News

Türkiye’nin Toskana’sı Urla

Urlay Bu Kadar ekici Klan Nedir Diyenlere 10 Keif Noktas

Diley Kuru sizin i

Urlay Bu Kadar ekici Klan Nedir Diyenlere 10 Keif Noktas

gkalp erkl6 Austos 2018, Pazartesi 11:51

Urla benim de ok sevdiim bir yer. Lakin ok reklam yapnca kalabalk aknna uruyor her yer. Urla’y koruyalm, sevelim tm bakirlii ile Urla’da sakin ve yaanlr kalsn bari.

AHMET TURNA6 Austos 2018, Pazartesi 20:04

Turizimci olarak bayldm. nsan seli ve cansz beton ynlarndan kamak isteyenler iin ideal. Umarm benim ziyaretime kadar bakir kalr.

glseren grel8 Austos 2018, arsamba 09:49

Kap gidesim geldi bu ehir stresinden. Ne kadar sakin, gzel yerler. Umarm bozulmadan o ekilde kalrlar.

Derya zdoru 8 Austos 2018, arsamba 20:14

Her ey iyi, gzel lakin Urla artk stanbul’un bir semti kadar kalabalk ve trafii ok fazla. Bundan 5 sene ncesine kadar yaanabilir olan gzel memleketim Urla artk insan yn maalesef.

tokay ceritolu13 Austos 2018, Pazartesi 13:46

Ltfen zmir’in sakin beldelerini tantmayn, bilmesinler ve gelmesinler, herkes yerinde sa olsun ya da bize gidecek baka yerler nerin.

Osman Bekar17 Austos 2018, Cuma 22:47

Ben direk deniz ve plaj hastas olduumdan, zellikle plaj tartmasz zmir’in, belki de Trkiye’nin en gzel plaj.

Ataz afak Sezginer11 Ekim 2018, Perembe 14:14

Bir buuk yl ncesi ok byk hayallerle geldiim Urla’nn iler acs durumunu ben de sizlerle paylaaym dedim… Ve srasyla ben de dncelerimi yazyorum… Sanat Soka’nn artk ad var… Aklda kalacak hibir zellii yok. Karantina Adas’na gelince; adaya giremiyorsunuz, yol nihayetinde sizi adaya girii yasaklayan demir kaplar ve srarc olursanz bir gvenlik grevlisi ile burun buruna geliyorsunuz. Efendim, eitim alan imi. Girmek yasak… Sonra Klazomanai Antik Kenti tam bir plk yuvas. Gezilecek gibi deil… Ho Urla’nn her taraf inanlmaz derecede pislik ve mikrop yuvas… Necati Cumal’nn evine gelince; etrafn temiz tutarlarsa grlmeye elbette ki deer… Glbahe Ilcas ise grmediim bir yer olduu iin fikrim yok ama bu hafta sonu illaki gidip greceim. Dilerim faaliyettedir, deilse yine beni byk bir hsran bekliyor… Yassca Ada ise maalesef ksa bir sezon dnemi iin geerli. Malgaca meleri’ni de bilmiyorum, en ksa srede mutlaka gideceim. Demircili Plaj’na gelince; evet, gzel bir koy, yars halka ak, dier yars da zel plaj… Maalesef buras da pislikten ve bakmszlktan geilmiyor… Kumlarn arasnda cam krklar ve ie kapaklar toplamaktan neredeyse denize giremedim. Denize girince de ne yazk ki poet topladm. Gelelim Urla’nn kylerine; Barbaros, zbek, Bademler ve Balklova maalesef bunlar iin de ayn eyleri yazacam, yazk, ok yazk, pislikten geilmiyor. Urla Ba Yolu keke dzgn olsayd, bakml olsayd. Ben ok byk hayaller ve umutlarla geldiim bu yerlerden byk bir hayal krkl iinde ayrlyorum. Bence pislikten ve bakmszlktan yana zmir’e byk bir dl verilmeli… Dilerim benim bu yazdklarm yetkili kiiler okur da nce bir silkelenirler ve sonra da bu canm Trkiye’min en gzel yerlerinden biri olan zmir’i kurtarmak iin kollar svarlar. zgnm btn bu gerekleri yazdm iin ama belki de insanlarmz da bir kendilerine gelirler de bu ehri kurtarmak iin evrelerini temizlemekle ie balarlar.

stanbul’un Osmanl eyizinden kalan en nadide semtlerinden biri Eyp. Hali kysndaki silueti, arpk yaplamann kurbanlarndan…

Hafta bandan beri herkesin gndemini megul eden 18 gnlk kapanma iin herkes son hazrlklarn yapyor….

