News

Sürdürülebilir Yaşam

Sürdürülebilir Yaşam Tarzını Benimsemeniz İçin Sebepler

Sürüdürülebilir yaşam nedir? Sürdürülebilir yaşam neden bu kadar önemlidir? Sürdürülebilir yaşama geçmek için ufak ipuçları yazımızda

Sürdürülebilir Yaşam Tarzını Benimsemeniz İçin Sebepler

Sürdürülebilir Yaşam Nedir?

​Sürdürülebilirlik kelimesi son dönemlerde hayatımıza girmiş bir kavram. Sürdürülebilir yaşam deyince de aklımızda farklı çağrışımların olması normaldir. Birçoğumuz yaşamımızdaki ufak nüansları fark etmiyoruz bile. Halbuki her gece telefonu şarja takmamız, araba ile ulaşım sağlamamız, ev atıklarımızı çöplere koymamız, yeni kıyafetler almamız gibi konular ekoloji ve tüketim kavramları ile doğrudan ilişkilidir. Günlük hayatta önemsemeden tükettiğimiz her şeyin aslında uzun vadede ekolojik geri dönüşleri olacaktır. Tam bu noktada sürdürülebilir yaşam da bizlere farkında olarak yaşamayı anlatan bir kavramdır.

Sürdürülebilir Günlük Yaşam İçin 10 Öneri

Beslenme seçiminden su kullanımına doğada minimum ayak izi bırakabileceğiniz günlük yaşam tavsiyelerimize kulak verin.

Sürdürülebilir Günlük Yaşam İçin 10 Öneri

Sürdürülebilirliği desteklemek için günlük yaşamına adapte edebileceğiniz önerileri bir araya getirdik.

Her gün yaşantımızda çevreyi, iklimi ve diğer canlı türlerini etkileyecek kararlar alıyoruz. Beslenme seçimimizden su kullanımına sürdürülebilir bir günlük yaşamı destekleyecek ve dünyada daha az ayak izi bırakmamızı sağlayacak tavsiyelerimize kulak verin. Daha barışçıl yaşamak aslında hiç de zor değil…

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

‘Eksilt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür’ biraz modası geçmiş bir slogan gibi gelebilir; ancak sürdürülebilir bir yaşamı benimsemek için dile getirilmesi gereken ilk motto da bu. Satın aldığımız her şey yaratıldığı malzemeden üretildiği sırada ortaya çıkarttığı hava kirliliğine kadar dünyada bir ayak izi bırakır. Bu yüzden satın almadan önce kendinize bunun gerekli olup olmadığını sorun. Eğer gerekliyse seçimlerinizi doğal malzeme ile üretilmiş, daha az paketlenmiş ve daha yakın bölgelerden ulaştırılmış olanlardan yana kullanın.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Eğer yeni bir otomobil satın almak istiyorsanız yakıt tasarruflu modellere yönelin. Bu sayede karbon izinizi minimuma düşürebilirsiniz. Benzer durumlar buzdolabı, bulaşık makinası veya kurutucu gibi beyaz eşyalarda da geçerli; eğer böyle bir yatırım yapacaksanız enerji tasarrufu en yüksek modelleri tercih edin. Su ısıtıcısına ihtiyacınız varsa güneş enerjisinden faydalanmayı öncelikli kabul edin.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Plastik doğada çözülmez. Ve bugün dünya yüzeyindeki okyanus alanlarının %40’ını kaplayacak plastiğin bir atık olarak yayıldığını ve her sene binlerce deniz kuşunun, kaplumbağanın ve balinanın ölümüne neden olduğunu biliyoruz. Siz plastik atıklarınızı minimuma indirmek için birkaç ufak adım atabilirsiniz; alışverişe çıkarken yanınıza bez çanta alabilir, tek kullanımlık şişeleri hayatınızdan çıkarabilir, plastikle paketlenmiş ürünler satın almak yerine ihtiyaçlarınızı lokal olarak temin edebilirsiniz.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Asırlık ağaçların kesilmesinden su kullanımına üretimi ile türü tehlikede olan canlıların habitatını tehlikeye atan ürünleri satın almayın. Satın alacağınız ürünlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve içeriği bambu gibi sürdürülebilir malzemelerden olanları tercih edin.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Bu konu da ilginizi çekebilir   Sürdürülebilir Yaşamı Tehdit Eden Unsurlar

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Her şeyi çok fazla yıkıyoruz. Her ne kadar bilim insanları aşırı temizliğin bağışıklık sistemini zayıflattığını keşfetmiş olsa da herkes banyo yaparken, bulaşık veya çamaşır yıkarken çok ciddi oranlarda su tüketiyor. Bunun yerine gündelik yaşantınızda kullandığınız su miktarını azaltmayı ve suyu erdemli bir şekilde kullanmayı deneyin.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Sürüş alışkanlıklarınız geride bıraktığınız karbon ayak izini dramatik oranda düşürecektir. Yürümek, bisiklete binmek, araç paylaşmak veya toplu taşıma kullanmak sürdürülebilir bir yaşam için çok daha pratik seçimler.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Evinizde yapacağınız ufak birkaç değişiklikle enerji tasarrufunuzu artırabilirsiniz. Örneğin, evinizdeki pencelerin ısı kaybettirmeyen özellikte olduğundan emin olun. Isıtma ve soğutma için ayarlanabilir termostatları tercih edin. Aydınlatma için lambalarınızı enerji tasarruflu olanlarla değiştirin. Sıcak su için güneş enerjisinden faydalanın.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Sorumlu olduğu aşırı su kullanımı, hava kirliliği, sera gazı emisyonu ve habitat yıkımı nedeniyle et üretimi çevreye en zararlı endüstrilerden biri. Daha sürdürülebilir bir yaşam için et tüketiminizi azaltırken üç şeye dikkat etmelisiniz; yemek artıklarının ortaya çıkmasını önleyin, planlı alışveriş yapın ve satın aldığınız her şeyi tüketin.

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Doğal uyku takvimi, doğal ışıktan daha fazla yararlanmanızı sağlar. Bu hem sağlığınız hem de daha az enerji kullanacağınız için dünya için faydalıdır. 

Alışveriş yapmadan önce iki kere düşünün

Sadece kendi sebze meyvenizi yetiştirmek için değil, yaşadığınız bölgedeki sürdürülebilir çemberi genişletmek için bir topluluğun üyesi olun. Zira bahçeler yeşil alanlar yaratır ve bahçe atıkları yine bahçede kullanabileceğiniz gübreye dönüştürülebilir. Yeşil alanlar sadece halet-i ruhiyenize değil, şehirlerdeki karbon emisyonunu azaltacağı için çevreye de iyi gelir.

referans :
www.isbank.com.tr
www.oggusto.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button