News

BİLİMSEL KONUŞMUYOR Koca’nın ‘3. doz yerli olabilir’ açıklamasına tepki

“5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak” – Son Dakika Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak. Yakın bir gelecekte kendi aşımızı kullanacağız.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınıyla geçen 1 yılı değerlendirdi. 

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar: 

Salgının üzerinden 1 yıl geçti. COVID-19, son 100 yıl içinde tüm dünyanın aynı anda savaştığı, vaka ve kayıp sayıları bu denli yüksek ilk salgın. Beklediğimiz gibi bilim, virüse karşı üstünlük elde etti. 

“130 milyon doz aşı için iki ayrı üretici ile anlaştık”

Aşı konusunu izninizle biraz açmak isiyorum. Dünyada kullanımda olan 7 ayrı aşı var. Türkiye aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biridir. Türkiye, büyük yarışın olduğu aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biri. Çin’deki üretici ile 50 milyon aşı anlaşmasını kasımda yaptık. Siparişin ilk kısmını aralık sonunda teslim aldık. 130 milyon doz aşı için iki ayrı üretici ile anlaştık, 3 ayrı üretici ile de görüşüyoruz. 

#SONDAKİKA Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Beklediğimiz gibi bilim, virüse karşı üstünlük elde etti. Türkiye, büyük yarışın olduğu aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biri.https://t.co/SykLlbgqbE pic.twitter.com/iPAQej3Lta

 

“5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak”

Bugün itibarıyla uygulanan aşı 10 milyon dozdan fazladır. Yerli aşılarımızla ilgili gelişmeleri sizlere düzenli olarak bildirdim. 5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak. Yakın bir gelecekte kendi aşımızı kullanacağız. 

“2020’ye çöken kabus 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek”

Salgının tam 1 yıl süren saygıya layık sabrınızı daha uzun bir süre zorlamayacağını bilmenizi isterim. Yakınlarınızı kaybetme endişeniz hayatınızı yeniden düzenlemenin mutluluğuna bırakacak. Maskeleri tanımadığımız, yakın durmanın yakınlık ifadesi olduğu günlere geri dönmeyi tam vaat edemem ama oraya doğru yürüdüğümüzü görüyoruz. Koronavirüs kısa bir zaman zarfında grip gibi sıradan hastalık haline gelmeyecek ama 2020’ye çöken kabus 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bugün itibarıyla uygulanan aşı 10 milyon dozdan fazladır. Yakın bir gelecekte kendi aşılarımızı kullanacağız. 2020 yılına çöken kabus 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek.https://t.co/SykLlbgqbE pic.twitter.com/qyWLOoLGxd

 

“50 milyonu sonbahardan önce aşılarsak virüs baskı olmaktan çıkacak”

Nüfusumuzun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak salgın üzerimizde ağır bir baskı olmaktan çıkacak. Virüsün yayılım hızı düşecek. Kuvvetle umut ediyorum, dünya ölçeğinde verilen bu savaşta başarı gösterilen ilk cephelerden biri bu ülke olacak.

COVİD 19 sebebiyle aramızdan ayrılan insan sayısı 30 bine yaklaştı, toplam vaka sayımız ise 3 milyona yaklaştı. 

“Filyasyona başvurmasaydık ağır tablo ile karşı karşıya kalırdık”

Türkiye Koronavirüs Bilim Kurulu DSÖ’nün hastalığı pandemi olarak ilan etmesinden çok önce kuruldu. Bu takdire şayan bir olaydır. Türkiye 4 Şubat’ta kendi ürettiği tanı kitinin dağıtımına başladı. Kendi solunum cihazımızı üreterek hem kendi hastanelerimize hem de ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırdık. Filyasyona hemen başvurmasaydık çok ağır tablo ile karşı karşıya kalırdık. 

Sağlık çalışanlarına teşekkür

Milletim adına sizlere minnettar olduğumuzu ifade ediyorum. 

“Aşı programı muntazam bir şekilde yürüyor”

Karamsarlığı, belirsizlik ve bıkkınlık duygularını üstümüzden atalım, umutla, geleceğe ilişkin planlarımızla hayata, yarınlarımıza bağlanalım. 13 Ocak’ta başlayan aşı programı muntazam bir şekilde yürüyor. Aşı programı tamamlandığında örneğin 5’se 1’e inmiş buna yaklaşmış olacak. Ağır hasta sözünü çok az duyacağız. 

“Turuncu ve kırmızı iller tüm ülkeye karşı sorumlu”

Risk haritasında turuncu ve kırmızıyla gösterilen iller bütün ülkeye karşı sorumludur. Normal hayata yaklaşmamız salgının gerilemesine bağlı. 