K yle byle geirdik ama havalar snmaya balad. Temiz havaya, masmavi denizlere, yemyeil doaya kavumak…

Trkiye’nin nemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nn el sanatlar merkezi konumundaki Avanos’ta, bir iletmeci, mlek ve seramik…

Karmylassos, Levisse Ky, Kayaky, Hayalet Ky Ne ekilde anmak isterseniz isteyin buray gezmek hepimize kkl…

Gemi alardan bu yana en fazla rabet gren yerleim yerleri arasnda gsterilen Nevehir, onu tercih…

Hadi gelin eski 23 Nisanlar hatrlayp ocuklara anlatalm!iirler, folklor gsterileri, jimnastik gsterileri, dans ovlar, piyesler,…

Eer iinizde bir yerlerde kprdayan bir zgrlk duygusu varsa, karavanla seyahat etmek de bir gn…

Baharn yzn gsterdii ve yaz tatiline sayl haftalarn kald u gnlerde henz tatil plan yapmam…

Hac Bayram Veli Camii, Ramazan ay boyunca Ankara’da en ok ziyareti arlayan dini meknlarn banda…

Yaz tatili iin Mersin’e gitmeye ne dersiniz? Yrkler memleketi Mersin, Tarsus’tan Anamur’a her zevke ve…

Mimar Sinan, Sleymaniye Camii iin “Kalfalk eserim” demi. Lakin Osmanl’nn ykseli dneminden kalma en gsterili…

İzmirde 123 sığınmacı kurtarıldı

İzmir’in Dikili, Seferihisar ve Urla açıklarında 87’si Türk kara sularına itilen olmak üzere 123 sığınmacı kurtarıldı. – Anadolu Ajansı

İzmirde 123 sığınmacı kurtarıldı

Fotoğraf

Video

60 saniyede bugün

İnsana dair

FETÖ’nün kodları

Darbe üssünde o gece

İfadeler ve gerçekler

Urla Gezilecek Yerler – Egeli Gezgin Ege

Urla gezilecek yerler, Urla’da ne yapılır, nereler gezilir, ne yenir? İşte Urla’nın en güzel yerleri bu yazıda.

Urla Gezilecek Yerler - Egeli Gezgin Ege

Yaşanmışlığın sokaklarda hissedildiği, M.Ö. 2000 yıllarındaki adıyla Klazomenai, şimdilerde Ege’nin incisi Urla. Aynı zamanda Urla, Nobel Edebiyat ödüllü ünlü Yunanlı şair Yorgo Seferis ve edebiyatımızın unutulmaz yazarlarından Necati Cumalı’nın yaşadığı doğa ve tarihin kucaklaştığı bir belde.

Ege Denizi’nin bilinen en eski limanlarından biri olduğu kabul edilen Urla, antik çağ dönemlerinde bile zeytinyağı üretimiyle önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Sadece zeytinyağı ile değil aynı zamanda üzüm bağları ve şarapçılıkla da birçok yatırımı hak etmiştir.

urla izmir

urla altınköy plajı

urla enginar festivali

urla gezilecek yerler

Urla, eskiden İzmir ile birlikte çok anılmasa da her geçen gün merkeze dahil olan bir yerleşim yeri. İzmir-Urla arası yaklaşık 40 kilometre, özel aracınızla ile yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca Urla’ya toplu ulaşım ve dolmuş seçeneği ile ulaşmak da mümkün. Üçkuyular Fahrettin Altay–Urla seferini 725 numaralı otobüs sağlıyor. Bir de 15 dakika sıklıkla kalkan Üçkuyular–Urla ya da Üçkuyular-Çeşmealtı dolmuşları ile de ulaşabilirsiniz.

urla tarihi yerler

12 İon kentinden biri olan Klazomenai Antik Kenti Urla-İskele yolu üzerinde yer alıyor. Antik Klazomenai kenti Urla’da yaşayan tarihin en büyük kanıtlarından biri. M.Ö. 6. yüzyıldan kalma tarihin bilinen ilk zeytinyağı fabrikası Urla’da Zeytinyağı İşliği olarak hizmet veriyor.

