News

Lavantalar çiçek açmaya başladı

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği, Lavanta nasıl yetiştirilir, Lavanta ekimi, dikimi, bakımı ve hasadı nasıl yapılır, hibe ve teşvik oranı detaylı bilgi

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta Akdeniz ikliminde yetişen kuraklıklara dayanıklı Lavandula türünü oluşturan bitki türdür. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetiştiriciliği zahmetsiz bir şekilde yapılabilir. İlaç, gıda, kozmetik ve sağlık sektörünün de lavantaya olan talep oldukça yüksektir. Lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenler için de talebin yüksek olması karlı iş sektörünün kapılarını aralıyor. Bu yazımızda lavanta nasıl yetiştirilir diyen çiftçilerimiz için detaylı bir araştırma yaptık. Yazı sonunda lavanta yetiştiriciliği maliyeti, getirisi, bakımı ve ekimi gibi konularda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Bitcoin’i kaçırdım diye üzülme!

250’den fazla düşük fiyatlı kripto parayı güvenle satın almak için

Tıkla ve Üye ol!

Lavanta Nasıl Yetiştirilir

İngiliz, İspanyol, Portekiz ve Fansız lavantası en çok bilinen 4 türdür.Tabi bunların yanında Hidcote, Sentiva silver, Munstead, Provence, Ellegance, Melissa v.b gibi türleri mevcut.Bu farklı türler yaşadığınız iklim ve lavanta yetiştiriciliği amacınıza göre değişim gösterir. Örneğin; yaşadığınız bölgenin iklimi nemli veya yağışlı ise İngiliz lavantası, kurak iklimler için ise İspanyol ve Portekiz lavantası  sizin için daha ideal.Eğer lavanta yağı için yetiştiricilik yapıyorsanız Grosso cinsi lavanta en verimli olanıdır.

Tarım ürünleri alanında para kazanmak istiyorsanız getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İçindekiler

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Lavanta yetiştiriciliği yapmak için drenaj özelliği yüksek, tam güneş alan kumlu toprağa ihtiyacınız var.Bunun yanında rüzgar engelleyici özelliği olan ağaçların arasına veya duvar setlerinin olduğu bölgelerde ekim işlemini yapmanız sizin avantajınıza olacaktır.Tabi günlük en az 8 saat güneş almasına özen göstermeniz gerekiyor.

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta yetiştiriciliği son zamanların en popüler konusu.Google üzerinde aylık ortalma 32 bin kişi tarafından arama yapılmış.Tabi bunun en büyük nedeni TV kanallarında sürekli haber yapılması.Tabi bu durum  tohum ve fide satışlarını fiyatlarıyla birlikte arttırmıştır.Lavanta tohumu veya fidesi satın alırken öncelikle bulunduğunuz bölgelerdeki tarımsal ürün satış kooperatifleri ile iletişime geçin.Eğer onlarda tohum veya fide yok ise internet üzerinden güvenilir olan sitelerden alışveriş yapın.N11, Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi sitelerde satıcılara yapılan yorumları mutlaka inceleyin.2019 Ağustos ayında 700 adet tohum ortalama 50 TL’den satılmaktadır.Fide fiyatları ise cinslere göre değişiklik gösterir.

Lavanta tarlası kurmak isteyenler için yukarıda gerekli toprak özelliklerinden bahsettik.Türkiye’de bu alanda Isparta Lavanta bahçesi en meşhur olanı.Sadece ticari alım satım olarak değil, aynı zamanda turizm alanında da ekicileri gelir elde etmektedir.Tabi bu yan iş kolları ile mümkün.

Lavanta nasıl yetiştirilir diyenlerin en çok merak ettikleri ise tarla kurulum maliyeti + dönüm başına getirisi.Lavanta tohumları ekimi yapılırken 1 adım boyutu ya da 25 cm aralıklar esas alınır.Daha detaylı bilgi için aşağıda yapılan maliyet/ kar analizini inceleyebilirsiniz.

Not: Lavanta bahçesi veya tarlası kuracaksanız mutlaka bu tarların yanına her dönüm için 1 adet petek koyun.Bu sayede lavantaların döllenmesi daha kolay olacak verim artışı sağlayacaktır.

