News

Tadı aklımızda kalan bir derbi

Fatih Terimi derbide şaşırtan olay

Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, iki hazırlık mücadelesi öncesinde açıklamalarda bulundu…

Fatih Terimi derbide şaşırtan olay

Terim, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde tribünlerde yankılanan ‘İmparator Terim’ tezahüratları için de yorum yaptı: Ben de şaşırdım açıkçası

A Milli Futbol Takımımızın  Teknik Direktörü Fatih Terim, Kuzey İrlanda ve Belarus maçları öncesinde özel açıklamalarda bulundu…

“GENÇ OYUNCULAR OYNAMAYI HAK EDİYORSA…”

“Genç yetenekli oyuncular oynamayı hak ediyorsa gidenin yerine de aranmadan  hemen alınması gerekiyorsa onlar da burda olur. Yarışma anında çok formda olan  oyuncular vardır. Belki de hiç milli takımda oynamamıştır. Ama o sonucu almak  için o oyuncuya ihtiytacı vardır. “

“BİZE ÇAĞIRTSINLAR KENDİLERİNİ”

“Kadro esnektir. Çağırdığımız birçok arkadaşımız var kendileriyle ilk defa kısa  görüştüm. Biz bu formaya layık gördük onları. Bundan sonra bu formayı almak onların elinde. Bize çağırttırsınlar kendilerini. Kimilerine yanlış olabilir,  eksik olabilir. Milli Takım herkesin takımı olduığuna göre herkesi dahil etmeye  çalışıyoruz.”

“BAŞARILI OLDUĞUMUZ YILLARA BAKARSAK…”

“Bizim başarılı olduğumuz yıllara bakarsak hep beraber olduğumuz yıllardır.  Herkesin bize isimler gönderdiği bir ortamdır. bunun olmaması için hiçbir neden  yok. Kazanınca da kaybedince de hepimizin takımı.”

“2. LİGDEN BİR TANE İNSAN YOK MU?”

“Bu ülkede 2. Lig’den bir tane insan yok mu ya? Harika maçlar oluyor. Bazı  maçlar Süper Lig’deki maçları özendiriyor. Niye çağırmıyorsun peki? Ben seni  çağırdığımda neredeydin? Beyoğlu Yeni Çarşı’daydın. Amatör Lig’den ilk kez gelen  Abdullah’tır. Hemen çağır, olmazsa olmaz” dedim”

SELÇUK İNAN’I MİLLİ TAKIMA NEDEN ALMADI?

“Bizim zaten bir takımımız var. Bazı arkadaşlarımızı özellikle çağırmadım.  Selçuk bizim için çok öenmli bir oyuncudur. Benim için de Milli Takım için de  önemlidir. Çok var almadığım. Arda, Burak ve Gökhan’ı da almayacaktım. Arda  mesela az oynayacak. Sakatlığı var zaten. Bazı takımlarla konuşup oyuncuları  almadık Nuri gibi. “Bazı arkadaşlarımızı bile bile almadım. Ama bu sadece  diğerlerini görmek için. Selçuk da biraz dinlensin istedim. Başka bir şey  olamaz. Ben geldiğim günden itibaren buraya da (Milli Takım) oraya da  (Galatasaray) Selçuk hep oynuyor.”

“FORMSUZ OYUNCUYU ALMAMA GİBİ BİR DURUMUM…”

“Benim Milli Takım teknik direktörlüğümde formsuz oyuncuyu almama gibi bir  durumum yok. Burada düşünürken bir takım oyuncuları görebiliyorsak görelim diye  çağırdık. Bundan sonraki maçımız 5 Mart’ta.”

