News

Güneşe dokunacak uzay aracında yeni gelişme

NASAnın uzay aracı, Güneşe dokunacak – Sputnik Türkiye

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 1.5 milyar dolara mal olan uzay aracı ‘Parker Solar Probe’u cumartesi günü güneş sistemimizin gizemli yıldızı Güneş’e doğru…

NASAnın uzay aracı, Güneşe dokunacak - Sputnik Türkiye

GÜNEŞ’İN ATMOSFERİ BOYUNCA UÇACAK İLK UZAY ARACI OLACAK

Herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa ‘Parker Solar Probe’ Güneş’in ‘Corona’ (Korona ya da Taç katmanı) olarak  adlandırılan kavurucu atmosferi boyunca uçacak olan ilk uzay aracı olacak.

Korona katmanının işleyişinin daha iyi anlaşılması Dünya’daki güç nakil şebekelerine de zarar verebilen Güneş fırtınalarını tahmin etme konusunda bilim insanlarına faydalı bilgiler sağlayabilir.

NASA’da Güneş ile ilgili bilimsel çalışmalar yapan Alex Young ” Bizim için Dünya’daki havayı tahmin ettiğimiz gibi uzay havasını tahmin edebiliyor olmak çok önemli. Korona katmanı bizim için çok tuhaf ve alışık olmadığımız bir çevre” dedi.

Güneş’te sıcaklık yüzeyden uzaklaştıkça artıyor. Güneş yüzeyinde 10.000 Fahrenheit derecelik sıcaklık korona katmanında 10 milyon Fahrenheit derecelik sıcaklığa ulaşabiliyor. 

NASA, Parker Solar Probe aracının neden korona katmanının bu kadar yüksek sıcaklıklara sahip olduğunun anlaşılmasına ışık tutmasını umuyor. 

Humans have been mystified by the Sun’s secrets for hundreds of years. But NASA’s new mission, Parker Solar Probe, is aiming to shed light on some of these mysteries: https://t.co/fyLZXeyaUD pic.twitter.com/hqOdnhDdrk

​​1370 SANTİGRAT DERECELİK SICAKLIĞA DAYANACAK

NASA her ne kadar bu misyona ‘Güneş’e dokunmak’ adını verse de aslında uzay aracı Güneş yüzeyinin 6.16 milyon km üzerinden geçiş yapacak. 

Zira aracın Güneş’e dönük kısmı 1370 santigrat derecelik sıcaklığa dayanacak. Aracın üzerindeki yaklaşık 12 santimetre  kalınlığındaki karbon kompozit  koruma kalkanı aracı oda sıcaklığında tutacak. 

Bu kalkan Güneş’in radyoaktif etkisine de dayanıklı olacak şekilde geliştirildi.

Aracın üzerindeki özel ekipmanlar manyetik ve elektrik alanlarını, plazma dalgalarını ve yüksek enerji parçacıklarını ölçecek.

Here we go! @NASA’s Parker Solar Probe has cleared the final procedures in the clean room before its move to the launch pad! Launch for the historic mission that will revolutionize our understanding of the Sun is targeted for Aug. 11. LEARN MORE >> https://t.co/dQsRUPg2Nl pic.twitter.com/Oph7CqblYn

‘İNSANIN YARATTIĞI EN HIZLI NESNE’

Johns Hopkins Üniveristesi Uygulamalı Fizik Bölümü’nden bilim insanı Nicky Fox saatte 692.000 km hızla yolculuğunu gerçekleştirecek olan Parker Solar Probe’ un ‘insan yapımı en hızlı nesne’ olacağını söyledi. 

7 yıl sürmesi beklenen yolculuğu boyunca uzay aracı tam 24 kez korona katmanı üzerinden uçacak. 

Bir otomobil büyüklüğündeki uzay aracı 1.5 milyar dolara mal oldu. 

Takvimlerinizi işaretleyin: İşte 2019un en önemli uzay uçuşları

Takvimlerinizi işaretleyin: İşte 2019’un en önemli uzay uçuşları

Takvimlerinizi işaretleyin: İşte 2019un en önemli uzay uçuşları

Geçtiğimiz yıl NASA Mars’a iniş yaptı, Çin Ay’ın öteki tarafına uzay aracı fırlattı ve SpaceX ve Virgin Galactic gibi ticari uzay uçuş şirketleri paralı yolcuları uzaya göndermek için önemli adımlar attı.

Ancak 2018’in uzay çalışmaları açısından yoğun geçtiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; çünkü 2019 çok daha yoğun geçecek gibi görünüyor. Bunların ötesinde insanoğlunun Ay’a ilk defa ayak basmasının 50inci yıldönümü olan 2019’da yeni tarihi anlara şahit olabiliriz.

Yılın ilk günü uzay çalışmaları açısından çok heyecan verici bir gelişmeyle başladı. NASA’nın Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı, Ultima Thule adlı güneş sisteminin en uzak gök cisminin yakınından geçti.

Çin’in Ay’ın öteki tarafına 7 Aralık’ta gönderdiği Chang’e 4 adlı robot aracın Ay’ın en büyük ve en eski çarpma kraterine bugünlerde iniş yapması bekleniyor.