Lavanta ekimi en ideal ilk baharda yapılır.Nisan sonu veya Mayıs başı ülkemizin iklimine göre ideal tarihlerdir.Eğer ekimde geç kaldıysanız büyümüş olan fideler ile son baharın başlarında dahi ekim yapabilirsiniz.Önemli olan kısım toprak özellikleri ile Lavanta bitkisinin suya  boğulmaması.

Lavantaların budanması büyümelerinin teşvik edilmesi açısından oldukça önemlidir.Yılda 1 defaya mahsus 3’te 1 oranında budama yapmanız gerekir.İlk baharda veya hasat zamanında kurumuş ve sararmış olan dalları keserek bu işlemi yapabilirsiniz.Eğer lavanta bitkiniz düzenli bir büyümeye sahipse yani dağınık değilse, budama işlemini çiçeklenmenin bitişinde yani yaz sonlarında da yapabilirsiniz.Bu sayede lavantanın düzgün ve şekil almış bir biçimde çıkmasını sağlarsınız.

Lavanta Hasadı

Lavantalar çiçek açmaya başladığında hasat zamanı gelmiş demektir.Hasat genelde temmuz ayının ilk haftasında yapılır.Tabi iklim koşullarına göre hasat zamanı değişiklik gösterir.Toplama işleminde dallardan kesim yapmanız gerekiyor.Ortalama 20 cm’lik kesim yapıp demetler halinde toplayın.Ancak kesim işleminde odunsu olan gövdelere dokunmayın.Aksi taktirde lavantalar tekrar çıkmayacak, gövde de kuruyacaktır.Lavanta yetiştiriciliği yapanların demetler halinde kesip lastikler bağlandıkları lavantaları serin, karanlık bir bölgede kurutması gerekir.Lavanta bitkisini yağı için topluyorsanız, sabahın erken saatlerinde hasat yapmanız daha yağlı olarak toplamanızı sağlayacaktır.

Lavanta çiçekleri mayıs sonu veya haziran başı gibi açmaya başlar.Orta olgunluk dönemleri temmuz ayıdır.Küresel iklim kayması nedeni ile çiçeklerin açması erken veya geç olabilir.Bir de yetiştirdiğiniz Lavanta türü de çiçek açma tarihi açısından farklılık gösterir.Bazı türlerin çiçek açması gecikebilir.Bunun için Lavanta çeşitleri alt başlıklı yazıyı inceleyin.

Lavanta Çeşitleri

Dünya’da Akdeniz iklimine özgü olan Lavantalar en çok İspanya, İngiltere, Portekiz ve Fransa gibi ülkelerde yetiştirilir.Bu türler bulunduğu bölgelerin isimlerini almıştır.Ülkemizde farklı iklim türlerinin görünmesi nedeniyle aşağıda yer alan türleri kendini bölgeniz için seçebilirsiniz.

Royal Velvet : Kraliyet Kadifesi anlamına gelmektedir.İngiltere de Kraliyet ailelerinin bahçesini süsler.Muhteşem mor renk ve keskin bir kokuya sahiptir.İlk baharda çiçek açmaya başlayıp, yaz ortalarında çiçek açmaları son bulur.Ortalama 60 cm boya ulaşabilmektedirler.

Sweet Romance: Boyları 30 ile 40 cm uzunluğa kadar çıkabilen bir Lavanta türüdür.Büyümeleri çabuk olur ve son baharda çiçek açmaya başlarlar.Hediyelik ve süs eşyası yapımında kullanılır.

Hidcote : Süs bitkisi olarak evlerin bahçelerinde yer alır.Boyları 60-40 cm arasında değişir.Mavi ve mor yapraklara sahiptirler.Temmuz ve eylül ayları arasında çiçeklenmeye başlar.

Grosso : Yağı için ekimi yapılan lavanta türüdür.Çok keskin koku ve koyu mavi çiçeklere sahiptir.Boyları 80 cm kadar çıkabilir.Çiçekleri bitki üzerinde büyük yer kaplar.Bu nedenle yağ oranı oldukça fazladır.Bu türü yetiştirmek için geniş bir alana ihtiyacınız var.Yayılmayı seven bir tür olduğundan, ekim aralıklarının minimum 30 cm yapmanız gerekiyor.

