News

Yeni Zelanda’yı ikiye bölen meyve

Yeni Zelanda Hakkında Bilmediğinize Bahse Gireceğimiz 10 Şey ‹ GO Blog

Bir hobit dünyası, , bungee jumping cenneti ve rugby takımının oynadığı haka dansının ana vatanı. Ama Yeni Zellanda bundan çok daha fazlası.

Yeni Zelanda Hakkında Bilmediğinize Bahse Gireceğimiz 10 Şey ‹ GO Blog

Bir hobit dünyası, , bungee jumping cenneti ve rugby takımının oynadığı haka dansının ana vatanı – bu üç şey çoğu insanın Yeni Zelanda (‘Down Under’ – İngilizlerin deyimi) hakkında en çok bildiği şeyler. Dünyanın uzak köşesindeki bu güzel yer hakkında söyleyecek daha çok şey var.

İşte burada Yeni Zelanda hakkında bilmediğiniz 10 şey – biliyorsanız kendinizle övünün- ve bu 10 madde sayesinde hemen eşyalarını toplamak ve bir uçak bileti almak isteyeceksin.

Maori yerlileri Yeni Zelanda’yı ‘büyük beyaz bulutların diyarı’ anlamına gelen Aoetaroa olarak adlandrırlar. Bu isim için farklı açıklamalar vardır, çoğu geleneksel Maori hikayelerinde yer alır. Fakat tüm hikayeler, Yeni Zelanda’daki ufuk çizgisinin bir şekilde büyük, beyaz bulutlarla kaplı olduğuna bağlamaktadır. Aynı zamanda ülkenin şekline uzaydan bakıldığında da büyük bir beyaz buluta benzemektedir (belki de bu sadece bir tesadüftür).

Yeni Zelanda az nüfuslu bir ülkedir. Coğrafi olarak toprak büyüklüğü Birleşik Krallık’a yakındır, ancak nüfusu sadece 4.4 milyondur (Birleşik Krallık’ın 64 milyonluk nüfusu ile karşılaştırılınca). Ve dahası – ülkedeki koyun sayısı insanlardan çok daha fazladır. Yeni Zelanda’da kişi başına yaklaşık altı koyun düşmektedir; bu, dünyadaki en yüksek oranlardan birisidir.

Yeni Zelanda’daki plajlar hızlı gidilebilecek bir günlük yolculuk mesafelerinden asla daha uzakta değildir. Aslında, ülkenin hiçbir parçası okyanustan 128 km daha uzak mesafede değildir – bu sayede aynı gün içinde hem kayak yapabilir hem de sörf yapabilirsin.

İnsanlar – Homo sapiensler, tam olarak- yolculuklarına Afrika’da başladılar, oradan Avrupa’ya ve Asya’ya, Kuzey Amerika’ya, Avustralya’ya yöneldiler ve son olarak Yeni Zelanda’ya –dünyanın birçok bölgesinden on binlerce yıl sonra yaklaşık 800 yıl önce yerleştiler. Uzak olmasına bir anlam katıyor değil mi?

5. YENİ ZELANDA ESKİDEN KORKUNÇ BÜYÜKLÜKTEKİ BİR KUŞA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAYDI

Eğer büyük kuşları seviyorsan, Yeni Zelanda senin için çok uygun bir yer.Soyu tükenmiş olmasına rağmen büyük Moa kuşları, Yeni Zelanda’nın yerli türlerinden biriydi. Bu kuş türü 3.6 metre uzunlukta ve yaklaşık 230 kg ağırlığındaydı.

Dünyanın bu en uzak köşesi, aslında en çok gelişeniydi: Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler gibi birçok ülkeden çok önce kadın haklarına öncülük etti ve dünyada kadınlara 1893 yılında seçme hakkını veren ilk ülke oldu.

Yeni Zelanda’yı düşününce muhtemelen aklınıza doğa gelecektir. Ülke sadece muhteşem dağlar ve güzel plajlarla dolu değil, ama aynı zamanda ülkenin üçte birinden fazlası olan doğal kaynakları, gelecek on yıllarda da el değmemiş kalmasını sağlamak için, korunmuştur.

