News

Saçlarımın dökülmesini nasıl engellerim?

Saç dökülmesi nasıl engellenir? – Saç Bakımı

Saç uzmanı Serap Öztürk Niya, saç dökülmesi konusunda oldukça dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekiyor.

Saç dökülmesi nasıl engellenir? - Saç Bakımı

Uzun süreli gözlenen saç dökülmeleri, ciddi hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Günlük olarak kişilerde 80-120 adet saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç uzmanı Serap Öztürk Niya, saç dökülmesi konusunda oldukça dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekiyor.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Her bir saç teli ortalama3.5 yıl ila 5 yıl kadar yaşar. Genellikle kadınlarda anagen evre ( saçın ömrü) daha uzundur. Daha sonra dinlenme evresine geçer ve dökülmeye başlar. Saçların bu şekilde dökülmesi oldukça normaldir. Günde 150 adet saç telinden fazla dökülme gözleniyorsa burada bir sorun olduğundan da bahsedilebilir.

Saç dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri oldukça farklıdır. Bunlardan ilki genetik faktörlerdir. Erkeklerde genel olarak bu durum daha fazla görülür. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kellik oluşumu da gözlenebilir. Buna çare olarak saç ekimi tavsiye ediliyor. Genetik faktörlere ek olarak bazı saç derisi problemleri de saç dökülmesine neden olabiliyor. Bunların yanında yanlış beslenme, doğum, vitamin ve mineral eksikliği, bazı ilaçların kullanımı ve hormonal nedenlerde de saç dökülmesi gözlenebiliyor.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Genetik olarak saç kaybının durdurulması ve yeni saç çıkarılması kozmetik ürünlerle mevcut olmayan bir durumdur. Yani saç çıkaran mucize bir ürün henüz piyasada bulunmuyor. Fakat düzenli uygulamalar sayesinde saç derisi sağlığı iyileştirilebilir ve saç kaybı zamanla geciktirilebilir. Tüm bu işlemler yapılırken de saç kalitesinde artış gözlenebilir.

Saçı tamamen açılmaya başlamış yani kellik oluşumu gerçekleşmiş ise saç ekilmesi önerilebilir. Erkekler için böyle bir durum söz konusuyken kadınlara saç dökülme teşhisinin yapılması biraz zor bir durumdur. Bunun için ezbere ürünler kullanmak yerine doğru tanıyla kesin çözüme ulaşmak gerekir. Profesyonel bir görüşün yardımıyla kısa bir süre içinde olumlu sonuçlar alınabilir. Bunun için trikolojik tedavi yöntemleriyle yeni saç oluşumu desteklenebilir ve aynı zamanda derideki hasar da zamanla engellenebilir. Saç uzmanı Serap Öztürk Niya’nın saç için uyarıları bu şekilde. Saç dökülmesini engellemek ve saçlarınızı korumaya başlamak için ilk adımı bugün atabilirsiniz.

Saç dökülmesi nasıl engellenir

Saç uzmanı Serap Öztürk Niya

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Saç dökülmesi, yetişkinlerde sık görülen bir sorundur. Kalıcı veya geçici olabilen saç dökülmesi; yavaş yada aniden gelişebilir. Bir dermatoloğa danışın.

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Saç dökülmesi olağan bir durumdur ancak endişe verici boyutlara vardığında soruna dönüşebilir. Çocuklar dâhil herkeste yaşanabilen bu sorun aniden gelişebilir, geçici veya kalıcı olabilir. Hormonal değişiminden, kötü beslenmeden, şok diyetlerden, stresten ve ilaçlardan kaynaklanabilir. Ayrıca anemi, diyabet, tiroid ve lupus gibi pek çok hastalığın belirtisi de olabilir. Altta yatan nedenin teşhisi etkili tedavi yöntemine karar vermek için son derece önemlidir. Kalıcı saç dökülmeleri genellikle genetik kökenlidir. En çok kullanılan tedavi yöntemi saç ekimidir. İlaçlar, mezoterapi ve PRP saç dökülmelerinde kullanılabilen diğer tedavi yöntemleridir.  Saç sağlığı vücut sağlığıyla da ilişkilidir eğer kendinize iyi bakarsanız saçlarınız güçlenerek ciddi saç kayıpları önlenir.