“DUBAI’DE RUSYA İLE OYNAYABİLİRDİK, İSTEMEDİK”

“Dubai’de Rusya ile maç oynayabilirdik. Gidip geliş ve hava durumu dolayısıyla  oyunculara zarar vermesin diye bu hakkımızı kullanmadık. Dubai’de hangi  seyirciye oynayacaksın. Allah izin verirse bundan sonra yapabilirksek 2 sene ve  4 sene içinde tüm takvimleri doldurmak istiyoruz. “

“ADANA MEMLEKETİM OLDUĞU İÇİN DEĞİL…”

“1990’dan beri Adana’da hiç maç oynamadım bilerek. Adana zaten Milli maçları hak  eden bir şehir memleketim olduğu için değil. Yönetim kurulu ve TFF Başkanı zaten  birçok maçı Anadolu’da oynamak istiyor. Gerekirse resmi maçları da. UEFA ve FIFA  normlarına uyan stat çok önemli. Bu şekle gelmiş her yerde oynamaya adayız.  Muhakkak ki Arena ve Saracoğlu önemli statlar. Ama diğerlerini de FIFA ve UEFA  normlarına uyarsa oralarda da oynayacağız. Mersin’i seçmemizin nedeni Adana’ya  hem yakın hem de tarihlerinde milli maç yok.”

“YAKIN TEMASI YAPMALIYIZ”

“Yakında Bursa stadı var, Mersin’e yapılan çok güzel bir Arena var. Birçok  yerimiz var. Ben şunun inancını taşıyorum. Hep beraber derken biz de bir  yerlerde olmalıyız oyuncularla beraber. O yakın teması yapmalıyız. Çok güzel  organizasyonları Kayseri’de yaptık. Her şey çok mükemmeldi. Resmi oynayamıyorsan  özel maçları orada oynarsın. Oraya da ayrı bir heyecan gelir.”

“…HOLLANDA MAÇINI SEYİRCİ ALIRDI”

“Ülke şunu gösterdi ki son Fenerbahçe Stadı’ndaki Hollanda maçında bir tek kötü  söz söylemeden milli takımına sahip çıkacağını gösterdi. Öne geçseydik o gün  seyirci maçı oyuncularla beraber alırdı.”

“O NİYE , BU NİYE ÇAĞ DIŞI”

“Milli maçlar kulüpler üstü bir ortamda seyredilmeli. Hepimizin bir kulübü var.  Aidiye duygusu önemlidir, ama hepimizin esas sahip olduğu bir takım var o da  Türk Milli Takımı. O oyuncu niye alındı, bu niye gol attı çağ dışı bir şey. Hele  hele milli duygularımızın bir araya geldiği günlerde savaş, olabilir, önemli  günler olabilir. Bu bizim örfümüzde, aile terbiyemizde var. Sahaya geldiğimizde  milli takıma sahip çıkacağız. Milli Takım’ın seyircisi olmalı. Benim kırmızı  beyaz tişörtüm olmalı ve maça onla gitmeliyim. Hollanda’ya gidiyoruz her yer  turuncu. Bu olgu milli takım oyuncuları için çok önemli. Yoksa kulüp  yarışmalarının altında kalırsa milli takım sıradan olur. “

“ÇOK GÜZEL GÜNLER YAŞADIK”

“Biz bu dünyada 7.’likleri de gördük. Oralara layığız. Yavaş yavaş da oralara  geri gideceğiz. En son aklımızda kalan 2008’in tadı damağımızda. Çok güzel  günler yaşadık. Hasan Doğan’ı da rahmetle analım. Bunlara ihtiyacımız var bizim.  2016’da bunları yaşama ümidiyle geldik. Hollanda maçının bozukluğunu atmış  değilim. Açmayalım konuyu diyoruz yine açıyoruz. Bizim esas amacımız o olmalı.  Oralarda bulunmak lazım.”

