News

Nerede o eski bayramlar diyenler için bu bayramı da eski bayramlar tadında geçirmek istiyorsanız, evde kolaylıkla yapabileceğiniz 8 bayram tatlısı tarifi ile karşınızdayız. Sevdiklerinize hazırlamak için bayram tatlısı tarifi arıyor ya da bayramda ne tatlısı yapsam diye düşünüyorsanız Tadına bayılacağınız 8 bayram tatlısı tarifi: Bayramda ne tatlı yapsam? haberimize bir göz atın.

Vatandaş ‘Nerede o eski bayramlar’ diyor – Son Dakika Haberler Milliyet

Son Dakika Güncel Haberler – Bayram temalı kamuoyu araştırmasına göre Türk halkının yüzde 81’i eski bayramları özlüyor. Ankete katılanların hemen hemen yarısı bayram denince akla ilk eş-dost-akraba ziyareti geldiğini söylüyor Yüzde 66’lık bir kesim bayram tatilini yaşadığı yerde geçiriyor. Yüzde 18’lik bir kesim ise bayramı ile büyükleriyle geçiriyor. Yüzde 13’lük bir kesim için ise bayram demek tatil anlamına geliyor

Vatandaş ‘Nerede o  eski bayramlar’ diyor - Son Dakika Haberler Milliyet

A&G Araştırma şirketinin Turkcell’le birlikte gerçekleştidiği bayram araştırmasına göre, toplumun yüzde 81.2’si ‘Ah nerede o eski bayramlar’ diyor.

Vatandaş ‘Nerede o  eski bayramlar’ diyor

A&G’nin bayram araştırması kapsamında 25-27 Haziran 2016 tarihlerinde 3 bin 6 denekle görüşüldü. Araştırmada görüşüne başvurulanların, 1474’ünü kadınlar 1532’sini erkekler oluşturdu. Türkiye genelinde 7 Coğrafi bölgeyi kapsayan 42 ilde yüz yüze görüşme metoduyla yapılan araştırmanın sonuçları şöyle;

Katılımcıların yüzde 81,2’si, “İnsan ilişkileri zayıfladı, bayramların eski tadı kalmadı” görüşünü benimsiyor. Yüzde 18,8’i ise “Değişen bir şey yok, bayram aynı bayram” görüşlerine katıldıklarını ifade ediyor. Kadınlarda eski bayram arayışı erkeklere oranla daha fazla. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 82,5’i bayramların eski tadının kalmadığını düşünüyor. Yaşın yükselmesiyle İnsan ilişkileri zayıfladı, bayramların eski tadı kalmadı diyenlerin oranı genel ortalamanın üzerine çıkmakta.

Vatandaş ‘Nerede o  eski bayramlar’ diyor

Yüzde 35 yollarda

Araştırmaya göre, toplumun yüzde 65,8’i bayramı yaşadığı yerde geçirecek. Aile büyüklerinin yanına gideceğini söyleyenlerin oranı yüzde 18,7, Akraba-arkadaş yanına başka bir yere gidecekler yüzde 6,4, Yurtiçi-Yurtdışı tatile gideceğim diyenlerin oranı ise yüzde 8,2. Kadınların yüzde 65,1’i, erkeklerin ise yüzde 66,5’i bayram tatilini yaşadığı yerde geçireceğini söylüyor. Yaşın gençleşmesiyle yurtiçinde tatile gideceğini söyleyenlerin oranı genel ortalamanın üzerine çıkıyor. Eğitimin yükselmesiyle de yine aynı şekilde “tatile gideceğim” diyenlerin oranı hızla genel ortalamanın üzerine çıkmakta. Doğu ve Güneydoğu’da bayramı yaşadığı yerde geçireceklerin oranı genel ortalamanın oldukça üzerinde olarak tespit edidi.

Eğilim yüz yüze

Araştırmaya göre toplumun büyük kısmı aile yakınlarıyla yüz yüze bayramlaşacak. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 98,2’si, erkeklerin ise yüzde 97,8’i bayramlarda ailesiyle yüzyüze gelerek bayramlaşacağını belirtirken, yaşın yükselmesiyle aile ve akrabalarıyla bayramlaşanların oranı genel ortalamanın üzerine çıkıyor. Üniversite mezunlarının yüzde 3,3’ü ailesiyle, yüzde 14,4’ü akrabalarıyla yüzyüze gelerek bayramlaşmıyor.