İçindekiler

Saçlar cildin dış tabakasındaki saç folikülerinde üretilen kreatin proteininden oluşur ve foliküler yeni saç hücresi ürettikçe eski saç hücreleri dökülür. Her sağlıklı insanın günde ortalama 50-100 saç teli kaybetmesi, aynı anda yeni saçlar çıktığından normaldir.

Ancak bu döngü hastalık, yetersiz beslenme, hamilelik gibi etkenler nedeniyle bozulduğunda, saç folikülü tahrip edildiğinde veya yara dokusu oluştuğunda saç dökülmesi tıbbi bir sorun olarak ele alınır.

Saç dökülmesi nedir?

Bazı saçlar hiçbir müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden tekrar çıkarlar, bazı saç dökülmelerinde tedaviye ihtiyaç vardır, bazen ise dökülme kalıcıdır, yeni saçlar çıkmaz.

Saç dökülmelerinin temel nedenlerinden biridir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bazı insanlarda ergenlik döneminde başlayabilir. Erken tedavi edilmezse zamanla kalıcı kelliğe yol açabilir.

Saç ekimi nasıl yapılır? En etkili ekim yöntemleri: FUT, FUE …

Kadınlarda menopoz vb. hormonal dengesizliklerle bağlantılı geçici saç kayıpları gelişebilir. Polikistik over sendromu (PKOS) ise vücudun daha fazla androjen (kadınlarda da bulunan erkeklik hormonu) ürettiği bir durumdur ve saçların dökülerek incelip seyrekleşmesine yol açabilir.

Tiroid hormon düzeyindeki dengesizlikler de kadınlarda saç sökülmesinin yaygın nedenlerindendir. Her iki durum tedaviyle kontrol altına alınabilir ve saç dökülmeleri hafifletilebilir.

Genellikle doğum sonrası kadınların östrojen seviyeleri düştüğünden yoğun saç dökülmesi yaşanabilir. Bu saç dökülmesi geçicidir ve genellikle birkaç ayda yeni saçlar çıkar. Bazı kadınlardaysa hamileliğin 1-5. ayında ani-aşırı saç kaybı gelişebilir ve bu da geçicidir.(1)

En yaygın ve kalıcı saç dökülmelerindendir. Erkeklerde daha sık ve erken yaşlarda görülse de kadınları da yaşlandıkça etkileyebilir. Genlerin ve erkeklik hormonu testosteronun kombinasyonundan kaynaklanır.

Östrojen nedir? Ne işe yarar? Eksikliği ve fazlalığı ne tür sorunlar yaratır?

Kaza, ciddi bir ameliyat veya yüksek ateş gibi fiziksel travmalar gözle görülür saç kaybını tetikleyebilir. Dökülme genellikle travmadan 3-6 ay sonrasında fark edilir boyuta gelir. Uygun tedaviyle saçlar tekrar büyür.

Aşırı stres saç dökülmesinden sorumlu hormonal değişiklikleri tetikleyebilir. Yakın birinin kaybı gibi duygusal bir şok veya şiddetli depresyon, anksiyete vb. ağır ruhsal sorunlar da geçici saç dökülmesi sebeplerindendir. (2)

Anemi, diyabet, lupus, frengi, tiroit ve romatizmal rahatsızlıklar gibi yaklaşık 30 hastalık saç dökülmesine yol açabilir. Saçkıran benzeri kafa derisi enfeksiyonlarıysa düzensiz saç dökülmesinin başlıca nedenidir. Bu hastalıkların tedavisiyle yeni saçlar çıkabilir.

Saçkıran nedir, neden olur? Belirtileri, tedavisi ve doğal çözümler

Egzama, mantar, sedef, liken planus gibi bazı deri hastalıkları saç derisinde de gelişirse saçları dökebilir. Bir tür kaşıntılı kafa derisi rahatsızlığı olan ve kepekle karıştırılabilen seboreik dermatit de saç dökülmesi nedenidir.

Kepek neden olur? Saç kepeği nasıl önlenir? Bitkisel çözümler

Zayıflama ve doğum kontrol hapları ile yüksek tansiyon, kalp, romatoid artrit, gut, depresyon, diyabet, tiroit, böbrek üstü bezi ilaçlarının yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Saç dökülme oranının ciddiyetine göre doktor en az 3 ay bu ilaçları kesmenizi önerebilir.