İnsanlar neden Yeni Zelanda’dan bahsederken ‘kivi’ kelimesini de kullanırlar? Marketten satın aldığın tüylü meyvenin adı da kivi oluyor (Yeni Zelanda da yetiştiriliyor olması da muhtemel). Aslında Kivi, adanın yerlisi bir kuş ve sevgi dolu ada halkı için bir isim. Kivi ilk olarak adanın yerlisi uçamayan bir kuşun adıydı ve bazı pazar satıcılarının kivi meyvesinin asıl adı olan ‘Chinese gooseberry’ den dolayı satılmayacağını fark etmeleri sonucu meyvenin adı olarak ‘kivi’yi kullanılmaya başladı. Ayrıca Yeni Zelandalılar için de argo kelimesi olarak kullanılmaya başlaması ortalığı daha da karıştırdı.

Gisborne adındaki bu küçük şehir yılın ilk zamanlarında dünyada gün ışığını ilk gören yerdir. (gezegenin bu bölümündeki eğiminin, bu noktayı daha Kuzey’e taşımasının ardından) – 178°enlemdeki gün değişme çizgisinden yalnızca 496.3 km uzaklıktadır.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden, Hobbit’e, King Kong’a; Son Samuray’dan, Balinanın Sırtında gibi filmlere kadar son yılların en büyük gişe rekorları kıran bazı filmleri Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Baş döndürücü doğası ve yaratıcı, rahat insanları bölgeyi film çekmek için ideal bir hale getiriyor.

Yeni Zelanda, dünyanın en göz alıcı manzaralarını sunan doğası, huzur dolu sahilleri, yeşili, mavisi ve buzulları ile farklı tatil beklentilerine bir arada yanıt veriyor. Uzun beyaz bulutların ülkesi Yeni Zelanda, sizi bulutların peşinde uzun bir yolculuğa davet ediyor. Yüzüklerin Efendisi serisinin hayranlarının görmek için can attığı Yeni Zelanda, zengin mirası ve doğa harikaları ile filmlerdekinden çok daha güzel. 

Genel ve kısa tarihi: 1642 yılında Hollandlı kaşif Abel Tasman’ın keşfettiği ülke, Avustralya’nın 1500 kilometre güney doğusunda yer alıyor. Hollanda’nın Zeeland adlı eyaletine ithafen Nova Zeelandia adını alan Yeni Zelanda, 18. yüzyılda ülkeyi ziyaret eden kaşif James Cook tarafından bugünkü New Zealand olarak adlandırıldı. 19. yüzyılda kalıcı yerleşmenin başladığı topraklarda, İngiliz Kraliyeti’nin kolonizasyonu hüküm sürdü. Yerli Maoriler ile temas kısa süre sonra bölgenin Hristiyanlaşması ile sonuçlandı. Çıkan savaşlar ve kanlı mücadelelerin ardından 1931’de Yeni Zelanda bağımsızlığını ilan etti.

Yemek kültürü: Genellikle İngiliz mutfağının etkisinde kalan Yeni Zelanda’da yerel yemeklere de rastlanıyor. Et ve deniz ürünlerinin sıklıkla tüketildiği ülkede, patates ve kivi de sofralarda yer alıyor. Egzotik meyvelerin yanında makarna ve patates gibi bilindik tatları da rahatlıkla görebileceğiniz Yeni Zelanda’da, dünya mutfaklarının restoranlarına her köşe başında rastlayabilirsiniz. Çok sayıda kebapçının da yer aldığı ülkede, Avrupa ve Asya mutfaklarının meraklısı çok. 

Yemek alışkanlıkları: Ülkede düzenlenen Hokitika Wildfood Festival, Yeni Zelanda’nın yöresel yiyeceklerini tatmak için iyi bir fırsat sunuyor. Yemeğin misafirlere ikram için sorulması genel kibarlık kuralını oluşturuyor. Bahşiş verme geleneğinin olmadığı ülkede, bahşiş hesaba eklenerek geliyor. 

Spesifik özellikleri: Kadınların ilk oy kullanma hakkını elde ettiği ülke, 1947 yılında İngiliz Milletler Topluluğu üyesi oldu. Büyük Okyanus’un ada ülkelerinden biri olan Yeni Zelanda, Türkiye’nin yalnızca üçte biri büyüklüğünde. Ülke nüfusunun %78’ini Avrupa kökenli kişiler oluşturuyor. Yerli Maorilerin nüfusu bugün yalnızca %14 civarında. Kuzey ve Güney Ada olarak anılan iki büyük ada üzerine kurulu olan Yeni Zelanda, 1600 km uzunluğunda dar ve uzun bir coğrafya ile betimleniyor. Ülkenin toplam nüfusu 2012 verilerine göre 4.430.400 olarak hesaplanıyor. 

