News

Dekorasyon Önerileri

Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Çok odalı, geniş ve ferah yaşam alanları hepimizin hayali. Ancak çoğu zaman yaşadığımız evler bu özelliklere sahip olmayabiliyor. Modern hayatın yaşam formları artık, yüksek katlı binalarda kompakt dairelerde yaşamı öngörüyor çoğunlukla. Peki hayalinizdeki dekorasyon stilini küçük bir eve yansıtmanız mümkün değil mi? İşte size küçük evleri daha ferah yaşam alanlarına dönüştürerek istediğiniz gibi dekore etmenize yarayacak öneriler…

Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Çok odalı, geniş ve ferah yaşam alanları hepimizin hayali. Ancak çoğu zaman yaşadığımız evler bu özelliklere sahip olmayabiliyor. Modern hayatın yaşam formları artık, yüksek katlı binalarda kompakt dairelerde yaşamı öngörüyor çoğunlukla. Peki hayalinizdeki dekorasyon stilini küçük bir eve yansıtmanız mümkün değil mi? İşte size küçük evleri daha ferah yaşam alanlarına dönüştürerek istediğiniz gibi dekore etmenize yarayacak öneriler…

İlk kural kesinlikle bu: açık renk duvarlar, açık renk mobilyalar… Eve giren ışığı yansıtmanın en doğru yolu kesinlike açık renk boyalardan geçiyor. Duvarlarınızı açık renklere boyar ve mobilyalarınızı açık meşe, beyaz gibi tonlardan seçerseniz evinizin ne kadar büyüdüğüne ve ışığı nasıl yansıttığına inanamayacaksınız.

Küçük bir eviniz varsa eşyalarınızın yerleşimine çok özen göstermeniz gerekir. Dağınık bir yerleşim yerine sistemli olmak size yer kazandıracaktır. Duvarları, kolonları iyice ölçerek mobilyaları olabildiğince girinti içlerine göre seçmeniz ya da yaptırmanız doğru olacaktır. Gömme dolaplar, kütüphaneler ve çalışma alanları küçük evlerin vazgeçilmezidir.

Daha ferah bir görüntünün anahtarı kesinlikle doğru ışık kullanımından geçiyor. Camlarınız için açık renk perde ve tüller seçerek eve giren ışıktan maksimum seviyede faydalanmalısınız. Evin farklı bölümleri için farklı ışıklandırma ürünleri seçmeniz de hem bölümlerin ayrılması hem de aydınlık sağlanması için faydalı olacaktır.

Oturma odanıza bir çalışma alanı da sığdırmak zorundaysanız paravanların çok şık bir çözüm olabileceğini unutmayın. Dilerseniz açık raflı bir kitaplığı, dilerseniz ince ahşap bir paneli ya da büyük salon bitkilerinden yararlanarak bu paravanı oluşturabilirsiniz.

Bu oldukça eski ve doğruluğu kanıtlanmış bir bilgidir. Yaşam alanlarınızda ayna kullanarak derinlik yaratabilirsiniz. Duvarlarınızda kullanacağınız büyük aynalar, ortamı yansıtarak daha derin ve geniş görünmesi konusunda bir illüzyon yaratacaktır.

En güncel konuları kaçırmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

INSTAGRAM

Bültenimize Abone Olun! En güncel konuları kaçırmayın.

Buse Terim

YAŞAM – EV – Homify yeni yazısında modern, canlı ve yenilikçi dekorasyonlardan hoşlanan okurlarımıza birbirinden harika 10 dekorasyon fikri sunuyor.