urla gezilecek yerler

İzmir’in sevimli beldesi Urla; temiz havası, zeytinyağı, enginarı, şevketi bostanı, çeşitli şifalı otları, şarap bağları ve lezzetli deniz ürünleri ile Ege’nin incisi olmayı çoktan başardı. Her pazar günü kurulan Çeşmealtı iskele pazarından tazecik otlar, meyve ve sebzeler dışında çoğu yerde bulamayacağınız doğal ürünler alabilirsiniz. Ayrıca Urla’da avlanan balıklar, karidesler ve ahtapotlar Türkiye’nin en lezzetli deniz ürünleri olmaya aday. İskele’de her sabah açık artırmada dilediğiniz canlı balığı Çeşmealtı iskele balık mezatından alabilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde bulaşıcı hastalıklarla mücadele için kullanılan ada, adını Fransızların 1865’te yaptığı karantina tesislerinden alır. Karantina Adası’nda çıkarılan çeşitli arkeolojik eserler, yerleşimin M.S. 5. yüzyıla kadar devam ettiğinin en belirgin kanıtı. Aslında dünyada bilinen 3 karantina adasından biri burası, diğerleri Dubrovnik ve New York’da. Bina Fransızlar tarafından yapılmış olsa da 1865 yılında 2. Mahmut döneminde genel sistemi düzenlenmiş. Kolera, veba gibi salgın hastalıklar yoğunlukta olması dolayısıyla uluslararası bir toplantıda çeşitli ülkelerin giriş noktalarına bu şekildeki tahaffuzhaneler yapılması planlanmış. Böylece geçmiş zamanlarda devletler dışarıdan gelebilecek bulaşıcı hastalıklardan korunmuşlar.

Burada sistem şu şekilde işliyor; yolcu gemileri geliyor, adanın açıklarında demirleniyor. Filikalarla iskeleye alınıyor, adadaki sistem ile yolcuların eşyaları toplanıyor ve insanlar da duş kısmına alınıyor. Çıkarılan eşyalar 360 derece dönebilen dolaplar ile yan odada ki görevliye iletiliyor. Eşyalar yüksek dereceli kazanlarda kaynatılıyor ve mikroplardan arındırılıyor. Gelen yolcular arasında hastalık tespit edilir ise geminin tamamı bu tesiste karantinaya alınıyor ve hasta kişi iyileşinceye kadar hasta koğuşlarında tutuluyor. Eğer hasta ölürse adanın doğu tarafında bulunan 350 kişinin yattığı kireçli mezarlığa defnediliyormuş. Şimdilerde ziyarete kapalı olsa da adanın ana girişine kadar araçla ulaşmak mümkün.

Havasından mı, suyundan mı nedir, Urla ünlü şairler yetiştirmiş. Bunlardan biri de Susuz Yaz, Nalınlar, Yalnız Kadın eserlerinin sahibi Necati Cumalı. 1921’de Yunanistan’da doğmuş ve Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ailesiyle birlikte Urla’ya gelmiş. Burada büyüyen, okuyan ve çalışan Cumalı, şiirlerinde ve romanlarında, Ege yöresi kasabalarını ve insanlarını anlatmış. Şimdilerde ise Urla’daki evinde aldığı ödüller, plaketler, film afişleri ve kişisel eşyaları sergileniyor.

urla gezilecek yerler

Urla’nın merkezinde Zafer Caddesi üzerinde yer alan ve şimdilerde Urla Sanat Sokağı olarak anılan sokak üzerinde sağlı sollu dükkanlar var. Konsept kafeler, antikacılar, seramik atölyeleri ve el yapımı ürünlerin yer aldığı sokakta herkese hitap edebilecek bir çeşitlilik bulunuyor. İster kitap kafede huzurla bir gününüzü geçirebilir, isterseniz seramik atölyelerinde yapılan ürünleri inceleyebilir isterseniz de el işi ürünlerin yer aldığı tezgahları gezebilirsiniz.

urla gezilecek yerler

Urla Sanat Sokağı’nda en sevdiğim mekanları Vourla ve İrmik Hanım. Eski bir fırın iken şuanda ev yemeklerinin piştiği, özel davetlerin düzenlendiği, ufak ve şirin bir kafe. Burada eski fırının önündeki masa benim favori köşem, kahve içmeye buraya gelin. Urla’da Fransız tatlıları yiyebileceğiniz İrmik Hanım‘da seçim yapmak zor ama ben özellikle lavantalı dondurmasına ve günlük pastalarına bayılıyorum.

Zamanında Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde, Malgaca Pazarı’nın ortasındaki bir asmayı uzun uzun anlatmış. Urla’nın merkezinde Tarihi Malgaca Pazarı’nı bir meydanın etrafında toplanmış Urlalı esnaf olarak özetleyebilirim. Buranın yerlileri genellikle alışverişini burada yaparlar. Kahvehane, manav, terzi, bakkal, manifaturacı aklınıza ne gelirse, adeta ufak bir Kemeraltı Çarşısı. Buraya gelip gezmek, görmek ve hissetmek lazım.

