News

Hangi tür makarna çeşidini daha çok seviyorsunuz?

İtalyan Eriştesi ve Asya Eriştesi Arasındaki Fark – Sağlıklı Beslenme

İtalyan ve Asya tarzı erişteler arasındaki gerçek farkları ve bunların nasıl düzgün pişirileceğini öğrenmek için şeflerle konuştuk.

İtalyan Eriştesi ve Asya Eriştesi Arasındaki Fark - Sağlıklı Beslenme

Erişteleri seviyorsanız – ister ramenleri yemek çubuklarının etrafında döndürmek, ister bir çatalı büyük bir yığın kaseye daldırmak olsun. Spagetti —Böyle basit bir yiyeceğin kucaklayabileceği tüm farklı varyasyonlara karşı ateşli bir merakınız olabilir. İki kültür, birçok geleneksel yemekte yoğun olarak erişte kullanır. Ama onları bu kadar farklı kılan nedir?

İtalyan ve Asya usulü erişteler arasındaki farkı doğru bir şekilde açıklamak için, şuradaki mutfak standartları yöneticisi ve şefi Chris Barch’a danıştık. Kuzey İtalya ; Bryan Forgione, yönetici şef, Buddy v’s Ristorante ; ve yönetici sous şefi Steven Aung Çin Poblano, José Andrés .

Yeni başlayanlar için, aynı isim bile değiller.

Brach, ‘Asya versiyonu her zaman erişte olarak anılır ve İtalyan versiyonu genellikle makarna olarak anılır,’ diyor. ‘Her iki türü de yapma süreci, glüten üzerinde çalışmanız, yapı oluşturmanız ve istenen şekle ekstrüde etmeniz veya kesmeniz gerektiğinden biraz benzer.’

Genel olarak nasıl adlandırıldıklarının yanı sıra, diğer önemli fark, her birini yapmak için kullanılan bileşenlerdir. Brach, Asya usulü eriştelerin içerik bakımından İtalyanlardan çok daha fazla çeşitlilik gösterdiğini söylüyor.

Örneğin, soba karabuğday kullanıyor, lo mein yumurta kullanıyor, pirinç erişteleri pirinç kullanıyor ”diyor. İtalyan makarnasının temelde iki ana makarna hamuru vardır: yumurtalı hamur ve yumurtasız hamur. Bu [tür] makarnalar kalamar mürekkebi, otlar ve ıspanak gibi herhangi bir şeyle tatlandırılabilir. ‘

Forgione, İtalyan makarnasının çoğunun buğday unundan, özellikle durum irmiğinden yapıldığını ve daha sonra farklı erişte şeklinde şekillendirildiğini söylüyor. Orada kaç çeşit İtalyan eriştesi olduğunu bir düşünün: rigatoni’den fusilli’ye, makarna şekli seçenekleri oldukça sonsuzdur.

Asya eriştelerinde, maş fasulyesi nişastası, karabuğday ve çeşitli şekillerde uygulanan pirinç unu gibi birçok farklı un kullanıldığını fark ettim. Buğday da çok kullanılıyor, ancak germe işlemi biraz farklı olabilir, ‘diyor Forgione.

Aung, iki erişte çeşidi arasındaki başka bir önemli farka işaret ediyor.

‘Hem taze hem de kuru İtalyan erişteleri genellikle aynı kıvamda pişirilir: al dente’ ‘diyor. Asya erişteleri, doku, içerik ve şekil bakımından farklılık gösterir. Asya erişteleri pirinç veya buğday unu, baklagiller, kök sebzeler, yumurta ve hatta deniz ürünleriyle yapılabilir. Yemeğe bağlı olarak doku yumuşak, gevrek, çiğnenebilir veya sert olabilir. ‘

Hiç tatlı patates erişte veya cam (selofan) erişte denediniz mi? Bu eriştelerin her ikisi de çeşitli Asya tarzı eriştelerin şemsiyesi altına giriyor.

İLİŞKİLİ: Daha sağlıklı ve rahat yiyecekler yapmanın kolay yolu .

Bunun kesin bir cevabı olduğundan emin değilim! Yine de birkaç yüz elbette, ‘diyor Forgione.