Uğur Şahin: Üçüncü doz gerekecek

BioNTech aşıları ne zaman Türkiye’ye teslim edilecek? Ortak üretim olacak mı? Aşılar Hindistan varyantına karşı etkili mi? Çocuklar da mı aşı olacak? Prof. Dr. Uğur Şahin merak edilen soruları yanıtladı.

Uğur Şahin: Üçüncü doz gerekecek

BioNTech aşıları ne zaman Türkiye’ye teslim edilecek? Ortak üretim olacak mı? Aşılar Hindistan varyantına karşı etkili mi? Çocuklar da mı aşı olacak? Prof. Dr. Uğur Şahin merak edilen soruları yanıtladı.

Uğur Şahin (Arşiv)

Dünyanın ilk etkili mRNA bazlı koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech firmasının kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, “hayat kurtarabilmek gerçekten de çok güzel bir duygu” dedi.

Almanya’daki Yabancı Gazeteciler Cemiyeti’nin (VAP) zoom üzerinden düzenlediği sohbet toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulunan Şahin, koronavirüs salgını ve aşılar hakkında son gelişmeleri değerlendirdi, Türkiye’ye aşı tedariki ve ortak üretim planları hakkındaki soruları yanıtladı.

Eşi Özlem Türeci ile birlikte, tıp alanında yıllardır yoğun çalışmalar yürüttüklerini anlatan Şahin, “Aslında kanser ilaçları için çıktığımız bu yolda, yürüttüğümüz bilimsel çalışmalarımızla geliştirdiğimiz bir aşı ile koronavirüs salgınında tüm insanlığa bu kadar büyük fayda sağlayabilmiş olmak gerçekten beni de şaşırttı” dedi.

Geliştirdikleri aşı sayesinde, koronavirüs salgını döneminde, büyükanne ve büyükbabaları torunlarıyla buluşturabilmiş, aileleri ve sevenleri de yeniden kavuşturabilmiş olmanın kendilerini çok mutlu ettiğini vurgulayan Şahin, çok sayıda hayat kurtarabilmiş olmanın da kendileri için çok büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Ancak Şahin, aşının henüz çok büyük kesimlere ulaşmadığını, bu nedenle başarılarına değil, çalışmalarını sürdürmeye odaklandıklarını vurgulayarak, “Büyük bir hızla giden bir arabanın içindeymişiz gibi yola odaklanmış durumdayız, konsantrasyonumuzu kaybetmemeliyiz” dedi.

Biontech kurucusu ve yöneticisi Uğur Şahin, Avrupa’da artan koronavirüs vaka sayılarına işaret ederek eldeki aşıların tümünün kullanılması çağrısı yaptı. Şahin, yaz ayları için de uyarıda bulundu.

Koronavirüse karşı ilk aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Dr. Türeci ve Prof. Şahin’e Almanya’da Liyakat Nişanı verilecek. Elmas Topcu ve Erkan Arıkan, yorumlarında onları neden sevdiklerini yazdılar.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı nedeniyle Özlem Türeci ve Uğur Şahin’i liyakat nişanıyla onurlandıracak.

Alman BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in ortak geliştirdikleri yeni tip koronavirüs aşısının enfeksiyonu önlemede yüzde 91,3, virüsün Güney Afrika varyantı karşısında ise yüzde 100 etkili olduğu bildirildi.

Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in ortak geliştirdikleri yeni tip koronavirüs aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda, enfeksiyonu önlemede yüzde 100 başarı gösterdiği bildirildi.

Şahin, DW Türkçe’nin “Vaka sayılarının en çok arttığı ülkelerin başında yer alan Türkiye’ye ilave aşı tedarik edecek misiniz? Yeni anlaşmalar yapıldı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de BioNTech aşısının üretimi konusunda görüşmeler olduğunu açıklamıştı bu görüşmeler hangi aşamada?” sorularını da yanıtladı.

“Türkiye’ye hemen, mümkün olan en çok doz aşıyı vermeyi çok isterdik. Ama bu aşıları bizim üretmemiz gerekiyor” diyen Şahin, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile haftalardır görüşmeler yürüttükleri bilgisini paylaştı.

Uğur Şahin, “İlk dozları gönderdik, şimdi daha fazlasını teslim etmeyi görüşüyoruz. Ama üretim kapasitelerimizi ne oranda buna ayırabileceğimize bakmak zorundayız. Her şey yolunda giderse, Haziran’da 30 milyona yakın doz aşı göndermek istiyoruz. Temmuz ve Ağustos aylarında da ilave dozlar için görüşmeler yürütüyoruz. Aşı üretimi için TÜBİTAK ile konuştuk. Ancak üretim faaliyetlerini şimdi başlatsak bile ancak 2022’de yol almış olabileceğiz. Oysa bu, hemen şimdi duyulan aşı ihtiyacına yanıt vermiyor. Bu nedenle şu anda mevcut ağımız ile ilerlemek zorundayız” dedi.

