News

Sesler Yükseliyor AKP Protesto

Loading the player...

Dövizdeki yükseliş sokakları hareketlendirdi

Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Eskişehir’de vatandaşlar, döviz kurunun gün boyu artış göstermesini ve hükümetin ekonomi politikalarını sokağa çıkarak protesto etti, “AKP istifa” sloganı attı.

Dövizdeki yükseliş sokakları hareketlendirdi

DUVAR – Dövizdeki yükseliş siyasetin yanı sıra sokağı da hareketlendirdi. Artan döviz kuruna ve ekonomik tabloya tepki göstermek için Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde sokağa çıkan vatandaşlar protesto gösterileri düzenledi. 

Ankara Esat Dörtyol’da vatandaşlar “AKP istifa” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Tencere ve tavalarla eylem yapanları polis ekipleri engellemeye çalıştı. Ara sokaklarda yürüyüşüne devam eden vatandaşlar protestolarını sürdürdü.

Ankara Batıkent’te de vatandaşlar, dövizdeki yükselişi ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto etti. Batıkent sokaklarında yürüyenler “Tayyip İstifa”, “Hükümet istifa” sloganları attı.

#Ankara Batıkent’te de sesler yükseliyor.Geçinemeyenler #Hükümetİstifa sloganlarıyla yürüyor pic.twitter.com/SmegNJrVnW

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri de “ODTÜ ayakta AKP’ye direniyor” sloganlarıyla hükümete istifa çağrısı yaptı.

ODTÜ’de öğrenciler “ODTÜ ayakta, #hükümetistifa” sloganlarıyla yürüyüşe başladıDolar’ın aralıksız olarak yükselmesine karşı tepki gösteren ODTÜ’de öğrenciler eyleme başladı. #Dolar12TL pic.twitter.com/os7Wl3hPV9

Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun sosyal medya hesabından ODTÜ’deki eylemle ilgili yapılan paylaşımda, “Ülkemizi bir avuç vurguncuya, talancıya, hırsıza bırakmayacağız” denildi.

#Hükümetİstifa sloganlarıyla ODTÜ’de yürüyoruz. Ülkemizi bir avuç vurguncuya, talancıya, hırsıza bırakmayacağız. #Dolar12 #dolar pic.twitter.com/jgnIwoZHQe

İstanbul’un Şişli ilçesindeki Pangaltı semtinde de çok sayıda kişi zamları ve kurdaki artışa yürüyüş yaptı. Tencere ve tavalarla yürüyüp “Hükümet istifa” sloganları atan eylemciler çevik kuvvet polislerince durduruldu. Kurtuluş semtinde eylem yapanların önü de polisler tarafından kesildi. Polisin engellemesinin ardından eylemler ara sokaklarda devam etti.

Beyoğlu ilçesindeki Karaköy semtinde Türkiye Komünist Partisi üyeleri, Merkez Bankası İstanbul Şubesi önünde protesto gösterisi düzenledi. Daha sonra yürüyüşe geçen grup polisler tarafından dağıtıldı.

Kadıköy ilçesinde de eylemler yapılırken Taksim Meydanı polis bariyerleriyle kapatıldı. 

Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Eskişehirde vatandaşlar, döviz kurunun gün boyu artış göstermesini ve hükümetin ekonomi politikalarını sokağa çıkarak protesto etti, “AKP istifa” sloganı attı.

Rumeli Hisarüstü Mahallesi’nde de protesto yürüyüşü düzenlendi. 

İzmir’in Buca ilçesinde sokağa çıkan halk, AK Parti hükümetini protesto etti. Polis ekipleri “Hükümet istifa” sloganları atan İzmirlileri engellemeye çalışırken Şirinyer Migros önünde yapılan açıklamada, “Zamlar, vergiler, her gün artan kur kriziyle ekonomik olarak ve aynı zamanda politik olarak daha fazla köleleştiriliyoruz. Bizler bu köleleştirilmeye karşı ses çıkarmazsak onlar bu soyguna devam edecekler. Ayağa kalkmalıyız. Buna karşı her yerde ses çıkartmamız ve bu soygunu yapan iktidarı halkımızın özgün gücüyle istifaya zorluyoruz” denildi.

Bornova Meydanı’nda toplanana İzmirlilerin ise önü polis tarafından kesilirken, alkış ve ıslıklarla hükümetin politikaları protesto edildi. Burada açıklama yapan İzmirliler “Biz her gün yüzler, binler, milyonlar olarak hükümetin karşısında dikilmeye devam edeceğiz” dedi.

Protestolar sürüyor.

Ankara ve İstanbul’dan sonra Kocaeli’de de artan döviz kuruna ve ekonomik duruma tepki göstermek için vatandaşlar sokağa döküldü.

Tencere ve tavalarla, Derince ilçesinin Yenikent Mahallesi’nde eylem yapanlar “AKP mezara, halk iktidara”, “Artık yeter! Geçinemiyoruz” sloganları eşliğinde şiddetli sağanağa rağmen yürüdü. 

Yenikent’teki eylemi takip eden Evrensel Gazetesi Kocaeli Temsilcisi Gözde Meydan ve Emek Partisi (EMEP) Körfez İlçe Başkanı Başkanı Adem Korkmaz gözaltına alındı. Gözaltı sayısının toplam 7 olduğu açıklandı.  

