.

Dünya edebiyatının en başarılı kadın yazarlarını sizler için listeledik. 

Modernizm akımının öncülerinden olan Virginia Woolf bilinç akışı, iç konuşma tekniklerini ustaca eserlerinde kullanmıştır. Yazdığı eserler ile feminist edebiyata yön vermeyi baaşrmış usta bir kadın kalemdir. 

Kendisi gibi yazar olan babası sayesinde kendini geliştirmeyi başarmış olan Woolf’un edebiyat alanında bu kadar başarılı olmasının sebebi yazın dünyasının içinde büyümesindendir. Devamlı bir ruhsal çöküntü ile baş etmek zorunda kalan usta yazar bu durumunu eserlerine yansıtarak mükemmel yapıtlar ortaya çıkarmıştır.

Tüm dünyanın yakından tanıdığı İngiliz romancı Jane Austen kitaplarında sade ve dolaysız anlatımı ile olaylara farklı ve ironik açıdan bakması ile en sevilen kadın yazarlardandır. 

Eserlerinde güçlü kadın anlatımları ile modern romancılığın temsilcilerinden sayılmaktadır. 

Dünyaca ünlenmesine zemin hazırlayan romanı Gurur ve Önyargı diğer ismi ile Aşk ve Gurur dünya klasikleri arasına girmeyi başarmış bir başyapıttır. 

Harry Potter  kitap serisi ile kalplerimizi kazanan Rowling günümüzün yaşayan en güçlü kadın yazarlarından biridir. 

Yaşamı acı dolu olan bu kadın bir tren yolculuğunda dünyanın en zengin insanları listesine girmesini sağlayacak eseri yazmaya başlamıştır..

Bilim kurgu ve fantezi alanında en başarılı isimler listesinde yer alan Ursula K. Guin 60’lı yıllarda yazmaya başlamıştır. Eserlerinde genellikle yunan mitolojisi, Taoizm etkileri görülür. 

En bilinen eseri olan Karanlığın Sol Eli kitabı ile Hugo ve Nebula edebiyat ödüllerini kazanması ile yüksek okuyucu kitlesine ulaşmıştır.

Polisiye romanların incisi Agatha Christie kitaplarında yarattığı karakterler ve betimlemeleri ile İngiltere’de İncil’den sonra en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. 

Kadın bir dedektif karakter olan Miss Marple karakterine de can vermiştir. Her yazdığı eserinde okuyucuları kendisine hayranlık duymaktadır. 

Tek bir roman ile dünya çapında başarı kazanmak büyük bir başarı örneğidir. Bu örneğin güzide temsilcilerinden biri olan Harper Lee günümüzde en çok sevilen kadın yazarlar arasında yer alır. 

Bülbülü Öldürmek kitabı yayınlandığı anda satış rekorları kırarak yazarı hızla ün ve tanınmışlık basamaklarına yükseltmiştir.

Emily Bronte dünyaca tanınan kadın yazarlar olan Bronte kardeşlerin ortancasıdır. Kaleme aldığı tek eseri olan Uğultulu Tepeler isimli eseri İngiliz edebiyatının başyapıtlarından biridir. 

Mary Shelly gotik edebiyatının temsilcilerinden biridir. Bilim kurgunun öncüsü olarak sayılan kült bir eser olan Frankenstein romanının yazarıdır. 

Defalarca sinemaya uyarlanması yazarın ve kitabın daha çok tanınmasına vesile olmuştur. 

Yazarlığı dışında şair ve filozof olan kocası Percy Bysshe’nin eserlerine yaptığı düzenlemeler ile edebiyat dünyasının saygın isimlerinden biridir. 

Polonyalı ünlü şair Wislawa Szymborska şiirin Mozart’ı olarak anılmaktadır. On altı şiir kitabı ve denemeler kaleme alan Szymborska ironi ustası olarak tanınmaktadır.

Nobel edebiyat ödülü ve daha birçok ödülün sahibi kadın şairin şiirleri birçok dile çevrilmiştir. Nazi zulmünü birebir yaşayan Wislawa Stalin zihniyetinin baskıcı tutumu ile yaşamıştı.

Ünlü kitabı Heidi’nin yazarı Johanna Spyri yazarlık sürecinden önce ev hanımıydı. Öncelikle ülkesinin yaşam şartları hakkında yazmaya başlamıştır. 

İlk kitabı olan Vrony’nin Mezarı Üzerindeki Yaprak eseri oldukça beğenildi. Arkasından tüm dünyanın tanıyacağı bir karakter olan Heidi’yi yazdı.

referans :
kidega.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button