News

Dalları yakarken alevlerin sıçradığı otomobili yandı BALIKESİR’in Savaştepe ilçesinde, tarlasında temizlik yapan Hasan Sarı, budadığı ağaç dallarını yaktı. Rüzgarın etkisiyle kontrolden çıkan alevler nedeniyle Sarı’ya ait park halindeki otomobil de yanarak kullanılmaz hale geldi.

Dalları yakarken alevlerin sıçradığı otomobili yandı – Balıkesir Haberleri

Dalları yakarken alevlerin sıçradığı otomobili yandı - Balıkesir Haberleri

Balıkesir’in Savaştepe ilçesinde, tarlasında temizlik yapan Hasan Sarı, budadığı ağaç dallarını yaktı. Rüzgarın etkisiyle kontrolden çıkan alevler nedeniyle Sarı’ya ait park halindeki otomobil de yanarak kullanılmaz hale geldi.

09.05.2021, 18:39 Güncelleme Tarihi: 09.05.2021, 18:39

Savaştepe ilçesine bağlı kırsal Yeşilhisar Mahallesi Asar mevkiinde bulunan tarladaki evinin bahçesine giden Hasan Sarı, ceviz ağaçlarının bakımını yaptı. Sarı, budamadan sonra kestiği dalları yaktı. Rüzgarın etkisiyle alevler bir anda Sarı’ya ait park halindeki otomobile sıçradı. Otomobil yanarak kullanılmaz duruma geldi.

Dalları yakarken alevlerin sıçradığı otomobili yandı

Yaşadığı anları anlatan Hasan Sarı, “Ceviz bahçesinin bakımını yapıyordum. Ağaç dallarını yaktım. Kendim de ceviz bahçesini sürüyordum. Yaktığım ateş bir anda rüzgarın da etkisiyle yandaki odunlara, oradan da araca sıçradı. Aracın ön lastiği ve plastik aksamı alev alınca kurtarma şansımız olmadı. Aracın içine bindim çekeyim diye ama sonrasında kendimi zor dışarı attım. Yangın bir anda büyüdü. Üç dakika içinde araç tamamen küle döndü. Aracı yeni almıştım. Buna da şükür, neyse ki kimseye bir şey olmadı. Olacağı varmış” dedi.

Dalları yakarken alevlerin sıçradığı otomobili yandı

Çevrede bulunan başka bir tarla sahibi Çoşkun Cengiz ise ” Ben yan tarlada çift sürüyordum. Dumanların yükseldiğini görünce hemen olay yerine koşturdum. Araç gözümüzün önünde yandı, kül oldu. Hemen itfaiyeyi aradım. Ateş yakmışlar. Oradan odunlar tutuşmuş, oradan da arabaya sıçramış” diye konuştu.

Dalları yakarken alevlerin sıçradığı otomobili yandı

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek, çevreye daha fazla yayılmadan söndürdü.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Müdürlükler – Kadıköy Belediyesi

Müdürlükler - Kadıköy Belediyesi

GÖREV VE SORUMLULUKLAR

– Kişi Başına Düşen Aktif Ve Pasif Rekreasyon Alanı Miktarının Sağlıklı Ve Uygar Bir Kent Görünümü Sağlamak İçin Evrensel Standartlar Seviyesine Ulaştırılması, 

– İmar Durumu Ve Mülkiyeti Uygun Yeşil Alanların Yeni Park Haline Dönüştürülmesi, 

– Sokak, Cadde, Park, Yeşil Alan, Refüj Ve Kaldırımlarda (Talep Edilmesi Halinde Müdürlüğümüz İmkânları Dâhilinde Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının (Kayıtlı/Tescilli Okul, Hastane, Cami Vb. Bahçelerindeki)  Bulunan Ağaçların Budama Ve Restorasyonlarının Yapılması, Hastalıklı Olanlardaki Hastalıklarla Entegre Mücadele Yürütülmesi, Kuru Olan Ağaçların Kesilmesi, Kesilen Ağaçların Köklerinin Sökülmesi, Yerlerine Ağaç Dikilmesi (Bu Kapsamda Çalışmalar Yürütülürken Hem Ağaçların Geleceği (Yaşam Ömrü) Hem De Kaldırımı Kullanacak Olan Özellikle Dezavantajlı Vatandaşlarımızın Ve Çocuklu Ebeveynlerimizin Geçişine Engel Olmayacak Şekilde Çeşitli Kriterler (Kaldırım Genişliği (Min. 2-2.5 Metre) Ağaç Türü, Sokağın Işık Alma Durumu, Ağacın Su İsteği, Kaldırımın Altyapısının Ağaç Dikimine Uygun Olması Vb.) Müdürlüğümüzün Teknik Personellerince (Orman Mühendisi, Ziraat Mühendisi) Göz Önünde Bulundurulmaktadır.)