Radyasyon tedavisi ve kemoterapide kullanılan ilaçlar saçları dökebilir. Genellikle geçicidir. Ancak baş bölgesine uygulanan radyasyon tedavisi sonrasında saçlar eski sağlığında geri gelmeyebilir. Kemoterapi sonrasındaysa saçlar farklı bir renk veya dokuda (örneğin düzken kıvırcık gibi) çıkabilir.(3)

Radyoterapi nedir? Kanser tedavisinde nasıl uygulanır? Yan etkileri

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve şok diyetler saç sağlığının ihtiyaç duyduğu B12, B9, B7, D vitaminlerinin ve çinko, demir, bakır minerallerin alımını azalttığı için saçların geçici olarak dökülmesine yol açabilir. Bu vitamin ve mineralleri içeren sağlıklı bir beslenme düzeniyle saç dökülmesi önlenebilir.(4)

Saç dökülmesinde çinko, B12 ve D vitamini eksikliğine dikkat!

Vücut yeterince protein alamadığında saç büyümesini durdurarak proteini öncelikli yerlerde kullanabileceğinden dökülen saçların yerine yenileri çıkmayabilir. Et, yumurta, balık gibi yüksek proteinli gıdalar tüketmek bu sorunu çözer. Vejetaryenler diyetlerine fındık, tohum ve fasulye ekleyerek daha fazla protein alabilirler.

Gereğinden fazla A vitamini takviyesi almak saç kaybına neden olabilir. A vitamini alımı bırakıldığında saç yenilenmeye başlar.

Kızgın yağ saç kürleri gibi yanlış saç bakım uygulamaları saç köklerinin iltihaplanmasına, dolayısıyla saç dökülmesine neden olur. Hatta saç derisinde yara izi (skar) oluşursa saç kaybı kalıcılaşabilir. Kimyasal düzleştiriciler, saç boyaları, fön makineleri, saçı geren atkuyruğu gibi sıkı saç stilleri, devamlı şapka kullanımı da saçları dökebilir.

Hastanelerin cildiye bölümündeki bir dermatologdan randevu alınmalıdır. Trikolojist, saç derisi ve sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir dermatologdur.

Dermatoloji (cildiye) nedir? Dermatolog ne iş yapar? Önemli cilt hastalıkları

Öncelikle saç dökülmesinin nedeni araştırılır. Bunun için fiziki muayene yapılabilir, tıbbi ve aile geçmişi sorulabilir. Saçın dökülme hızı, kullanılan ilaçlar, uygulanan diyet, alerjik reaksiyonların varlığı öğrenilmek istenebilir. Ayrıca aşağıdaki testler uygulanabilir: (5)

Saç dökülmesi tedavi yöntemi, sorunun kaynağına göre belirlenir. Bazı saç dökülmesi tipleri için etkili tedaviler mevcuttur. Tedaviyle saçlar yeniden çıkabilir ya da en azından dökülme durdurulabilir.

Saç dökülmesi için bilimsel olarak kanıtlanmış ve FDA onaylı az sayıda ilaç vardır. En yaygın kullanılanları şunlardır: (6)

Bu ilaç topikal reçetesiz bir ilaçtır. Erkeklerde erkek tipi kellik, kadınlarda incelen saçların tedavisinde kullanabilir. Sıvı veya köpük halinde saç derisine uygulandıktan sonra eller yıkanmalıdır. İlk başta saçlar dökülmeye devam edebilir ve yeni saçlar öncekilerden daha kısa ve daha ince olabilir. Etkili sonuç için günde 1-2 kez sabırla uygulanmalıdır.

Saçın yeniden büyümesi en az 6 aylık tedavi gerektirir. Olası yan etkileri kafa derisi tahrişi, yüz veya boyun derisine yanlışlıkla sürülme sonucu istenmeyen tüylerin uzaması ve hızlı kalp atışları (taşikardi)’dır.

FUE tipi saç ekimi: Nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Fiyatı nedir?

