News

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

Kendini Geliştirmek İsteyenler için Yapılacaklar Listesi

Hayatımızda kontrolü ele almamızı kolaylaştıracak konu başlıklarını bularak, alanında uzman yazarların yazdığı birçok kitap, günümüzde kolaylıkla bulunmakta. Peki neden kendimizi geliştirmek için kitap okumalıyız?

Kendini Geliştirmek İsteyenler için Yapılacaklar Listesi

Kendini geliştirmek isteyen insanlar, bazen nereden başlayacakları konusunda takılı kalırlar. Çeşitli yöntemleri araştırırlar. Kitap okurlar ya da internetten araştırma yaparlar. Uygulamalar yapılır ve sonucunda kişisel gelişim süreci başlar. Bu yazımızda da yine kişisel gelişim üzerine, kendimizi geliştirmenin yöntemlerinden bahsedeceğiz. Kişisel gelişim sürecinde nelere dikkat edilir? İnsan kendini nasıl geliştirir? Ne nedir? Kendini geliştirmek nasıl bir süreçtir? Örnekler vererek listesini birlikte çıkaralım. 

Kendini geliştirmek, önce kendini tanımaktan başlar. İnsan kendinde bulunan özellikleri önce bir listeler. Duruş, karakter, davranış, hırs, korkular, kaçtıklarımız, inançlarımız, olmasını istediklerimiz, olanlar, olmayanlar, gerçekler, aslında bizim öyle olmasını isteyip gerçekte hayali yansıttıklarımız şeklinde daha da uzayabilen içeriklere sahip bir liste. Bu liste aslında insanın kendi gerçekleriyle yüzleşme listesidir. Kendini doğru tanımak için yaptığı, gelişim sürecinin ilk adımlarından biridir. En gerçekçi ve acımasız olduğumuz bir süreç. Tamamen bir odaya kapanarak kendimizi sesli sorgulayabilir veya bir sahil kıyısında yalnız başımıza kalarak, tüm bu soruların cevabını kağıt kaleme dökebiliriz. En dikkatli olmamız gereken nokta ise, yüzleşme sırasında kendimizi kandırmamak olacak. Çünkü kişisel yüksek hırslarımız, beynimizdeki düşüncelerimize oyun oynayarak bizi olmadık hatalara sürükleyebilir.

Kendini Geliştirme Süreci

İkinci adımda, çıkarılan bu liste sonrası iyi huylarla kötü huyları tespit etmek. İyi huylarımızda, nasılsa iyi diyerek olduğu gibi bırakmak olmaz.  Üzerine daha neler katabileceğimizin araştırmasına geçmek gerekir. İyi huylarımızı nasıl geliştirebiliriz? Onları nasıl daha verimli kullanabiliriz? Bu soruları çoğaltarak düşünmek lazım. Kötü huylarımız için de “nasıl bu huylarımızdan kurtulabiliriz” konusuna kafa yormalıyız. Bu iki durumu birbirinden doğru ayırt etmek için de toplum içinde geçerli olan bir takım kendiliğinden oluşmuş kuralları bilmek, öğrenmek gerekir. Bu kurallara nezaket kuralları denir. Hatalarımızı bu kuralların bilincinde olarak düzeltebilir, doğrularımızı da bu kurallar ışığında farkına varabilir ve geliştirebiliriz. Sürekli alıştırmalar, uygulamalar, sorgulamalar ve kendimizi bu konulardan uzak tutmak için, beynimize sürekli olumlu ikazlar göndermeliyiz. Yine kendini geliştirme kitapları okumalı, kişisel gelişim filmleri izlemeli ve kişisel gelişim eğitimleri almalıyız.. 

