News

Galatasaray Başkan Adayları iptal kararını değerlendirdi

Son dakika – Galatasarayda Mustafa Cengiz başkan adayı oluyor! – Galatasaray – Spor Haberleri

Galatasaray’da merakla beklenen mahkeme sonuçlandı, Mustafa Cengiz ve Yönetimi’nin idari yönden ibra edilmemesi kararı iptal edildi

Son dakika - Galatasarayda Mustafa Cengiz başkan adayı oluyor! - Galatasaray - Spor Haberleri

NEVZAT DİNDAR1.5 yıl süren dava sonucunda karar açıklandı, İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, “yönetim kurulunun yönetsel açıdan ibra edilmemesi” yönündeki genel kurul kararının iptaline hükmetti. Buna göre Başkan Mustafa Cengiz ve diğer yönetici arkadaşları yeniden aday olabilecek

İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, dünkü karar duruşmasında, Galatasaray’ın 23 Mart 2019’daki mali genel kurulunda yönetim kurulunun idari açıdan ibra edilmemesi kararını iptal etti. Bu kararla Başkan Mustafa Cengiz ve yönetim kurulu üyelerinin yeniden adaylığının önünde bir engel kalmadı.Kısmen kabulDavalı yanında feri müdahillik talepleriyle ilgili karar alan mahkeme, Emre Danişment, Hayri Gürkan Eliçin ve Fahrettin Can Tezel’in feri müdahale taleplerinin kabulüne, sağlık ve mesleki mazeret bildiren avukatların mazeretlerinin reddine karar verdi. Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, asıl dava yönünden, davanın kısmen kabulü, kısmen de reddini kararlaştırdı.Buna göre Galatasaray Spor Kulübü Derneği’nin 23 Mart 2019 tarihli olağan genel kurul gündeminin 8. maddesi kapsamında alınan “yönetim kurulunun yönetsel açıdan ibra edilmemesi” yönündeki genel kurul kararının iptaline hükmeden mahkeme, fazlaya ilişkin diğer talepleri ise reddetti.Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz bunu, “Tarihi bir karar” olarak değerlendirerek, “Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun bu konuda aldığı bir içtihat kararı zaten var. Mahkememiz de buna uydu. Su aktı, yerini buldu. Bu bağlamda biz demokratik hukuk devleti içinde, bu tür vesayet makamlarının yavaş yavaş kırıldığı bir süreç yaşıyoruz. Ne mutlu bize, ne mutlu katkıda bulunan yönetim kurulu üyelerimize, avukatlarımıza” diye konuştu.

Son dakika - Galatasarayda Mustafa Cengiz başkan adayı oluyor

‘G.Saray için varız’Başkan Cengiz şöyle devam etti:“Seçim olayı illa ibra ile olmaz. Camianın isteği, yönetimin isteği ve şartların oluşmasıyla olur. Aday olan arkadaşlara da başarılar diliyorum. Herkes Galatasaray için çalışıyor. Buna da inanıyorum. Biz de Galatasaray için varız. Sağlığım elverdikçe Galatasaray’a her zaman, sonuna kadar hizmete devam edeceğim. Var olsun camiamız, var olsun taraftarlarımız. Yaşasın Galatasaray.”

Aday oluyorGalatasaray’da Başkan Mustafa Cengiz mahkemenin verdiği kararla birlikte aday olma kararı aldı. Pandemi sürecinin kötüye gitmesi nedeniyle aralık ayının sonunda vakaların daha da artacağı tahmin edilirken, seçimin normal takviminde 2021 Mayıs’ta yapılması bekleniyor. Cengiz’in de önünün açılmasıyla beraber ekibini yenileyerek seçime gireceği belirtiliyor.

Gheorghe Popescu’nun Tottenham Formasıyla Tüm Golleri

Mustafa Cengiz: “Sağlığım el verdikçe hizmet etmeye devam edeceğim”

Mustafa Cengiz, idari ibrasızlık kararının mahkeme tarafından iptal edilmesi sonrasında açıklamalarda bulundu…