“İMPARATOR FATİH TERİM TEZEHÜRATLARI…”

“Bize böyle bağırınca insan daha çok sorumlu hissediyor kendisini. Gurur  duyuyorsun ama ayrıca bir sorumluluk getiriyor bu. Her dakika yapılan başarıyı  anlatmaktan hoşlanmıyorum. Galatasaray seyircisiyle özel bir bağım var. Ama  ülkedeki insanlarla her gün beraberim. Biz hep beraber çok şey başardık. Bugün herkesin hakkı vardır başarılarda. Ön planda ben görünsem de Türkiye’deki tüm  seyircileri bir tarafa atamayız. Kiminin duası, kiminin tezahuratı bunlar çok  önemli. Yarı final, finalden döndük. İlk kez Avrupa Şampiyonası’na gitmişiz.  rkadaşlar bir dönem kimi yensek 40 sene yenmemiştik. “

“TÜRK FUTBOLUNUN ÖNEMLİ YERLERE TAŞINMASI İÇİN…”

“Bu gelişimde kimse beni milli takım teknik direktörü olarak görmesin. Türk  futbolunun önemli yerlere taşınması için TFF ile birlikte çok başka şeyleri de  bir araya getirecek bir insan olarak görülsün. Farklı projelerimiz var. Daha  büyük bir resim, çerçeve var. Güzel şeyler olacak.”

“YENİDEN YAPILANMA LAFINI KULLANMIYORUM”

“Yeniden yapılanma lafını kullanmıyorum. Dizayn edelim dedik. yeni bir şey  kuralım istedik. Ben ülkeyle her şeyi paylaşan biriyim. Doğru bildiğimi de  söylemeye çalışırım. hak ettiği için uğraşan didinen herkes gelecek buraya.  Oynasın biz takip ediyoruz. Bu rekabetten bize güzel bir takım doğar. Daha  enteresan isimleri çağıracağız. Bu sefer niyetim başka şeyleri de paylaşmak.  Kimlere teklif ettik, kimler etti, kimler etmedi. Kimler nereyi seçti. “

“KIZMADAN, ALINMADAN, SADECE DOĞRULARIN…”

“Kızmadan alınmadan, sadece doğruların bilinmesi açısından açıklayacağız.  Eskiden hiç seslenmedik. Onları da paylaşacağız halkla. Bulduğumuzu,  uğraştığımızı, teklif götürdüğümüzü. Eğer seçmezse onlara saygı duymamız  gerektiğini anlattık.”

Başkalarının Derbisi

Belgrad derbisi sahada eski günlerinden uzak. Saha dışında ise az şey değişti. Ali Çolak, dünyanın en önemli derbilerinden birini yerinde takip etti.

Başkalarının Derbisi

Belgrad’da sıcak bir cumartesi günü. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası için geldiğimiz şehirde üçüncü günümüz ve Kombank Arena’ya doğru hareket etmeden önce İnan Özdemir ve Sencer Yücel’le kahvaltı yapıyoruz. O sırada Belgrad’da olan bir arkadaştan beklediğimiz mesaj geliyor. Akşam oynanacak Kızılyıldız-Partizan maçının bilet satışı stadyumdaki gişelerde hâlâ devam ediyor.

Aslında maça gitmeyi önceden planlamamıştık. Zaten hafta sonu bir derbi olduğunu da şehre geldiğimiz gün “Boş vaktimiz olursa bir futbol veya basketbol maçına gidelim” diye konuşurken tesadüfen öğrendik. Açıkçası hem şampiyonaya denk gelmesi hem de böyle bir derbiye bilet bulmanın zor olacağını düşündüğümüzden dolayı da çok üzerinde durmadığımız bir plandı bu. Sadece birkaç kişiye bilet bulabilir miyiz diye sormuştuk.

Fakat düşündüğümüzün aksine bilet satışı hâlâ devam ediyordu. Bunun nedenini de daha sonra anlayacaktık. Ani bir kararla ve kimsenin bizi suçlamayacağını umarak o gün şampiyona yerine dünyanın en ünlü derbilerinden birini tercih ettik. Pişmanlık, o gecenin sonunda hissettiğimiz duygulardan biri olmadı.