Üçüncü adımda ise; olumlu düşünmeliyiz ve inanmalıyız. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamalıyız. Umutsuzluk kişinin kendine yapabileceği en büyük haksızlıktır. Süreci doğru yürütmek istiyorsak; umutsuzluk kelimesini belkide hayatımızdan atmalıyız. Çünkü bu kelime bizim tüm motivasyonumuzu sarsarak, bu zamana kadar yaptığımız tüm uğraşlarımızı boşa çıkaracaktır. İnancımızı bize kaybettirecek, daha bunalımlı bir sürece sürükleyecektir. Belki de kişisel gelişim sürecine başlamadan önceki durumumuzdan daha olumsuz bir duruma getirecektir. Bunlara izin vermemek için, azimle inancımızı ve motivasyonumuzu yüksek tutmalıyız. Algılarımız açık, etrafımızdaki güzelliklerle birlikte bu süreçte kattığımız yeni zenginlikleri yakalamalıyız. Bu zenginlikleri yakalayıp, hayatımıza kattığımız müddetçe kişisel gelişim ya da kendini geliştirme süreci başarı ile devam edecektir. 

Kendini geliştirme sürecinde yeni keşifler için bol kitap okuyabiliriz. Hayatımızda kontrolü ele almamızı kolaylaştıracak konu başlıklarını bularak, alanında uzman yazarların yazdığı birçok kitap, günümüzde kolaylıkla bulunmakta. Peki neden kendimizi geliştirmek için kitap okumalıyız? Kitap okuyarak yaşanmışlıklarla harmanlanmış teknikleri öğrenebiliriz. Empati yapmamızı sağlar. Neyi, neden istediğimizin sorusuna, belki de yakınımızdaki kimsede bulamayacağımız cevaplara ulaşmamızı sağlayabilir. Bizde farkındalık yaratır. Hayatımızın anahtar kelimelerini bularak yolumuza daha da kolay ilerlememizi sağlayabilir. Belki de bugüne kadar görmediğimiz yeni soru işaretleri çıkarır önümüze. Bunların da cevaplarını okuduğumuz kitaplardan alarak kendimizi geliştirme sürecimizi daha da verimli kılabilir. 

Kendini Geliştirme Süreci

Diğer bir keşif konusu mesleki edinimler olabilir. Mesleki bilgilerinizi sorgulayabilir, yeterliliğini ölçebilirsiniz. Online eğitimler alabilirsiniz. Kendinize yeni özellikler katabilir ve alanınızda yükselişe geçebilirsiniz. Bilmediğiniz ya da gözünüzden kaçan teknik bilgilere ulaşabilirsiniz. CV hazırlamakta zorluk çekiyorsanız “CV hazırlama ve iş görüşmesi” konusunda bir eğitim alabilirsiniz. Böylelikle görüşmede dikkat edilmesi gereken noktaları, doğru CV hazırlama adımları, eğitim ve sosyal deneyimlerin CV’de nasıl işlenmesi gerektiği gibi teknik bilgileri ve süreç içerisindeki püf noktaları online eğitimlerde öğrenebilirsiniz. Ya da çalıştığınız yerde yönetici veya departman sorumlususunuz.

Ekibinizi yönetmekte, onlarla doğru frekansta diyalog kurmakta zorluk çekiyorsunuz. Bu eksiğinizi geliştirecek “stratejik yönetim”  konusunda bir online eğitim alabilirsiniz. Stratejik yönetimin rolünü ve güçlü bir iş stratejisi oluşturmanın teknikleri ile püf noktalarını öğrenebilirsiniz. İş hayatının en büyük sorunlarından biri olan stresten mi yakınıyorsunuz? O zaman “stresle başa çıkma” konusunda yine bir online eğitim alabilirsiniz. Böylece farklı kişilik tarzlarını ayırt etmeyi öğrenebilir, onlarla nasıl verimli iletişim kurabileceğinizi keşfedebilirsiniz. Ya da karşılaşabileceğiniz sorunları önceden görüp, nasıl bir yol çizeceğiniz ile ilgili süreci kafanızda oluşturmayı öğrenebilirsiniz. Seçenekleri kişisel gelişim sürecinizdeki ihtiyaçlarınıza göre birçok başlıkla çoğaltabiliriz. 

