News

Türkiye’deki sokağa çıkma yasağı dünya gündeminde

Reuters’tan “Türkiyede sokağa çıkma yasakları gelebilir” iddiası – Dokuz8 Haber

Reuters’ın adı açıklanmayan üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde ”Gerçek vaka sayısı açıklananın 5 katı civarında” denildi. Türkiye’nin yeni tip

Reuters’tan “Türkiyede sokağa çıkma yasakları gelebilir” iddiası - Dokuz8 Haber

Naim Süleymanoğlu Türkiye Halter Şampiyonası, Covid-19 salgını nedeniyle ertelendi

Türkiye’de son 24 saatte 28 bin 997 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı

Koronavirüsün erkek üreme sistemi üzerindeki etkileri araştırılıyor

ABD’de Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 577 bine yaklaştı

Türkiye’de 28 bin 817 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 373 kişi yaşamını yitirdi

Bolu Dağı Tüneli’nden 2 günde 100 binden fazla araç geçti

CHP kapanma sürecinde halka yardım için seferberlik başlatıyor

Sağlık Bakanı Koca’nın gün gün aşı açıklamaları ve yanıtını bekleyen soru: Aşılar nerede?

ABD’de aşılanmış kişilerin maske zorunluluğu kaldırıldı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanacak

BİSAM: Metal fabrikalarında vaka sayısı bir ayda 2 kat arttı

Yargıtay CGK Başkanı ve üyeleri Covid-19’a yakalandı

İstanbul’da 1 Mayıs öncesi “salgın” bahane edilerek pek çok yasak getirildi

Afrika’da Kovid-19 vakası sayısı 4 milyon 367 bini geçti

Tam kapanma dünya gündemin: Kapanmaya yetmeyecek – Kocaeli Barış Gazetesi

Son aylarda Türkiye’de corona virüsü vakalarının ve ölüm sayılarının artış göstermesi üzerine başlatılan sokağa çıkma yasağı uluslararası basınının gündemine ot…

Tam kapanma dünya gündemin: Kapanmaya yetmeyecek - Kocaeli Barış Gazetesi

Türkiye’nin turizmde başarıya ulaşmak için başlattığı corona virüsü yasakları ve sıkı önlemler uluslararası basının gündemine oturdu. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, “Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm dönemini kurtarmayı umut ediyor” başlığını kullandığı kapsamlı analizde Türkiye’de turizmin çok sert bir darbe aldığını yazdı.

Ajans, “Erken rezervasyon büyük darbe aldı. Sezonu kurtarmak için Mayıs’ın ortasına kadar tam kapanma geldi. En çok turistin geldiği Rusya, uçuş yasağını genişletebilir” yorumunu yaptı. Reuters, “Türkiye’de turizm sektörü, birçok yabancı turist rezervasyonunu, vakaların hızla artmasıyla birlikte kaybederek bir kayıp sezonla daha karşı karşıya. Yaz dönemini kurtarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan son çare olarak Mayıs ayının ortasına kadar tam kapanma getirdi” ifadesine yer verdi.

Yabancı turistten gelecek nakit paranın Türkiye için kritik bir öneme sahip olduğu hatırlatılırken, Avrupa’da plaj, seyahat ve restoranların tekrar açıldığına dikkat çekildi.

Reuters’a konuşan seyahat acentaları da bu yılın geçen yıldan daha iyi olmayacağından endişelendiklerini söyledi. Özellikle Türk ve Rus turizm acentelerinin Ağustos ayına kadar zor zamanlar geçireceğine dikkat çekilirken, ajansa konuşan bir turizmci, “Tam kapanma kararı muhtemelen yaz sezonunu kurtarmaya yetmeyecek. Eğer hükümetin umut ettiği gibi Mayıs sonuna kadar 5.000 vakanın altına düşerse, ülkelerin Türkiye’ye karşı seyahat yasaklarını kaldırması bir süre alır. Temmuz ayını da kaybetme ihtimali var” dedi.

Reuters’a açıklama yapan Moskova’daki bir turizm acentasında yönetici olarak çalışan Yan Starostina da, “Moskova’daki müşteriler halen Türkiye’ye gitmek istiyor fakat bunun Ağustos’a kadar mümkün olacağını sanmıyorum” dedi. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un 30 milyon turist açıklamasını yorumlayan Türk turizmciler, “Bu çok iyimser bir tahmin. Şu an yaklaşık Türkiye’deki 12.000 tur acentesinin yarısı kapandı, birçoğu borçlarını ödeyemiyor” yorumunu yaptı.