Barch, ‘Diğer [tür] makarnaların çok fazla sürgün dışı olması nedeniyle bunu tanımlamak gerçekten zor’ diyor. Örneğin, tortellini, tortelli ve tortelloni, boyuta bağlı olarak aynı şeyin varyantlarıdır. Kime sorduğunuza bağlı olarak 60 ila 260 farklı şekil olabilir. ‘

Öyleyse neden bu kadar çok farklı şekil var? Barch, makarnanın şekillerinin, makarnanın kökeninin İtalya’nın hangi bölgesinde olduğunu ve bunların içinde kullanıldığı özgün yemekleri gösterebileceğini açıklıyor.

Eğriler ve çıkıntılar, daha doyurucu sosları tutmak için tasarlanırken, daha uzun, ince makarnalar, daha hafif soslar ve brodolar ile daha iyi eşleşir. Her şeklin ve ismin arkasında bir hikaye vardır. ‘

Örneğin, Kuzey İtalya’da, Barch’ın cavatelli ve rotini arasında bir haç olarak tanımladığı Radiatori adlı bir makarna yemeği servis edilir.

‘Bu şekil, daha doyurucu, daha ağır sosları tutmak için tasarlandı ve eski tarz bir radyatöre benzediği için bu isim verildi’ diyor.

Aung, ‘Asya ülkeleri binlerce yıldır erişte yapıyor’ diyor. ‘Dört bin yıldan eski belli stiller var! Kullanılan ana teknikler şunlardır: elle kesilmiş, ekstrüde edilmiş, soyulmuş, çekilmiş, yoğurulmuş ve fiske edilmiştir. Üretilen eriştelerin tarzı ve çeşitliliği sonsuzdur. ‘

Forgione, ‘Kimin yaptığına bağlı olarak, klasik soslarda birçok [tür] makarnanın değiştirildiğini gördüm, ancak kişisel olarak sevdiklerimden bazıları Pappardelle con Ragu, Linguine con Vongole ve Bucatini alla Carbonara,’ diyor.

‘China Poblano’da, elle kesilmiş buğday eriştesi ile yapılan Dan Dan Mian gibi birkaç yaygın yemek sunuyoruz; Soğutulmuş selofan erişte yemeği olan Beijing Glass; ve yumurtalı erişte ile yapılan wonton çorbamız Swallow a Cloud, ‘diyor Aung. ‘Diğer popüler Asya erişte yemekleri Çin’in Chow Fun’ı, Japon Ramen’i, Jap Chae adlı Kore tatlı patates erişte yemeği, Tayland’ın Pad Thai’si ve Vietnamlı Pho Erişte Çorbası’dır.’

Forgione, makarnayı pişirmeden önce elde etmek istediğiniz doku türünü düşünmenizi söylüyor. Örneğin daha kremalı bir yemek yaparken, klasik fettuccine gibi daha kalın bir makarna veya cavatelli veya penne rigate gibi çıkıntıları ile sosu tutacak makarna kullanmak isteyeceksiniz. ‘

Sos bunda büyük bir rol oynuyor! Ayrıca, hem Forgione hem de Barch, suyu baharatlamanın gözden kaçmaması gereken bir adım olduğunu söylüyor.

Genel olarak, gerçek hamurun kendisinde çok fazla tuz yoktur, çünkü onu sertleştirebilir. Ancak, makarna suyunuzu baharatlamak gerçekten oyunun kurallarını değiştiriyor ‘diyor Barch.

Forgione, makarnaya eklemeden önce çeşnili suya bir tat testi uygulamanızı önerir.

‘Su yumuşaksa, makarnanız mülayim olur ve yemeğiniz yetersiz kalır’ diyor. Tamamen baharatlanana kadar suyunuzu tuzlayın. Deniz gibi tuzlu olmalı! ‘

Son olarak, her makarna aynı anda istenen bir dokuya ulaşmayacaktır. Forgione, taze makarnanın kutulu çeşitlerden daha hızlı piştiğini söylüyor.

‘Kutulu makarna satın alıyorsanız, kutuda listelenen zamanlara uymanızı tavsiye ederim – genellikle size yemek pişirmek için uygun zamanları verme konusunda oldukça iyidirler’ diyor.

Sonra sos var.

Barch, ‘Makarnayı sosla bitirmek de çok önemli’ diyor. Makarnadaki nişasta sosu kalınlaştırır ve yemeğin birbirine yapışmasına yardımcı olur. Ayrıca sosun makarnaya nüfuz etmesini ve yemeğin gerçekten parlamasını sağlar. ‘

Aung, erişteyi asla fazla pişirmemesi veya kesmemesi konusunda uyarıyor.

Aung, ‘Erişte kesmek size kötü şans getirecek’ diyor. Ve bu, herhangi bir şef için bilmesi çok önemlidir!

Karbonhidrat mı seviyorsun? Vazgeçmek zorunda değilsin! – Yemek Tarifleri

Karbonhidrat beslenmemizin önemli unsurlarından biri. Yani günlük beslenmemizde kesinlikle yer almalı. Fakat doğru şekilde ve doğru oranlarda.

Karbonhidrat mı seviyorsun? Vazgeçmek zorunda değilsin! - Yemek Tarifleri

Ekmek, pilav, makarna, bulgur, erişte gibi karbonhidratlı yiyecekler ve şeker, birçok insanın vazgeçilmezi. Sırf bu yiyeceklerden mahrum kalmamak adına kilo vermesi gerektiği halde diyete başlayamayan veya diyetisyen desteği almaktan korkan kişiler var. Oysa karbonhidrat beslenmemizin önemli unsurlarından biri. Yani günlük beslenmemizde kesinlikle yer almalı. Fakat doğru şekilde ve doğru oranlarda.

KARBONHİDRAT TÜKETİMİNİN 5N1K’SI

NE? Karbonhidratlar çok çeşitlidir. Temel olarak basit ve kompleks olarak ikiye ayrılırlar. Basit karbonhidratlar; beyaz şeker ve bal gibi yiyeceklerden bulunur. Kompleks yani zor sindirilen karbonhidratlar ise ekmek, pirinç, bulgur, makarna, erişte gibi yiyeceklerdir. Meyveler ve kuru meyveler de karbonhidrat içerir. Sağlıklı beslenmenin en temel şartlarından biri basit karbonhidrat ve şeker tüketimini azaltıp, yerine kompleks karbonhidratlara yer vermektir. Karbonhidratlı besinler, vücudumuzda enerji üretimini sağlarlar. Günlük aldığımız kalorinin en az yarısı karbonhidratlı besinlerden karşılanmalıdır.

NE ZAMAN? Vücudumuzun sağlıklı olması için karbonhidratlar gereklidir. Fakat tüketim saati de sağlıklı bir yaşam ve ideal kilo için önem taşır. Karbonhidratlı yiyeceklerin gündüz saatlerinde tüketilmesi daha sağlıklıdır. Akşam yemeğinde karbonhidratlı bir besin var ise mümkünde yemekten 4 saat sonra yatılmalıdır. Yatmadan 2 saat önce yemeği kesmek; sindirim sistemi sağlığı ve vücutta yağlanmanın olmaması açısından önemlidir. Genel yanılgı, meyvelerin tamamen masum olduğudur. Fakat meyve tüketiminden de yatmaya son iki saat kala kaçınılmalıdır.

NEREDE? Ayakta yemek, TV veya bilgisayar karşısında besin tüketimi daha hızlı şekilde yemek yememize yol açar. Yapılan bilimsel çalışmalar; TV karşısında yemek yiyen kişilerin, sofrada besin tüketen kişilere göre daha fazla kalori aldığını ortaya koymuştur. Hızlı tüketilen karbonhidratlar; kan şekerini daha hızlı yükseltip daha hızlı düşürür. Bu nedenle bu tür yiyeceklerin yavaş tüketilmesi önemlidir. Aynı zamanda karbonhidratın sindirimi ağızda başlar, bu nedenle iyi çiğneyerek besin tüketmek önemlidir. Kan şekeri seviyesinin kolay kontrolü için ayaküstü atıştırmaktan ve TV/bilgisayar başında yemek yemekten kaçınmanız gerekir.

NASIL? Karbonhidratlı yiyeceklerin bazıları diğerlerine göre kan şekerini daha hızlı yükseltip daha hızlı düşürür. Bu durum daha hızlı acıkmamıza ve karın bölgesinden yağlanmamıza neden olur. Örneğin beyaz ekmek, tam buğday ekmeğine göre; pirinç bulgura göre; muz elmaya göre kan şekerini daha hızlı yükseltir. Bu nedenle, karbonhidratlı yiyecekleri dengeli tüketmemiz ve sadece tek bir çeşide yüklenmemek önemlidir.

