News

Dünyada ve ‘O’ hücrede!

Bolsonaro: Çevre örgütleri kanser hücresi

Amazon Ormanlarının yakılmasına bilinçli olarak göz yummakla suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kendini eleştiren çevre örgütlerini “kanser hücresi” olarak nitelendirdi.

Bolsonaro: Çevre örgütleri kanser hücresi

Amazon Ormanlarının yakılmasına bilinçli olarak göz yummakla suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kendini eleştiren çevre örgütlerini “kanser hücresi” olarak nitelendirdi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, çevre örgütlerini, “kökünü kazımak istediği kanser hücreleri” olarak nitelendirdi. Aşırı sağcı Bolsonaro, haftalık Facebook yayınında yaptığı konuşmada, “Biliyorsunuz ki, sivil toplum örgütlerinin bana ne yapacağımı söyleyemez. Bu insanlara karşı tavrım sert ama çoğu sivil toplum kuruluşunun meydana getirdiği kanseri yok etmeyi başaramıyorum” ifadelerini kullandı. Şahsını, Amazon Ormanlarını ateşe vermekle suçlayan kişi ve örgütler hakkında “piçler” tabirini kullanan Devlet Başkanı Bolsonaro’nun, özellikle hakkında geçtiğimiz hafta bir çevre örgütü tarafından başlatılan, “Defundbolsonaro.org” (Bolsonaro’nun elinden paraları alın) kampanyası nedeniyle çok öfkeli olduğu belirtiliyor.

“Bolsonaro Amazon Ormanlarını yakıyor. Bir kez daha. Sen hangi taraftasın?” başlığı altında hayata geçirilen kampanya, potansiyel girişimcilerden, Brezilya’daki angajmanlarını Amazon Yağmur Organlarının korunması şartına bağlamalarını istiyor. Geçtiğimiz haziran ayında, toplam ekonomik hacmi 3,38 trilyon euro civarında olan çok sayıda uluslararası yatırım fonu, Brezilya hükümetine çağrıda bulunarak, çevre politikasında farklı bir yön izleme talebinde bulunmuştu.

Brezilya’nın Amazon bölgesinde kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlattı. Uluslararası eleştirilerin ardından Brezilya ordusu da devrede.

Dünyada biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu Amazon Ormanları, dünya ikliminin istikrarı açısından vazgeçilemeyecek bir öneme sahip. Bu ormanlar ayrıca Güney Amerika’nın tamamında nem ve yağış oranlarını dengeliyor.

Brezilya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 100 bini aştı. Almanya’da üç gün sonra yeni enfeksiyon sayısı 1000’in altında. Paris’te yarından itibaren turistik merkezlerde maske zorunluluğu başlıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) de, Jair Bolsonaro’nun açıklamalarını eleştirdi. Örgütten yapılan açıklamada, Devlet Başkanının kullandığı kelimelerin, onun “sivil toplum kuruluşlarına karşı ne denli saygısız olduğunu gösterdiği” belirtildi. Örgüt, Bolsonaro’nun izlediği “çevre karşıtı politika” ile yağmur ormanlarının yok olma sürecini hızlandırdığını ve bunun da sadece çevrecileri değil, Amazon bölgesinde yaşayan ve orman yangınları sebebiyle “zehirli gazlar teneffüs eden” binlerce kişiyi etkilediği vurgulandı.

Bir ayda 29 bin yangın

Bolsonaro kısa bir süre önce, Amazon Ormanlarını yaktırdığına dair hakkında çıkan haberlerin “yalan” olduğunu belirtmiş ve yağmur ormanlarının zaten alev alamayacağını iddia etmişti. Ancak Brezilya’nın önde gelen araştırma kurumlarından INPE’nin (Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü) yayınladığı uydu görüntülerinde, geçen ağustos ayında Amazon bölgesinde 29 binden fazla yangın tespit edilmişti. Amazonların güneyindeki bataklık Pantanal bölgesinde ise yangınların, geçen yılın aynı dönemine oranla üç kat arttığı bildiriliyor.

Uzmanlara göre bu yangınlar doğal sebeplerle değil, tarım alanı açmak ve hayvancılık yapmak için yasalara aykırı olarak insanlar tarafından bilinçli bir şekilde çıkarılıyor. Jair Bolsonaro, Devlet Başkanlığı seçimlerinden önce yürüttüğü kampanyada, Amazon bölgesini ekonomiye daha fazla açacağı vaadinde bulunmuştu. Uluslararası protestolara aldırış etmeyen Brezilya Devlet Başkanı, şu ana dek koruma altındaki çok sayıda doğal alanı tarım ve madenciliğe açmış durumda.