Sadece erkek tipi kellik tedavisinde erkeklere reçete edilir. Vücudun erkeklik hormonu olan dihidrotestosteron (DHT) üretmesini engeller. Ağız yoluyla günde 1 doz alınır. Finasterid birçok erkekte saç dökülmesini yavaşlatabilir hatta yeni saç oluşumunu sağlayabilir.

Tam etkisini 6-12 ayda gösterir, bu nedenle düzenli alınmalıdır. 60 yaşın üzerindeki erkeklerde işe yaramayabilir. Nadir görülen yan etkileri azalmış cinsel dürtü, iktidarsızlık ve prostat kanseri riskidir. Hamile olan veya hamile kalan kadınların ezilmiş veya kırılmış tabletlere dahi dokunmaktan kaçınmaları gerekir.

Kortizon, saç dökülmesi vücuttaki iltihaptan kaynaklanıyorsa kafa derisine enjekte edilebilir. Özellikle saçkıranda gelişen iltihabı durdurmaya yardımcı olabilir. Kafa derisine uygulanan topikal krem ve jeller de reçete edilebilir.

İlaçla tedavi sadece hafif ve orta şiddetli saç dökülmelerinde uygulanabilir; kalıcı saç kayıplarında bir etkisi yoktur.

Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır? Türleri ve iğnesi

Bu tedavide saçlı deriye kişiye özel hazırlanan solüsyon doğrudan enjekte edilir. Yetersiz beslenme ve hormon dengesizliklerinden kaynaklanan sorunları gidermeye çalıştığından solüsyon içeriği genellikle bitki özleri, vitaminler veya finasterid gibi onaylı ilaçlardan oluşur. Saç dökülmelerini durdurabildiği gibi yeni ve sağlıklı saçların çıkmasını da sağlayabilir. Bu nedenle kalıtsal kellik sorunu olan herkes için uygun bir tedavi seçeneğidir.

Saç ekimi, ense ve kulaklar arasındaki verici bölgelerden kelleşme görülen bölgelere saç kökü nakledilerek gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Uygulama farklılıklarına dayanan birçok çeşidi vardır. Kadın tipi kellik vakalarının bazılarını, erkek tipi kellik vakalarınınsa neredeyse tamamını kalıcı olarak tedavi edebilir.

Saç ekimi nasıl yapılır? En etkili ekim yöntemleri: FUT, FUE …

PRP (platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma) tedavisinde kişinin kendi kanı özel işlemlerden geçirilerek saç azalmasının yoğun olduğu bölgelere enjekte edilir. Bu tedavi daha çok genetik kökenli saç dökülmelerinde tercih edilir.

Düşük seviye lazer tedavisi saçın büyümesine yardımcı olabilecek bir tedavi yöntemidir.  İlaç tedavisi ve saç ekim ameliyatına bir alternatiftir ve kullanılan cihazlar FDA onaylıdır. Evde kullanılabilen lazerli fırça, tarak vb.leri de mevcuttur.

Ancak bazı araştırmalar saç yoğunluğunu artırdığını gösterse de uzun vadeli güvenlik ve etkinlik verileri mevcut değildir. (7)

Bu tedavi seçeneklerinin bazıları birlikte de uygulanabilir.

Erkeklerde yaygın görülen saç dökülmesi erkek tipi kelliktir. Nedenleri genellikle kalıtsal ve-veya DHT (dihidrotestosteron) düzeylerinin ilerleyen yaşla birlikte artmasıdır. Bunun dışında yetersiz beslenme, stres gibi saç dökülme nedenleri erkekleri de etkileyebilir. Kalıcı kellikte saç ekimi en sık tercih edilen tedavidir. Geçici kelleşmelerde altta yatan nedene bağlı tedaviler uygulanır. (8)

Kadınlarda genellikle geçici saç dökülmeleri görülür. Anemi, tiroid ve polistik over sendromu gibi rahatsızlıklar, doğum kontrol hapları, şok diyetler, hormonal değişimler ve yanlış saç bakım uygulamaları başlıca nedenleri olabilir. Menopoz ve yaşın ilerlemesiyle birlikte dökülmeler artabilir ve saçlar seyrekleşebilir.

