News

Sağlık Özgüveni artırmak için günde birkaç dakika

Yeni yavru köpeğinizle ilk birkaç gün ve hafta – Royal Canin

Yeni bir yavrunun ailenize katılması heyecan verici olsa da ilk günler hem sizin hem de yavru için stresli olabilir. Yavru köpeğinizin eve yerleşebilmesine yardımcı olmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyleri sizin için bir araya getirdik.

Yeni yavru köpeğinizle ilk birkaç gün ve hafta - Royal Canin

Yavru köpeğinizin evinizdeki yeni görüntü, ses ve kokular nedeniyle aynı zamanda annesinden ayrılmış olmanın etkisiyle strese girebilir. Dolayısıyla bu stresi arttırmaktan kaçınmak için evinizi çok sakin tutun.

Eve gelir gelmez tuvalete gidebilmesi için yavru köpeğinizi bahçenize çıkarmalısınız. Ancak yavru köpeklerin ilk aşılama uygulamaları tamamlanmadan dışarı çıkmaları önerilmez, bu konuda dikkatli olun. Dolayısıyla mümkünse kendi bahçenize çıkarmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer kendi bahçeniz yok ise yavru köpeğinizi ilk aşamada aşıları tamamlanana kadar ev içinde pede alıştırmanızı öneririz Eğer tuvaletini yapmayı başarırsa, onu olumlu bir ses tonuyla ödüllendirin.

Yavru köpeğinizin ilk aşılama uygulamaları tamamlanıp dışarı çıkması daha sağlıklı bir hale geldiği zaman onu dışarı çıkarın eve döndüğünüzde ise onu içeride, çıkışını kapattığınız güvenli bir alana götürün ve istediği gibi koklayıp keşfetmeye başlamasına izin verin.

Yavru köpeğiniz evinize ve bahçenize alışırken her zaman yanında olduğunuzdan emin olun. Ona gitmektense yavru köpeğinizin rahatlamak için size gelmesine olanak tanıyın. Bazı köpekler insanlarla çok fazla temastan kolayca bunalabilir.

Yavru köpeğinizin yatağına sizin kokunuzu taşıyan bir eşyayla birlikte sokulacağı bir battaniye koyun. Ayrıca yavrunun yakınına yerleştireceğiniz yüksek tik tak sesi çıkaran bir saat, annesinin kalp atışını taklit edeceği için faydalı olabilir.

Yavru köpekler ne bekleyeceklerini bilmek ister. Besleme, tuvalet gezileri, egzersiz ve bakım için rutininizi planlayın. Ardından ilk günden işe koyulun. Köpeğinizi almadan önce yetiştiricinin izlediği rutini biliyorsanız, yavru alışana kadar tutarlılık sağlamak amacıyla bu rutini sürdürmek idealdir.

İnsan bebeklerde olduğu gibi bazı köpek yavruları ilk geceden kolayca yerleşir, diğerleri ise alışırken sizin için uykusuz gecelere yol açar. Sabırlı ve tutarlı olun ve bu ipuçlarını izleyin.

Yavru köpeğinizin uyuması için kafes, ilk başta sepetten daha iyidir. Böylece sizi görüp kokunuzu alabilir ancak etrafta dolaşamaz. İlk olarak kafesi uyuduğunuz yere yakın bir alana koyun.

Yavru köpeğiniz sızlanırsa ve tuvalet ihtiyacı olabileceğini düşünüyorsanız, tasmasını takın ve tuvalet alanına götürün. Yalnız veya korkmuş olabileceğini düşünüyorsanız sakin, yatıştırıcı bir sesle konuşun ancak dokunmayın veya oyun oynamayın. Sızlanırken yaygarayla karşı karşıya kalması dikkat çekmeye meraklı bir davranış geliştirmesine yol açabilir. Yavru köpeğinizi görmezden gelmeniz ise endişe ve hüsrana neden olabilir.

İlk bir-iki hafta, yavru köpeğinize bir önceki sahibinin verdiği mamanın aynısını, ambalajın üstündeki besleme tavsiyelerine uyarak verin. Ani beslenme değişiklikleri köpeğinizde strese veya sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bu, sizin ve diğer evcil hayvanlarınızın mama yediği yerden uzakta bir yer olmalıdır. Huzursuz veya korumacı hissetmelerini önlemek için mamasını yerken yavru köpeğinizi yalnız bırakın.

