News

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Gebelikte (Hamilelikte) Mide Yanması Nedir? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide yanması nedir? Gebelik döneminde mide yanmasına ne iyi gelir? Hamilelikte mide yanmasını hafifletmenin 6 yolu! Tıklayın.

Gebelikte (Hamilelikte) Mide Yanması Nedir? Ne İyi Gelir?

İçindekiler

Hamilelik döneminde mide yanması şikâyeti genel olarak anne adaylarının şikâyetlerindendir. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru bebeğin büyümesiyle birlikte gebelerde mide yanması artmaya başlar. Bu durumu atlatmak için çeşitli yöntemler olsa da, tamamen geçmesinin yolu doğumdur.

Bebeğiniz doğduğunda mide yanması sorununuzun ortadan kalktığını kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz.

Gebelik döneminde yaşanan mide yanmaları, kadınlık hormonlarının değişim göstermesi ve rahimdeki büyümeyle birlikte mideye yapılan baskıdan kaynaklıdır.

Bu olayla birlikte mide yanması ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu dönemde mide yanması gibi rahatsızlara karşı bünyenizin hassaslık göstermesi ve mide yanmasının etkisini fazlasıyla hissetmeniz normaldir.

Mide yanmaları genellikle reflü olarak adlandırılmaktadır ve bireyler bunu ağıza acı su gelmesi şeklinde tarif ederler. Hamilelik döneminizin sonlarına doğru rahim daha çok büyüme gösterdiğinden, mideye olan baskı artacak dolayısıyla mide yanmalarınız da artacaktır.

Anne adaylarının bazılarında bu problemler hamilelik öncesinde başlamaktadır ve hamilelik döneminde de bu şikâyetler süre gelmektedir.

Hamilelik döneminin getirilerinden olan mide yanması, tam göğsün ortasından genize kadar uzanan kısımda sıcak bir şey yakıyormuş hissi verir. Belirttiğimiz gibi bu dönemde yaşanan bu rahatsızlıkta hormonların etkisi büyüktür.

Yine hormonlar sebebiyle rahimdeki kaslar gevşeme gösterir ve bu da midedeki kaslarda gevşemeye sebep olur.

Hamilelik döneminde anne adayları genelde yatar pozisyonda dinlenmeyi sever ve bu durumda yanmalar kendini gösterir hatta daha da şiddetlenebilir.

Mide yanma şikâyetleri şiddetlenen anne adayları bu yüzden tercihen oturur vaziyette uyumak isteyebilirler. Oturur vaziyette uyuyabilmek mide yanmalarını hafifletebilir.

Hamilelik döneminin 20. haftasından sonra rahimin büyümesi iyice arttığından, bu dönemde mide yanmalarında artış görülebilir.

Mide yanması yani reflü hastalığı süre gelen anne adaylarının; boğazda ağrı, öksürük, göğüste ağrı, nefes alıp vermede ses gelmesi gibi belirtiler de ekleniyorsa uzman bir doktora kapsamlı muayene olması gereklidir.

Hamilelikte bulantı konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde mide yanmanıza iyi gelecek şeylerden en önemlisi ılık süt içmek olacaktır. Şayet ‘ılık süt gaz yapar’ derseniz; armut, elma vb. meyveler yiyerek de midenizi rahatlatabilirsiniz.

Reflü şikâyetleri için önerilen bir başka besin ise badem olacaktır. Badem bünyesinde çok sayıda lif barındırdığından midenize iyi gelecektir.

Uyumadan bir 20-30 dakika önce bir bardak ılık su tüketmeniz midenizi rahatlatacak bir başka unsur olacaktır.

Gebelikte mide yanmasına iyi gelen besinler nelerdir? Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

7. Ay Gebelikte Beslenme: https://www.bebek.com/7-ay-gebelikte-beslenme/

Daha ayrıntılı bilgi için ay ay gebelikte beslenme makalelerimize göz atabilirsiniz.

Ay Ay Gebelikte Beslenme

Uyurken yüksek yastık ile yatmanız mide yanmanızı hafifletecektir.

Tüm bunların yanı sıra hamilelik döneminin getirdiği tüm hastalıkları, rahatsızlıkları fazla kafanıza takmamanızı öneririz. Çünkü stres mide rahatsızlıklarını tetikleyen bir unsurdur.