– Cadde, Refüj Ve Sokaklarda Yeşillendirme ve Çiçeklendirme Çalışması Yapılması,

– Park, Bahçe, Refüj Ve Ağaçlandırılması Gereken Alanlarda Kullanılmak Üzere Mevsimlik Çiçek, Süs Bitkisi Ve Ağaçların Temini Ve Dikilmesi, 

– İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Tarafından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında TS 13137 Sayılı Standartlar Dâhilinde Gerekli Özellikleri Taşıyan Ve Anıt Ağaç Ya Da Korunacak Ağaç Olarak Tescillenmesi Talep Edilen Ağaçların Tespit İşlemlerinin Yapılması, 

– Müdürlük Çalışmaları İçin Gerekli Makine Ve Teçhizatların Satın Alınması, Ekonomik İşletilmesi Ve Bunların Şartnamelerinin Hazırlanmasının Sağlaması, 

– Çalışma Programlarının Günlük, Haftalık, Aylık, Yıllık Ve 5 Yıllık Hazırlanmasının Ve Uygulanmasının Takip Ve Temin Edilmesi Veya Ettirilmesi, 

– Gelişen Teknikleri Ve Teknolojilerin Takip Edilmesi, Gerekli Teknik Arşiv Ve Kütüphanenin Kurulması Ve Bunların Pratiğe Uygulanmasının Sağlanması, 

– Vatandaşların, Resmi Kurumların Ve Kuruluşların Taleplerine Çalışma Ve Yetki Alanımız Dahilinde Müdürlüğümüz Teknik Elemanlarının Bilgi Ve Tecrübeleri Doğrultusunda Yardımcı Olunması, 

– Zorunlu Hallerde (İmar Durumunda Yol Olarak Görünen Yerler, Kamu Yararı Gözetilmesi Gereken Yerler Ya Da 6306 Sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği Kapsamında Riskli Yapı Raporu Almış Ve Yıkılıp Yeniden Yapılması Gereken Yerler… Vb.) Nakledilmesi Gereken Ağaçlar İçin Ağaç Transplantasyon Genel Tekniği Çerçevesinde Parsel İlgililerine Ağaç Nakil İzninin Verilmesi,  - İskân Aşamasına Gelmiş Binalara Ağaç Uygunluk Yazısının Verilmesi,

– Müdürlüğümüze Ait İşyerlerinde İş Güvenliğini Ve İşçi Sağlığını Koruyacak Tedbirlerin Alınması, Aldırılması,

– Müdürlük için gerekli atölyelerin işletilmesi, yeni atölyelerin açılması, alet ve ekipmanların temin edilmesi.

Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

Başkan

SIKÇA SORULAN SORULAR

1-) Bahçemdeki Ağaçları Budattırmak İstiyorum, Ne Yapabilirim?

Müdürlüğümüzün İmkanları Dahilinde Budama, Bakım, Onarım, Destek Ve Kesim Yapmak İçin Kanunlar Çerçevesinde Öncelikli Yetkili Olduğu Yerler; Kadıköy İlçesi Genelinde Bulunan Belediyemiz Sorumluluğundaki Cadde, Sokak Ve Kaldırım, Park, Yeşil Alan Ve Refüjlerde Bulunan Ağaçlar İle (Talep Edilmesi Halinde) Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Bahçesindeki (Sağlık Kurumları, Eğitim Kurumları, Yurtlar Vb. Gibi) Ağaçlardır. 

Hukuken (Türk Medeni Kanunu, Türk Ceza Kanunu,  Kat Mülkiyeti Kanunu,  6831 Sayılı Orman Kanunu)  Özel Mülk Sınırları İçerisinde Kalan Ağaçların Budattırılmasında Yetki Ve Sorumluluk  Apartman Yöneticiliğinde (Müstakil Yerler İçin Kat Maliklerinde) Olduğundan Gerekli Çalışmanın Bu Yetkililerce Alanında Uzman Bir Teknik Personel Denetiminde (Orman Mühendisi, Ziraat Mühendisi Veya Peyzaj Mimarı Vb. Gibi) Yaptırılması Gerekmektedir. Ayrıca, Müdürlüğümüzce özel mülkiyet alanlarında Kadıköy Belediye Meclisi’nin 05.12.2019 tarihli ve 2019/131 sayılı kesinleşmiş kararı doğrultusunda ücrete mukabil budama ve kesim çalışması yapılmaktadır. konuyla ilgili detaylı bilgiye https://www.kadikoy.bel.tr/Duyurular/ozel-mulkiyetlerde-budama-calismalari adresinden ulaşılabilmekte olup linkte belirtilen koşulları sağlayarak müdürlüğümüze başvuru yapmanız halinde talebiniz Müdürlüğümüz programına dahil edilerek değerlendirilecektir.

2-) Bahçemde Bulunan Ağaçları Budattırdım Fakat Kalan Dalları Ne Yapacağımı Bilmiyorum. Bu Konuda Ne Yapabilirim?

