News

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi neden olur? Adet gecikmesinin nedenleri ve çözümleri nelerdir? – Sağlık Haberleri

Adet gecikmesi neden olur? Adet gecikmesinin nedenleri ve çözümleri nelerdir? - Sağlık Haberleri

Adet düzensizliği hemen hemen her kadında görülebilen bir durumdur. Kimi kadın ayda birkaç kez regl olurken kimi kadın ise birkaç ayda bir regl olmaktadır. Bu adet düzensizliği olarak ya da adet gecikmesi olarak adlandırılır. Bu durum bazı durumlarda başka hastalıkların habercisi olabileceği gibi tamamen hormonal bir durum da olabilmektedir. Çeşitli ilaçlar, stres, yumurtalık ya da rahim kistleri, hormonlar, mevsim geçişleri gibi pek çok nedeni olan adet gecikmesinin çözümleri nelerdir? Adetin kaç gün gecikmesi normaldir? Adet neden gecikir? İşte yanıtı!

Adet gecikmesinin çözümüne ulaşmak için öncelikle reglinin neden geciktiğinin sebebinin bulunması gerekmektedir. Hastalığın başlangıç noktası kavranırsa doğru tanı ve teşhis ile durum çözülebilmektedir. Örneğin; çok kilolu olmak adet gecikmesinin nedenleri arasındadır. Burada kilo verilirse adet gecikmesi de önlenebilir. Başka bir diğer örnek de strestir. Stres sebebi ile adet gecikmesi yaşanıyorsa stresin azaltılması ya da bitmesi ile regl gecikmesi düzenli hale gelebilir. Adet gecikmesi ile ilgili çözümler doktor kontrolünde çözülmelidir. Önce doğru tanı konulmalı sonra tedavi uygulanmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre hemen hemen her kadında adet düzensizliği görülmektedir. Zamanından önce ya da sonra olunan regl, adet gecikmesi olarak adlandırılmaktadır. Normal olarak kadınlardaki iki adet arasındaki zaman 21 ile 35 gün aralığında olmalıdır. Bu aralıktan kısa ya da uzun olması adet düzensizliği olarak bilinir. Bu durum hamilelik belirtisi olabileceği gibi başka hastalıkların sebebi de olabilmektedir. Stres, çevresel ya da psikolojik faktörler, mevsimsel geçişler, hormonal durumlar ya da çeşitli ilaçlar bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Bu durumu yaşayan kadınlar arama motorlarında “Adet gecikmesi neden olur?” araştırması yapıyorlar. Peki; adetin kaç gün gecikmesi normal? Adet gecikmesi belirtileri nelerdir?

Adet Söktürücü – Hızlı Adet Söktürücü ve Adet Söktürücüler; Bitkiler, Bitki Çayları, Doğal Kürler: Adeti En Hızlı Ne Söktürür?

Yapılan araştırmalara göre hemen hemen her kadında adet düzensizliği görülmektedir. Zamanından önce ya da sonra olunan regl, adet gecikmesi olarak adlandırılmaktadır. Normal olarak kadınlardaki iki adet arasındaki zaman 21 ile 35 gün aralığında olmalıdır. Bu aralıktan kısa ya da uzun olması adet düzensizliği olarak bilinir. Bu durum hamilelik belirtisi olabileceği gibi başka hastalıkların sebebi de olabilmektedir. Stres, çevresel ya da psikolojik faktörler, mevsimsel geçişler, hormonal durumlar ya da çeşitli ilaçlar bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Bu durumu yaşayan kadınlar arama motorlarında “Adet gecikmesi neden olur?” araştırması yapıyorlar. Peki; adetin kaç gün gecikmesi normal? Adet gecikmesi belirtileri nelerdir?

Adet gecikmesi 21 ile 35 gün aralığında gerçekleşir. Bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Adet gecikmesi kaç gün olur sorusunun yanıtını verebilmek için öncelikle kişinin kaç günde bir regl olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Regl kanamasının beklenilen günden sonraki yedinci güne kadar olan kanamaları normal ve doğal olarak kabul edilir. Örnek vermek gerekirse; 28 günde bir adet olan birinin 36.gün ve sonrasında oluşan kanamasında adet gecikmesi olarak kabul edilir. Bu durumda en iyi çözüm doktor muayenesi olmaktır.

Düzenli olarak adet gören bir kişinin 10 günlük adet gecikmesi olması normal değildir. Bunun için en doğru teşhisi ve tedaviyi doktor sağlayacaktır.

Mevsimsel adet gecikmesi durumu kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi kadında bu süre uzun olabileceği gibi kimisinde ise kısadır.

Doğum kontrol hapları adet gecikmesine sebep olabilir. Burada bazı konu başlıkları vardır. Bu konu başlıkları doğum kontrol hapı kullanırken adet gecikmesine neden olan konulardır. Bunlar;

Kadınlarda 28 ile 35 gün aralığında adet görülmesi olur. Bu sürenin az oluşu ya da fazla oluşu anormal bir durum olarak kabul edilir. Bu süre aralığında olan adet ise normal olarak kabul edilecektir.