Urla Bağ Yolu

Antik çağlardan günümüze kadar ulaşmış ve yaklaşık 6000 yıllık şarap geçmişi olan Urla’da şarap üreticilerinin hayata geçirdiği Urla Bağ Yolu projesi her geçen gün Urla’ya daha da değer katıyor. Şu anda hizmet veren Urla Şarapçılık, Usca Şarapçılık, Urlice Şarapçılık, Mozaik Şarapçılık ve MMG Şarapçılık’ta şarap üretimi hakkında bilgi alabilir ve şarap mahzenlerini gezebilirsiniz.

Urla Bağ Yolu

Ayrıca MMG Şarapçılık dışındaki tüm tesislerde ücretsiz şarap tadımı da yapılıyor. Bu rotanın hepsini birer birer deneyimle şansım oldu. Şarap çeşitliliği, ambiansı ve hizmet kalitesi ile benim en favorim şarap üreticim Urla Şarapçılık oldu. Şarap severler İzmir’in Toskana’sını keşfetmek için geç kalmayın. İzmir’in Toskana Tadındaki Şarap Bağları

urla seramik

Urla; yöresel tatları, balıkları, şarabı ile gastronomi şehri olmaya aday. Urla’ya geldiğinizde sanat sokağından el emeği ürünler alabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de şarapları ve zeytinyağları ile son yıllarda adından söz ettiren Urla’dan evinize birkaç şişe şarap ve zeytinyağı almadan dönmeyin. Şarap almak için bağ yolunda yer alan şarap evlerini tercih edebilirsiniz, benim tercihim çoğunlukla Urla Şarapçılık’tan yana oluyor. Urla’dan zeytinyağı alacaksanız kesinlikle Olivurla‘yı deneyin. Özellikle severek ziyaret ettiğim seramik atölyesini sizlerle de paylaşmak istiyorum. İnanılmaz yaratıcı seramik çalışmaların yapıldığı My Stone Home Art, sanat severlerin çok seveceği bir yer. Haftanın belirli günleri cafe olarak da hizmet veriyorlar. Özel tasarlanan seramiklerin olduğu bahçede kahve keyfi yapılabilir.

urla çeşmealtı izmir

Peynirli, kıymalı, patatesli, kaşarlı, karışık katmer yada çiğ börek. Hepsi için en iyi adres Ünal Kardeşler Katmer Salonu. Hangisini isterseniz isteyin ustası yufkanın içine malzemesini koyup bir zarf gibi kapatıp, nar gibi kızartıyor ve leziz katmerle buluşmamı sağlıyorlar. Yanında da ayran olur çay olur keyif sizin ama benim favorilerim peynirli katmer ve açık şişede ayran.

urla gezilecek yerler

Beğendik Abi denilince akla yaprak sarma, zeytinyağlı enginar, şevketi bostan, ciğer sarma, kabak çiçeği dolması, Girit kabağı yemeği gibi lezzetler gelir. Gerçek Ege mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz ve özgün tatlarıyla misafirlerine her daim başarıyla sunabilen Beğendik Abi, Handan Hanım’ın insana parmaklarını yedirten yemekleri ile Urla Malgaca meydanında sizleri bekliyor.

urla kahvaltı denizaltı

Urla’da deniz kenarında nefis bir serpme kahvaltı ile güne başlamak istiyorsanız tartışmasız ki Denizaltı’na gideceksiniz. İskele mevkiinde yer alan Denizaltı Cafe hem gün içinde keyifle deniz kenarında oturmak hem de leziz bir kahvaltı sofrası için vazgeçilmezlerim arasında. Manzaranın ve yemeklerin keyfini çıkarırken ekmek sepetinizi martılar ve balıklarla paylaşmayı ihmal etmeyin.

urla mekan özbek köyü

Urla Özbek Köyü’nde Akın’ın Yeri meze ve balık konusunda en favori mekanım. Ege bölgesinde tadabileceğiniz çeşit çeşit otlar, nefis mezeler ve taze balıkları ile İzmirlilerin merkezden bile kalkıp sırf yemek için geldiği lokal bir adres o yüzden gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

özbek urla

Urla’nın keşfedilmemiş cenneti Özbek Köyü. Doğal ürünleri ve zeytinyağları ile ünlenmiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Özbekistan’dan gelen bir aşiret tarafından kurulmuş ve adını oradan almış fakat ne yazık ki geçmişi ve tarihi bir yangın ile silinmiş bir köy. Burayı ziyaret ettiğinizde sessizlik ve sakinlik dolu sahilinde yürüyüş yapabilir hatta katlanır sandalye ve masanız varsa hiç düşünmeden sahile kurup tüm gün keyif yapabilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Yazınız harika olmuş rehberliğiniz için teşekkürler.