Munstead : İlk baharda erken çiçek açma özelliğine sahiptir.İngiliz lavantası olarak bilinir.Nem, yağış ve zorlu iklim koşullarına dayanıklıdır.Akdeniz bölgesi harici lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenler için ideal bir türdür.Yaz sonuna kadar çiçeklerinde büyüme görülür.

Provence : Güney Fransa’da yetiştirilir ve parfüm imalatında kullanılan bir tür.Boyları 1 metreye kadar çıkabilir.Soluk mor renkte yaprakları vardır.Keskim kokuya sahip olan bu lavanta türünün çiçekleri Haziran- Ağustos arası gelişim gösterir.

Lavanta yetiştiriciliği yapanların para kazanabilmek için bir kaç seçeneği var.Yağ olarak satış, Lavanta suyu satışı veya mamül satışı yapılabilir.Lavanta yağının kg fiyatı 50 Euro, Lavanta suyunun kg fiyatı 3 TL, mamül kg satış fiyatı ise 5 TL’dir.Bu fiyatlar 2018 yılına aittir.Eğer büyük çapta kendiniz üretim yapacaksanız, bu ürünlerin yağını veya yan ürünlerini elde etmeniz sizi daha karlı kılacaktır.Ekim yaptığınız dönüm başına ortalama 7 kg yağ almanız mümkün.Bir çok haberler sitelerinde dönüm başına 500 Euro kar bıraktığı söylenir.Ancak abartılı rakamlar olduğuna emin olun.Maliyetler yok sayılmıştır denilebilir.Dönüm başına ortalama 2500 TL kar bırakacak bir ürün.Tabi aldığınız teşvik ve hibeler hariç.Ayrıca 20 yıl kadar ömrü olduğu için her yıl kar ettiğiniz rakamlar artacaktır.Hem maliyetiniz düşecek hem de lavantanın yıllara göre verimliliği yükselecek.

Türkiye’de Isparta, Edirne, Çanakkale ve Burdur’da Lavanta yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir.Her ne kadar Akdeniz ikliminin bitkisi olduğu bilinse de Marmara, Ege, İç Anadolu gibi bölgelerde yetişmesi mümkün.Önemli olan drenajlı su çeken toprağa sahip olunması ve lavantanın nemden uzak tutulması.Bu şartları ve yukarıda yazılanları karşıladığınız taktirde Türkiye’nin bir çok bölgesinde lavanta yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Lavanta ekimi için ideal mevsim İlk bahardır.Yağışların bittiği ve güneşin daha belirgin olduğu nisan sonu veya mayıs başı ideal tarihler.Bulunduğunuz bölgeye göre bu tarihler değişim gösterebilir.Eğer fide halinde ekim yapacaksanız, yaz sonlarında dahi yetişkin fidelerin ekimini yapabilirsiniz.Ancak bu fideler olgun olmalıdır.Aksi taktirde zorlu kış koşullarına dayanamazlar.

Öncelikle ektiğiniz tür ve dikim planına göre maliyetiniz değişir.Fideleri hazır olarak satın alırsanız 1 dönüm için ilk başlangıç maliyetiniz 2 Bin ile 4 Bin TL arasında değişir.Bu maliyet sıkı, 25 cm’lik boşluklar bırakılmış, drenaj alanı dahil edilerek hesaplanmıştır.Sonraki yıllarda ise gübreleme ve sulamadan başka maliyetiniz olmayacak.Tabi işçilik size ait ise.Bu masraflarda dönüm başına maksimum 2000 TL’dir.Modern üretim yöntemi kullanacaksınız, yani sulama sistemi, torf, malç gibi ürünler size ekstra maliyet çıkaraktır.Eğer yüksek oranda yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Isparta’ya gidip orada bu iş ile ilgili destek veren Lavanta okulları ile iletişime geçiniz.