Adet (Regl) Gecikmesi Neden Olur? Regl Gecikmesi En Fazla Ne Kadar Sürer? – Sağlık Haberleri

Günümüzde kadın sağlığı oldukça önem taşıyor. Kadınların sağlıklı ve düzenli bir adet döngülerinin olması doğurganlık ile doğrudan ilgili oluyor. Özellikle adet gecikmelerinin birbirinden farklı nedenleri olabiliyor. Kimi zaman hamilelik nedeni ile adet gecikmeleri olsa da bazı durumlarda çeşitli rahatsızlıklar da…

Adet (Regl) Gecikmesi Neden Olur? Regl Gecikmesi En Fazla Ne Kadar Sürer? - Sağlık Haberleri

Adet (regl) Gecikmesi Neden Olur?

Kadınlarda normal bir adet döngüsü en az 21 gün en fazla ise 35 günde bir olmalıdır. Özellikle hormonal dengesizlikler ve ya fiziksel, ruhsal psikoloji nedeni ile adet döngülerinde etkilenmeler ortaya çıkabiliyor. Bu adet gecikmeleri de kadınlarda stres yaratabiliyor. Adeti geciktiren pek çok faktör olabilir. O nedenle adet gecikmesi yaşandığında mutlaka iyi bir doktora görünmek gerekir.

Gereken testler ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra adet gecikmelerinin nedeni de araştırılır. Günümüzde stres, hastalıklar, ilaç kullanımı, aşırı kilo alımı, yaşa bağlı nedenler ve polikistik over sendromu nedeni ile adet gecikmeleri oluşabilir. Hamilelik nedeni ile de adet düzensizliği ortaya çıkabilir. Adet gecikmelerinin nedenleri belirlendikten sonra bunlara uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Regl Gecikmesi En Fazla Ne Kadar Sürer?

Kadınlarda normal bir adet düzeni 21 gün ile 35 günde bir gerçekleşmelidir. Yaklaşık bir haftalık sarkmalarda mutlaka dikkatle incelenmesi gerekir. Özellikle 35 günü aşan adet gecikmesi durumunda mutlaka bir doktora danışmak gerekir. Mevsimsel ve hormonal olarak da adet gecikmeleri ortaya çıkabilir. Bu süreçler de mutlaka ciddi bir şekilde takip edilmelidir. Adet gecikmesi yaşanan durumda gecikme tarihleri de not alınmalıdır. 

Regl Gecikmeleri İle İlgili Merak Edilenler

Kadınlarda adet (regl) gecikmeleri çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle yılda bir ve ya iki kez karşılaşılan bu adet gecikmeleri normal karşılanabiliyor. Ancak yılda ikiden fazla yaşanan adet gecikmelerinde mutlaka bir uzman hekime danışmak gerekir. Hormonal faktörler, üreme organları hastalıkları ve ya stres gibi koşullarda adet gecikmeleri oluşabilir. Özellikle ağır egzersizler ve aşırı kilo alıp verilmesinden kaynaklanan adet gecikmeleri de olabilir. Günümüzde polikistik over sendromunun da yoğun olarak görülmesi gibi durumlarda da adet gecikmeleri ortaya çıkabilir. 

Günümüzde kadın sağlığı oldukça önem taşıyor. Kadınların sağlıklı ve düzenli bir adet döngülerinin olması doğurganlık ile doğrudan ilgili oluyor. Özellikle adet gecikmelerinin birbirinden farklı nedenleri olabiliyor. Kimi zaman hamilelik nedeni ile adet gecikmeleri olsa da bazı durumlarda çeşitli rahatsızlıklar da adet gecikmelerine yol açabiliyor. 

Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Adet gecikmelerinde pek çok neden olabilir. Bu nedenler de kişiden kişiye değişir. Hamilelik nedeni ile olan adet gecikmelerinden ziyade bazı adet gecikmeleri çeşitli rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Özellikle bu adet gecikmelerinde doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Özellikle tedavi şekli patolojiye göre değişiklik gösterir. Tiroit hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroit hormonu takviyesi yapılır.

Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda da salgılama kesici ilaç takviyesi yapılabilir. Polikistik over sendromu durumlarında kilo vermeye bağlı olarak adetler de düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu ve ya doğum kontrol hapları ile adetler de düzene girebilir. Kadınlarda adet gecikmeleri erken tedavi edilmez ise gebelik oluşumu gecikir ve ya gerçekleşemez. 

Kadınlarda ve özellikle genç kızlarda adet gecikmeleri yaşandığında mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Uzman tarafından yapılan testler ve değerlendirmeler sonrasında ise tedavi yöntemi belirlenir. Bu şekilde adet gecikmesinin nedeni tespit edilir. Buna göre de uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Kadınların adet düzensizliğinin giderilmesi için de özellikle beslenme tercihlerine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü sağlıksız beslenme ve hazır gıdaları tüketmek adet gecikmelerine neden olabilir. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşam tarzı nedeni ile de adet gecikmeleri ortaya çıkabilir. Düzenli bir regl döngüsü olması için sağlıklı beslenmek ve bol bol su tüketmek gerekir. Ağır olmayan düzenli egzersizler ile adet döngüsü de düzene girebilir. 

Haber Kaynagi :
www.sabah.com.tr
www.cnnturk.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button