FutbolBaşkalarının Derbisi

Derbiler, genelde futbol dışındaki yönleriyle öne çıkar. Belgrad derbisinde de durum farklı değil. Futbolu çok yakından takip etmeyenler bile iki takım arasındaki maçlarda çıkan olaylara aşinadır. Bilet almak için stadyuma giderken bizim de aklımızda bu konu vardı. Bu kadar kötü üne sahip bir derbiyi seyircilerin arasında izlemek ne kadar güvenliydi?

Bu düşüncelerle gittiğimiz Rajko Mitic Stadyumu’nda şaşırtıcı bir manzarayla karşılaştık. Yıkık dökük ve yetenekli ellerden çıkmadığı çok açık yazılarla kaplı duvarlar, kırık camlı bilet gişeleri, hangar kapısını andıran stadyum girişi ve o girişten sonra sizi tribüne götüren kasvetli ara bölüm… Dünyanın en büyük derbilerinden birine sahne olacak olan bu stadyumun aslında Türkiye’deki çoğu alt lig takımının sahasından bir farkı yok. Belgrad, modern yapılarıyla öne çıkan bir şehir değil ama Kızılyıldız gibi bir kulübün öyle bir stadyumda maçlarını oynaması insana garip geliyor. Stadyumun bu görüntüsü maçla ilgili endişelerimizden kurtulmamıza da yardımcı olmadı.

Akredite olup basın tribününde kendimize yer ayırtmak için vaktimiz yoktu. Biz de Rajko Mitic Stadyumu’nun en güvenli yeri olduğunu öğrendiğimiz Batı Tribünü’nden bilet aldık. Batı Tribünü aynı zamanda stadyumunun en pahalı yeri ama 1200 Sırp Dinarı yani yaklaşık 40 Türk Lirası, kendinizi o ürkütücü atmosferde biraz daha güvende hissetmek için kolayca gözden çıkarabileceğiniz bir miktar.

Biletimizi alıp stadın etrafını biraz gezdikten sonra bir şeyler yemek ve telefonlarımızı şarj etmek için tekrar şehir merkezine döndük. Açık konuşmak gerekirse bu süreçte Vice’ın Kızılyıldız-Partizan belgeselini izlemek iyi bir fikir değildi. Kesinlikle romantik bir şekilde bakılmayacak ama inkâr da edilmeyecek tribün şiddeti, bütün çıplaklığı ve vahşetiyle belgeselde karşımızdaydı. Ama umudumuz, bu şiddetin akşam gerçekten karşımıza çıkmamasıydı.

Şakayla karışık “Gitmesek mi?” sorularının ardından tekrar stada doğru yol alıyoruz. Bindiğimiz taksinin şoförü stada yakın bir yerde kibarca “Abi beni maç günü Kadıköy trafiğine sokmayın” demeye getiriyor. Bir Kadıköylü olarak hâlinden en iyi ben anlıyorum ve stada bir kilometre kadar uzaklıkta taksiden inip maça giden yüzlerce taraftarın arasına karışıyoruz. Garip şekilde yol boyunca hiçbir tezahürat yapılmıyor. Hatta kimsenin üzerinde forma ya da maça gittiklerini belirten herhangi bir şey de yok. Bunun nedeni ise stadyuma ulaşmak için aynı yolu kullanan iki takım taraftarlarının en azından yolda bir kavgaya karışmak istememesi.

Stadyum önünde herkes kendi tribününün kapısına yaklaştıkça mont ve ceketlerin altından çıkan formaları görüyoruz. Ardından da vapur seferlerinin iptal olduğu bir Cuma akşamı Zincirlikuyu’da oluşan metrobüs kuyruğuna benzer bir kaosun içine giriyoruz. Batı Tribünü’nün genelde ailelerin oturduğu daha sakin bir yer olduğu söyleniyordu ama içinde bulduğumuz sırada (daha doğrusu insan yığınında) beklediğimiz gibi bir ortamla karşılaşmadık. Herkes dar bir girişten geçmek için birbirini itiyordu. Kenarda ezilmemek için bir elimizle duvardan destek almaya çalışırken arkadan gelen 8-10 kişilik bir gruba herkes yol verdi. Taraftar grubu lideri olduğunu düşündüğümüz o kişilere bunun medeni bir sıra olduğunu anlatacak cesaretimiz tabii ki yoktu. Zaten bu da öyle bir sıra değildi.