Buse Terim

Öte yandan, her ev zaman zaman yenilik ister; bunun için yaşam alanlarınızın dekorasyonunu baştan aşağı değiştirmenize gerek yok tabii. Ama yine, yapacağınız değişimlerin bibloların yenileriyle değiştirilmesinden daha etkili bir estetik ferahlık ve daha çağdaş bir atmosfer getirmesini istiyorsanız o halde profesyonel dekoratörlerin de sık sık başvurduğu modern dekorasyon ipuçlarından ilham alabilirsiniz. İ

Geometrik desenlerin son yıllarda ne kadar trend olduğunu hepimiz biliyoruz. Çağdaş dekorasyonların en önemli özelliklerinin başında da iyi hissettiren bir atmosfere sahip olmaları geliyor. Gündelik yaşamımızda bizi iyi hissettiren doğal unsurların başında da güneş geldiğine göre, güneşten ilham alan renk dokunuşları ile pozitif enerjinin yüksek olduğu yaşam alanları oluşturmak mümkün! 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Yani seçmecilik… Yani farklı sanatsal/dekoratif akımların bir araya getirilerek harmanlanması… Eklektik dekorasyonlar bugünün en öne çıkan yaşam alanlarını oluşturuyorlar. Tüm toplumların ve kültürlerin iç içe geçtiği, yaşamın her alanının birbiriyle kesiştiği günümüzü en iyi özetleyen akım olması da bunun en önemli sebeplerinden biri tabii. Rustik duvar kaplamalarıyla modern sanat eserlerini, oryantal desenli döşemelerle klasik tasarımlı mobilyaları bir araya getirerek siz de evinizde eklektik ve çarpıcı bir doku oluşturabilirsiniz. 

Ezber bozan aksesuarlar, sanat eserleri ya da kişisel eşyalar çağdaş dekorasyonların vazgeçilmez esaslarından biri. Bu tarz parçalar evinize kişisellik ve kendine has bir karakter katar ve sizi ve hayat tarzınızı daha iyi ifade eder. 

Özellikle tuğla gibi doğal ve endüstriyel doku veren duvarlara sahip olan odalarda kullanılan sokak lambalarını andıran, borularla uzatılan endüstriyel tasarımlı ışıklandırmalar mükemmel bir estetik sağlıyor. 

Doğaya olan duyarlılık her geçen gün artarken tüketim çılgınlığımız konusunda da yavaş yavaş bilinçleniyor ve nihayet frene basıyoruz. Bu sayede de farklı ve yeni dekoratif fikirler ortaya çıkıyor tabii. Bunlardan biri de ileri dönüşüm mobilyaları! Geri dönüşümden ilham alan bu akım, eski malzeme, mobilya ve aksesuarları atmak yerine yenileyerek farklı fonksiyonlarda kullanılmasını sağlıyor. Örneğin eski borulardan bir havluluk, ya da eski valizlerden bir sehpa, veya eski dikiş makinesi masanızdan bir dresuar yapabilirsiniz! Tamamen sizin hayal gücünüze ve el becerinize kalmış! 

Eskiden avlanılan hayvanların başları duvarları süslermiş, ya da vahşi kuşlar öldürülerek doldurulup birer dekorasyon malzemesine dönüşürmüş. Çok eskiye gitmemize gerek yok; hayvan postlarını bugün hâlâ halı olarak kullananların sayısı azalsa da, yok değil! Neyse ki bugün zevk ya da estetik için hayvan öldürmenin ne kadar yanlış olduğu konusunda çoğunluk olarak hemfikir olabiliyoruz. Evimizi dizayn ederken de doğadan ilham almanın elbette kötü bir tarafı yok, doğadan ilham almamız için de illa ki yerlere hayvan cesetleri sermemize, duvarlarımıza bir zamanlar canlı bir hayvanın kafasını asmamıza da gerek yok. Artık hayvan postu gibi görünen yapay dokumalar ve birbirinden güzel el işçilikleriyle farklı tasarımlarda duvarlarınızı süsleyebilecek hayvan kafası heykelleri moda! 

He zaman zamansız bir estetiğe sahip olan ve modası asla geçmeyecek olduğuna emin olduğumuz bir dekorasyon unsuru varsa o da elbette canlı çiçek ve bitkilerdir. 

Bir oturma odasının tüm dokusunu ve hikâyesini kırlentlerini değiştirerek dönüştürebileceğinizi biliyor musunuz? Oturma grubunuza sizi anlatan, zevkinizin sembolü olan, orijinal ve sıra dışı desenlere sahip kırlentler ekleyin. Farkı siz de göreceksiniz! 

