News

İlişkiye Ara Verme Fikri Bitişin Başlangıcı mıdır Yoksa İlişkiyi Kurtarır mı?

İlişkiye Ara Vermek Her Zaman Ayrılık Sinyali Değildir

“Aşk sizin için nedir?” diye sorulduğunda herkesin vereceği yanıt hemen hemen benzer olacaktır. ”Dünyanın en güzel zamanlarının en sevilen, arzulanan insanla birlikte geçirilmesidir değil mi?”

İlişkiye Ara Vermek Her Zaman Ayrılık Sinyali Değildir

Öyledir öyle olmasına da zaman geçtikçe iki insan birbirinin farklı yanlarına takılmaya başlar ne yazık ki. İlişki yalpalar ve tartışmalar giderek dozunu artırır. Klasik deyimiyle, hele de ilişki evlilikle taçlandırılmış ve işin içine aileler de girmişse, durum giderek çözülmesi zor bir aşamaya gelir. Bu durumda, “Şimdi ne olacak boşanmak mı gerekecek?” demeden önce belki de bir mola vermek ve gerçeğe biraz dışarıdan bakmak hem sizi hem de ilişkiyi rahatlatabilir.

Aile terapistleri bu molalardan asla korkmamak gerektiğini söylüyor ve bunu yapmanızı öneriyor. Hatta öyle ki ara vermeyi başarabilirseniz ilişkinizi ağır yıpranmalardan kurtarabilirsiniz. Kendinize durup sakince baktığınızda aslında ne istediğinizi daha rahat anlarsınız.

Oysa, panik halinde düğüm olan yeri açmaya, çözmeye kalkarsanız durumu iyice arapsaçı kıvamına getirebilirsiniz. Bu nedenle psikiyatrlar, “İlişki içinde kendiniz olamıyorsanız, sıkıntılarınızı eşinize anlatamıyorsanız, birlikte geçirdiğiniz zamanlardan hoşnut değilseniz, tatmin olmuyorsanız, aldatıldığınıza dair şüpheleriniz oluşuyorsa” mutlaka partnerinizi alın karşınıza ve bu molayı vermeniz gerektiğini konuşun” diyor.

Mola ilişkinin tamiri açısından önemli

Uzmanlara göre, mola verdiğiniz dönem ilişkinin ve kendinizin tamiri açısından çok önemli. Sorunlarınızın nedenlerini bu aşamada bulup, karşılıklı saygı duyarak bunlar üzerine konuşmanız sonrasında ise partnerinizi değiştirmeden olduğu gibi kabul etme becerisini geliştirmeniz gerekiyor. Aksi halde durum vahim çünkü, mola denen şey belki de bitmiş bir ilişkinin uzatma devrelerinden başka bir anlama gelmiyor.

İlişkiye Ara Vermek Her Zaman Ayrılık Sinyali Değildir

Zaten yaygın bakış açısı, mola istemenin ayrılık öncesi bir sinyal olduğu konusunda hemfikir ama bazen ilişkiyi korumak için bu ara verme durumu gerçekten de gerekli ve çözüm odaklı olabilir. Yeter ki eşler bu ara verişin gerçekten kendileri için yarar getireceğine inansın. Bu aşamada çevrenizdeki insanların da mutlaka rahatsız edici yorumlarını duyacaksınız. “Kesin seni aldatıyordur, ayrılık için kılıf hazırlıyor”, “Bu aşamadan sonra dönüş mümkün değildir”, “Sana ayrılmak istediğini söyleyemiyor kibarca bunu yapıyor” türünden duyduğunuz bir sürü şey sizi üzecek ve aldığınız kararı sorgulatacaktır ama bir süre kulaklarınızı kendiniz ve eşinizden başka herkese kapatmanız gerekebilir.

Sonuç olarak, sevgili ya da eş, hiç kimse ayrılığı istemez ama mola vermek bile işe yaramıyorsa hala anlaşmakta zorlanıyorsanız belki de ayrılık en doğru çözüm olabilir. Bu da meselenin bir başka gerçek yüzü tabii ki.