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, yönetim kurulunun idari açıdan ibra edilmemesi yönündeki genel kurul kararının, İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından iptalini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinde yer alan açıklamasında Mustafa Cengiz, “Tarihi bir karar. Özellikle Türk Medeni Kanunu ve Dernekler Kanunu açısından hukuka uygun bir karar. Çünkü Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun bu konuda aldığı bir içtihat kararı zaten var. Mahkememiz de buna uydu. Bu bağlamda Türk yargısına doğruyu doğru yere oturttuğu için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme sürecinde Galatasaray yönetiminin işlevlerini yerine getirememesi ve fonksiyonlarını icra edememesi için bazı kesimler çok uğraştığını öne süren Cengiz, şu görüşlerini aktardı: “Galatasaray, mecburi olarak mahkeme kapılarına götürüldü. Oysa ben ilk gün, ‘İdari ibrasızlık Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun kararıdır. İdari ibrasızlık için uğraşmayalım, zaman kaybetmeyelim.’ diye istirham etmiştim. Uymadılar. Tabii ki alınan her karara saygı duyarım, genel kurul kararına da saygı duyarım ama alınan karar yanlış bir hükümdü. Bu hüküm yerine oturdu. Su aktı, yerini buldu. Bu bağlamda biz demokratik hukuk devleti içinde, bu tür vesayet makamlarının yavaş yavaş kırıldığı bir süreç yaşıyoruz. Ne mutlu bize, ne mutlu katkıda bulunan yönetim kurulu üyelerimize, avukatlarımıza. Hepsine teşekkür ediyorum. Türk yargısına teşekkür ediyorum. Bu vesayet makamlarının kırılmasında etkin bir görev aldılar.”

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulunun, oy birliğiyle 19-26 Aralık’ta seçime gitme kararını değerlendiren Mustafa Cengiz, “Seçim olayı illa ibra ile olmaz. Camianın isteği, yönetimin isteği ve şartların oluşmasıyla olur. Aday olan arkadaşlara da başarılar diliyorum. Herkes Galatasaray için çalışıyor. Buna da inanıyorum. Biz de Galatasaray için varız. Sevgili Galatasaraylılara, sevgili taraftarlarımıza son olarak şunu söylemek isterim; Sağlığım elverdikçe Galatasaray’a her zaman, sonuna kadar hizmete devam edeceğim. Var olsun camiamız, var olsun taraftarlarımız. Yaşasın Galatasaray.” değerlendirmesinde bulundu.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengizden adaylık açıklaması

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, 23 Mart 2019’daki mali genel kurulda yönetim kurulunun idari açıdan ibra edilmemesi kararının bugün mahkeme tarafından iptal edilmesi kararını değerlendirdi.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengizden adaylık açıklaması

İstanbul 14’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Galatasaray’ın 23 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiği mali genel kurulunda, yönetim kurulunun idari açıdan ibra edilmemesi kararının iptaline hükmetti.

“SU AKTI, YERİNİ BULDU”

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı Mustafa Cengiz, kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mahkemenin tarihi bir karar verdiğini dile getiren Başkan Mustafa Cengiz, şunları kaydetti:

“Tarihi bir karar. Özellikle, medeni kanunu ve dernekler kanunu açısından hukuka uygun bir karar. Çünkü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bu konuda aldığı bir içtihat kararı var zaten. Mahkememiz de buna uydu. Bu bağlamda Türk yargısına doğruyu doğru yere oturttuğu için çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte özellikle yönetimin işlevlerini yerine getirememesi, fonksiyonlarını icra edememesi için bazı kesimler çok uğraştı. Galatasaray’ı mecburi olarak mahkeme kapılarına götürdü. Oysa ben ilk gün söyledim, idari ibrasızlık Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararıdır, idari ibrasızlık için uğraşmayalım, zaman kaybetmeyelim diye istirham etmiştim. Uymadılar. Tabii ki alınan her karara saygı duyarım, genel kurul kararına da saygı duyarım; ama alınan karar yanlış bir hükümdü. Bu hüküm yerine oturdu. Su aktı, yerini buldu. Bu bağlamda biz demokratik hukuk devleti içinde, bu tür vesayet makamların yavaş yavaş kırıldığı bir süreç yaşıyoruz. Ne mutlu bize ne mutlu katkıda bulunan yönetim kurulu üyelerimize, avukatlarımıza… Hepsine teşekkür ediyorum. Türk yargısına teşekkür ediyorum. Bu vesayet makamlarının kırılmasında etkin bir görev aldılar.”

“SAĞLIĞIM ELVERDİKÇE GALATASARAY’A HER ZAMAN, SONUNA KADAR HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Mahkemenin verdiği kararla adaylığı önünde hukuki olarak bir engel kalmayan Başkan Cengiz, şöyle konuştu:

“Seçim olayı illa ibra ile olmaz. Camianın isteği, yönetimin isteği ve şartların oluşmasıyla olur. Aday olan arkadaşlara da bilvesile başarılar diliyorum. Herkes Galatasaray için çalışıyor. Buna da inanıyorum. Biz de Galatasaray için varız. Sevgili Galatasaraylılara, sevgili taraftarlarımıza son olarak şunu söylemek isterim. Sağlığım elverdikçe Galatasaray’a her zaman, sonuna kadar hizmet etmeye devam edeceğim. Var olsun camiamız, var olsun taraftarlarımız. Yaşasın Galatasaray!”

Kaynak: DHA

referans :
www.milliyet.com.tr
www.goal.com
haberglobal.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button