News

19. İstanbul Onur Yürüyüşü’ndeki polis şiddetine tepkiler sürüyor

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Bu yıl 19’uncusu düzenlenmek istenen İstanbul Taksim’deki LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalede bulundu.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Bu yıl 19’uncusu düzenlenmek istenen İstanbul Taksim‘deki LGBTİ+ Onur Yürüyüşü‘ne polis müdahalede bulundu.

Yürüyüş ilk olarak Maltepe Miting Alanı‘ nda yapılmak istenmiş, İstanbul Valiliği ise yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Onur Haftası Komitesi Taksim Meydanı‘na çağrı yapmıştı.

Polis ilk etapta yürüyüş öncesi Mis Sokak‘ta toplanan gruba müdahale etti. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü sayfasından yapılan açıklamada burada, aralarında gazetecilerin de bulunduğu  en az 25 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Kolluk kuvvetleri İstiklal Caddesi’ne bütün girişleri kapattı. Mis Sokak içerisindeki kalabalık ise bir süre boyunca mahsur kaldı.

şu nefrete şu şiddete sessiz kalmayın.. onurumuzu savunacağız..eşcinseller susmayacak#OnurYürüyüşü pic.twitter.com/6q7Le18yOv

— cüneyt yılmaz (@cuneytyilmz_) June 26, 2021

Buradan Tünel’e çıkan grubun bir bölümü burada basın açıklaması okudu. Açıklamada şunlar söylendi:

“Kendi sokaklarımızda, kendi derelerimizde, kendi dağlarımızda, kendi bedenlerimizde türlü türlü yöntemlerle tahakküm kurma haddini bulanlara; mafyalara, nefrete, kutuplaşmaya inat yaşam alanlarımızı koruyor ve çoğaltıyoruz.

Topluma yönelik son yıllarda gerçekleştirilen ve sistematik olarak devam eden baskıya karşı sokaklarımızı koruyoruz.

Hem LGBTİ+’lar hem de tüm toplum için baskıyla, şiddetle, zorbalıkla geçti. Ancak hiçbirimiz haklarımızdan, varoluşlarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmiyoruz.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Gökkuşağına dair her şeyi suç unsuru gibi göstermeye çalışanlara karşı, lubunyalar gökkuşağına sahip çıkmaya devam ediyor.

Küçük Bayram’da yerlerinden edilen seks işçisi kadınlar, yaşadığımız tüm felaketlerde olduğu gibi pandemide de güvencesizliğe, şiddete ve baskıya karşı sokakta direnmeye devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan eylemlerde başta LGBTİ+’lar olmak üzere tüm Boğaziçi öğrencileri ve akademisyenleri devlet şiddetine, kayyumlara ve atamalara karşı kampüste ve sokakta direnmeye devam ediyor.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

6 Mart günü Kadıköy’de gözaltı işkencesine maruz kalan Kürt trans artı kadınlar, sokakta direnmeye devam ediyor.

Lubunyaların ve kadınların yaşamını korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede kaldıranlara karşı, kadınlar ve LGBTİ+’lar sokakta direnmeye devam ediyor.

12. cumhurbaşkanının yok öyle bir şey diyerek yok saymaya çalıştığı lezbiyenler kimliklerine sahip çıkmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

“Mafyatik ilişkileri ifşa olan bakanların hedef gösterdiği, sapkın ilan ettiği lubunyalar onurla açılmaya, görünür olmaya, ahlakçılıktan sapmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

“Siyasetten dışarı atılmak istenerek, parti binaları basılarak korkutulmaya çalışılan Kürtler, Deniz Poyraz’ı yaşatmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

“İkizdere’de ve tüm coğrafyada dağlar ve sular için direnenler ormanlarda ve sokakta direnmeye devam ediyor.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Günlerdir iktidarların atıkları Marmara Denizi’nin üstünde kendini gösteriyor. Buna rağmen bugün aynı zamanda İstanbul’un doğasının, denizinin, tüm canlıların yaşam alanlarının katledilmesi anlamına gelen Kanal İstanbul’un temel atma töreni var.