Dini: Hristiyan nüfusun çoğunluklu olduğu adada yapılan araştırmalar, halkın %41’inin kendini bir dine ait hissetmediğini ortaya koyuyor. Resmi kayıtlara göre; Roman kilisesine bağlı olan nüfusun ardından Anglikan ve Presbiteryenler sıralanıyor. Maorilerin Ringatu ve Ratana dinleri de günümüzde hala varlığını sürdürüyor. Azınlıklar arasında Müslümanlar ve Budistler yer alıyor. 

Farklı iklimlerin görüldüğü ülkede, gün içinde dahi dört mevsim yaşanabiliyor. Kuzey’de sert iklim şartlarının var olduğu Yeni Zelanda’nın güneyinde ise sıcak hava ziyaretçileri karşılıyor. Ülke iklimi subtropikal olarak sınıflandırılıyor. Kışların yağışlı geçtiği ülkede yüksekler kar altındadır. Kışın bile sürekli güneşli olan Yeni Zelanda, baharda ise rüzgarların merkezidir. Yazın rüzgarlı ve nemli olan ülkede ortalama sıcaklık 18 – 19 dereceyi buluyor. 

Yarım küre farkı nedeniyle Türkiye’de kış olan zamanlarda Yeni Zelanda’da yaz mevsimi yaşanıyor. İlkbahar’ın yaşandığı eylül ve ekim ayları, yaz mevsiminin hüküm sürdüğü kasım – mart arası ülke için ideal ziyaret dönemlerini işaret ediyor. Ülkeyi ziyaret etmek için Yeni Zelanda vizesi almak gerekiyor. 

Birleşik Krallık’taki gibi, araba direksiyonunun sağda olduğu ender ülkelerden biri olan Yeni Zelanda, liberal politik iklimi ile tanınıyor. Laik ve modern hayatı ile dikkat çeken ülke, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı hukuki düzenlemeleri ile dünyaya örnek oluyor. Yeni Zelanda, dünyanın en seyrek nüfuslu ülkelerinden biri. Avustralya’ya sık göç veren bölgede, nüfus yaşlanıyor. Yeni Zelanda’da insanlar yardımsever olarak niteleniyor.

Gece hayatı önerileri: 7 gün 24 saat açık olan bar ve gece kulüpleri ile hayatın hiç durmadan aktığı ülkede, Wellington ve Auckland gece hayatı isteyenlerin tercihi oluyor. Queen Caddesi’nin sahil şeridinde bulunan mekanlar gece hayatının merkezini oluşturuyor. Waterfront olarak tarif edilen alanda, her eğlence gereksinimini karşılayacak bir alternatif yer alıyor. Güzel yemekler, iyi müzik, dans, eğlence için Yeni Zelanda sizi bekliyor. 

Genel yaşam tarzı: Yeni Zelanda’da heteroseksüel evlilikler gibi, eşcinsel evlilikler de yasal kabul ediliyor. Özgürlüğün temel alındığı yaşamda; her yönelime, inanca, yaşam tarzına saygı ile bakılıyor. 

Auckland’de yüksek gökdelenleri, şık eğlence kulüplerini, plajları, AVM’leri bir arada görebilirsiniz. Bethells Beach, Cornwall Park, Auckland Art Galery, Rangitoto Island, müzeler ve hayvanat bahçeleri görmeniz gereken yerler arasında sıralanıyor. Queenstown’da ise bungee jumping, rafting, skydiving, snowboard, şelale gezileri gibi etkinlikler sizi bekliyor. Chard Farm Winery, Onsen Hot Pools, Peregrine Wines, Skyline Gondola’yı not etmeli, muhakkak görmelisiniz. Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız ülkede filmin çekildiği yerlere turlar düzenlendiği müjdesini vermeliyiz. Filmin set alanlarını tek tek gezebilir, hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz. Oamaru kasabası, penguen görmek isteyenler kadar, kendini Viktoryan dönemde hissetmek isteyen tarih meraklıları için de gezi rotasının vazgeçilmezlerinden biri oluyor. Coromandel ormanları, plajları, kutup merkezi, Milford Sound, Rotorua bölgesini gezinizin durak noktaları olarak işaretleyebilirsiniz. 