Şirket Crew Dragon isimli kapsülü NASA’nın 2011 yılında kullanmayı bıraktığı uzay mekiğinin yerine geliştiriyor. Yeni araç Ulsulararası Uzay İstasyonu’na yedi astronot götürüp getirebilecek.

Bu denemenin olumlu sonuç vermesi halinde NASA’nın Soyuz kapsüllerine bağlılığı sona erecek. İlk deneme uçuşu 17 Ocak tarihi için planlandı. Falcon 9 roketine yüklenecek olan kapsül Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida’daki Cape Canaveral Hava Üssü’nden fırlatılması, Uluslararası Uzay İstasyonu’na indikten sonra Atlas Okyanusu’na düşerek Dünya’ya dönmesi bekleniyor. İlk deneme başarılı olursa, yılın ilerleyen aylarında bu kez mürettebatlı bir deneme planlanıyor.

İsrail de yılın ilk çeyreğinde Ay’a ilk uzay aracını göndermeye hazırlanıyor. Tel Aviv merkezli SpaceIL tarafından yollanacak olan uzay aracı SpaceX roketiyle Cape Canaveral’dan taşınacak. Aracın iki ay sürmesi planlanan yolculuğu sürecince en erken 13 Şubat gibi Ay’a inmesi planlanıyor. İsrail böylece ABD, Rusya ve Çin’in ardından Ay’a iniş yapan dördüncü ülke olmayı amaçlıyor.

Hindistan Uzay Ajansı 31 Ocak için takvime aldığı uçuşta Chandrayaan-2’yi Ay’ın güney kutbuna indirecek. Chandrayaan-2’nin taşıyacağı robot uydusu, uzay aracı ve gezgin araç Ay’da maden kaynakları ve topografiyi inceleyecek.

Londra merkezli OneWeb dünyanın her yerine yüksek hızlı internet servisi sağlamak amacıyla toplam 6 yüz haberleşme uydusundan oluşan filonun ilk 10 uydusunu uzaya göndermeye hazırlanıyor. Uçuş Fransız Guyanası’ndan Arianespace’in Soyuz roketi ile Şubat ayında henüz kesinleşmeyen bir tarihte gerçekleşecek.

Rus Soyuz kapsülü 28 Şubat’ta Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacak. Kapsül NASA astronotu Nick Hague ve Christina Koch ile Rus kozmonot Alexey Ovchinin’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak. Üç astronot halen istasyonda görev yapan diğer üç mürettebata katılacak.

Yine NASA’nın kullanmayı bıraktığı uzay mekikleri yerine Boeing’in geliştirmeye çalıştığı kapsül mürettebatsız olarak Cape Canaveral’dan Atlas 5 roketiyle fırlatılacak. Kapsül Uluslararası Uzay İstasyonu’na iniş yaptıktan sonra paraşütle Dünya’ya dönecek. Bu denemenin başarılı olması halinde Ağustos ayında bu kez mürettebatlı bir deneme yapılması planlanıyor.

SpaceX’e ait Falcon Heavy roketinin ikinci uçuşunu 2019’un ilk aylarında gerçekleştirmesi bekleniyor. Amerikan ordusu ve NASA için hava uyduları ve uzay radyasyon teçhizatı gibi 25 ayrı yük taşıma kapasitesine sahip dev roket ilk uçuşunu 2018’de gerçekleştirmişti. Falcon Heavy 1960 ve 1970’lerde Apollo astronotlarını Ay’a taşıyan NASA’nın Saturn V booster roketinden daha ağır yük taşıma kapasitesine sahip.

SpaceX Crew ‘in Dragon adlı kapsülünün ilk denemesinde başarılı olması halinde bu kez de mürettebatlı uçuşu için hazırlanacak. Bu denemede kapsülün NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıması planlanıyor.

Şubat ayındaki uçuşla üç mürettebatı Uluslararası Uzay Üssü’ne taşıyacak olan Soyuz kapsülü bu kez istasyondaki NASA astronnotu Anne McClain, Kanadalı astronot David Saint-Jacques ve Rus kozmonot Oleg Kononenko’yu Dünya’ya getirecek. Kapsülün Kazakistan’a iniş yapması bekleniyor.

Shenzhou uzay aracının yerine geçecek olan 20 tonluk yeni nesil aracın tarihi kesinleşmeyen ilk uçuşu Çin Long March 5B roketiyle mürettebatsız olarak gerçekleştirilecek. Çin halen alçak yörünge uçuşları için Shenzhou’yu kullanıyor.

Apollo 11’in Ay’a inişinin 50inci yıldönümü olan 20 temmuz’da NASA bir dizi anma etkinliği planlıyor.

Çin’in bu kez de Chang’e 5 ile Ay’ı keşfetmeye devam etmek istiyor. Aralık ayında uzaya gönderilmesi plananan Chang’e 5’in dünyaya Ay yüzeyinden topladığı kaya ve toprak örneklerini getirmesi bekleniyor. Başarılı geçmesi halinde 1976’dan bu yana ilk kez Ay üzerinden malzemeler Dünya’ya getirilecek.

Mars’ta buz kaplı dev krater gölü görüntülendi

Satürn halkalarını 100 milyon yıl sonra kaybedecek

Tıptan teknolojiye 2018 yılına damga vuran 20 bilimsel keşif

2019’a bu 19 teknoloji damgasını vuracak

referans :
tr.sputniknews.com
tr.euronews.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button