Bu Konuda Belediyemizin Temizlik İşleri Müdürlüğü İle İletişime Geçmeniz Gerekmektedir.

3-) Bahçemdeki Palmiye Ağacında Böceklenme Oldu, Ne Yapabilirim?

Öncelikle Palmiye Ağacınızda Böceklenme Olduğunu Düşünüyorsanız İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’ne Başvurmanız Gerekmektedir. Tarım İl Müdürlüğü’nden Ağacınızda Böceklenme Olduğu Ve İmha Edilmesi Gerektiğine Dair Bir Rapor Alınması Halinde Müdürlüğümüze Söz Konusu Raporun Ek’li Olduğu Bir Dilekçe İle Başvurmanız Gerekmektedir. Müdürlüğümüz Ekipleri Bu Dilekçeye İstinaden Bahçenizdeki Böceklenmiş Palmiyeyi En Kısa Sürede İmha Edecektir.

4-) Apartmanımız Kentsel Dönüşüm Kapsamında Yıkılacak Ve Yeniden Yapılacak. Bahçemizde Ağaçlarımız Var Ve Bunları Nakil Ettirmek İstiyoruz Ne Yapabilirim?

Konu İle İlgili www.kadikoy.bel.tr/Kurumsal/Dilekce-Ornekleri Linkinde Bulunan Ağaç Nakil Dilekçe Örneği Üzerinde Yazan İstenen Evraklar İle Birlikte Belediyemize Dilekçe İle Başvurulması Gerekmektedir. 

5-) Yan Apartmanda Yapılan İnşaat Sırasında Parselde Bulunan Ağaçlar Kasıtlı Olarak / Kazayla / İzinsiz Kesiliyor. Bu Konuda Biz Ne Yapabiliriz, Müdürlüğünüz Bu Konuda Nasıl Bir Uygulama Yapıyor?

Özel Mülk Sınırları İçerisinde Kalan Her Türlü Ağacın Kesimi İçin Müdürlüğümüzden İzin Alınması Gerekmektedir. Eğer İzinsiz Bir Kesim Yapıldığına Denk Geldiyseniz Kesim Yapılırken Fotoğraf/Video Çekip Belediyemiz Çağrı Merkezine (444 55 22) Bildirimde Bulunabilirsiniz. Müdürlüğümüzce Bu Konuda 05.11.2014 Tarih Ve 245 Sayılı Kesinleşmiş Kadıköy Belediye Meclisi Kararınca İşlem Başlatılmaktadır. (245 Sayılı Karar) 

Kararı indirmek için tıklayınız.

6-)Bahçemizdeki Ağaçlarımızı Ne Zaman Budayabiliriz?

Budama Dönemi Kışın Yaprağını Döken Ağaçlar İçin Ağaçların Yapraklarını Döktüğü Kasım Ayı İle Yapraklanmaya Başladığı Mart Ayı Arasındadır.

7-) İskan İçin Dikimi Uygun Ağaç Listesi Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz.

Dosyayı indirmek için tıklayınız…

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

-Park ve Yeşil Alanların Bakımı,

-Yeni Yeşil Alan Düzenlemelerinin ve Mevcut Park Alanlarının Yenileme Çalışmalarının Yapılması,

-Sokak, Cadde, Park, Yeşil Alan, Refüj ve Kaldırımlardaki (Talep halinde Müdürlüğümüz imkanları dahilinde Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Bahçelerindeki) Ağaçların Periyodik Bakım Kapsamında;

– Budama ve Restorasyonlarının Yapılması

– Hastalıklı Olanlardaki Hastalıklarla Entegre Mücadele Yürütülmesi

– Kuru Olan Ağaçların Kesilmesi

– Kesilen Ağaçların Köklerinin Sökülmesi

– Yerlerine Ağaç Dikilmesi (Bu Kapsamda çalışmalar yürütülürken Hem Ağaçların Geleceği (Yaşam Ömrü) Hem De Kaldırımı Kullanacak Olan Özellikle Dezavantajlı Vatandaşlarımızın Ve Çocuklu Ebeveynlerimizin Geçişine Engel Olmayacak Şekilde Çeşitli Kriterler (Kaldırım Genişliği (Min. 2-2.5 Metre) Ağaç Türü, Sokağın Işık Alma Durumu, Ağacın Su İsteği, Kaldırımın Altyapısının Ağaç Dikimine Uygun Olması Vb.) Müdürlüğümüzün Teknik Personellerince (Orman Mühendisi, Ziraat Mühendisi) Göz Önünde Bulundurulmaktadır.)

– Yazlık ve Kışlık Mevsimlik Çiçeklerin Temin Edilerek Dikilmesi, 

– Kamusal alanlarda Kullanılma Üzere; Kent Mobilyaları, Çocuk Oyun Ekipmanları ve Dış Mekân Spor Aletlerinin Temin Edilmesi, 

Referans :
www.yeniasir.com.tr
www.kadikoy.bel.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button