News

20 senede neler oldu? Tamer Heper

20 senede neler oldu? – Tamer Heper

Dedem vefat ettikten sonra kardeşi dedemin de pay sahibi olduğu bir evi satıyor. Çocukları için ‘adresleri bulunamadı’ şeklinde gazeteye ilan veriyorlar. Bu olay sonradan anlaşılıyor. Ancak kendilerinin de bildiği adresleri hiç değişmedi. Olayın üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçmiş. Çocukları hayatta değil ancak torunlar var. Dava açma şansımız var mı yoksa zamanaşımına uğradı mı? l N.G.

20 senede neler oldu? - Tamer Heper

Dedem vefat ettikten sonra kardeşi dedemin de pay sahibi olduğu bir evi satıyor. Çocukları için ‘adresleri bulunamadı’ şeklinde gazeteye ilan veriyorlar. Bu olay sonradan anlaşılıyor. Ancak kendilerinin de bildiği adresleri hiç değişmedi. Olayın üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçmiş. Çocukları hayatta değil ancak torunlar var. Dava açma şansımız var mı yoksa zamanaşımına uğradı mı? l N.G.

Okuyucuma köşemde yardım etmek isterim zira köşemin varlık nedeni bu ama bunun gibi olaylar üstelik üzerinden 20 sene geçmişse bu kadarlık bir açıklama ile çözüme ulaşacak gibi değil. Ancak ben yine de bir özet yapayım. Gayrimenkul mülkiyeti konusundaki mülkiyet ihtilafları zamanaşımına uğramaz.

Daha önce köşemde sözünü ettiğim sahibi belirsiz gayrimenkuller veya malik gibi 20 sene kullanılan gayrimenkuller için getirilmiş özel hükümler farklı. Ancak böyle maliki belli olan, hileli yollarla el koyulan gayrimenkuller için zamanaşımından söz edilemez.

Ancak okuyucumun tam vakıf olmadığı bir husus, gazete ilanları hadisesi var. Bu bana sanki bir dava görülmüş, taraflara tebligat yapılamamış, tebligat gazete ilanı suretiyle yapılmış izlenimini verdi. Bu da bir mahkeme kararına dayandığı görüşünü güçlendirdi.

Şayet ortada bir mahkeme kararı var ise gayrimenkul mülkiyetini temin zorlaşır veya kardeşin gayrimenkulü bir şekilde satışı ile veya sonradan başkaca el değiştirmeler ile son malikler iyi niyetli üçüncü kişi olarak kabul edilir ve geri alma ihtimali ortadan kalkar. Açıkladığım nedenlerle bu hususları bir meslektaşımın yardımı ile çözmekten başka bir önerim olmayacaktır.

Görüldüğü gibi değil – Tamer HEPER

Görüldüğü gibi değil

Görüldüğü gibi değil - Tamer HEPER

Müjdeler olsun, ocak ayı enflasyon oranları açıklandı. Bir sevindik, bir sevindik ki, sormayın. Ocak ayı TEFE 28.3, TÜFE 35.9. Peki siz sokaktaki vatandaş geçimizinde bir rahatlama hissettiniz mi? Hissetmediniz, hissetmezsiniz de. Çünkü sizi ilgilendiren rakamlar bunlar değil. Devlet İstatistik Enstitüsü muhtelif verileri değerlendirerek bu rakamlara ulaşır. Yukarıda verdiğim oranlar geçen yılın ocak ayına göre hesaplanan orandır. Ancak vatandaşın cebinden çıkan parayı bu hesaplama yansıtmaz. Vatandaşın cebinden çıkan parayı yansıtan geçen on iki ayın ortalamasıdır. Buna göre yapılan hesaplamada ise TEFE yüzde 48, TÜFE yüzde 52. yani cepten çıkan para için sevinmek henüz erken.Bunu ne için açıkladım.Birincisi sevinmek için erken.İkincisi geçen yıl enflasyonun yüzde 20 olacağı varsayılarak kiralar yüzde 25, bu yıl yüzde 10 olacağı varsayımı ile yüzde 10’la sınırlandırıldı ya, bizler de gırtlağımızı yırttık, sene sonunda yüzde 20’leri bulamazsınız, geniş bir kesimi ihtilafa sürüklemeyin dedik ya. İşte size rakam. Yani, “biz hedef yüzde 20 dedik ama 68 oldu ne yapalım bu kadar olur” demek mümkün değil zira ocak ayı sonu itibariyle bile vatandaşın cebine yansıyan oran yüzde 52.Kira bedellerini sınırlayan yasa çıktığında gerek köşemde ve gerekse katıldığım TV programlarında sormuştum. – Vaadettiğiniz oranları tutturamazsanız ne olacak, vatandaşın zararını nasıl karşılayacaksınız, doğacak ihtilafları nasıl halledeceksiniz?İşte son durum meydanda, dediğimiz gibi çıktı, hadi bakalım yanıt. Vatandaşın zararını nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz? Çıkan ihtilafları nasıl halledeceksiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile vatandaş arsında 4331 sayılı yasa nedeni ile çıkan ve yılan hikayesine dönen ihtilafları da halledeceğinizi, bir çözüm getireceğinizi vaadetmiştiniz. Ben hatırlıyorum ama bu ihtilaflar da alabildiğine sürüyor, vatandaş mağdur, doğrusu Vakıflar da pek refahta sayılmaz. Hadi bakalım çözülsün artık bu ihtilaflar. Hatadan dönmek de erdemdir.

Referans :
www.posta.com.tr
www.milliyet.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button