Sohbet toplantısında, koronavirüs aşısı buluşu ile salgınla mücadelenin seyrini değiştiren ve artık “zenginler kulübünün bir üyesi” haline gelen Uğur Şahin’e, dünyada aşı temininde yaşanan adaletsizlikler de soruldu.

DW Türkçe’nin, “Doktor ve bilim insanısınız, büyük bir başarı sergilediniz. Bu sayede aynı zamanda artık dünyanın en zengin kişileri arasında yer alıyorsunuz. Peki siz, içinde yer aldığınız, pek çokları tarafından eleştirilen bu sistemi nasıl değerlendiriyorsunuz? Sadece refah düzeyi yüksek ülkelerin değil de herkesin aşıya erişimi için, patent ve lisansların kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu Şahin, “İçinde bulunduğumuz durum, hayatın kendisi gibi aslında. Her şey kontrolünüz altında değil her şeyi etkileyemiyorsunuz” sözleriyle yanıtlamaya başladı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e liyakat nişanı verdi

“Biz kendimize hep şu soruyu yöneltiyoruz. Biz ne yapabilir, nasıl yardım edebiliriz? Aşımıza her yerde ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz. Bizim yapabileceğimiz üretim kapasitesini artırmaktır” diyen Şahin, “sorun lisans vermekle bitmiyor. Çünkü aşı üretimi 20 yıllık bir tecrübeye dayanıyor” dedi.

Aşı üretmek için 30’u aşkın ortakla birlikte hareket ettiklerini, bu ağ olmasa 3 milyar dozu aşı üretemeyeceklerini anlatan Şahin, patent hakkından feragat etmenin öyle basit bir konu olmadığını, bu doğrultuda yapılan çağrıları ise “sonu düşünülmeden edilmiş sözler olarak gördüklerini” aktardı. 

Afrika’da ya da Irak’taki aşının, Avrupa’da kullanılan aşı ile aynı kalitede, aynı nitelikte olması gerektiğini, bunun büyük önem taşıdığını kaydeden Şahin, “Bu nedenle gerçekten yetkin olan üreticilere özel lisanslar vermeyi değerlendiriyoruz” dedi.

Aşıdan elde ettikleri gelirleri, kanserin tedavisi ve diğer enfeksiyonların tedavisi için yürütülen ilaç ve aşı çalışmaları ile bunların üretimine yatırım yaparak değerlendireceklerini anlatan Şahin, “AB’den aldığımız mali kaynakları geri ödeceğiz, Almanya’dan aldığımız teşvikler geri ödenebilecek nitelikte değil bu nedenle bu kaynakları çalışmalarımıza, yatırımlarımıza harcayacağız” diye konuştu.

Şahin’e, BioNTech aşısının Hindistan’da tespit edilen yeni varyanta karşı etili olup olmadığı da soruldu.

Bugüne kadar 30’ı aşkın varyantı incelediklerini ve aşının neredeyse tamamında aynı şekilde iyi sonuç verdiğini gördüklerini aktaran Şahin, Hindistan varyantını da incelemekte oldukları bilgisini paylaşırken, “Hindistan varyantında daha önce incelediğimiz mutasyonlar var ve aşımızın onlara karşı da etkili olacağına inanıyorum, bu nedenle umutluyum” diye konuştu.

Şahin, üçüncü doz tartışmalarına da açıklık getirdi. Aşının ilk dozdan ancak 12 gün sonra koronavirüse karşı koruma sağlamaya başladığını, maksimum koruma seviyesine ise ancak ikinci doz aşıdan 7 gün sonra ulaşıldığını anlatan Şahin, “Ancak koruma zaman içinde azalıyor. Altı ay sonra sağlanan korumanın yüzde 95’den yüzde 91’e gerilediğini görüyoruz. 8 ay sonra da antikorlar aşikar şekilde azalıyor” dedi.

Bu nedenle yüzde yüze yakın bir korumayı sağlayabilmek için üçüncü doz aşıya ihtiyaç olacağını kaydeden Şahin, “9 ay, en geç 12 ay sonra üçüncü doz aşı, korumanın gerçekten güçlendirilmesini sağlayacaktır. Kanımca daha sonra, büyük ihtimalle her yıl ya da 18 ayda bir aşı olunması gerekebilecek” dedi.

İsrail’de BioNTech aşısı olanlarda kalp kası iltihabı görüldüğü iddiaları hakkındaki soruları da yanıtlayan Şahin, basında gördükleri haberler hakkında detaylı bilgi talep ettiklerini söyledi.