Saç dökülme nedenine bağlı olarak ilaç tedavisi, mezoterapi, PRP ve saç nakli uygulanabilir. Doğum sonrası görülen saç dökülmeleri genelde kendiliğinden kesilir ve yeni saçlar çıkar. Bu süreçte saçların daha dolgun görünmesine birçok saç bakım ürünü yardımcı olabilir. (9)

Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler gençlerdeki saç dökülmesinin başlıca nedenlerindendir. Ayrıca stres, düzensiz ve dengesiz beslenme, bilinçsiz diyetler ve yanlış saç bakım uygulamaları diğer nedenler arasında sayılabilir. Nedenine bağlı olarak uygulanan tedavilerle saçlar tekrar eski ve sağlıklı görünümüne kavuşabilir.

Bazı seks hormonları özellikle genç erkeklerde kalıtsal saç dökülmesini tetikleyebilir ve bu durum kalıcı bir soruna dönüşebilir. Mezoterapi veya saç ekimi bir çözüm olabilir.

En yaygın nedeni bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu olan saçkırandır. Yetersiz-düzensiz beslenme sonucu B12 vitamininin ve çinko, demir gibi minerallerin eksikliği; yüksek ateş ve tiroit hastalıkları diğer önemli nedenlerdir. Psikolojik bir rahatsızlık olan saç çekme (trikotilomani) hastalığı rastlanan diğer bir nedendir.

Nadiren de olsa genetik faktörler söz konusu olabilir. Genelde geçici olan bu saç dökülmeleri altta yatan neden tedavi edilerek durdurulabilir. Trikotilomani ise bir uzmanın yardımlarıyla giderilebilir.(10)

Çocuğunuzun saçını tararken, yıkarken ani veya lekeli saç dökülmesi ya da anormal saç dökülmesi görürseniz doktorunuzla konuşun. Ani saç dökülmesi, tedavi gerektiren altta yatan tıbbi durumu işaret edebilir.

Kanser tedavisinden kaynaklanan saç dökülmeleri farklı şekillerde gelişebilir. Bazı tedaviler sadece kısmi saç dökülmesine veya incelmesine, diğerleri tüm kılların dökülmesine (kaş, kirpik, sakal vb.) yol açabilir. Saç dökülmesi sıklıkla tedavinin 2. haftasında başlar. Kemoterapinin ilk iki ayında kafa derisi hassaslaşır ve saç en çok bu dönemde dökülür. Tedavi bittiğinde saçlar yeniden uzayabilir.

Kemoterapi nedir? Kanser tedavisinde nasıl uygulanır, yan etkileri nelerdir?

Radyoterapi yalnızca tedavinin odaklandığı alanda kıl dökülmelerine neden olur. Direkt beyin bölgesine radyoterapi kalıcı saç dökülmesine yol açabilir. Kanser tedavisi sürecinde saç dökülmesi sorununu çözmek için tedavi öncesinde saçları kestirip peruk kullanılabilir, makyaj teknikleriyle kaş, kirpik kaybı gizlenebilir.

Soğuk kapak, kemoterapilerde giyilebilen özel bir başlıktır. Soğutma etkisi kafa derisine giden kan akışını azaltır, böylece bu alana ulaşan kemoterapi ilaçlarının miktarı azalarak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Soğuk kapak, her kemoterapi tedavisinden önce genellikle 15 dakika takılır.

Çoğu saç dökülmesi genetik (erkek-kadın tipi kellik) kökenlidir ve önlenemez. Geçici saç dökülmelerini önlemek için şunları yapabilirsiniz:

Saç dökülmesine karşı kök hücre tedavisi

Erkek tipi saç dökülmelerinde şampuan Saw Palmetto içermelidir. Sawpoo marka şampuan bunlardan biridir. Ayrıca biotin içeren şampuanlar da kullanılabilir. Şampuanı kullanırken ıslak saça uygulamalı, saça ve saç derisine masaj yapılarak yedirilmelidir. Daha sonra saç ılık suyla iyice durulanmalıdır.

Deri hastalığı bulunan kişiler kimyasal madde barındıran şampuanları kullanmamalıdır.

Biotin (H Vitamini) nedir? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Pancar suyunun faydaları nelerdir? Turşusu ve salatası nasıl yapılır? 

Bu kürleri uygulamadan önce herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak için mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynaklar ve Referanslar:

YAZIYI PAYLAŞ

referans :
www.milliyet.com.tr
www.medikalakademi.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button