Twitter hesabından açıklama yapan EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan “An itibariyle Yenikent’te tencere tavalarla ‘Hükümet istifa’ diyen emekçiler arasında yer alan Körfez İlçe Başkanımız Adem Korkmaz gözaltına alındı. Yenikent polis karakoluna götürülüyor. #Hükümetİstifa demek ne zamandan beri suç oldu! İlçe başkanımızı derhal serbest bırakın” 

An itibariyle Yenikent’te tencere tavalarla “Hükümet istifa” diyen emekçiler arasında yer alan Körfez İlçe Başkanımız Adem Korkmaz gözaltına alındı. Yenikent polis karakoluna götürülüyor. #Hükümetİstifa demek ne zamandan beri suç oldu!İlçe başkanımızı derhal serbest bırakın.

İstanbul Kurtuluş’ta vatandaşlar sokakta: “Hükümet istifa!”#hükümetistifa pic.twitter.com/PpozxWrp7l

Kadıköy’de zamlara, yoksulluğa, sermaye iktidarına, tek adam hükümetine karşı sokaklardayız. Halkımızı bu çağrıyı büyütmeye, bizlere sefaleti dayatanlara karşı ses çıkarmaya, sokağa çağırıyoruz. #Hükümetİstifa pic.twitter.com/ghbia9w1sb

Eskişehir’de döviz kurlarını ve hükümeti protesto için eylem yapan biri kadın 6 kişi gözaltına alındı. Akşam saatlerinde Haller Gençlik Merkezi önünde meydana gelen olayda polis gözaltına alınan kişilere “Direnme” diye bağırdı. (HABER MERKEZİ)

Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Eskişehirde vatandaşlar, döviz kurunun gün boyu artış göstermesini ve hükümetin ekonomi politikalarını sokağa çıkarak protesto etti, “AKP istifa” sloganı attı.

Kur protestosu: Ankara ve İstanbulda Hükümet istifa sesleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası döviz kuru sert bir şekilde yükselişe geçti. TL’nin değer kaybı İstanbul ve Ankara’da halkı sokağa döktü. Ellerindeki pankartlar ile ‘Hükümet istifa’ sloganları atan vatandaşa polis müdahale etti.

Kur protestosu: Ankara ve İstanbulda Hükümet istifa sesleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürdü.

Döviz kurundaki sert yükselişin ardından Ankara’da yurttaşlar ‘AKP istifa’ diyerek sokağa çıktı.

Gazeteci Burcu Yıldırım’ın sosyal medya hesabı Twitter’dan aktardığına göre, Çankaya Esat’ta mahalleli “AKP istifa” sloganları ile sokağa çıktı. Polis ekipleri engellemeye çalıştı.

Polisin engellemeleri ile ara sokaklara dağılan yurttaşlar kalabalıklaşarak ilerledi.

Güne 11,40 TL seviyesinden başlayan dolar, saatler içinde önce 12 TL’yi, ardından ise 13 TL’yi aştı. Bir işlem günü içerisinde yüzde 17’den fazla değer kazanan dolar, tarihi zirvesini 13,46 TL’ye çıkardı. Euro/TL 15 TL seviyesinin üzerini gördü.

kurtulus.jpg

İstanbul Kurtuluş’ta da vatandaşlar sokağa çıkarak ellerindeki pankartlarla “Hükümet istifa” sloganları attı. Polis vatandaşlara müdahale etti.

polis.jpg

Kadıköy sakinleri de protestoculara tencere ve tavalarla pencerelerden destek verdi.

kadikoy.jpg

Türkiye İşçi Partisi (TİP) ise Karaköy’den yapılan yürüyüşün ardından Merkez Bankası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Batırdınız, yargılanacaksınız. Hükümet istifa” pankartı açıldı.

tip.jpg

Sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada,“Merkez Bankası İstanbul Şubesi’nin önünden seslendik;Batıranları yargılayacağız!Yoksullaştıranları yargılayacağız!Türkiye’yi yoksulluktan kurtarıp aydınlığa çıkaracağız!” ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası İstanbul Şubesi’nin önünden seslendik;Batıranları yargılayacağız!Yoksullaştıranları yargılayacağız!Türkiye’yi yoksulluktan kurtarıp aydınlığa çıkaracağız!#Dolar13TL #Hükümetİstifa pic.twitter.com/hJyF1OtU9G

ODTÜ’de çok sayıda öğrenci, yurtlar bölgesinde buluşarak yürüyüşe başladı. “Hükümet istifa”, “Krizin yükü patronlara”, “Işıkları aç kapa, ampül patlasın” sloganları atan öğrenciler, yurtlardaki arkadaşlarına “Gel gel” tezahüratlarıyla yürüyüşe çağırdı. Bazı öğrenciler birçok şehirdeki gibi tencere ve tavalarla yürüyüşe katıldı.

Polisin müdahale ettiği öğrencilerden gözaltına alınanlar olduğu iddia ediliyor.

Ali Babacan’dan Merkez Bankası’na yanıt

Ali Babacan’dan Merkez Bankası’na yanıt

Eski AKP'li vekil: Bir felaketin kıyısındayız

Eski AKP’li vekil: Bir felaketin kıyısındayız

İyi Partili Erhan Usta: Bu bir iflas senaryosudur

İyi Partili Erhan Usta: Bu bir iflas senaryosudur

Merkez Bankası nasihat verdi, müdahale etmedi

Merkez Bankası nasihat verdi, müdahale etmedi

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu ortak basın toplantısında konuştu

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu ortak basın toplantısında konuştu

Referans :
www.gazeteduvar.com.tr
halktv.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu