News

Kuşburnu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

KUŞBURNU FAYDALARI VE ZARARLARI

Gülgiller familyasından,gövdesi ve dalları dikenli,meyvesi parlak kırmızı ve içi tüylü bir bitkidir.Halk arasında köpekgülü,yabani gül,gülburnu olarak da isimlendirilir.Ormanlık alanlar,kayalık kırsal kesimler ve yol kenarlarında

KUŞBURNU FAYDALARI VE ZARARLARI

Gülgiller familyasından,gövdesi ve dalları dikenli,meyvesi parlak kırmızı ve içi tüylü bir bitkidir.Halk arasında köpekgülü,yabani gül,gülburnu olarak da isimlendirilir.Ormanlık alanlar,kayalık kırsal kesimler ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişir.Yaz sonunda meyveler olgunlaşır ve toplanır.

Kuşburnu meyvesi;marmelat,reçel,kurutulmuş meyve,pekmez ve özellikle şifa için çay şeklinde tüketilmektedir.

-Yüksek oranda C Vitamini içeren kuşburnu, soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalıdır

-Bağışıklığı güçlendirir

-Enfeksiyonlara karşı,vücüdu güçlendirir

-İdrar söktürücüdür

-Böbrek ve mesane rahatsızlıklarında bedeni destekler

-Demir eksikliğine bağlı kansızlığa iyi gelir

-Kandaki kötü kolestrolü düşürmeye yardımcıdır

-Kalp ve damar sağlığına faydalıdır

-Mide rahatsızlıklarına,mide ülserine faydalıdır

-Safra kesesi ve safra kesesi taşlarına faydalıdır

-Kabızlığı giderir

-Kemik sağlığını destekler

-Cilde faydalıdır,kırışık olumunu engeller,cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar

-C Vitamini

-Selenyum

-Kalsiyum

-E Vitamini

-Demir

-B Komplex Vitaminler

-Manganez

-Kalsiyum

Oldukça uğraştırıcı olmasına rağmen;lezzeti ve şifası ile bu uğraşa değeyecek olan kuşburnu reçel-marmelatı tarifi için gerekenler:

-1kg kuşburnu

-2su bardağı şeker

-Yarımçay kaşığı limon tuzu

-Yeterince su

Kuşburnu Marmelatı Yapılışı

-Kuşburunları yıkanıp baş kısımları ayıklanıp tencereye konulur(düdüklü olursa daha iyi olacaktır)

-Üzerini geçecek kadar su ilave edilir

-Kaynadıktan sonra,altını kısıp macun kıvamına gelene kadar pişirin

-Pişen kuşburnularını,ılıdıktan sonra kevgirden geçirin

-Kalan çekirdekleri biraz su ile karıştırıp tekrar geçirin

-Çekirdeklerinden ayrılan püreyi şeker ile birlikte tekrar kaynatın

-Limon tuzunu ilave edin

-Dilediğiniz koyuluğa gelince altını kapatın

NOT: -Dilerseniz süzgeçten geçirdikten sonra,şeker ilave etmeden önce bir tülbentten geçirerek ince tüylerini de ayıklıyabilirsiniz

-Pişirirken sürekli karıştırmalısınız ,dibi tutabilir

-Kıvamını isteğinize göre ayarlıyabilirsiniz.Marmelat isterseniz,daha uzun kaynatarak daha yoğun bir kıvam elde edebilir,reçel isterseniz daha az kıvamlı tutabilirsiniz.

-1Subardağı kaynayan su içerisine ,1tatlı kaşığı (kırılmış)kuşburnu eklenir ve 5-10dk kaynatılır

-5-10 dk kaynatılır ve süzülür

-Ilıdıktan sonra,C Vitaminini kaybetmemesi için bekletmeden içilir

-Aşırı tüketilmemelidir

-Diyabet veya herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunanların ve ilaç kullananların doktorlarına danışmaları tavsiye edilir

Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

kuşburnu faydaları nelerdir, kuşburnu faydaları ibrahim saraçoğlu, kuşburnu faydaları ve zararları, kuşburnu faydaları ve kullanımı, kuşburnu zararları

Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

Bu Yazımızda Neler Var

Kuşburnu faydaları nelerdir sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen kuşburnunun sayısız faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendiren kuşburnu sıklıkla tercih edilmektedir. Grip, nezle ve tüm soğuk algınlığı çeşitleri için kuşburnunun olumlu faydaları göz ardı edilmemelidir. Yapılan araştırmalara göre C vitamini bakımından kuşburnu oldukça zengindir.