Yaklaştık 40 dakika boyunca maruz kaldığımız bu eziyetin ardından giriş sırası bize geldi. Önden İnan polis kontrolünü geçip turnikelere doğru gidiyor. Ben de arkadan İnan’ı izlerken bilet görevlisinin ona bir şey anlattığını görüyorum. Yanlış kapı.

Giriş kapısını kimseye sormamak ve bilet üzerinde yazanlara bakıp “Galiba burası” demek hataydı. Bunu biraz geç fark ettik. O kapı, Kızılyıldız’ın ünlü taraftar grubu Delije’nin kalesi ve bize “Kesinlikle oradan bilet almayın” denilen yer olan Kuzey Tribünü’ne açılıyordu. Yani Partizan taraftarlarının maçı izlediği Güney Tribünü’yle birlikte stadın en tehlikeli yerine…

Birkaç kişiye sorduktan sonra doğru kapıyı buluyoruz. Maçın başlamasına birkaç dakika var ama bu sefer bizi daha normal bir sıra bekliyordu. 100 metre yandaki sıranın aksine insanlar burada tek sıra halinde hızlıca stadyuma doğru ilerliyordu. Etrafımızda çocuklu ailelerin yer alması da bizi biraz rahatlatıyordu ve az önce tecrübe ettiğimiz şeyi tam olarak kavramaya çalışıyorduk.

Medeniyetin içinde kısa bir bekleyişten sonra sıra bizdeydi. Stadyuma girdiğimiz anda ise neden o kadar kolay bilet bulduğumuzu anladık. İnsanlar tribün kapısından dışarı taşıyordu ve çoğu da o kapının önünde sahayı izlemek zorunda kalmıştı. Biz de onların arkasında yerimizi aldık. Çok güzel bir yerimiz yoktu ama maçı Kuzey Tribünü’nde izlemek zorunda kalmaktan daha kötü olamazdı. Fakat o anda bir taraftar yanımızdaki sürgülü metal kapıyı açıp içeri girdi. Diğerleri de onu takip etti. O paslı kapı, yaklaşık 100 kişilik VIP bölümünün girişiydi ama ne kilidi ne de önünde bir güvenlik görevlisi vardı. İçeride oturabileceğiniz koltukların olması, bu bölümü VIP yapan tek farktı zaten. Biz de fırsattan istifade içeri girip merdivenlerde yerimizi aldık. Önümüzde ayakta duran uzun boylu Sırpları saymazsak maçı izlemek için ideal bir açımız vardı. Ama ilk birkaç dakika boyunca sahayla çok ilgilenmedik. Tribünlerdeki atmosfer daha ilgi çekici gelmişti. Özellikle de az önce girmek üzere olduğumuz Kuzey Tribünü…

Maçın başlamasıyla birlikte ise gözler Güney Tribünü’ne döndü. Partizan taraftarları önce meşale yakıyor, ardından da bir şekilde içeri soktukları lastik benzeri şeyleri. Güneyden kuzeye ilerleyen siyah duman, sahanın üzerini kaplıyor ve maçın 4-5 dakika kadar durmasına neden oluyor.