Çağımızın en önemli özelliği telaşlı, stresli ve teknolojik olması. İşte bu yüzden her evde mutlaka kendinizi yalnızca uzanıp pencereden manzarayı izleyebileceğiniz ya da kitap okuyabileceğiniz, sessizliği dinleyebileceğiniz teknolojiden uzak bir dinlenme alanınız olmalı. 

Vintage tarzı, eski reklam ve afişleri andıran kabartmalı duvar panoları da evinize modern ve karakteristik bir doku katmanın harika yollarından biri! 

Salon Dekorasyonu İçin ” Harikaymış ” Diyeceğiniz 20 Öneri 2021 – DEKORCENNETİ.COM

Evin en çok göz önünde olan ve muhtemelen en çok kullanılan odası olan salonların evin geri kalan bölümünden daha toplu ve daha şık olmas…

Salon Dekorasyonu İçin

Evin en çok göz önünde olan ve muhtemelen en çok kullanılan odası olan salonların evin geri kalan bölümünden daha toplu ve daha şık olması için harika fikirler sunuyoruz. Salon dekorasyon fikirleri ile salonunuz eskisinden daha şık ve gösterişli olacak size kalan sadece bu güzelliği başkalarıyla paylaşmak. Günümüzde salon oturma grupları renk renk model model harika seçenekler ile tüketicilerin zevklerine ve tercihlerine sunuluyor. Salon oda takımı almadan önce ilk koşul odanın genişliği ve büyüklüğü ile ilgili net bir fikre sahip olmaktır. Alınacak eşyanın oda için tam ölçülere sahip olması ev dekorasyonunda temel kuraldır.

Duvar Kâğıdı Kaplayın

Salon dekorasyon fikirleri ile salonların görünüşü değişecek ve sanki bütün eşyalar yenilenmiş gibi görünecek. Salon takımının tarz ve rengine göre duvarlara kaplanacak şık bir duvar kâğıdı harika bir görünüm sağlayacaktır.

Birbirine Zıt Objeler Kullanın

Büyüklü küçüklü birbirinden tamamen ayrı objeleri salonunuzun en güzel köşelerinde bulundurun. Bu salonda hareketlilik sağlayacak ve şık bir görünüm oluşturacaktır.

Kırmızıdan Kaçın

Özellikle uzun süreli oturmak için kullanılan salonlarda kırmızı rengin baskın olması enerjiyi düşürecek ve stres oluşumuna sebep olacaktır.

Sohbet İçin Mavi

Daha çok mutfak için önerilse de salon içinde ideal renk mavi ve tonlarıdır. Yapılan bir araştırmaya göre mavi sohbet arzusunu açığa çıkarıyor ve iletişimin daha güçlü olmasına sebep oluyor.

Tarz Önemli

Salon dekorasyon fikirleri ile tarzınızı yakalayın ve hoşunuza gidecek aksesuarları odanıza dizmeye başlayın. Ev ve oda dekorasyonlarında tarz çok önemlidir. Özellikle uzun sohbetlere ev sahipliği yapan salonlar ister klasik ister spor tarzda olsun bunlara uygun aksesuar kullanımıyla odanın bütünlüğü sağlanacak ve daha ferah bir his kazandıracaktır. Özellikle salonda büyük duvar saatleri, tablolar, köşe çiçekleri, biblolar, küpler, canlı çiçekler, canlı avizeler gibi aksesuarların kullanımı salonda bambaşka bir hava yaratacaktır. Salon dekorasyonu için önemli olan bir diğer ayrıntı ise halıdır. Eşyaların bütünlüğünü sağlayan ve odanın son şeklini veren halının seçimi eşyaların tarzı ile uyumlu olmalı ancak renkleri ile zıt olmalıdır. Farklı salon dekorasyon örnekleri için : https://www.luxury.com.tr/salon-dekorasyonu. Luxury lüks koltuk takımları ile dekorasyonunuza da şıklık katabilirsiniz: https://www.luxury.com.tr/koltuk-takimlari

Haber Kaynagi :
altinbaslife.com
www.buseterim.com.tr
www.dekorcenneti.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button