Kurslara katılabilir, yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. İşaret dilini öğrenebilir, sosyal hayatta insanlarla iletişim kurma özelliğinizi güçlendirebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursuna gidebilir, bakış açınızı genişletebilir, dünyaya daha farklı pencerelerden görmeyi öğrenebilirsiniz. Dil kursuna gidebilir, kendinizi yeni kültürlerle tanıştırabilirsiniz. Süreci daha da keyifli hale getirmek istiyorsak; kendini geliştirme süreçlerinden bahseden filmler izleyebiliriz. Birçok başarılı iş adamının, sanatçının, sporcunun ya da normal hayatlarında birçok garip süreçlerden geçip zirveye ulaşan hayatların filmleri yapılmakta. İlginizi çeken izleyebilir, kendi yaşamınızla karşılaştırarak, doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Empati kurma özelliğinizi geliştirebilirsiniz. Veya aklınızdaki soru işaretini çözüp atağa geçebilirsiniz. Bunları hem keyifli zaman geçirerek hem de genel kültürünüzü geliştirirken, kendinize artı bir puan katarak uygulayabilirsiniz.  Tüm bu yazdıklarımızı birleştirerek, kendimizi geliştirme sürecinde yapılacaklar listemizi çıkaralım mı? 

Şimdi bir kağıt kalem alalım ve kendimizi geliştirmek için yapılacaklar listesini maddeler arasında boşluk kalacak şekilde çıkaralım. Daha sonra bu listeyi, sürekli gözümüzün önünde olacak şekilde bir yere asalım. Bir ajanda ya da asılı bir duvar defterine de yazabilirsiniz. Ya da telefonunuzun not defterine de yazabilirsiniz. Uyguladığımız her bir madde sırasında çıkan yeni soru ve eylemleri, maddeler arasında bıraktığımız boşluklara yazalım.

Kendini Geliştirme Süreci

Listenin sonuna gelirken sizlere tavsiyem, bu maddeleri 21 gün kesintisiz olarak, sırayla yapın. Çünkü bu 21 gün kuralı, yüksek motivasyonla başladığımız kendini geliştirme sürecini, bu süre zarfında beynimizde ve bedenimizde daha kolay adapte olmasını sağlamaktadır. 

Bu liste, kendini geliştirme sürecini olumlu etkilemeye yeter mi? 

Yetmeyebilir. Ama bu süreç içerisindeki uygulanması gereken faktörlerden bazılarıdır. Süreci doğru okur ve yönetebilirseniz, burda işlemediğimiz diğer parçalar da karşınıza elbet çıkacaktır. 

Kendini geliştirmenin, kişisel gelişime katkısı var mıdır? 

Tabi ki kendini geliştirmenin, kişisel gelişime katkısı vardır. Zaten kendini geliştirme ve kişisel gelişim başlıkları doğru orantılıdır. Kendimizi ne kadar çok geliştirirsek, kişisel gelişimimiz o kadar artar ve bize karakteristik davranışlarımızın yanı sıra yetkinliklerimizin de artmasını sağlayan ayrılmaz kavramlardır. 

Kendini geliştirmek için ücretsiz online kurslar var mıdır? 

Ücretsiz online eğitim veren Enstitü sayfasını inceleyebilir, kendinize uygun kişisel gelişim eğitimilerini seçebilirsiniz.  Ayrıca kendini geliştirmede size kolaylık sağlayacak blog yazılarına da Enstitü’nün blog sayfasından da ulaşabilirsiniz. 

Kendimizi En İyi Şekilde Nasıl Geliştiririz? ?

Hayat boyunca en çok istediğimiz şey olur aslında kendimizi geliştirmek; ama gördüğüm kadarıyla genel itibariyle birçok kişinin yapamadığı bir şey.

Kendimizi En İyi Şekilde Nasıl Geliştiririz? ?

Belki de en çok duyduğumuz nasihatlerden biridir; kendini geliştir! Hayat boyunca en çok istediğimiz şey olur aslında kendimizi geliştirmek; ama gördüğüm kadarıyla genel itibariyle birçok kişinin yapamadığı bir şey. Ben de bugün -biliyorum çok klişe bir konu ama- dilim döndüğünce kendinizi geliştirmenin nasıl mümkün olduğunu anlattım. 19 yıllık hayatım boyunca gördüklerimi, anladıklarımı ve kendimi nasıl geliştirdiğimi göz önünde bulundurdum. Gelin, beraber bakalım.