Şikâyetlerinizin süre gelmesi ya da rahatsızlığınızın artması durumunda vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmanız, bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Diyetisyen Beyza Uyan

İlaç kullanmadan hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Hamilelikte mide yanması neden olur ve nasıl geçer? – Hamilelik Haberleri

İlaç kullanmadan hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Hamilelikte mide yanması neden olur ve nasıl geçer? - Hamilelik Haberleri

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Barış Vurallı, gebelikte sıklıkla karşılaşılan mide yanması ve önlemleri hakkında bilgiler verdi. Mide yanmasına gebelikte sıkça rastlandığını kaydeden Op. Dr. Barış Vurallı “Pek çok kadın genelde zararsız olan bu yakınmayı gebe kaldıktan sonra tecrübe eder. Mide yanması (asit reflüsü) göğüs kemiğinin altından genize kadar olan bölgede yakıcı tarzda bir rahatsızlık hissidir. Bu durum gebelik sırasında vücudumuzda ortaya çıkan hormonal ve fizyolojik değişikliklerden kaynaklanmaktadır. En önemli sebep gebelik sırasında artan annelik hormonlarından progesteron dur. Progesteron rahimdeki düz kasları gevşettiği gibi mide ile yemek borumuz arasında bulunan kapakçığında gevşemesine neden olur. Bu durum mide asidinin yukarı kaçmasına ve hoş olmayan bir yanma duyusuna neden olur” dedi.

Gebelikte oluşan mide yanmalarının önüne geçmek için ilk önce diyette, basit değişiklikler ve bazı alışkanlıkların düzenlenmesi gerekir” diyen Op. Dr. Barış Vurallı “Dikkat ile takip edilirse bazı gıdaların mide yanmasını artırdığı fark edilebilir. Kahve, çikolata, asitli içecekler, asitli gıdalar( limon,sirke, hardal gibi), işlenmiş etler( sosis, sucuk gibi) naneli, baharatlı yiyecekler, kızartmalar ve yağlı yiyeceklerden sakınılmalıdır. Tek oturuşta tıkabasa yemek yenmemeli, öğün sayısı artırılmalı, yemekler daha küçük porsiyonlar halinde gün içerisine yayarak yenmelidir. Yemek ile birlikte fazla miktarda sıvı tüketilmemeli- bu sayede mide şişkinliği ve reflüsünün önüne geçilebilir. Ancak gebelik sırasında vücudun günde 8-10 bardak suya ihtiyacı olup, bu ihtiyaç öğün aralarında giderilmelidir. Yemeklerden sonra sakız çiğnenmeli, Sakız tükürük bezlerini çalıştırıp oluşan tükürük ile yemek borusuna kaçan asiti nötralize eder.Yatmadan hemen önce yemek yenmemeli, yemek yedikten sonra iki üç saat geçmeden uzanılmalıdır” şeklinde konuştu.

Antiasitlerin mide yanması şikayetinin düzelmesinde hızlı ve etkili bir tedavi seçeneği olduğunu vurgulayan Vurallı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Gebelik sırasında antiasitler güvenle kullanılabilir. Ayrıca gebelikte günlük 1000 ile 1300 mg elementer kalsiyum ihtiyacı olup antiasitler kalsiyum çeriği ile bu ihtiyaca destek sağlarlar. Antiasit kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta gebelikte yine sık olarak kullanılan demir ilaçları ile aynı zamanda alınılmamasıdır. Her iki ilacında tam olarak faydalarının ortaya çıkması için en az iki saat ara ile kullanılmalıdır.”

Gebelikte mide yanması neden olur ve nasıl önlenir? – Hamilelik

Gebelikte mide yanmasının önüne geçmek için yemek alışkanlıklarında basit değişiklikler ve bazı alışkanlıkların düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Gebelikte mide yanması neden olur ve nasıl önlenir? - Hamilelik