AFP / ET,BW

© Deutsche Welle Türkçe

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Amazon ormanındaki yangınlardan ödenekleri kesilen çevre örgütlerinin sorumlu olabileceğini savundu. Amazonlarda bu yıl içinde 72 binden fazla yangın çıktı.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, ünlü aktör Leonardo DiCaprio’yu Amazon ormanlarındaki yangınları finanse etmekle suçladı.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Fransa lideri Macron’un Amazon ormanlarındaki yangınların G7 zirvesinde görüşülmesi önerisini eleştirdi, bunun sömürgeci bir bakış açısı olduğunu savundu.

Bor’dan Hindistan’a güneş hücresi – Dünya Gazetesi

GTC Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Besen, Temmuz 2013’te Adıyaman’da kurdukları güneş paneli…

Bor’dan Hindistan’a güneş hücresi - Dünya Gazetesi

GTC Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Besen, Temmuz 2013’te Adıyaman’da kurdukları güneş paneli üretim tesislerinde ilk üç yılı Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmalarıyla geçirdiklerini, ilk panel satışını ise Ocak 2017’de yaptıklarını anlattı. Bugüne kadar 100 MW’lik panel sattıklarını anlatan Çiğdem Besen, “Satışlarımız istediğimiz seviyede değil. Kapasitemiz 2018 yılında 135 MW’ye çıktı, düşük kapasiteyle çalışıyoruz. Çünkü fiyatlarımız piyasadakilerin en pahalısından yüzde 10 daha yüksek. Ucuz olanlarla fiyat farkımız yüzde 20’ye bile çıkıyor” dedi.

Fiyat yüksek ama verimde yüksek

Çiğdem Besen, kapasite, yani watt başına düşen fiyata göre karşılaştırma yapılınca pahalı gözükse de, aslında çok yüksek verimle çalıştıkları için GTC panellerinin yatırımcılar açısından daha avantajlı olduğunu vurguladı. GTC paneliyle kurulan santrallerin, maliyetini diğerleriyle aynı sürede çıkardığı gibi, sonraki yıllarda yatırımcıya daha fazla net gelir imkanı verdiğini vurgulayan Besen “Üstelik bizimkiler daha uzun ömürlü santraller. Diğerleri maksimumn 25 yıllık ömre sahipse bizimki minimum 30 yıl ömürlü” diye konuştu.

Son üç ayda siparişler hızlandı

“Bir başka ifadeyle, bizim panellerin birim başına elektrik üretim maliyeti diğer santrallere göre daha düşüktü” diyen Çiğdem Besen şöyle devam etti: “Esasında bizim çözümümüz piyasadakilere göre daha ekonomik. Ama maalesef bunu anlatmak, piyasadaki algıyı değiştirmek zaman alıyor. 2017’ye göre ümit verici durumdayız. Son üç ayda hiç almadığımız miktarda talep ve sipariş aldık. Santrallerimiz çalıştıkça diğer santrallerin sorunları ortaya çıktıkça bizim panellerin ve çözümlerimizin değeri anlaşılıyor.”

Çok isteyen oldu, fason üretmedik

Panel fabrikasına satın alma tekliflerini hep geri çevirdiklerini anlatan Besen “2018’de hiç sipariş alamadığımız dönemler yaşadık. Standart panel üretir misiniz diye çok teklif geldi. Yani stantart panel üretip bu siparişsiz dönemi atlatabilirsiniz dediler. Reddettik. Çünkü onu üretmeye başladığımız zaman kendi üretimimize dönmek hem üretim disiplini hem de kaliteye odaklanma açısından çok zor olacaktı. İnsanları yeniden eğitmemiz gerekecekti” diye konuştu.

Kendi panelimiz için proje

Çiğdem Besen, GTC Panel Fabrikası’nın yeterli sipariş alamaması üzerine kendi çözümlerini nasıl geliştirdiklerini ise şöyle anlattı:

“Biz kendi panellerimizi kullanmak üzere kendimiz santral yatırımları yaptık. Bu amaçla lisanssız GES projeleri satın alıp onları hayata geçirdik. Toplam 14 MW’lik santral kurduk. Bunları işletmeye aldıktan sonra sattık. Elimizde 2 MW’lik santral kaldı, onları da satmayı düşünüyoruz. Çünkü Niğde’de yeni kurduğumuz güneş hücresi fabrikasını üretime üretime geçiriyoruz, ona odaklanıyoruz.”

