News

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz

Poliklinik, laboratuvar, radyolojik tetkikler ve odiyolojik tetkikler sonrası hastalarımızın hemen tamamında hastanelerimizde tanı koyup tedaviye geçilmektedir. KBB muayene odaları klasik muayene gereçlerinin yanı sıra endoskopik muayenelere de olanak veren endovizyon sistemi ile donatılmıştır.

Kulak Burun Boğaz

Hastalık adı

Hastane Adı

Poliklinik, laboratuvar, radyolojik tetkikler ve odiyolojik tetkikler sonrası hastalarımızın hemen tamamında hastanelerimizde tanı koyup tedaviye geçilmektedir. KBB muayene odaları klasik muayene gereçlerinin yanı sıra endoskopik muayenelere de olanak veren endovizyon sistemi ile donatılmıştır.

Ameliyathanelerimizde hastanın konforu ve başarılı bir ameliyat sürecine katkı sağlayacak gerekli cerrahi setlerle donatılmıştır. Bu setler, endoskopik sinüs cerrahisi, orta kulak ve mastoid cerrahisi alanlarındaki hekim pratiğine katkı sağlayan donanımlar olarak ön plana çıkmaktadır. Ameliyathanelerimizde baş ve boyun bölgesinin büyük kanserlerinin ameliyatları da başarıyla gerçekleştirecek tıbbi donanım, hekim kadrosu ve yoğun bakım hizmetleri bulunmaktadır.

Gizliliğiniz bizim için önemlidir. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirmeye buradan ulaşabilirsiniz. Copyright © 1993- 2021 Medical Park Hastaneler Grubu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve KBB Randevu – Erdem Hastanesi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bölümümüzde tüm yetişkin ve çocuklara hizmet verilmektedir. KBB, Orta Kulak Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz Randevu Alın!

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve KBB Randevu - Erdem Hastanesi

Kulak burun boğaz bölümü kısa adıyla KBB, kulaklar, burun ve sinüsler, ağız boşluğu, yutak, gırtlak ve boyun bölgesindeki hastalıkların tıbbi ve cerrahi hastalıklarını inceleyen bir bilim dalıdır.

Hastanelerimizin kulak burun boğaz bölümü (KBB) hem yetişkinlere hem de çocuklara hizmet sunmaktadır. Amacımız kulak, burun ve boğaz şikâyetleriyle hastanelerimize gelen hastalarımıza, uzman hekimlerimizin ve en son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarımızın eşliğinde en kaliteli hizmeti sunmaktır.

Hastanelerimizin tümünde kulak burun boğaz ve baş – boyun ile ilgili tüm hastalıkların tanısı konulup tedavisi yapılmaktadır.

KBB hastalıkları tüm dünyada en çok hastaneye başvurma sebeplerindendir.

Beş duyu organımızdan biri olan kulak sadece duymaya değil, aynı zamanda denge sağlamamıza da yardımcı olur. Kulakta yaşanan herhangi bir rahatsızlık, kulağın bu işlevlerinin bozulmasına sebep olur. Kulak hastalıklarının en yaygın belirtileri; kulak ağrısı, kulak akıntısı, kulak tıkanıklığı, kulak çınlaması ve baş dönmesidir.

Kulak çınlaması: Bu şikâyetten muzdarip olan hastalar kulaklarında uğultu, cızıltı veya siren sesi gibi sesler işittiklerini ifade ederler. Kulak çınlamasına sebep olan pek çok durum vardır. Kulak çınlaması, alerjik rinit, sinüzit, kulak enfeksiyonları, orta kulakta sıvı, denge ve işitmeyi sağlayan sinirin tümörü, işitme sinirinin değişik nedenle hasarlanması, kulak zarında olan bozukluklar ve çok yüksek sese maruz kalma gibi hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi psikolojik de olabilir.

Baş dönmesi (vertigo): İç kulak vücudun denge merkezidir. Burada meydana gelen hastalıklar baş dönmesine sebep olabilmektedir. Vertigo olarak da bilinen baş dönmesi, genellikle hareket ederken ya da eğilip kalkarken hızlı hareket etmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Kulaktan kaynaklanan başlıca vertigo çeşitleri:

*Kulak burun boğaz bölümümüzde bulunan VNG cihazıyla birlikte vertigo şikâyetinin sebebi kolayca tespit edilip, tedavi edilmektedir.

Kulak ağrısı: Bu şikâyetin en büyük sebebi dış ve orta kulak enfeksiyonlarıdır. Bunun dışında sinüs, diş ve boğaz enfeksiyonlarının yanında alerjiler, basınç travması, kulak kiri, kulak zarında oluşan hasarlar, çene kemiği problemleri, orta kulak iltihabı, diş apsesi ve egzama da kulak ağrısına sebep olabilir.

