News

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

10 Maddede Tüp Bebekte Doğru Bilinen Yanlışlar

Tüp bebek tedavileri toplum tarafından acımasızca eleştirilere maruz kalmaktadır.

10 Maddede Tüp Bebekte Doğru Bilinen Yanlışlar

 Tüp bebek tedavileri toplum tarafından acımasızca eleştirilere maruz kalmaktadır. Bu yüzden çocuk sahibi olamayan çiftlerde kulaktan dolma bilgilerle tedaviye yönelmekten kaçınıyorlar. Doğru bilgiye ulaşmak, günümüzdeki internet, basın ortamındaki, maalesef, bilgi kirliliğini de dikkate alır isek, zor olabilir. Yine de çiftlerin, araştırmacı olarak, o merkeze giden ve tedavi olan hastalara ulaşarak deneyimlerini paylaşmalarını ve uzman doktorlarla görüşmesini öneriyoruz. Halk arasında dolaşan yanlış bilgilerden söz edecek olursak;

Doğru: Tüp bebek tedavisi son yıllarda çok kolaylaşmış, “hasta dostu” bir tedavi haline gelmiştir. Tedavi süresi yeni ilaçlar sayesinde 45 günden 15 güne inmiş, hastaların yaptıkları iğne sayısı da oldukça azalmıştır. Hatta artık günümüzde sadece hap formunda ilaçlar kullanılarak yapılan “doğal” tüp bebek tedavileri başarı ile uygulanmaktadır. Az ilaç kullanılarak yapılan yumuşak protokoller hem kontrol için merkeze gidip gelme sıklığını düşürmüş, hem de şişkinlik, ağrı gibi yan etkileri azaltmıştır. Günümüzde tüp bebek, 15 günde başlayan ve biten, neredeyse sıfır yan etkisi olan çok kolay bir tedavidir.

Doğru: Tüp bebek tedavisi bitip transfer yapıldıktan sonra yatmanın gebelik şansını arttırdığına dair elimizde hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Yerleştirilen embriyo kendiliğinden düşmeyeceği gibi yerleşme işlemi de transferden yaklaşık üç gün sonra gerçekleşmektedir. Transfer sonrası yatılması gerekir bilgisinin kaynağı yoktur.

Eğer doktorunuz size özel olarak dinlenmeniz gerektiğini belirtirse, kanama ya da farklı bir hastalık nedeni gibi bir durum söz konusu değilse, normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Doğru: Kadının üreme kapasitesi yaşla birlikte değişim gösterir. 30 yaşına kadar en yüksek olan üreme şansı 30- 35 yaşları arası azalmaya başlar. 40 yaş üzerinde artık üreme çağının sonlarına gelinir. 30 yaş altı hastalarında başarı şansı % 50’ye kadar çıkarken bu oran 40 yaş üzerinde % 15 civarındadır. 44 yaşın üzerinde ise başarı oranı oldukça düşüktür.

Özellikle normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavilerinde en önemli etken kadının yumurtalıklarıdır. En sağlıklı ve verimli olduğu yaşlarda tedavinin uygulanması başarı şansını oldukça yükseltmektedir.

Doğru: Tüp bebek tedavisinde başarı şansı yumurta sayısı ve anne yaşı ile doğru orantılıdır. Yumurta kaynaklı sorunlar olmadığı sürece şansınız vardır. En önemli faktör annenin yaşıdır. İlerleyen yaş neticesiyle sağlıklı embriyonun gelişmesini ve gelişen embriyonun tutunma şansını azaltır. Tüm tüp bebek merkezlerinin amacı ilk seferde çiftleri bebeklerine kavuşturmak olduğunu söyleyebiliriz.

Doğru: Toplumuzun ön yargılarından biri kısırlık hastalığı ve nedenlerinin yanlış bilinmesidir. Hatta bu durumu utanç olarak görüp tedaviye yönelmeyen çiftlerin sayısı da oldukça fazladır. Oysaki kısırlık erkekte görüldüğü gibi kadında da görülür. Çocuk sahibi olmaya engel olan faktörlerin bütünlüğüne bu tanı konulur. Ayrıca günümüz teknolojisiyle artık bu tarz sorunlar söz konusu dahi bile olmamaktadır. Kısırlık çözümsüz değildir. Hasretini duyduğunuz çocuk özlemine, sadece ön yargılarınız engel olmaktadır.