Köpekler mamanın ne zaman verileceğini bildikleri zaman güvende hissederler. Bu yüzden ilk günden itibaren düzenli bir besleme rutini uygulamaya başlayın. Yavru köpekler, sütten kesilme sırasında günde dört, en az dört aylık olana kadar da günde üç öğüne ihtiyaç duyarlar. Emin olmadığınızda veteriner hekiminizden öneri isteyebilirsiniz.

Genç köpekler için günde bir veya iki büyük öğün yerine üç veya dört küçük öğün faydalıdır. Aşırı yemelerini önlemek amacıyla, ana öğünlerinin bir kısmını istenen davranışlar için ve eğitim seansları sırasında mama ödülü olarak kullanabilirsiniz.

Köpek beslenmesini ve besleme alışkanlıklarını anlamanız, yavru köpeğinizin hayata en sağlıklı şekilde başlamasına yardımcı olacaktır.

Yavru köpeğinizin sağlık durumundan emin olabilmek için yavruyu eve getirdikten birkaç gün sonra genel sağlık muayenesi için bir veteriner hekime götürmek çok önemlidir. İyi hazırlanırsanız bu ziyaret yavru için olumlu bir yolculuk olacaktır. Ayrıca bu, yavru köpeğinize nasıl bakacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için iyi bir fırsattır.

İşte yavru köpeğinizi sizinle geçireceği ilk haftada sosyalleştirmeye başlamanın bazı yolları:

Yavru köpekler çok hassas işitme duyusuna sahiptir, bu nedenle sesler onları korkutabilir. Yavru köpeğinizin sizinle geçireceği ilk haftada saç kurutma makinesi, kapı zili, müzik ve elektrikli süpürge gibi sesleri tanıtın. Yavruyla oynayarak veya mama ödülü vererek bu deneyimi olumlu hale getirin. Korkutmamak için sesi önce düşük tutun, sonra köpeğiniz daha rahat hissettikçe sesi yavaş yavaş artırın.

Yavru köpeğinizin çeşitli ortamların, arazilerin ve engellerin üstesinden gelmeyi öğrenmesi gerekecektir. Bu yüzden onu merdivenlerle veya basamaklarla ve çeşitli yüzeylerle tanıştırarak ona yardımcı olun.

İster veterinere gidin ister dışarı çıkmış olun, yavru köpeğinizin muhtemelen yakın zamanda bir arabada seyahat etmesi gerekecektir. Bu yüzden onları buna erkenden alıştırmak önemlidir.

Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinizi tepeden tırnağa incelemek isteyecektir. En iyi yöntem, kucağa alınmaya ve vücutlarının her yerine dokunulmasına alıştırmak ve bunun başlangıçtan itibaren olumlu bir deneyim olarak şekillenmesini sağlamaktır.

Geceleri yavru köpeğinizi kafeste uyutmanın yanı sıra gündüz de kafes içinde vakit geçirmeye alıştırmak iyi bir fikirdir. Örneğin, misafirleriniz varken yavru köpeğinizi güvenli bir yerde tutmak istiyorsanız bunun faydası olabilir. Yavru köpeğiniz kafeste geceyi geçirmeden önce kafese alıştığından emin olun.

Yavru köpeğinizin farklı insanlarla sosyalleştirilmesi gerekir. Bu yüzden evinizde yaşayan herkesin yavruyla zaman geçirerek bağ kurmasını sağlayın. Besleme, tuvalet gezileri, eğitim ve bakım gibi görevler bunun için harika fırsatlar sunar.

Yavru köpeğinizi yeni insanlarla ve diğer hayvanlarla tanıştırmak, büyüdükçe yaşayacağı karşılaşmalara hazır olmasını sağlamanın harika bir yoludur. Ancak bunu doğru şekilde yapmak elzemdir.