Kuşburnunda yer alan C vitamini miktarı, limondan 60 kat daha fazladır. Bu durum ise kış gününde sıklıkla kuşburnuna başvurma ihtiyacına yol açmaktadır. Bitkinin çiçekleri de pek çok alanda kullanılmaktadır. Bitkinin mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca bağırsak problemlerinin çözümünde kuşburnunun olumlu etkilerine pek çok kişi başvurmaktadır.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Kuşburnu faydaları ve kullanımı bitkinin farklı şekillerde tüketimi ile elde edilmektedir. Kuşburnu çayı ve kuşburnu marmelatı bitkinin yoğun şekilde kullanım şekillerindendir. Ayrıca reçel ve pekmez olarak da bitkinin kullanımı yaygındır. Özellikle kış aylarında kuşburnunun faydaları daha fazladır.

Günlük olarak kuşburnu tüketimi ile bitkinin sayısız faydasından yararlanılabilmektedir. Bitki yüksek oranda besin değerine sahiptir. Bitkide; C vitamini, kalsiyum, demir, selenyum, manganez, B vitaminleri ve E vitamini bolca yer alır. Yaşlılık döneminin rahat geçmesi için de kuşburnu tüketimi önemli olmaktadır.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Kuşburnu faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından değerlendirilmiştir. İçerisinde bulunan zengin vitamin ve mineral kaynağı doğru kullanımda vücuda etki gösterecektir. Genel olarak faydalı yanları şunlardır:

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmak üzere kullanılan bu bitki, cilt ve deri sağlığı için yararlıdır. Kuşburnunun cilde faydaları konusunda bilinmeyen pek çok fayda da yer almaktadır.Cilt temizleme sırasında tercih edilen bitkinin yağıdır. Kuşburnu yağı bitkide yüksek oranda bulunur. Cilt ve deri üzerinde temizleyici bir özellik sunmaktadır.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Böbreklerin çalışmasına kuşburnu katkı sağlar, kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur. Şişliklerin yok edilmesinde kuşburnu kullanılabilir. Ayrıca vücuttan ödem atmak isteyenler tarafından da bitkinin yararı fazladır. Günde bir bardak kadar içilen kuşburnu ile ödem problemleri kısa sürede çözüme kavuşacaktır. Kuşburnu zayıflatırmı sorusunun cevabı zayıflattığı yönündedir.

Bölgesel incelme için son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre günde 100 mg kuşburnu tüketimi sonucunda haftalık olarak kilo kaybının yaşandığı görülmüştür. Karın bölgesindeki yağlanmalar için kuşburnu tüketimi artırılmalıdır.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Kuşburnu faydaları elde etmek için kuşburnu çayı tüketimi önemlidir. Çayın hazırlanması son derece kolaydır. Hazırlanması için gerekli olan malzemeler şunlardır; 6 tane kurutulmuş ve yumuşak kabuklara sahip olan kuşburnu, 1 bardak su. Çayın hazırlanması pratik olurken vücuda kısa sürede etki etmektedir. Öncelikle suyun kaynatılması gerekir. Kaynamış olan suya 15 dakika boyunca beklemek üzere kuşburnu tanecikleri koyulmalıdır.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Bu şekilde 15 dakika boyunca suyun içerisinde kuşburnu demlenir. Ardından kuşburnu tanecikleri süzülmelidir. Süzme işleminden sonra oluşan su, sade olarak içilebileceği gibi bal ya da tarçın aracılığı ile de tüketilebilmektedir. Kuşburnunun ilk hali sert olduğu için, kuşburnu bitkisini yumuşatmak için çay yapma işleminden önce 5 dakika kadar kaynamış suda bekletmek faydalı olabilir. Kuşburnu bitkisinden sirke ve şerbet yapımı da mümkündür. Görüldüğü gibi bitkinin çok sayıda kullanım şekli bulunmaktadır.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Çok sayıda fayda sağlayan kuşburnu insanlar tarafından bitkisinin herhangi bir zararının olup olmadığı merak edilmektedir. Kuşburnu faydaları ve zararları karşılaştırılması için, tüketimin düzenli olarak yapılıyor olması gerekmektedir. Genel anlamda bitkinin insan sağlığına herhangi bir zararı olduğu söylenemez.

Alerjik bir bünyeye sahipseniz kuşburnu zararları ile karşılaşmamak için doktorunuza sorabilirsiniz. Ancak hamile kadınların bitkiyi tüketmeden önce doktor bilgisine başvurması gerekmektedir. Çok fazla miktarda tüketiminin C vitamini düzeyini yukarı çekmesi ile mide yanması ve kabızlık durumları meydana gelebilmektedir.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Siyah kuşburnu faydaları normal bir kuşburnu bitkisine göre daha fazladır. İçerisinde daha fazla vitamin bulunmaktadır. Siyah kuşburnu Türkiye coğrafyası baz alındığında belirli kesimlerde yetişmektedir. Bu kesimler dışında bitkinin yetiştiği alanlara rastlamak oldukça zordur. Bitki türünün ender olması, değerli olmasına yol açmıştır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde pek çok rahatsızlığa son derece iyi gelmektedir. Siyah kuşburnu, vücuttaki idrarın sağlıklı bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır.

Haber Kaynagi :
habersek.com
burcualem.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button