Lavanta yetiştiriciliği için tarım ve orman bakanlığı tarımsal destekler sayfasında her hangi bir özel teşvik bulunmamaktadır.Ancak Kosgeb, Ipard ve AB Tarım Destekleri kapsamında çiftçi olarak uygun kredi ve hibe programlarından bu ürün kapsamında yararlanabilirsiniz.Şuan en çok bilinen hibe programı ise genç çiftçilere verilen 30 Bin TL rakamı.Teşvik paketleri sürekli güncellendiği için Tarım Bakanlığı sitesinden bakmanız daha gerçekçi bilgileri bulmanız sağlayacaktır.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir” başlıklı yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Merhabalar ben Muş ta ve Elazığ da lavanta üretimi yapmak istiyorum sizce hangilerini kullanmam lazım en iyi hanilerinden kar elde ederim bilgilendirirseniz çok memnun olurum .

İyi günler,Sivas’ta 1300m rakımda lavanta yetiştirmek rantabl’mıdır?

Ben erzurumda 3000m rakımda üretiyorum selvi gibi boy yaptı

Erzurum merkezde mi üretiyorsunuz bilgi verirmisiniz

Efendim, aşağıda sıraladığım sorularıma yanıt verirseniz bahtiyar olurum. 1.Marn hafif çakıllı, pH: 8-9 arasında olan toprakta” LAVANTA” üretimi yapılır mı? 2. Arazi ” Doğu Akdeniz Bölgesi Pazarcık / K. Maraş, Rakım :650–700 m seviyesinde” Lavanta üretmek olasımıdır? 3. Lavanta, maydanoz ve nane gibi bir sefere mahsusmu dikilip ve yıllarca devam mı ediyor? 4. Tohum ve/ veya fidesi ini nasıl temin ederim. Saygılarımla.

25 dönüm meyilli 50 yılldır boş duran susuz üzüm bağında layanta yapabilirmiyim ileride su çıkarma imkanı olursa su çıkara bilirim şimdi ekonomik olarak mümkün değil devlet desteği olursa mükün tahminen yüzde 40 45 bazı yerleri 25 30 meyilli

İyi günler benim 78 dönüm tarlam var bu iş için ne kadar bir harcamalarım olur sıfırdan başlayarak sadece arsa var tarlanın konumu tekirdağ ama kırklareli ve edirne ye yakın konumdayım

manisa merkez şehzadeler’e bağlı Tilkisüleymaniye’deki 9000m2 tarkamda lavanta yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Tarlam düz zeminde ve rüzgara karşı korunaklı bir pozisyondadır. Uygunmudar sizce?

Merhaba, Denizli Çağırgan kasabası Lavanta üreticisi ve satıcısıyım. Size yardımcı olmak isterim

Merhaba, Denizli Çağırgan kasabası Lavanta üreticisi ve satıcısıyım. Size yardımcı olmak isterim irtibat numarası :05372607402

Merhaba, Muğla-Marmaris- Selimiye beldesinde lavanta yetiştirmek istiyoruz. 6 dönüm arazinin bir kısmı kullanılacak. Yağ üretimi yapılmayacak. Hangi tür ile başlanmalıdır? En uygun tohum veya fideyi nereden alırız? Teşekkürler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsim

Email

Website

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Bitcoin’i kaçırdım diye üzülme!

250’den fazla düşük fiyatlı kripto parayı güvenle satın almak için

Tıkla ve Üye ol!

Lavanta Yetiştiriciliği – Ufuk Tarım

Sizde bir lavanta yetiştiricisiyseniz bunları kesinlikle bilmelisiniz. İşte sizin için lavanta yetiştiriciliğine dair kaleme aldıklarımız…

Lavanta Yetiştiriciliği - Ufuk Tarım

Lavanta, ya da Latince bilinen adıyla Lavandula, ballıbabagiller familyasına ait olan Akdeniz kökenli çeşitli bitki türlerinin geneline verilen addır. Lavanta Akdeniz çevresinden okyanus adalarındaki ülkelere kadar pek çok yerde görülebilen ve yetiştirilen bir bitki olup, bu bitki ailesine mensup olan bitkilerin genel özelliği çalı görünümlü, toplu başağı andıran; mavi, morumsu ya da kırmızıya çalan renklerde açtığı bilinmektedir. Lavanta bitkisi genel olarak dağlarda ve 1000 ile 1800 metre arasında yetişmektedir.