İlk birkaç gün ve hafta, yavru köpeğinizin ailenize uyum sağlaması ve sağlıklı, iyi huylu bir köpek haline gelmesi açısından çok önemlidir. Mümkünse, ilk hafta işten izin almanız en iyisidir. Bu sayede, kendisini güvende hissetmesine ve ondan beklenenleri anlamasına yardımcı olacak rutinler oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Küçük yavrular idrar keselerini tam olarak kontrol edebilme yeteneğine sahip değildir ve mama yedikten sonra, su içtikten, uyuduktan veya oyun oynadıktan hemen sonra tuvalet ihtiyacını gidermesi gerekir. Yavru köpeğinizi sabah ilk iş olarak, her beslenmesinden veya uykusundan sonra ve uyumadan önce dışarıdaki aynı tuvalet yerine götürün. Ayrıca yavru köpeğinizde, olduğu yerde dönme veya yeri koklama gibi tuvalet ihtiyacını belirten işaretler olup olmadığına dikkat edin.

Yavruyu mutlaka her gün aynı yerde, aynı saatte besleyin. Böylece ne zaman mama bekleyeceklerinin bilirler. Yavruyu eve götürdüğünüzde, sütten kesilmiş olmaları gerekir ve çoğu günde üç öğün mama tüketecektir.

Fiziksel egzersiz, yavru köpeğinizin sağlıklı kalması için günlük rutinin hayati bir parçasıdır.

Yavru köpeğinize nazik davranmanız gerekse de baştan itibaren tutarlı olmanız önemlidir. Böylece kanepeye tırmanmamak gibi ev kurallarını anlarlar.

Yavru köpeğinizin aşıları yapıldıktan sonra düzenli dersler, sosyalleşmelerine ve iyi davranışlar edinmelerine yardımcı olmak için mükemmel bir yöntemdir. Her gün derslerde öğrendiklerinizi uygulamayı da unutmayın.

Yatmadan önce bol miktarda egzersiz yaptırmak, yavru köpeğinizin uyumasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle günün ikinci yürüyüşünün daha geç bir saatte, gece vaktinde, olması iyi bir fikirdir.

Yavru köpeğinizi yatmadan hemen önce yürüyüşe çıkarsanız bu esnada tuvalet ihtiyacını giderebilecektir. Çıkarmazsanız, yavru köpeğinizi yatma saatinde düzenli tuvalet noktasına götürmeniz gerekir. Genç yavru köpekler ayrıca gece boyunca yaklaşık her üç saatte bir tuvalete çıkarılmalıdır.

Yavru köpeğinizin ilk başlarda uyuduğunuz yerin yakınında, kafesinde uyuması idealdir. Ancak köpeğinizi yatırdığınızda etkileşimi minimum düzeyde tutun. Sızlanırsa güven verici bir sesle yatıştırın ancak kucaklamayın. Tuvalete çıkardığınızda sakin ve sessiz kalın.

Yavru köpeğinizin aşılama programı tamamlandıktan ve veterineriniz, yavru köpeğinizin diğer köpeklerle bir araya gelebileceğini onayladıktan sonra günde en az iki kez yürüyüşe çıkarılması gerekir. İlk yürüyüş çok önemli bir etkinliktir. Gelecekteki yürüyüşlerde özgüvenli hissetmesi için köpeğinizin keyif almasını istersiniz.

Yavru köpeğinizin ilk yürüyüşünün harika geçmesi için aşağıdaki adımları uygulayın:

Veteriner hekiminizden, yavru köpeğiniz için en iyi tasma türü konusunda tavsiye alın. Uzayan bir kayış, tasmanın sürekli olarak yavru köpeğinizin boynunu çekmemesi için ilk başta faydalıdır. Tasmanın iyi oturduğundan ve başlarının üzerinden kaymadığından emin olun.

Yavru köpeğinizin rahat oldukları yerde tasmaya ve kayışa alışmasına izin verin. Kayışı giderek kısaltın ve yavru köpeğinizi sizi takip etmeye teşvik edin. Yönü her değiştirdiğinizde kayışı çekmek yerine aşağıya doğru bükün ve onu size katılmaya teşvik edin.

Yavru köpeğinizin açık havada ilk yürüyüşü için yüksek gürültüden veya yoğun patikalardan korkmalarının muhtemel olmadığı sessiz bir alan seçin.