Bugün öğle saatlerinde kendinizi sıkışmış hissedeceğiniz durumlar yaşayabilirsiniz.  Bilemediğiniz konularla ilgili fazla sorumluluk almamaya özen gösterin. Gün içinde bazı kayıplar yaşayabilirsiniz. Keyfinizin kaçmamasına özen gösterin. İçsel odağınızı kaybetmeyin. Akşam saatlerinde kendinizi hayalperest hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Bugün gelecek planlarınızda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizde ilerleme sağlamak için çaba göstereceğiniz zamanlar var. Gün içinde arkadaşlarınızla zaman geçirmek size iyi gelebilir. Otorite figürleriyle çatışmaya girmemeye özen göstermelisiniz. Kendinizi öne çıkarmaktan çekinmeyeceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Sorumlu olduğunuz konular gündeminizi oluşturabilir. Uğraştığınız işlerde sıkışmış olduğunuzu hissedebilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için daha fazla çaba göstermeniz gerekebilir. Bazı konularda eksikleri toparlamanız gereken durumlar oluşabilir. Akşam saatlerinde daha içe dönük zamanlar geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Bugün yeni ufuklara açılmak ve yeni şeyler öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda bütünü görmek çok daha kolay olacaktır. Kendi sınırlarınızı aşmak için çaba sarf edebilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için etrafınızdaki insanlarla iletişim halinde olacağınız zamanlar var. Akşam saatlerinde akış içinde olmak daha kolay olacaktır.Devamını Oku

Gün içinde endişe duyduğunuz konularla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Sizi yoran kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Ortaklı konular gündeminizi etkileyebilir. Parasal konularda sıkıştığınızı hissedebilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilere karşı özenli davranmalısınız. Akşam saatleri sizin için daha rahat geçebilir.Devamını Oku

Eşinizle ilgili konularda sıkışıklıklar olabilir. Karşınızdakini daha iyi dinlemeniz gereken bir gündesiniz. Sorumlu olduğunuz konularda detaylarla uğraşabilirsiniz. Yeni konulara ilgi duyabileceğiniz zamanlar var. İkili ilişkilerinizde sabırlı olmanızda fayda var. Akşam saatlerinde net göremediğiniz olaylar kafanızı karıştırabilir.Devamını Oku

Çalışma hayatınızdaki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Sorumlu olduğunuz işlerde büyüme ve gelişme sağlayabilirsiniz. Bazı konuları detaylandırmak durumunda kalabilirsiniz. Sorumluluklarınızı çalışma arkadaşlarınızla organize olarak yapmanız size zaman kazandıracaktır. Akşam saatlerinde kafanızı kurcalayan durumlar olabilir.Devamını Oku

Sorumlu olduğunuz işlerinizde yaratıcılığınızı kullanmak sizi daha iyi hissettirecektir. İkili ilişkileriniz gündeminizi meşgul edebilir. Bugün etrafınızdaki insanlara kendinizi ifade edebilmeniz, önem kazanabilir. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. Hayatınızla ilgili risk alabileceğiniz bir gündesiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Gün içinde ailenizle ilgili aldığınız sorumluluklarda sıkıntılar oluşabilir. Kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Geçmişten kalan sorunlar bugün daha fazla önünüze gelebilir. Bu durumdan rahatsızlık duyabilirsiniz. Saklanmak istediğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatleri daha rahat geçecektir. Kendinizi akışa bırakmayı öğrenmelisiniz.Devamını Oku

Gündeminizi yakın çevrenizdeki ilişkiler etkileyebilir. Kulağınıza gelen dedikodulardan etkilenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha fazla detaylara girmek isteyebilirsiniz. Kendinizi tamamlanmış hissedeceğiniz kişilerle görüşmek size iyi gelecektir. Akşam saatleri sanatla ilgilenmek için program yapabilirsiniz.Devamını Oku

Gün içinde maddi sıkışıklıklar keyfinizi kaçırabilir. Bütçeleme yapmak isteyebilirsiniz. İşlerinizde üstlerinize karşı sorumluluğunuzu aksatmamaya çalışın. Kendinizi sıkışmış hissedeceğiniz konularda daha ön görülü davranmaya çalışın. İlerleyen saatlerde ilişkiler ön plana çıkabilir. Sevdiklerinizle birlikte program yapabilirsiniz.Devamını Oku

Bugün kişisel konular daha fazla ön plana çıkabilir. İlişkilerinizdeki sıkışıklıklar keyfinizi kaçırabilir. Bugün içinize dönmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konuları iyi hale getirmek için eksikliklerinizi tamamlayabilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeniz gereken zamanlar var. Hassas olduğunuz konulara özen gösterin.Devamını Oku

Haber Kaynagi :
www.bebek.com
www.sabah.com.tr
www.milliyet.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button