Doğru: Tüp bebek tedavisinde bu kullanılamayan yumurta havuzundan birçok yumurta olgunlaştırılarak toplanır. Yumurtaların tedavi ile toplanıyor olması bu sebeple erken menopoza girmeye sebep olmaz. Bu yüzden hastaların bu konuda şüphe etmelerine gerek yoktur. Kadının yumurtalıkları ya da yumurtaları tedavi sebebiyle olumsuz etkilenmez. İlaç tedavisi ile yumurtalar geliştirilir ve toplanır. Mevcut yumurta sayısının azalmasına yol açacak herhangi bir müdahale yapılmaz.

Doğru: Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaş, yumurtalık rezervi ve üreme hücreleri (sperm ve yumurta) kalitesine bağlı olarak değişir. Genç ve iyi rezervli olgularda % 65- 70’lere kadar çıkarken, ileri yaş ve düşük over rezervli olgularda şans azalır. Ayrıca başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar aşırı strese maruz kalma ve beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanabilir.

Doğru: Bugüne kadar bu ilaçların kanser riskini artırdığı yönünde hiçbir bilgiye rastlanılmadı. Ailesinde başta meme kanseri olmak üzere kadınlık hormonlarına duyarlı kanser öyküsü olanların, ilaçları düşük dozda hekim kontrolünde kullanmaları ve düzenli kontrollerini yaptırmaları önerilir.

Doğru: Tüp bebek tedavilerinde çoğul gebeliklerin arttığı bir gerçektir. Buna önlem olarak 30 Eylül 2014 yılında yönetmelikte yapılan değişiklikle; Merkezlerde ÜYTE uygulamasında birden fazla embriyo transfer edilmemesi esas alınmıştır. Fakat 35 yaşa kadar birinci ve ikinci uygulamada tek embriyo, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo, 35 yaş ve üzerinde tüm uygulamalarda en fazla iki embriyo transfer edilebilir. Böylece ülkemizde uygulanan sınırsız embriyo transferi kontrol altına alınmıştır. Çoğul gebelikler bazı hastalar tarafından tercih edilse bile gerek anne sağlığı gerekse bebeklerin sağlığı açısından büyük risk faktörleri içerir.

Doğru: Güvenilir ve başarılı gebelik oranlarına sahip tüp bebek merkezlerinin yumurta ya da sperm karıştırabilme hatasına düşme gibi bir lüksleri yoktur. Tüm plan ve programlama bu hatanın gerçekleşmemesi üzerine kuruludur. Bu sebeple kimlik kontrolleri oldukça sıkı tutulur. Her aşamada ya da her tedavide bu kimlik kontrolleri birden fazla kişi tarafından yapılır. Embriyoloji laboratuvarları yüksek güvenlik sistemlerine sahip bölgelerdir. Ve bu alanlar yirmi dört saat boyunca kamera ile takip edilmektedir. Bu tarz karışıklıkların olması söz konusu bile değildir.  

haber kaynak: www.tupbebekklinigi.com

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar – Sağlığım İçin Herşey

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar - Sağlığım İçin Herşey

Tüp Bebek – Kısırlık

Bizi Takip Et

Türkiye’de her yıl binlerce çift çocuk sahibi olma arzusuyla çeşitli tedavi yöntemlerine başvuruyor. İleri teknolojiler ve gelişen tekniklerle, başarılı sonuçlar elde edilen tüp bebek tedavileri ise her geçen gün daha çok çiftin bu hayalini gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Ancak tüp bebek tedavileri ile ilgili birçok bilgi, toplumda yanlış algılama ve önyargılara yol açıyor. Peki bu tedaviler hakkında neleri yanlı, biliyoruz? Doğrular neler? İşte yanıtları…

Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Mehmet Öztürkmen, tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

Yumurta geliştirme ve toplama işlemi çok ağrılı ve zor bir yöntemdir” Yanlış: Tüp bebek ne zor ne de ağrılı bir tedavi yöntemidir. İleri teknolojiler ve gelişen teknikler sayesinde son derece hasta dostu bir tedavi şekline dönmüştür. Tüp bebek işlemi sırasında, karın bölgesine cilt altına uygulanan çok ince iğneler kullanılır. Hasta, bu iğneler uygulanırken hiçbir ağrı hissetmez. Yumurta toplama sürecine geçildiğinde, anestezi altında 10 dakika süren bu işlem de hasta için ağrısızdır. Son olarak, embriyo transferi de basit bir muayene şeklinde gerçekleşir. Hastanın tedavi sürecinde sarf etmesi gereken özen ve dikkat, herhangi bir aşılama tedavisinden farklı değildir. İşlem sonrası hastaların büyük kısmı, 1-1,5 saat sonra taburcu edilmektedir.