“Bizler yaşamı savundukça ve var ettikçe, devletler Gezi Parkı’ndan Hasankeyf’e yıllardır doğayı ve kültürü talan etmeye arsızca devam ediyor.

Bizler şiddeti ve tehditleri Eryaman’dan, Sur’dan, Kazdağları’ndan ve daha birçok güvenli yaşam alanımızın talan edilmesinden tanıyoruz. Her geçen gün daha çok afişe edilen devlet mafya ilişkileri yıllardır hayatlarımızda, evlerimizde; peşimizi bırakmıyor!

Bu sene de Heybeliada’da ve Maçka’da devlet yetkililerinin pikniğimize yönelik tehdit ve saldırıları bize bir kez daha göstermiştir ki, nefret, şiddet ve savaş devlet eliyle beslenmektedir.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Bizler LGBTİ+’lar, kadınlar, işçiler, Kürtler, öğrenciler olarak devletin bize yönelttiği tüm saldırılara karşı bir arada durmakta kararlıyız. Birlikte örgütlenecek, sokakta beraber bağıracak, yeniden partileyecek, güvenli alanlarımızı birlikte koruyacak ve büyüteceğiz.

Çünkü biliyoruz, tüm yasakların, saldırıların, engellemelerin, yok sayma girişimlerinin arkasında korkuları var! İşledikleri suçların farkındalar, yargılanmaktan korkuyorlar.

Halkların iradesinin farkındalar, koltuklarını kaybetmekten korkuyorlar. Yok saymakla yok olmayacağımızı biliyorlar, var oluşlarımızdan korkuyorlar. Ama bundan daha fazlası var! Biz sandıklarından daha ibne, daha ahlaksız, daha zırıl, daha örgütlüyüz.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Sokakta direnmeye devam ediyoruz. Bugün burada olan, sokakları ve birbirini çok özleyen tüm lubunyaların; zorbalığa maruz kalan, kendini yalnız hisseden herkesin; yerlerinden edilenlerin; devlet şiddetine maruz bırakılanların, tüm lubunyaların Onur Haftası kutlu olsun!

İyi ki varız ve çok kalabalığız. Sadece bu sokağı değil tüm Taksim’i, İstanbul’u ve tüm kentleri, kırsalı da istiyoruz. İyi ki varsın lubunya! Onur ayın kutlu olsun!

1 Temmuz günü Tünel’de, İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için yine Taksim’de, bizim sokaklarımızda görüşürüz lubunya!”

Dağıtılan eylemcilerin bir kısmı yeniden Cihangir’de bir araya geldi. Burada da polis çevik kuvvet eşliğinde eylemcilere biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

Burada da en az 11 kişi gözaltına alındı. Polis, gözaltına alınma anlarını çekmek isteyen gazetecilere de müdahale etti ve ‘Görüntü almak yasak’ diyerek alandan uzaklaştırmaya çalıştı.

Cihangirli bir vatandaş polisin biber gazı ve plastik mermi atması üzerine camdan bağırarak ‘gürültü yapmayın çocuklarımız korkuyor’ diye bağırdı. Aşağıdaki bir polis memuru ise Cihangirli vatandaşa ‘Ne diyorsun sen yavşak’ diye bağırdı. Polis ekipleri yukarıdaki vatandaşı evine girerek zorla gözaltına aldı.

Polisin biber gazı atmasına ‘çocuğumuz uyuyor gürültü yapmayın’ tepkisi gösteren Cihangirli bir kişi evine girilerek gözaltına alındı. #SokakBizim #SokaktaLubunya pic.twitter.com/i8VEJLuakM

— elif ünal (@eliff_unall) June 26, 2021

Polis şu anda Taksim’deki ve Cihangir’deki ara sokaklarda oturan kişileri ‘birlikte durmak yok dağılın’ diyerek dağıtıyor.