Tarlalarındaki o muhteşem görüntü ile adeta görsel bir şölen sunan ve kurutularak dolaba konulduğu takdirde kıyafetleri böcek vb. durumlardan koruyan bir etkisi olan lavanta; çay ve yağ olarak da tüketilebilir ve böyle tüketildiği takdirde sağlığa sayısız faydaları da mevcuttur. Bir başka lavanta türü olan İngiliz Lavantası denen türden ise genel olarak boyacılık adına esans elde edilir. İşte bu ve buna benzer çeşitli şekillerde kullanılan lavanta pek çok alanda değerlendirilen bir bitki olarak çok yönlülüğüyle öne çıkmakta ve tercih edilmektedir.

Lavanta Faydaları

Güzel kokusuyla tanıdığımız lavanta bitkisinin yağdan çaya kadar pek çok kullanım şekli mevcut. Bu kullanım şekilleriyle birlikte yüzyıllardır şifa amacıyla da kullanılan lavantanın sağlığa faydaları say say bitmeyecek vaziyette. Gelin biz de lavantanın nasıl yetiştirilebileceğiyle alakalı detaylara geçmeden önce bu sayısız faydalardan bazılarına göz atarak konu hakkında daha iyi bilgi sahibi olalım.

Lavanta yetiştirmek dikkat ve özen gerektiren bir iş olarak, yüksek kar getirisi ihtimali için yetiştirilmesi sürecinde uyulması gereken püf noktalardan ve yönlendirilmelerden kesinlikle kaçınılmamasını gerektirir.

60 santimetreye kadar boylanabilen ve haziran, temmuz aylarında çiçek açan çok yıllık bir bitki olarak karşımıza çıkan lavantanın kökleri 60 santimetreye kadar inebilmektedir. Toprak yönünden çok seçici olmayan bir bitki olan lavanta, yine de kuru, hafif ve kireci bol olan toprakları daha çok sevmektedir. Özellikle toprağın derin kısımlarında rutubetin oluşu lavantanın gelişiminde yardımcı etkide bulunur.

Soğuklara çok dayanıklı olmayan lavantanın buna rağmen Orta Avrupa kışını geçirebilecek dirençte bazı türleri de bulunmaktadır. Doğru sıcaklık ve yetiştirme koşulları uygulandığı takdirde lavantanın çimlenme süresi 21 gündür.

Peki doğru yetiştirme koşulları nasıl uygulanır? Lavanta üretimi generatif ve vegetatif olmak üzere iki ayrı yolla gerçekleştirilebilmektedir. Vegetatif üretim yan bitki türleri ve yaşlı bitkilerden elde edilen çeliklerle yapılırken generatif üretimde tohumlar kullanılmaktadır. Uygulamada üretimin genellikle generatif tarzda yapıldığı da bilinmesi gereken bir gerçektir.

Generatif yetiştiriciliğin de kendi içerisinde iki ayrı şekilde yapıldığını söylemekte yarar var. Bunların ilki olan tohumun direkt olarak ekilmesi yöntemi, lavanta tohumunun çok küçük olması nedeniyle öncesinde detaylı bir toprak hazırlığı gerektirdiğinden dolayı pek uygulanmamaktadır. Bu olumsuz koşullar oluşturabilen nedenlerden ötürü generatif üretimde daha çok fideleme yöntemi tercih edilmektedir.

Bu fideleme yönteminde fidelerin düzgün şekilde elde edilebilmesi için ilk olarak tohumların yastığa ekilmesi gerekmektedir. Yararlı bir yastığın hazırlanması için iyi elenmiş bir toprağın, yanmış hayvan gübresinin ve kumun doğru oranda karıştırılması gerekmektedir. Bu düzene uygun şekilde hazırlanan harçlarla yastıklar doldurulur ve bu yastıklara lavanta tohumları ekilir.