FutbolBaşkalarının Derbisi

Açıkçası yanan meşaleler çok fazla şey kaçırmamıza neden olmadı. Zira iki takım da parlak günlerinden çok uzak ve sahadaki futbol benim gibi ilk kez stadyumda maç izleyen birinin bile anlayabileceği kadar vasattı. (Evet, ufak bir detayı atladım; canlı izlediğim ilk maç, Kızılyıldız-Partizan derbisi.) Durum böyleyken maçı izlemek için tek nedeniniz atmosfer oluyor. Elbette bunun bir şiddet sarmalına dönmemesi umuduyla…

O an, daha sakin bir tribünde olsak da maçla çok ilgisiz görünmemek için Kızılyıldız ataklarını alkışlayıp hakeme kızıyoruz. Arkamızda oturan bir seyirci de görüş açısını kapattığımız için bize kızıyor. Siniri sadece bize değil. Önünden geçenlere, kendi takımının oyuncularına ve hakeme de bağırıyor ve sürekli yanındaki oğluna dert yanıyor. 34. dakikada gelen Kızılyıldız golü bir süre için üzerindeki gerginliği alıyor. Ev sahibi takımın öne geçmesine biz de seviniyoruz. Bu derbide çoğunluğun yanındayız.

İlk yarı Kızılyıldız’ın 1-0 üstünlüğüyle sona ererken ayaklarımızdaki yorgunluk da kendini hatırlatıyor. Birkaç dakika merdivenlerde oturuyoruz. Kale arkalarındaki taraftarlar da devre arasında bizim gibi oturmayı tercih ediyor. Rajko Mitic Stadyumu, ya da diğer adıyla Marakana, uzun süredir olmadığı kadar sakin. Bunun uzun sürmeyeceğini biliyoruz ama yine de bir nefes almayı hak ettik.

İkinci yarıda da değişen bir şey yok. Vasat futbol, yine tribünlerin arka planında kalıyor. Maçın bitimine kısa süre kala Partizan taraftarları tribünde birkaç koltuk yakıyor. İkinci yarının en çok öne çıkan anı da bu. Ta ki 87. dakikada gelen beraberlik golüne kadar.

Partizan golüne kadar rahatlamış ve derbinin tadını çıkarmaya alışmıştık. Golden sonra ise bir sürprizle karşılaşıyoruz. Maç boyu ev sahibi takım taraftarının gözüne batmayalım diye onların tarafında yer almaya çalışmıştık. Fakat bulunduğumuz tribünde hatırı sayılır bir grubun Partizan golüne sevindiğini görüyoruz. Maçtan önce Reddit’te “Tezahüratlara eşlik etmeyin” uyarısını görmemize rağmen ev sahibi takımı desteklemenin zararı olmayacağını düşünmüştük. Nedeninin de iki takım taraftarlarının aynı tribünde oturması olduğunu biraz geç öğreniyoruz. Kızılyıldız taraftarı hâlâ çoğunluktaydı ama hemen birkaç metre yanımızda Partizan taraftarlarının da olması bizi tedirgin ediiyor. Ve bu tedirginlik, kale arkasındaki Partizanlıların koltukları kırıp yakmaya ve saha atmaya başlamasıyla biraz daha artıyor.

Son dakikalarda gelen beraberlik golünün ev sahibi taraftarı daha fazla gereceğini düşünüyoruz fakat korktuğumuz başımıza gelmiyor ve maç olaysız bitiyor. Birkaç ufak yangın, ses bombaları, kırılan koltuklar ve meşaleleri saymazsak. Biz de hızlı adımlarla stadyumdan çıkıyoruz. Taksi bulmak neredeyse imkânsız. Şehir merkezine kadar uzun bir yolumuz var.

Messi: Geleceğime ilişkin aklımda net bir şey yok

İspanya’nın Barcelona takımında forma giyen Arjantinli futbolcu Lionel Messi, “Geleceğime ilişkin aklımda net hiçbir şey yok, sezonun bitmesini bekleyeceğim.” dedi.

– Anadolu Ajansı

Messi: Geleceğime ilişkin aklımda net bir şey yok

Fotoğraf

Video

60 saniyede bugün

İnsana dair

FETÖ’nün kodları

Darbe üssünde o gece

İfadeler ve gerçekler

Referans :
spor.haber7.com
www.socratesdergi.com
www.aa.com.tr

Back to top button