 “Tüp bebek tedavisi esnasında çalışılamaz, uzun süre dinlenme gereklidir”

Yanlış: Yumurta büyüme evresinde hastalar normal yaşamlarını sürdürebilir. Yumurta transferi sonrasında hastanın bir gün dinlenmesi önerilir. Bu dönemde olay mikroskobik düzeyde devam etmektedir. Sürekli yatar pozisyonda olmak, erişkin bir bireyin hareketini kısıtlar halde durması, böbrek üstü bezlerinde stres hormonlarını artırır ve gebeliğin gelişmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle, hastalara ağır olmayan iş ve günlük yaşantılarına dönmeleri özellikle tavsiye edilmektedir.

 “Tüp bebek tedavisi ile ikiz ya da üçüz gebelik tercih edilebilir”

Yanlış: Tüp bebek tedavisinde uyulması gereken kriterler bulunmaktadır. Sadece 35 yaş üstü hastalara, daha önce transfer olmuş ve başarısızlıkla sonuçlanmış adaylara iki embriyo transfer edilmektedir. Diğer tüm hastalar için tek embriyo transferi önerilmektedir. Tüp bebek tedavisinde asıl hedef, sağlıklı tek gebelik elde etmektir ve iki tane embriyo transfer edilse bile, gebelik geliştiğinde bunun ikiz olma ihtimali ancak %3’lerdedir. Tüp bebek tedavisinde, sayı garanti edilemez. İkiz ve üçüz gebelik tercihi, tüp bebek tedavisinde yanlış bilinen ifadelerden biridir.

“Tüp bebek tedavisinde başkalarının spermi ve yumurtası karışabilir”

Yanlış: Tüp bebek tedavisi sırasında, laboratuvarlarda özel tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Bu teknolojik gelişme sayesinde, her hastanın işlemi kendisine ait kodlu bölümlerde saklanmaktadır. Çoklu doğrulama yöntemleriyle emin bir şekilde gerçekleştirilen işlemlerde, hiçbir hastanın hücrelerinin diğer hastanınkiyle karışması söz konusu değildir.

 “Tüp bebek tedavisi tekrarlandıkça başarı şansı düşer”

Yanlış: Tüp bebek tedavisindeki amaç en az sayıda ve tekrarda embriyoyu transfer ederek, ilk denemede gebeliği elde etmektir. Fakat bir önceki denemede uygulanan tedavi başarısızlıkla sonuçlandıysa, sonraki işlemde başarı şansını artıracak yöntemler geliştirilebilir. Düşünülenin aksine, tüp bebek tedavisi tekrarlandıkça başarı şansı artmaktadır. Yapılan araştırmalarda 18-19 kez tüp bebek yaptırmış hastaların oranlarına bakıldığında, tekrar sayısından bağımsız olarak tüp bebek tedavisi başarı şansının %80-90’lara ulaştığı görülmüştür.

“Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı yoktur”

Yanlış: Kadınların yumurtaları 37-38 yaşlarından sonra daha hızlı bir şekilde azalmaya başlamaktadır. Dolayısıyla da 40 yaşından sonra tüp bebek başarı oranları düşmektedir. Hastaların kaliteli yumurta rezervlerinin tükenmeden, 42 yaşından önce tüp bebek tedavisine başlamaları önerilmektedir. Fakat yine de 45-47 yaşına kadar başarıyla sonuçlanmış gebeliklerle karşılaşılmakta ve o yaş grubundaki hastalar da tedaviden yararlanmaktadır.

“Tüp bebek tedavisi erken menopoza neden olur”

Yanlış: Kadınların yumurtalıklarında doğdukları günden itibaren belli sayıda yumurta vardır. Her ay bu yumurtalardan 1000 tanesi ölmektedir. Sigara içen, beslenmesine dikkat etmeyen ve kötü yaşam koşullarına sahip kadınlarda bu sayı 1300’lere kadar çıkabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde, her ay yumurtalıklarda hazır olup büyümeye aday olan foliküller büyütülüp alınmaktadır. Dolayısıyla tedavide erken menopoza yol açacak herhangi bir işlem uygulanmamaktadır.

İçeriği Paylaşın

referans :
www.newgokturk.com
www.sagligimicinhersey.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button