Öncelikle ilk olarak kendini geliştirmek derken tam olarak neyi kastettiğime bakalım. Bana göre kendini geliştirmek hayat için belirlediğimiz ana alanın dışında diğer alanlarda da söz sahibi olabilecek konuma gelmektir. Bu alanlar, spor olur, müzik olur, sanat olur… Elbette belirlediğimiz ana alan en yetkin durumda olduğumuz olmalı, o ayrı.

Hani hep olur ya işte karar veririz, olum bu yıl şunları şunları yapacağım, şu müzik aletini çalacağım falan. Çoğu zaman ufak da olsa başlarız falan ama sonunda elimizde koca bir sıfırla yine ortada kalmışızdır. Bunun birkaç nedeni var ama ana etken birden fazla şeye aynı anda başlamamız ve neye başladığımızı bilmememiz. Bunun çözümü aslında oldukça basit; öncelikle basitçe tüm belirlediğimiz alanları eleyerek bire indirgememiz. Korkmayın diğerlerine döneceğiz ?.

Daha sonra sadece belirlediğimiz o alana yoğunlaşmamız ve kararlılıkla bunu sonuna kadar devam ettirmemiz lazım. Mesela tiyatroyla uğraşmaya başladık diyelim, sahne almadan pes etmemeliyiz. Ta ki sizi tatmin edebilecek sahnelerde yer alana kadar, uğraşıp daha sonra tiyatroya devam edip etmeyeceğimize karar vermeliyiz. Örneğin ben ortaokulda yeteneğim olmamasına rağmen denedim, zorladım ve o zamanlar beni tatmin edebilecek bir seviye olan 3000 kişilik bir salonda sahne aldım.  Sonrasındaysa iyice düşünüp bana göre olmadığına karar verip bir sonraki adıma geçtim. Yani, yeni bir alan belirlemek.

İstediğimiz ya da belirlediğimiz her şey olacak diye bir kaide yok zaten. Bir sonraki süreçte yine aynı şeklide kendimizi geliştirmek istediğimiz alanlardan birini seçip ilerleyip kendimizi tatmin edebilecek seviyeye geliyoruz. Yine bakıyoruz bize uygun mu değil mi? Böyle eleye eleye sonuçta en az bir alanda kendimizi yetkin konuma getirmek için uğraşıyoruz. Ama benim tavsiyem bu 3 hatta 4 alan olsun. Yine kendimden örnek verecek olursam; ben yazarlıkta ve web sitesi işlerinde kendimi geliştirdim. Aslında tiyatro, müzik, spor vs. gibi alanlarda da uğraştım ama ilerletmedim kendimi. Bu yüzden müzikle uğraşmaya tekrar başlamayı düşünüyorum bu aralar.

Son olarak kendimizi geliştirmek için daha genel bir alan seçersek bizim için daha iyi olacaktır. Örneğin ben ilk başlarda her türden şey yazıyordum fakat zamanla kurgu türünde ve işte bu sitede olan tarzlarda daha iyi yazdığımı gördüm. Bunun bana şöyle bir faydası oldu, kurgu metinlerde iyi olduğumu gördüğümden örneğin senaryo işine girebilirim. Mesela web sitesi sayesinde Youtube’a işinde de kendimi geliştirmeye başladım, aynı şekilde liderlik ve ekip yönetiminde de. Yani bu bir zincir aslında, siz bir başlayın gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yeter ki pes etmeyin kararlı ve azimli olun. Biliyorum klasik yetişkin nasihati gibi geliyor ama durum cidden bu ve bir kere başarınca siz de anlayacaksınız durumu.

Esen kalın…

Eleştirileriniz ya da yorumlarınız varsa bunu aşağıdaki yorumlar alanında belirtmeyi unutmayın…

Gen Teknolojisinde Yeni Bir Mucize: CRISPR/CAS-9

Neden Siyah Işık Yok?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Haftalık bültenimize abone olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Haber bültenimize abone ol!

Referans :
www.iienstitu.com
www.kreatifbiri.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button