Boğaz ağrısı: Birçok hastalığın en yaygın belirtisi olan boğaz ağrısı kendini, boğaz yanması, kuruluk ve yutkunma ile kötüleşen bir şikâyet olarak belli eder. Soğuk algınlığı, grip, kuru ve tozlu hava boğaz ağrısının en yaygın sebeplerindendir. Diğer boğaz ağrısı sebepleri ise; enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, suçiçeği, krup hastalığı, evcil hayvan kepeği ile tüyü, küf, toz ve polen gibi nesnelere karşı alerjiler, uzun süre yüksek sesle konuşmak, reflü hastalığı ve HIV enfeksiyonudur. Boğaz ağrısı, KBB şikayetleri arasında en sık görülenlerden biridir.

Burun akıntısı: Aşırı mukus salgılanması ve bu mukusun burundan aşağıya doğru gelmesine burun akıntısı denir. Burun akıntısı akışkan, berrak bir sıvı olduğu gibi bazen daha yoğun kıvamlı da gelebilir. Akıntı iki şekilde görülür; ya burun deliklerinden aşağıya akar ya da boğazın arkasından genze akar. Bunun yanında burun tıkanıklığı da bazen bu duruma eşlik edebilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler en yaygın görülen sebeplerdendir.

Bademcik şişmesi: Bademcikler boğazın iki yanında bulunan yumuşak yapılardır. Bademcikler genellikle solunum yolları hastalıklarına bağlı olarak şişmektedir. Doktora gitmeden evde uygulayabileceğiniz tedaviler arasında; tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz spreyleri kullanmak, bal ile hazırlanmış ılık çaylar içmek ve hava nemlendiricisi kullanmak sayılabilir. Ancak bunlara rağmen bir, iki gün sonra şikayet devam ediyorsa mutlaka bir KBB uzmanına muayene olmak gereklidir.

Horlama: Uyurken yutak bölgesinde bulunan yumuşak damak, bademcik ve küçük dilde oluşan gevşeme, bu bölgede bir titreşim yaratır. Bu esnada çıkan sese de horlama denir. Kişide herhangi bir enfeksiyon hastalığı mevcutsa bu, horlamanın şiddetini artırabilir. Ayrıca uyku pozisyonu, yaş ve kilo da horlamanın şiddetinde belirleyici olan diğer faktörlerdendir.

Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümünden randevu almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte alerjik rinit hastalarının şikayetlerinde artış görülmektedir. Bu şikayetlerin son 1 yıldır karşılaştığımız Covid-19 hastalığı…

VNG TestiVideonistagmografi (VNG), nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketlerini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde…

Faranjite Dikkat!Ağız ve burun boşluğunda oluşan iltihaplanma ile ortaya çıkan faranjit, günlük hayatı olumsuz etkiliyor.  Havaların soğuması ile birlikte…

Horlama Ve Uyku Apnesi TedavisiHorlama Nedir Kimlerde Görülür?Horlama tahmin edildiği gibi sadece bir kuru gürültü değildir. Horlama aslında bir…

Vertigo Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Vertigo, hastanın kendisinin ya da çevresinin hareket illüzyonudur. Baş dönmesi ile aynı anlamda olan…

Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi

Amerikan Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü ve uzmanları hakkında detaylı inceleme yapmak ve hemen randevu almak için web sitemizi ziyaret edin.

Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi

Bölümümüzde Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi ve alt branşlarıyla ilgili hastalıkların tümü en ileri teknoloji imkanları kullanılarak teşhis ve tedavi edilebiliyor. Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü’nde ayrıca multidisipliner yaklaşım gereken hastalarımızı aşağıda belirtilen toplantılarda tartışıyoruz:

Haftalık KBB Konseyi

Hastane Onkoloji Konseyi

Uyku Konseyi  

Hastalarımızın en güncel tedavilerden güvenli ve etkin şekilde faydalanabilmesi amacıyla ekibimiz, alanındaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyor. Amerikan Hastanesi farkıyla ve özeniyle gerçekleştirilen bu güncel uygulama ve tedavilerin başlıcaları şöyle sıralanıyor:

Robotik cerrahi uygulamaları,

Navigasyon eşliğinde cerrahi uygulamaları,

Sialendoskopi,

CO2 Lazer uygulamaları,

Baş ağrısında botox uygulamaları,

Minimal invaziv tümör cerrahileri,

Konjenital (doğumsal) kulak burun boğaz ve havayolu sorunları tedavi ve cerrahisi.

Haber Kaynagi :
www.medicalpark.com.tr
www.erdemhastahanesi.com.tr
www.amerikanhastanesi.org

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button