News

İçişleri Bakanlığı ndan Yeni Genelge: Marketlerde Zorunlu Temel İhtiyaç Ürünleri Dışında Ürün Satılmayacak

İçişleri Bakanlığından yeni Market Tedbirleri: Zorunlu ihtiyaçlar dışında ürün satılmayacak – Yeşil Gazete

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen “Market Tedbirleri” genelgesine göre, zorunlu temel ihtiyaçlar dışında herhangi bir ürünün satışına

İçişleri Bakanlığından yeni Market Tedbirleri: Zorunlu ihtiyaçlar dışında ürün satılmayacak - Yeşil Gazete

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen “Market Tedbirleri” genelgesine göre, zorunlu temel ihtiyaçlar dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyecek.

Karar, 7 Mayıs Cuma gününden itibaren geçerli olacak.

Sigaranın satışının yasaklanıp yasaklanmadığı ise henüz belli değil. Bu konuyla ilgili kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Yayımlanan genelgede, kısıtlama sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunluğun önüne geçmek amacıyla Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda bazı yeni tedbirlerin alındığı ifade edildi.

Tedbirler ise şöyle sıralandı:

81 İl Valiliğine Market Tedbirleri Genelgesi Gönderildi ⬇️https://t.co/PPhswYfY5a pic.twitter.com/GbE0W55ZSz

— TC İçişleri Bakanlığı Maske? Mesafe↔️ Temizlik? (@TC_icisleri) May 3, 2021

Daha önce yayımlanan genelgede vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamak için bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 – 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, bunun yanında zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Genelge: Marketlerde Zorunlu Temel İhtiyaç Ürünleri Dışında Ürün Satılmayacak

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Genelge: Marketlerde Zorunlu Temel İhtiyaç Ürünleri Dışında Ürün Satılmayacak

Erdeundleben.com-

İçişleri Bakanlığı 81 Vilayet Valiliğine “market tedbirleri” bahisli genelge gönderdi. Genelgeye nazaran marketlerde vatandaşların zarurî temel muhtaçlıkları kapsamındaki eserlerin dışında rastgele bir eser satışına müsaade verilmeyecek.

Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili adap ve asılların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha evvel vilayetlere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel besin, ilaç ve paklık eserlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması gayesiyle muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların mecburî temel muhtaçlıklarını karşılamakla hudutlu olacak biçimde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma periyodunda 10.00-17.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve muhteşem marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

Yeni alınan önlemler şu halde sıralandı:

Marketlerde (zincir ve harika marketler dahil) vatandaşların mecburî temel muhtaçlıkları kapsamındaki eserlerin dışında rastgele bir eser satışına müsaade verilmeyecek.

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve üstün marketler dahil) temel besin ve paklık eserlerinin yanı sıra yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik eserleri (parfümeri ve makyaj materyalleri hariç) satılabilecek.

Elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye…

Daha evvel getirilen alkollü eser satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve harika marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi ve aksesuar, mesken dokuması, oto aksesuar, bahçe gereçleri, hırdavat, zücaciye vb. eserlerin satışına müsaade verilmeyecek.

Başta zabıta vazifelileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere kontrol gruplarınca bu konuya ait bildiriler ve denetimler eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Marketlerde yalnızca zorunlu ihtiyaçlar satılacak – Marmara Haber Gazetesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine, ‘market tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, vatandaşların zorunlu ihtiyaçları dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceği belirtildi.

Marketlerde yalnızca zorunlu ihtiyaçlar satılacak - Marmara Haber Gazetesi

81 İl Valiliğine gönderilen genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri veya ofislerin kapalı olacağı belirtildi.

YOĞUNLUĞUN AZALTILMASI AMAÇLANIYOR

Vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde saat 10.00 ile 17.00 arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı hatırlatıldı. Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile görüşme yapıldığı aktarıldı.

PARFÜM VE KOZMETİK ÜRÜNLERİ SATILAMAYACAK 

Yeni alınan kararlarla birlikte, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek. Parfüm ve kozmetik ürünleri ise satılamayacak. 

ZÜCCACİYE ÜRÜNLERİNİN SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Yeni alınan tüm kararlara, süpermarket ve zincir marketlerin de uymak zorunda olduğu vurgulandı. Genelgede, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları’nın kararları ivedilikle alacağı belirtildi.

Haber / Menşure KARDEŞ

İçişleri Bakanlığı′ndan marketlerde yeni tedbirler

İçişleri Bakanlığı, “tam kapanma” döneminde marketlerde zorunlu ihtiyaçlar dışında her türlü ürünün satışını yasakladı. Marketlerde oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı′ndan marketlerde yeni tedbirler

Koronavirüs salgını ile mücadele için 29 Nisan Cuma gününden bu yana sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı Türkiye’de, İçişleri Bakanlığı marketlerdeki ürünlerin satışına yönelik yeni tedbirler getirdi.

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği “Market Tedbirleri” konulu genelgede, vatandaşların zorunlu ihtiyaçları dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceği belirtildi.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler sıralandı.

Buna göre, bütün marketlerde, zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek. Ancak kozmetik ürünleri, parfümeri ve makyaj malzemelerini kapsamıyor.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Marketlere ilişkin tüm kısıtlamalar zincir marketler ile süpermarketleri de kapsıyor.

İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin geçen hafta gönderdiği genelgede temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerlerin belirli saatler içinde faaliyet gösterebileceğini bildirmişti. Zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların “tam kapanma” döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süpermarketlerin pazar günleri kapalı kalacağı belirtilmişti.

DW / JD,ET

© Deutsche Welle Türkçe

referans :
yesilgazete.org
www.erdeundleben.com
www.marmarahaber.com.tr
www.dw.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button