News

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid Kişilik Bozukluğu ve Hastalığı Nedir? – Madalyon Psikiyatri Merkezi

Madalyon Psikiyatri Merkezi kurucusu Dr. Gülseren BUDAYICIOĞLU, Paranoid Kişilik Bozukluğu ve Hastalığı hakkında bilgilerin yer aldığı video.

Paranoid Kişilik Bozukluğu ve Hastalığı Nedir? - Madalyon Psikiyatri Merkezi

Madalyon Psikiyatri Merkezi kurucusu Dr. Gülseren BUDAYICIOĞLU, Paranoid Kişilik Bozukluğu ve Hastalığı Nedir?. Daha fazla bilgi almak için Blog bölümünden ilgili yazıları okuyabilirsiniz.

Toplumumuzda genellikle tıbbi ilaçlara karşı olan aşırı bir eğilimin var olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu zaman, …

Psikoterapi nedir? Psikoloji en geniş tanımıyla ‘insan davranışının ve zihinsel süreçlerin bilimi’ olarak bilinmektedir. …

Gelişimsel Perspektifte Oyunun Önemi ve Oyun Basamakları “Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız, oyun …

Paranoid Kişilik Bozukluğu ve Hastalığı Nedir?

Madalyon Akademi 2019 – 2020 eğitim takvimini açıkladı.

Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Paranoya, hiçbir kanıt olmasa da kişinin tehdit altında olduğuna inanmasıdır. İzlendiğine, dinlendiğine, zarar göreceğine dair endişe halidir.

Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

İçindekiler

Paranoya, başkalarına karşı mantıksız şüphe ve güvensizliğe neden olan bir düşünce sürecidir. Paranoyak düşünceler sanrılar olarak tanımlanır. Sanrı, doğru olduğuna dair kanıt olmasa bile inanmaya devam edilen gerçek dışı düşüncedir. Birçok akıl hastalığında ortaya çıkar ancak en çok psikotik bozukluklarda görülür. Paranoyak kişiler insanların her hareketinden yanlış bir anlam çıkarır, çeşitli senaryolar yazar ve kendilerine komplo kurulduğunu düşünürler. Bu temelsiz güvensizlik kişinin sosyal yaşantısında yakın ilişkiler kurmasını zorlaştırabilir. Sadece düşünceler etkilendiğinden çalışabilirler ancak yaşamları sınırlı ve yalıtılmıştır. Sanrısal bozukluk tanısı konması için semptomların 1 ay veya daha uzun sürmesi gerekir.

Paranoya, gizli ve atanmış anlamlar içeren zihinsel ve duygusal işlevlerin dökümüdür. Özünde tüm paranoyak süreçler güven-güvensizlik arasındaki mücadeledir. Semptomlar bastırılmış, reddedilmiş, yansıtılmış duygularla ilgilidir. Nedenleri değişken ve belirsizdir; biyolojik, psikolojik, çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir.

Psikoz nedir, neden olur? Türleri, belirtileri ve tedavisi

Anksiyete nedir? Kaygı neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Xanax (alprazolam) nedir? Nasıl ve niçin kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Paranoya, yansıtma ve itiraz mekanizmalarına dayanan psişik bir süreç olduğundan belirtileri kişiye göre değişkenlik gösterir ve yaşamın tüm alanlarına müdahale edebilir. Semptomlar başkalarına karşı şüpheden; hükümet, polis veya uzaylılarla ilgili komplo teorileri gibi tuhaf ve karmaşık inançlara kadar değişebilir.

Paranoya diğerleri ve yapabilecekleri hakkındaki fikirlerinizle ilgilidir. Şüpheli bir düşüncenin paranoya olup olmadığını anlamak zor olabilir. İnsanlar aynı kanıtı temel alan farklı şeylere inanabilirler. Şüpheli düşünceler şu durumlarda paranoya olabilir:

Bipolar bozukluk nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kendinize sorular sormak yardımcı olabilir:

Tüm şüpheler paranoya değildir, haklı gerekçeler kanıtınız olanlardır ve sizi güvende tutarlar. Hırsızlık vakaları durumunda mahallenizde yürürken dikkatli olmanız paranoya değildir.

Farklı paranoya türleri vardır ancak hepsi 2 ana özelliği paylaşır: İstenmeyen duyguların, dürtülerin veya benliğin sevilmeyen yönlerinin başkasına atfedilmesi; bu yansıtmanın reddedilmesi. Paranoyası olanlar reaksiyon-formasyon, yansıtma-inkar mekanizmalarını sık kullanırlar. Tüm paranoya biçimlerinde yoğun bir öz referans vardır, fikir şudur: Dünyada olan herşey benimle ilgilidir.

Selectra (sertralin) nedir? Ne için nasıl kullanılır? Yan etkileri

En hafif tip kabul edilir, genellikle çocuklukta veya ergenlikte başlar. Ailesinde şizofreni, sanrısal bozukluk öyküsü olanlarda ve erkeklerde daha sık görülür. Temel özellikleri güvensizlik ve şüphe hissetmeleridir. Aldatıldıklarına, zarar göreceklerine, tehdit edildiklerine inanırlar ve düşmanca davranırlar. Yasal savaşlara katılıp insanları veya şirketleri dava ederler. Tedaviye yanaşmazlar çünkü sorun olduğunu düşünmezler. Psikoterapi tercih edilen tedavi yöntemidir; güveni, sosyal etkileşimi ve benlik saygısını arttırmaya odaklanır. Bununla birlikte, semptomlar anksiyete veya depresyonla ilişkiliyse antidepresanlar, antipsikotikler, anti-anksiyete ilaçları reçete edilebilir.