Yiyeceklerin tüketim sıcaklığı ve pişirme şekilleri de kan şekeri açısından önem taşır. Karbonhidratlı bir yiyecek ne kadar sıcak tüketilirse kan şekerini o kadar hızlı yükseltir. Örneğin fırından taze çıkmış beyaz ekmeğin bir dilimi ile bir dilim çavdarlı ekmek aynı kaloridedir, fakat beyaz ekmek daha fazla kilo almanıza yol açabilir.

Bir adet patates ortalama 70 kaloridir. Her ikisi de patatesten hazırlanan yemekler olduğu halde patates salatası, patates püresine göre daha sağlıklıdır. Püre, kan şekerini patates salatasına göre daha hızlı yükseltebileceğinden ötürü karın bölgenizde daha fazla yağlanmaya sebep olabilir.

NEDEN? Karbonhidratlı yiyecekler beslenmemizde mutlaka yer almalıdır. Çünkü vücut temel enerjiyi bu yiyeceklerden sağlar. Tahıl grubu karbonhidratlar aynı zamanda B vitamininden, meyveler ise C vitamininden zengindir. Yine bu grup beslenmemizdeki lif kaynağıdır. Sindirim sistemi sağlığını korumak, kabızlık gibi problemler yaşamamak için lifler önemlidir. Yeterli karbonhidrat tüketilmediğinde, vücut enerji üretebilmek için yiyeceklerden gelen proteini kullanır. Bu da kaslarımız başta olmak üzere bütün vücut sistemlerimizin zarar görmesine neden olabilir.

KİM? Herkes. Bir kişinin günlük karbonhidratlı besin ihtiyacı ve hangi karbonhidratlı besinleri tercih etmesi gerektiği; günlük harcadığı kalori, yaşı, cinsiyeti, kan bulguları, kullandığı ilaçlar, metabolizma hızı ile yakından ilişkilidir. Genel olarak gebelerin, emzikli annelerin, çocukların, ergenlerin ve sporcuların karbonhidrat ihtiyacı daha yüksektir. Hangi karbonhidratlı yiyeceği tercih etmeleri gerektiği de kan bulgularına ve diyabet hastası olup olmadıklarına göre değişiklik gösterir.

DOĞRU KARBONHİDRATI SEÇİN, GÖBEKTEN KURTULUN

KIRMIZI (Kaçının)

SARI (Limitli)

YEŞİL

Beyaz ekmek

Kepek ekmeği

Tam tahıllı ekmek

Pirinç

Kepekli Pirinç

Bulgur

Klasik makarna

Kepekli makarna

İntegral makarna

Patates püresi

Fırında patates

Patates salatası

ESMER ŞEKER OYUNUNA GELMEYİN!

Esmer şeker beyaz şekere göre daha sağlıklı olsa da beyaz şekerle esmer şekerin kalorisi nerdeyse aynıdır. 1 gram beyaz şeker 4 kalori, 1 gram esmer şeker 3.6 kaloridir. Yani tüketim miktarında aşırıya kaçarsanız etkileri beyaz şekerden farklı değildir.

BEYAZ EKMEKLE TAM TAHILLI EKMEĞİN KALORİSİ AYNI!

1 dilim beyaz ekmekle tahıllı ekmek aynı kaloridedir. Fakat tahıllı ekmekler daha uzun süre tok tutar. Tam tahıllı ekmek tüketenlerin, günlük diğer besinler ile aldığı kalori beyaz ekmek tercih edenlere göre daha düşüktür. Bu nedenle ideal vücut ağırlıklarını korumaları daha kolaydır.

1 DİLİM EKMEK NELERE EŞİT?

1 kepçe çorba

2 yemek kaşığı pilav-makarna-erişte-bulgur-kısır

1 orta boy patates haşlaması

½ haşlanmış mısır

4 yemek kaşığı patates yemeği

1 avuç beyaz leblebi

2 adet tatlı diyet bisküvi

¼ simit

Diyetisyen&Yaşam Koçu Gizem ŞEBER

Referans :
tr.streamerium.com
www.milliyet.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button