Ünlü Müzeleri: Quake City Müzesi, Canterbury Müzesi, Auckland Müzesi, Te Papa Museum, Teleferik Müzesi, Yeni Zelanda Müzesi, Omaka Havacılık Müzesi, Toitū Otago Settlers Müzesi, Tawhiti Müzesi, The Kauri Müzesi, Klasik Araba Müzesi gibi müzeler ülkenin görülmesi gereken yerleri arasında işaretleniyor. Müzeler sayesinde ülke tarihi ve sanat birikimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Festivalleri: Ülkede Artsplash Festival, her yıl sanat meraklılarını bir araya getiriyor. Binlerce kişinin katıldığı etkinlik ve gösteriler, Wellington kentinde gerçekleşiyor. Auckland Festival ise performans sanatı ve plastik sanatlardaki yeni nesil çalışmaları Yeni Zelandalılar ile buluşturuyor. Yeni Zelanda Caz ve Blues Festivali, müziğin nabzını tutarken Soundscape ise Hamilton’da müziğin ritmini hissettiriyor. 

Yeni Zelanda’da argo konuşmak adeta bir gelenek. Kibarlıklarından ödün vermeyen Yeni Zelanda halkı, seçtikleri kelimelerle bazen misafirleri şaşırtabiliyor. Yerli halkın burunlarını birbirine bastırarak selamlaştığı ülkede, kabile hayatı süren yerliler hala bulunuyor. 

Ulaşım 

Hava yolu ile ulaşılabilen ülkeye Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmuyor. Bangkok, Hong Kong, Seul, Sydney gibi şehirlerden aktarma yaparak Yeni Zelanda’ya ulaşabilirsiniz. Avustralya’ya geçtikten sonra deniz ulaşımı ile de erişebileceğiniz ülke için büyük gemilerle turlar da bulabilirsiniz. 

Para Birimi ve Ekonomi

Ülkede Yeni Zelanda Doları, diğer adıyla Kivi Doları kullanılıyor. Denizcilik, avcılık ve kerestecilik ülkenin ana geçim kaynaklarını oluşturuyor. Tarım ve hayvancılığın önemli yer tuttuğu Yeni Zelanda’da, yetişmiş beyinlerin Avustralya’ya göçü en önemli sorunlar arasında görülüyor. Küçükbaş hayvancılıkta dünyanın sayılı ülkelerinden olan Yeni Zelanda, yün ihracatı ile de öne çıkıyor. 

Shop&Fly Ayrıcalıkları

Shop&Fly ayrıcalıklarına sahip olanlar Yeni Zelanda tatilinde de konfor ve kolaylıklar yaşıyor. Uçak bileti, araç kiralama ve otel rezervasyonu gibi seyahat harcamalarında yanınızda olan ve harcadıkça mil kazandıran Shop&Fly kartı ile siz de fırsatlarla dolu seyahatler yapabilirsiniz. Havaalanında bekleme süresinde dahi mil kazandıran Shop&Fly, uçmayı daha da kolaylaştırıyor. shopandfly.com.tr ile seyahatlerinizi kolayca planlayabilir, avans ve hediye millerin tadını çıkarabilirsiniz.

Ülke vatandaşlarının resmi dili İngilizce. İkinci resmi dil olarak ise yerli Maori dili kabul ediliyor, ikinci dili %15’lik bir kesim anadil olarak konuşuyor. 

North Island (Kuzey Ada) veya Te Ika-a-Māui, South Island (Güney Ada) veya Te Waipounamu, Yeni Zelanda’yı oluşturan iki ada olarak karşımıza çıkıyor. Nüfusun dörtte üçü North Island’da, geri kalan dörtte biri ise Auckland’de yaşıyor. Ülkenin diğer kentlerindeki nüfus oranı çok düşük kalıyor.

Görülmesi gereken şehirleri ve bölgeleri: Öğrenci kenti olarak da görülebilen Auckland’in yanı sıra macera dolu yolculuklar için Queenstown da tercih ediliyor. Hamilton ve Napier de popüler diğer şehirleri oluşturuyor. 

Ülke Telefon Kodu: +64

referans :
www.ef.com.tr
www.shopandfly.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button