Kişilik bozukluğu nedir? Türleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri

Hastaların hayalle gerçekleri birbirinden ayıramadığı, sistemli ve düzenli yanılsama yaşadıkları bir psikoz tipidir. Baskın inanç (sanrı) hakimiyetiyle karakterizedir, kişinin davranışı hangi yanılsamaya sahip olduğuna bağlıdır. Erotomani (herkes tarafından arzulandığını düşünme), megalomani ve kötülük görme sanrıları ön plandadır.

En şiddetli tip kabul edilir. Aşırı paranoyanın yaşandığı bir şizofreni türüdür. Düşüncelerin radyo üzerinden yayınlandığına inanmak gibi yanılsamalarla karakterizedir. Hastalar gerçeklikle temaslarını kaybettikleri için ilaç tedavisi gerektirir.

Şizofreni nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Paranoyanın teşhis edilmesi zordur çünkü abartılı güvensizlik duygusu birçok zihinsel bozukluk için ortaktır. Belirtilerin tıbbi nedenini ekarte etmek için fiziksel değerlendirme yapılır. Paranoya psikiyatrik bir sorundan kaynaklanıyorsa hasta, ruhsal durumunun değerlendirilmesi, klinik psikolojik testlerinin yapılması için psikiyatriste, psikoloğa veya diğer ruh sağlığı uzmanlarına yönlendirilir. Ruh sağlığı uzmanı çocukluk, okul, iş ve ilişkilerle ilgili sorular sorarak kapsamlı değerlendirme yapar. Belirli durumlara karşı tepkileri ölçmek için psikolojik testler yapılır. Teşhis koyulduktan sonra bir tedavi planı oluşturulur.

Tedavi semptomların nedenine ve ciddiyetine bağlıdır; ilaç tedavisi, psikoterapi, bireysel veya aile danışmanlığını içerebilir.  Paranoya tedavisi zordur; süreç öfke, duygusal korunma ve olası düşmanlığın artmasıyla sonuçlanabilir. Tedavide en önemli unsur, akıl dışı düşüncelerin etkisini azaltmak, sosyal becerileri geliştirmek için hastayla güvenilir ve işbirliğine dayalı bir ilişki kurmaktır. Paranoya uyuşturucu kullanımının sonucuysa, etkiler tükenene kadar tedavi genellikle destekleyicidir. Daha sonra doktorunuz bir uyuşturucu tedavi programına katılmanızı önerecektir. Ağır vakalarda, paranoyaya neden olan durum dengelenene kadar hastanede kalması gerekebilir. Tedavi edilmemesi durumunda ilerleyerek ciddi psikolojik hastalıkları beraberinde getirebilir.

Kişilik bozukluklarının çoğunda olduğu gibi psikoterapi tercih edilen tedavi yöntemidir. Paranoyak kişinin terapistle açık konuşması zordur, hastanın güven problemi olduğundan ilerleme son derece yavaştır. Dürüst bir yaklaşımla hastayı mevcut sorunlara odaklamak muhtemelen en yüksek sonucu verecektir. Psikoterapi hastalara özgüvenlerini artırmada, başkalarına güvenmede, duygularını ifade etmede ve yönetmede yardım etmeyi amaçlar.

Birçok psikoterapi şekli mevcuttur:

Paranoya hastaları ilaç almayı reddedebilir, çünkü onlara zarar vereceğinden korkarlar. İlacı psikoterapi ile birleştirmek başarılı sonuçlar verebilir.

Antidepresan nedir? Ne işe yarar? Yan etkileri ve depresyon tedavisi

Psikoterapi ve ilaç tedavisinin yanı sıra beyne veya vücudun hedeflenen bölgelerine elektromanyetik dalgalar ve elektrik uyarıları verilerek sinir aktivitesinin değiştirilmesine dayanan Nöromodülasyon, Transmanyetik uyarım (TMU), Elektrokonvülsif Tedavi (EKT), Derin TMU gibi tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Papatya, yeşil çay, şerbetçiotu, çarkıfelek, sarı kantaron, kediotu, lavanta gerginliği ve kaygıyı azaltarak sakinleşmenize yardımcı olabilecek şifalı bitkilerdir. Çay olarak tüketildiklerinde rehavet ve uyku getirdikleri için anksiyete tedavisinde sıklıkla kullanılırlar.

Kedi otunun faydaları nelerdir? Uykusuzluğa iyi gelen çayı nasıl hazırlanır?

İlaçlarla etkileşime girebilecekleri için dozları doktor kontrolünde belirleyin.

Paranoyak kişiler hasta olduklarını kabul etmedikleri için tedaviyi reddederler. Genellikle çocukluk veya ergenlikte başlayan paranoya, zamanında tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir.

Herkesin paranoyayla ilgili farklı deneyimleri olabilir. Yaygın paranoyak düşünceler şunlardır:

Paranoyak düşüncelerinizin sonucu olarak belirli şeyler yapabilir veya hissedebilirsiniz:YAZIYI PAYLAŞ

Haber Kaynagi :
madalyonklinik.com
www.medikalakademi.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button