Lavanta ekimi yapıldıktan tahmini 4-5 hafta sonra bitkiler baş göstermeye başlarlar. Kendilerini gösteren fidelerin sera koşullarında şaşırtılmaları önem taşımaktadır. Fideler belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra önce dış koşullara alıştırılmalı ardından ise ekim yapılacak toprağa şaşırtılmalıdır.

Tabii ki tohum gibi toprağın da ekim işlemine hazırlanması oldukça önemlidir. Sonbaharda pullukla yapılabilecek olan toprak düzenleme işlemi, gerekli görüldüğü takdirde ilkbaharda yine pulluk veya diskaro ile sürülmeli ve tırmık ile çekilmelidir. Bunlar uygulandığında toprak hazırlığı tamamlanmış sayılabilir.

Dikimi hemen bu işlemlerin peşine yapabileceğiniz gibi, hazırlamış olduğunuz tarlaya ark açma pulluğu vasıtasıyla doğru sıra mesafesinde arklar açarak, fidelerin sulanması işlemine oldukça büyük kolaylıklar sağlayabilirsiniz. Yine de bulunduğunuz bölgedeki tarlanızda düzenli ve yeterli bir yağmurlama sisteminiz varsa bu şekilde ark açmanıza da gerek yoktur.

Dikimde çoğunlukla plantuvarın kullanılmasını öneririz ve dikimin hemen sonrasında can suyu verilmesi büyük önem taşır. İlk yıl kısa saplarla kendini gösteren ve oldukça yavaş ilerleyen büyüme, esasen kendini ikinci yıldan sonra göstermeye başlar ve verimini o şekilde arttırır.

Tarlaya dikim ise genel olarak literatürde 40’a 30 santim ile 40’a 40 santim olarak tarif edilmekte ve buna göre uygulanmaktadır.

Lavanta dikimi yapılan tarlada uzun bir süre toprak düzenlemesi yapılamaz. Bu nedenden dolayı ekim yapmadan önce tarlanızı derin bir temizliğe tabi tutmanız gerekmektedir. Tarlanızın yabancı otlardan tamamen arındırılmış olması sağlıklı bir üretim süreci ve tarlanın genel verimliliği için oldukça kritik bir önem taşımaktadır. Toprak belli ölçülerde havalandırılmalı ve çapalanması ihmal edilmemelidir.

Lavanta için önem arz eden bir diğer bakım işlemi ise gübrelemedir. Lavantanın toprakta bolca kireç ve organik madde bulunmasına yönelik ihtiyacını takviye gübrelerle tamamlamak verimli bir yetişme süreci için oldukça önemlidir. Bu nedenle lavanta ekilen bölgenin 2-3 yılda bir ahır veya kompost gübreleme ile gübrelenmesi gerekmektedir.

Tüm bu işlemleri ve püf noktaları doğru şekilde uyguladıktan sonra, artık hasat için doğru zamanı bekleme evresine geçebilirsiniz. Uygun zamanın geldiğini yan dallardaki ve orta saptaki başaklar çiçeklendiğinde anlayabilirsiniz. Lavantanın hasat zamanı genellikle çiçeklenme dönemi olarak belirtilmektedir.

Lavanta hasadı ise başaktan yaklaşık 10 santimetre kadar aşağıdan orakla kesme işlemiyle yapılmalıdır. Lavantanın yapısından dolayı hasatın birkaç defada tamamlanması gerekmektedir. Hasat elle yapılabilir ve eğer elle toplama tercih edilecekse hasadın sabahın erken saatlerinde yapılması gerekmektedir. Çünkü güneşin doğumundan sonra lavantanın bal arılarını en çok çeken bitkilerden birisi oluşu işinizi bu noktada oldukça zorlaştırabilir.

Lavanta çiçeklerini kesinlikle güneşte kurutmamak gerekir. Güneşte kurutulması renginde ve aromasında bozulmalara sebep olmaktadır. Sapları ile hasat edilmiş lavantanın saplarının ayrılması kurutma işleminin ardından yapılmalıdır ancak eğer lavanta endüstriyel yağ üretimi için kullanılmak üzere yetiştirilmişse, saplarının ayrılması gibi bir zorunluluk söz konusu değildir.

referans :
parakazanmafikirleri.com
www.ufuktarim.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button