Antalya’daki bir otelde satış müdürü olarak görev yapan bir yetkili ise, tam kapanmanın geç geldiğini fakat iyi olacağını söyleyerek, “Eğer Rus turistler gelmezse çok ciddi batanlar olacak ve işten çıkarmalar olacak” dedi.

Almanya’da sert kapanma gündemde – Yeni Özgür Politika

Eyalet başbakanlarıyla yapacağı toplantıyı erkene çeken Almanya Başbakanı Angela Merkel, salgına karşı alınan tedbirleri…

Almanya’da sert kapanma gündemde - Yeni Özgür Politika

Almanya’da sert kapanma gündemde

Zamanla yarışıldığını söyleyen Almanya Başbakanı, karar almak için 25 Ocak’ın beklenemeyeceğini söyledi ve ancak tedbirlerin sertleştirilmesi halinde salgının durdurulabileceğini vurguladı.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak’ta yapmayı planladığı toplantı, gelecek haftaya çekildi. Merkel, önceki gün partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik’in Yürütme Kurulu toplantısında, 31 Ocak’tan itibaren salgına karşı  izlenecek yol haritasının belirleneceği zirveye ilişkin konuştu. Koronanın, ancak ek çabalarla durdurulmasının mümkün olduğunu kaydeden Merkel, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon geçirmiş yeni türlerinin büyük endişe yarattığını ifade etti. Merkel, bu mutantların daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğuna işaret ederek, zamanla yarışıldığını söyledi. Başbakan Merkel,  karar almak için 25 Ocak’ın beklenemeyeceğini; tedbirlerin sertleştirilmesi halinde salgının durdurulabileceğini kaydetti.

Salgınla ilgili verileri izleyen Robert Koch Enstitüsü Başkanı Robert Wieler, daha sert tedbirler alınması gerektiğini belirtmişti. Şu andaki tedbirlerin tam bir kapanma olmadığını belirten Wieler, “Durumun çok daha kötü hale gelmesi muhtemel” uyarısında bulunmuştu. Robert Koch Enstitüsü’nün elindeki verilere göre Almanya’daki 16 koronavirüsü vakasında İngiltere’de ortaya çıkan yeni türe rastlandı, dört vakada ise Güney Afrika’daki mutasyon görüldü.

Robert Koch Enstitüsü, son 24 saat içinde 22 bin 368 kişinin daha koronaya yakalandığını ve böylece toplam vaka sayısının 2 milyon 958’e yükseldiğini açıkladı. Bir gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı da bin 133 olarak açıklandı. Toplam can kaybı da böylece 44 bin 994’e çıktı. Almanya’da günlük can kaybı Perşembe günü zirve yapmış ve bin 244 olarak kayıtlara geçmişti.

BERLİN

Fransa Başbakanı Jean Castex, ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağının bugünden (16 Ocak) itibaren saat 20.00 yerine 18.00’de başlayacağını açıkladı.

Castex, düzenlediği basın toplantısında, daha önce sadece belirli bölgelerde geçerli olan saat 18.00’den itibaren dışarı çıkma yasağının, 16 Ocak Cumartesi gününden itibaren ülke genelinde en az 15 gün süreyle uygulanacağını duyurdu. Fransa’da sabah sokağa çıkma yasağı 06.00’da sona eriyor.

Castex, 25 Ocak’tan itibaren daha önce uzaktan eğitim gören üniversite birinci sınıf talebelerinin gruplar halinde derslere katılabileceklerini söyledi. Üniversitelerde üst sınıflarda okuyanlar ise daha önce olduğu gibi derslere uzaktan internet aracılığıyla iştirak edecek.

Fransa’da ilk ve orta eğitimde okullar daha önce olduğu gibi açık kalmaya devam edecek.

Fransa, 18 Ocak’tan itibaren Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden gelenlerden son 72 saat içinde yapılmış negatif Kovid-19 test sonucu talep edecek. Castex, ayrıca bu kişilerin ülkeye girişlerinin ardından kendilerini 7 gün izole etmeleri ve bu sürenin sonunda yeniden test yaptırmalarının gerekeceğini bildirdi. Castex, AB üyesi ülkelerden Fransa’ya gelenlerle ilgili kararın, 21 Ocak’ta düzenlenecek AB Zirvesi’nde alınacağını kaydetti.

Castex, ülkede günlük ortalama vaka sayısının 16 bin olduğunu, salgının aktif şekilde yayılmaya devam ettiğini; 18 Ocak’tan itibaren 700 aşı merkezi de açılacağını söyledi.

PARİS

referans :
dokuz8haber.net
www.kocaelibarisgazetesi.com
www.ozgurpolitika.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button