çok güzel fikirler vermişsiniz. Yazınız harika olmuş rehberliğiniz için teşekkürler.

Merhaba Berna,Çok teşekkür ederim keyifli geziler ?

haluk öznar ayın 8 ve 9 da urlayı eşimle gezmeye gelecegiz ihşallah bizde memnun kalırız memleketimizin her yeri cennet

Urla çok keyiflidir, şimdiden iyi tatiller dilerim.

Merhabalar.Yazdıklarınızı okuyunca Eşimle 2 gecelik urla planladık . Nerede konaklarsak hem hijyenik hemde her noktaya ulaşımı kolay olur acaba.

Merhaba Emine Hanım,Pintura Hotel’i önerebilirim, iyi tatiller.

Merhaba , Yazınız çok güzel ve faydalı olmuş teşekkürler. Sizce tek kız Urla ya gitsem sıkıcı olur mu ya da ege de önerebileceğiniz bir rota var mı ? Şimdiden teşekkür ediyorum. Sevgiler.

Merhaba Tamara,Bence Ege ve Akdeniz’de kadın olarak seyahat etmek keyifli olur. Güvenlik açısından endişen olmasın. Hatta yeni insanlarla tanışma fırsatın daha da çok olur. Urla’yı öneririm onun dışında tarih seversen Söke tarafı çok güzeldir.

Güzel bir yazıya benziyor kaydedip bu pandemi döneminden sonra yapacagım tatilde güzel bir rehber olacağı kesin

Merhaba Kübra,Özellikle hafta içi Urla çok sakin olur, tavsiye ederim.

Urla’yı merak ediyordum haftaya gideceğim yazınıza denk geldim. Kaleminize sağlık. Çok faydalı bir yazı olmuş. ?

Merhaba Duygu,Çok teşekkür ederim. Urla’yı bence çok severim. Sevgiler ?

güzel yazıymış bende gitmeyi düşünüyorum yazınız çok faydalı oldu Çok teşekkürler ❤️

Merhabalar,Çok teşekkür ederim, sevgiler :))

ben Mart başında Çeşmealtına geliyorum,,İstanbuldan..yıllardır hayalini kurduğum bu sahil kentine hayranım..bakalım yaşarken neler hissedeceğim?

Merhaba Hamza,Urla gerçekten çok huzurlu bir yer. İzmir’de en sevdiğim yerlerden biri. Hala Çeşme gibi kalabalıklaşmadı. Umarım sende benim kadar seversin ?

2 yıllık emekliliğimde Ankara Urla arasını sık sık mekik dokuyorum. Buraya yerleşme kararımla çok mutluyum. Yazınızı hiç abartmadan Urla ile ilgili yazılacak herşeyi yazmışsınız. Hepsi de güncelliğini koruyor. Elinize sağlık

Merhaba Erhan Bey,Yeni hayatınızda Urla’da umarım çok mutlu olursunuz. Yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler ?

Yazınızı Urla Ot festivaline gitmeden önce okudum. Sayfanızdan yararlanarak dün muhteşem bir gün geçirdik. Size çok teşekkür ederiz :))

Ot festivaline ben gidemedim ancak takip ettiğim kadarıyla keyifli geçmiş gözüküyor. Sizlerin de yazımla güzel bir gün geçirmeniz beni çok mutlu etti ?

Urla çok sevdigim bir yer, rehber ile yeniden kesfettim ☺️

Bende çok seviyorum, sık sık gidiyorum. Çok sağol ?

Yıllardır İzmir de yaşayıp bu küçük sahil kasabasının güzelliklerini bilmeden geldik geçtik. Sayenizde farkındalığımızı arttırdınız güzel mekanlar keşfetmemize vesile oldunuz

Çok teşekkür ederim Utkan, ne mutlu. Daha çok keşfetmemiz dileğiyle ?

Çok beğendim yazınızı. Haftaya Seferihisar ve Urla’ya gideceğim. Seferihisar için yazdıklarınızı okumuştum , Urla yazınız da çok işime yarayacak gezerken ?SevgilerYasemin

Faydalı bulmanız beni çok mutlu etti, keyifli geziler dilerim Yasemin Hanım:)

Yorumunuzu buraya yazınız

E-Posta

referans :
www.neredekal.com
www.aa.com.tr
www.egeligezginege.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button