Bor OSB’de hücre fabrikası kurduk

Niğde’de Bor Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hücre fabrikasının tüm dış cephesinin GTC panelleriyle kaplandığını anlatan Çiğdem Besen, “İstinye Park İzmir ile Hyatt Otel’in arka cepheleri de bizim panellerle kaplı” dedi. Bugüne kadar yaklaşık 60 milyon dolarlık iş hacmine ulaştıklarını ifade eden Çiğdem Besen “Ama bizim kapasitemiz şu anda 135 MW ve yüzde 100 kapasite ile çalıştırabilecek durumdayız. 3 vardiya çalışıyoruz. Bunu 4’e de çıkarabiliriz. Dördüncü bir vardiya işi alacağız” ifadelerini kullandı.

Yüzde 75 yerlilik oranına ulaştık

Çiğdem Besen, 2021 yılında panel fabrikasında tam kapasiteyle çalıştırmayı hedeflediklerini anlattı. Besen, “Üreteceğimiz 135 MW’lik panellerin 100 MW’lik kısmının hücresini de Niğde Bor’da üretebiliyoruz. Böylece 2021 yılı içinde yüzde 75 yerlilik oranına sahip güneş panellerini üretebilir hale geleceğiz” ifadelerini kullandı.

İster dilimlenmiş ister kütür silikon

Besen, Niğde’de üretecekleri hücreler için silikonu dilimlenmiş şekilde alabilecekleri gibi, kütük (ingot) halinde de tedarik edebileceklerini söyledi. Besen şöyle dedi: “Kütüğü daha hesaplı bulursak kütük, wafer’ı daha hesaplı bulursak onu seçerek hücremizi üretebileceğiz. Destekleme yönetmelikleri ile yeni ihale şartnamelerine göre ingot ya da wafer ile üretim yapabiliriz. Ya da piyasa şartlarına hangisi uygunsa ve tabii ki en yüksek kalite standartlarında üretim yaparız. Pazarda GTC kalitesini sağlayabilecek ürünü bulmak da önemli. Dolayısıyla ingot dilimleme makinesi almamızın nedeni burada bize bir esneklik sağlaması.”

İlk siparişler Hindistan’dan

Çiğdem Besen, Niğde’deki hücre fabrikası için yurtdışından ilk siparişleri aldıklarını açıkladı. Besen şu bilgileri paylaştı: “2021 yılında Hindistan’a ihracat yapacağız. Her ay 5 MW olmak üzere bir yılda 60 MW’lik ürün teslimi için anlaştık. Bunun yarısını salt hücre olarak, diğer yarısını ise panele dönüştürülmüş olarak göndereceğiz. ABD ve Almanya ile görüşmelerimiz sürüyor. 2021’de ABD’ye de ihracat yaparız. Ama Almanya biraz zaman alacak. Çünkü onların yeni karbon ayak izi yönetmeliğine uygun üretim yaptığımızı belgelemeleri bir yılı bulur.”

Hedef Türk teknoloji markası olmak

GTC Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Besen, hem panel, hem hücre fabrikasındaki üretimleri ve hem de kesintisiz sürecek Ar-Ge çalışmalarıyla Türk teknoloji markası olmak istediklerini vurguladı. Besen şöyle devam etti: “Eğer hücrenizi ithal ediyorsanız, bir panel markası olarak uzun vadede ayakta kalmanız çok olası değil. Yani teknolojisini kendisi üretenler bunu yapabilir. Her zaman yaygın teknolojinin bir adım önünde kalite ve ürün ortaya koyabilmek istiyoruz. Bizim panelimiz optimize bir panel. Bunu daha ileri götürebilecek bir konumumuz yok. 1.6 mm’den, 12 mm’ye varan camlarla istediğiniz güneş panelini yapabilecek durumdayız. Bu deneyim ve bilgi birikimimiz var. O yüzden teknolojik olarak ilerlememiz, içinde kullandığımız hücreyi ne kadar ilerletebileceğimize bağlı.”

Çift yönlü panel, daha yüksek verim

Çiğdem Besen, GTC’nin panel tasarımının farkını anlatırken, “Piyasadaki panellerin arkasında genellikle plastik ve ince bir tabaka vardır. Bizimkinin arkası ise cam. Yani bizim panellerimiz aslında lamine edilmiş bir çift cam. Atmosfer şartlarındaki değişimi hücreye geçirmiyor. Bunun bütün testlerinden de geçtik. Panelimizin A tipi yangın garantisi var. Bina cephe ve çatılarında entegre şekilde kullanabilirsiniz. Pencere camı olarak da kullanabilirsiniz” diye konuştu.

referans :
www.dw.com
www.dunya.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button