Bununla birlikte Şahin ellerindeki veri bankalarına baktıklarını, “şimdiye kadar artan kalp kası iltihabı vakalarına ilişkin bir bulguya rastlamadıklarını, bu yöndeki iddiaları teyit edemeyeceklerini ancak incelemelerin sürdüğünü” açıkladı.

Genelde basında yer alan bu tür bilgilerin bir süre geçtikten sonra bilimsel olarak doğrulanmadığını aktaran Şahin, “Ancak gayet tabii ki duyduğumuz her şeyi çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Profesör Uğur Şahin, aşı olanlara seyahat kolaylığı gibi avantajlar sağlanması konusunda yürütülen tartışmaları da değerlendirdi.

Şahin, “Aşı olanlar için kolaylıklar sağlanması iyi olur ama bu ayrımcılık oluşturacak şekilde olmamalı” dedi. Bu yönde atılacak adımların, çok da hızlı bir şekilde atılmaması, aşıya henüz erişememiş olanların gözetilmesi gerektiğini söyleyen Uğur Şahin, “Zamanlama önemli” diye konuştu.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin dergilere kapak konusu oldu

Şahin, Mayıs ya da Haziran sonunda Avrupa nüfusunun yüzde 50 ya da 70’inin aşı olmuş olabileceğini, bu sayede de önlemlerin yumuşatılmasına dönük açılımlardan halkın daha büyük bir kesiminin yararlanabileceğine işaret etti.

Uğur Şahin’e göre çocuklara da aşı imkanı sunulması gerekecek. Daha az sayıda olmakla birlikte çocuklarda da ağır vakalara rastlanmakta olunduğunu anlatan Şahin, “Biz  çocuklara aşı imkanı sunulmasının mantıklı olacağı görüşündeyiz. Çünkü bu sürü bağışıklığını güçlendirecektir, ayrıca riskleri de azaltacaktır. Ancak çocuklara yönelik araştırma sonuçlarını henüz bilmiyoruz beklememiz gerekecek” dedi.

Profesör Şahin’in, değerlendirmeleri sırasında “Yeni normale dönüşten” bahsetmesi üzerine, “Yeni normal ile ne kastediyorsunuz?” sorusu da yöneltildi.

“Yeni normalden söz ettim çünkü hepimizin bir gün yeniden eski yaşantımıza dönüp ‘olanları unutalım’ diyebileceğimiz izlenimini yaratmak istemedim” diyen Uğur Şahin, şu dikkat çekici değerlendirmeyi aktardı:

“Yeni normalde insanlar kendilerini koruyabilecek, özgürce hareket edebilecek, insanların büyük bir bölümü aşı ile iyi bir şekilde korunabilecek ama yeni normalde aşı olmamış olanlar, aşı olmak istemeyenler ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar da olacak. Ve bizlerin, bu insanlara, gerekleri ne olursa olsun, özen göstermeliyiz. Arada, iki haftada bir, gazetelerde, yeniden küçük çaplı da olsa salgınların patlak verdiğini, ama kontrol altına alındığını göreceğiz. Bir gün bu yeni normale o kadar alışacağız ki Covid’in bizi sürüklediği bu duygusallığı unutacağız ve artık yeni normal, bizler için normal olacak.”

Almanya’daki yabancı gazetecileri toplantıda Şahin’e “Salgın, kanser araştırmalarınızı sekteye uğrattı mı?” sorusunu da yöneltti.

Kanserle mücadele amaçlı çalışmalarına, daha ağır da olsa devam ettiklerini anlatan Şahin, “Araştırmalarımızı hızlandırmak istiyoruz. Aşı geliştirme çalışmalarımızla, teknolojimizin çok etkili olduğunu ispatlayabildik” dedi.

mRNA teknolojisine güven sağlayabilmiş olduklarına, hem tıp hem de teknolojide yeni bir çığır açtıklarına vurgu yapan Şahin, “önümüzdeki 15, 20 yılda mRNA temelli pek çok ürün görülecek” bilgisini aktardı.

Değer Akal

© Deutsche Welle Türkçe

Araştırmalara göre Almanya’daki her beş girişim (startup) şirketinden birinin kurucusu, göçmen kökenli. Bu startupların en ünlüsü ise Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin BioNTech şirketi.

BioNTech ve Pfizer şirketleri, geliştirdikleri korona aşısının 12 ila 15 yaşındakilere de uygulanabilmesi için Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) başvurdu.

BioNTech 12 yaş üzerindeki çocuklara da koronavirüs aşı onayı için gelecek hafta EMA’ya başvurmaya hazırlanıyor. Almanya Sağlık Bakanı, onay çıkması halinde yaz tatilinde çocuklara aşıya başlanabileceğini söyledi.

referans :
www.trthaber.com
www.dw.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button