Yavru köpeğinizin ilk yürüyüşünü, yorulup bunalmayacağı şekilde beş ile on dakika arasında tutun. Gelecek günlerde ve haftalarda 15 ila 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

4 ila 16. haftalar arasında yavru köpeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için önemli bir dönemdir ve bu dönmede yeni deneyimleri kabul etmeye daha istekli olurlar. Bu yüzden onları yeni deneyimlerle tanıştırmak ve temel eğitime başlamak için ideal bir zamandır. Farklı görüntü, ses, koku, doku ve insanlarla tanıştırılmamış olan yavru köpekler büyürken çeşitli davranışsal ve duygusal sorunlar yaşayabilir.

Farklı yaş, boy ve ırktan yavru köpeklerin kendilerine özgü beslenme ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış beslenme.

Spor özgüveni artırıyor! – Sağlık Haberleri

Egzersiz sırasında salgılanan endorfin, mutluluğu ve özgüveni beraberinde getiriyor

Spor özgüveni artırıyor! - Sağlık Haberleri

Ayşegül Aydoğan Atakan  Egzersizin gözle görülür etkisini spor yapma şansı bulanlar bilirler. Pek çoğumuz spor yapmaya vakit bulamasak da egzersiz, sağlığımıza kattığı yararlarının ötesinde hem günü daha iyi planlamayı hem de verdiği mutluluk ve zindelik hisleriyle kişinin kendini çok daha iyi hissetmesini sağlıyor.Hatta egzersiz yapmak, kişinin kendini takdir etme vesilesi dahi olabiliyor. Egzersizin olumlu etkilerinin sadece kas yapısıyla sınırlı olmadığını söyleyen spor hekimi Dr. Mehmet Murat Beyaz da sporla birlikte salgılanan çeşitli hormonların, mutluluk, kişinin kendini beğenmesi ve kendine saygı duyması gibi katkılarda bulunduğunu söylüyor. Dr. Murat Beyaz’la sporun hem beden hem de ruh sağlığımıza etkilerini konuştuk.

Spor yapanlarla yapmayanlar arasında bir özgüven farkı var mı sizce? Sporla özgüven arasındaki ilişki nasıl?Kesinlikle spora başlayanlarda bir özgüven oluşuyor. Aslında özgüveni yüksek kişilerin de spora başladığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü spor yapabilmek, başarmaktan ve başarıya inanmaktan geçiyor. Başarılı tüm sporculara baktığınız zaman aynı Napolyon dediği gibi ”Başarı benim diyenlerindir”. Bu, bilinçaltında da kişinin kendini programlamasıyla ilgili bir durum. Hem bireysel hem de takım sporlarında bu anlamda özgüven, sorumluluk alma, insiyatif alma son derece önemlidir. Spor doğası gereği, bir şekilde bunları yapmanızı gerektiriyor.

Hastalarda sporun etkisini nasıl gözlemliyorsunuz?Özellikle by – pass ameliyatı geçiren hastalarda kalp rehabilitasyonu programındaki egzersizlerin etkilerini görüyoruz. Hasta bir ay içinde kendi akranlarından daha iyi bir pozisyona geldiğini görüyor. Toplum içindeki kendine olan güveni, işine devam etme kararına kadar pek çok şeyi etkiliyor. Bir çok kişi kalp krizi ya da by – pass ameliyatından sonra işini bırakabiliyor. Ama biz görüyoruz ki by – pass geçiren bu kişiler egzersizle hayata bağlanıyor, normal yaşantılarına devam ediyorlar.

Peki egzersizin olumlu etkilerini ne zaman görmeye başlarız?Ortalama bir ayda egzersizin olumlu etkilerini görmek mümkün. Ama genellikle iki haftada da olumlu etkileri başlar.

Aerobik dediğimiz genel dayanıklılığı artıran egzersizler yani uzun mesafeli yürüyüşler, koşu bandı, bisiklet, kayak, tenis, golf, basketbol, kiloda bir değişiklik olmasa bile vücut kompozisyonunda değişiklik yapıyor. Yani vücudun yaÇ kitlesi azalıp kas kitlesi artıyor. Dolayısıyla elbiselere girememize yağlar neden olur. Yağlar gidip yerine kaslar geldiğinde vücutta farkı görüyoruz.

Haber Kaynagi :
www.royalcanin.com
www.milliyet.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button