Polis, eylemi ve müdahaleleri görüntülemek isteyen gazetecilere de saldırdı. Bazı gazeteciler meslektaşları tarafından polisin elinde kurtarılırken, AFP muhabiri Bülent Kılıç, darp edilerek ve ters kelepçeyle gözaltına alındı. Polisin, boğazına diziyle baskı uyguladığı Kılıç’ın, ‘Nefes alamıyorum’ diye seslendiği duyuldu.

Polis saldırısı altında Onur Yürüyüşü: Sadece sokakları değil, tüm kentleri istiyoruz!

Kılıç’ın gözaltına alınmasıyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu şu ifadeleri kullandı:

“Gazetecilerin sürekli gözaltı uygulamasıyla baskı altına alınmaya, sindirilmeye çalışılması halkın haber alma hakkının engellenmesidir.

Bu tutumu protesto ediyoruz.
 Son olarak 26 Haziran 2021 Cumartesi günü Fransız Haber Ajansı muhabiri Bülent Kılıç Taksim’deki Onur Haftası etkinliğini haber yapmak için izlerken darp edilerek gözaltına alındı.

#Gazetecilik suç değildir. Meslektaşımızın bir an önce özgür bırakılmasını istiyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri 2020 Fotoğraf ödülünü alan meslektaşımızı darp eden güvenlik görevlileri ile ilgili işlem yapılmasını bekliyoruz”

Onur Yürüyüşüne polis müdahalesi: Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı — Gazete Karınca

Onur Yürüyüşüne polis müdahalesi: Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı — Gazete Karınca

İstanbul Taksim’de yapılmak istenen 19. Onur Yürüyüşü’ne, polis müdahale etti.

Mis Sokak’ta toplanan kitleye biber gazı ve plastik mermilerle müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

#ağzımızıkapatmıyoruz pic.twitter.com/SzaPiYg6Jh

— Şule Çet Dayanışma Platformu (@suleicinadalet) June 26, 2021

Gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalışan polis, AFP Muhabiri Bülent Kılıç’ı gözaltına aldı. Polis, Kılıç’ın kamerasını da kırdı.

Gözaltına ilişkin görüntülerde, polisin Kılıç’ın boğazını sıkarak nefessiz bıraktığı, Kılıç’ın da “Nefes alamıyorum” dediği görüldü.

“nefes alamıyorum” @istanbulpride #Pride2021 pic.twitter.com/AuyU4yPx3M

— smfd (@khandabani) June 26, 2021

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şiddete tepki gösterdi.

⚡️Taksim’deki #onurhaftasi yürüyüşünü takip eden AFP Muhabiri Bülent Kılıç boğazına basılıp nefessiz bırakılarak gözaltına alındı. Üyemizin derhâl serbest bırakılmasını ve sorumlu polisler hakkında işlem yapılmasını talep ediyoruz! @istanbul_EGM ? @Devranbskn pic.twitter.com/Li8v8Jz8UM

— Gazeteciler Sendikası (@TGS_org_tr) June 26, 2021

Daha sonra ara sokaklarda, basın açıklamasını yürüyen kitle Cihangir’de bir araya geldi.

LGBTİ+’ların önünü kesen polis, kalkanlarla kitleye saldırdı.

#OnurHaftası | #Pride2021 | #pride

?️‍? Polis Cihangir’de LGBTİ+’lara ve gazetecilere plasstik mermi ile saldırdı pic.twitter.com/FmThtrwWbR

— ETHA (@etkinhaberetha) June 26, 2021

RSF Türkçe’nin aktarımına göre serbest bırakılan Bülent Kılıç, “Ben öldürülmeye çalışıldım, savcılık sadece mala zarardan soruşturmaya izni veriyor. Polis fotoğraf makinemi tamire götürdü. Ben malında değilim, benim canıma kastedildi” açıklaması yaptı.

Referans :
yesilgazete.org
gazetekarinca.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button