FÜSUN SAKA

INSTAGRAM: Fusun.saka 

İlişkiye ara vermek: İlişkide ara vermenin kuralları – Aşk & İlişkiler

İlişkiye ara vermek, hepimizin sevgilisinden duymaktan en çok korktuğu konulardan biri. İlişkiye ara vermek, pek çoğumuzun başına gelmiştir ve hepimiz ‘En azından henüz ayrılmadık’ diye sevinmiştir. İlişkiye ara verdikten sonra tekrar bir araya gelip gelinmeyeceği konusunda bir öngörü oluşturmak zor…

İlişkiye ara vermek: İlişkide ara vermenin kuralları - Aşk & İlişkiler

Belirtmek zorundayım ki; günümüzde ilişkiler uzun sürmüyor. Özellikle başlangıçtaki heyecanlar ve ilgi tükendikçe ilişkiyi yaşamak ağır bir yükü taşımaya dönüşüyor. Peki bu durum ilişkinin tamamen bittiğini mi gösteriyor? Bazen evet, bazen hayır. Bitip bitmediğini anlamak için de ilişkimize uzaktan başka bir göz gibi bakmamız gerekiyor. Yani ayrılma cesareti olmayanların kullandığı “İlişkimize biraz ara verelim” sözü işte burada devreye giriyor. Ama bunun bir bahane mi yoksa gerçekten bir mola verme isteği mi olduğunu anlamak için bu yazıyı okumanızı öneriyorum.

Siz ya da sevgiliniz zor bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Hayatınızda bazı şeyler yolunda gitmiyor olabilir. İlişkinize konsantre olmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. İşte bu noktada biraz ayrı kalmanın size iyi gelebileceğini düşünebiliriz. Bu tür kısa bir ayrılık size yeni bir bakış açısı kazandırabilir, ilişkinizdeki sorunların ne olduğunu görme şansı yaratabilir. Ancak, unutmayalım ki bu mola ilişkinizin bittiğinin de habercisi olabilir. Birbirinizden ayrı olduğunuz zamanda daha keyifli vakit geçirdiğinizi fark edebilirsiniz. O zaman aklınıza “Ben böyle mutluyum, neden geri döneyim ki?” sorusu gelebilir.

Böyle bir molanın ilişkinizi nasıl etkileyeceğini önceden kestirmeniz mümkün değil. Üstelik bu molayı ikiniz aynı anda istemeyebilirsiniz, taraflardan biri istiyor, diğeri istemiyorsa yapılacak ilk şey bunun hakkında konuşmaktır. Ama söylemeliyim ki; böyle bir ara isteyen kişiye “Hayır yapmayalım” demek onun fikrini değiştirmeyecektir. Yani mola vermeye istemeyen sizseniz, bunu sineye çekeceksiniz, başka çaresi yok.

Böyle bir molayı ikiniz de kabul etmişseniz o zaman devreye kurallar girecektir. 

Böyle bir molanın ilişkinizi tamamen bitirebileceği gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Yani ilişkiniz bu testi geçemeyebilir. O zaman da eski sevgilinizle arkadaş kalmayı seçebilir veya tüm bağlarınızı kesebilirsiniz. Yine de olumlu düşünelim. Mola istemeniz, her zaman ilişkinizi gözden çıkardığınız anlamına gelmez. Aksine ilişkiniz için çaba gösterdiğinizi, son noktaya gelmeden önce harekete geçtiğinizi gösterir. Belki de bu sürede birbirinizin değerini çok daha iyi anlayacak ve ilişkinizi daha sağlam temeller üzerine oturtabileceksiniz.

Bu yazı gerçekten ilişkisine değer veren, bitmesini istemeyen, bitecekse bile son ana kadar çaba gösteren kişiler için yazıldı. Yoksa “Ben sana layık değilim”, “Benim sorunlarım var”, “Seni üzerim”, “Karanlık dünyamda sana yer yok”, “Kimseye bağlanamıyorum” gibi bahanelerin arkasına “İlişkimize biraz ara verelim” bahanesini de ekleyen cesaretsiz, yaptığının ve söylediğinin arkasında duramayan kişiler için değil.

referans :
www.hurriyet.com.tr
www.posta.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button