Vatandaş ‘Nerede o  eski bayramlar’ diyor

Vatandaş ‘Nerede o  eski bayramlar’ diyor

26 milyon kişi yolda

Sonuçları Milliyet’e değerlendiren A&G Araştırma’nın sahibi Adil Gür de şunları söyledi: “Turkcell ile birlikte bayramdan bir hafta önce 42 ilde geniş kapsamlı bir çalışma yaptık. İnsanlar acaba bayramda ne kadar yer değiştiriyor, bayramlaşma gelenekleri nasıl devam ediyor, teknoloji bayramlaşma geleneğimize ne etkilerde bulundu bunları ölçmek istedik. Gördük ki; toplumun yaklaşık yüzde 35’i bu bayramda bulunduğu yaşadığı şehirden, köyden, kasabadan başka bir yere gidecek. Yani 78 milyon nüfusa sahip Türkiye’de yaklaşık 26 milyon kişi yaşadığı yeri değiştirdi. Bunun içinde anne-babasının yanına gidenler de var, tatile gidenler de. Çalışmanın belki de uzunca yıllardır Türkiye’de konuşulan ama bir türlü rakamlara dökülmeyen yönü ise, eski bayramlara duyulan özlem oldu. Katılımcılara ‘Şimdiki zamanlardaki bayramlar mı? Geçmişteki bayramlar mı daha güzel?’ diye sorduk. Halkın yüzde 80’inden daha fazlası ‘Komşuluk, eş dost, akraba ilişkileri zayıfladı. Nerede o eski bayramlar?’ cevabını verdi. Eski bayramlara bir özlem söz konusu. Araştırmaya göre, ekonomik durumu iyi olanlar ve eğitimliler bayramda daha çok tatile gitmeyi tercih ediyor. Kırsal kesimlerde yaşayanlar akraba ziyaretlerine giderken, metropollerde yaşayanların yüzde 17’si tatile gideceğini söyledi. Eğitim ve gelir durumu yükseldikçe toplumda akraba ziyaretleri önem sırasını kaybediyor. Bu araştırmanın en çarpıcı sonucu bu. Bir diğer çarpıcı sonuç ise, bayramda mektup ve tebrik kartı göndermek ya da bire bir bayramlaşmak artık sona eriyor. Her 100 kişiden 30’una yakını, akraba ve dostlerına toplu mesaj attığını söyledi. Yani, teknoloji de bayram geleneklerimizi değiştiriyor ve başka şekiller almasına neden oluyor.”

Vatandaş ‘Nerede o  eski bayramlar’ diyor

Bayram denilince

Araştırmaya göre ‘Bayram’ denilince, nüfusun yüzde 48,5’inin aklına eş-dost-akraba ziyareti, yüzde 23,1’inin aile, yüzde 13,1’inin tatil, yüzde 8,6’sının çocukluğu, yüzde 4,7’sinin masraf-harcama, yüzde 2’sinin ise hediyeleşme geliyor. Kadınların yüzde 50,0’sinin aklına eş-dost-üile ziyareti gelirken, erkeklerin yüzde 5,8’inin ise masraf-harcama aklına geliyor. Yaşın gençleşmesiyle tatil, yükselmesiyle Eş-Dost-Akraba ziyareti diyenlerin oranı genel ortalamanın üzerine çıkıyor, Büyükşehirlerde tatil, çocukluğum, masraf-harcama cevapları genel ortalamanın üzerine çıkıyor.

Yarısı mesaj göndermiyor

“Bayram tebriği için cep telefonu mesajı gönderir misiniz? Gönderiyorsanız, daha çok toplu mesaj mı, kişiye özel mesaj mı gönderiyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 50,8’i ‘mesaj göndermem’ yanıtını verirken, yüzde 27,6’sı toplu mesaj, yüzde 19,7 ise kişiye özel ayrı ayrı mesaj gönderdiğini söyledi.

‘Nerede o eski bayramlar…’

Ortaokuldaki Vedat için bayramlar harika bir olaydı. Sonra ne olduysa oldu, oradan oraya savruldum… Yıllar sonra tekrar harika olmasının sebebi kızım Ceylan Handan. Babaannemin vişneli ekmek kadayıfı artık yok ama şef Arzu Çetintaş’ın anlattığı Laz böreğimiz var bu bayram…

‘Nerede o eski bayramlar...’

Stefan Zweig’ın ‘The World Of Yesterday’ (‘Dünün Dünyası’) kitabını okudunuz mu? 1942 yılında 61 yaşındayken eşiyle birlikte yaşamına son veren yazar bu kitabında doğup büyüdüğü 20’nci yüzyıl başları Viyana’sındaki yaşamı ve kültürel ortamı o kadar güzel anlatır ki satırlar sanki kanatlanıp gözünüzün önünde uçan siyah-beyaz fotoğraflar haline gelip beyninizin içine bildik resimler olarak yerleşir.

Kozmopolit bu kent bir zamanlar kültür ve düşünce dünyasının merkeziydi. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra sıradan bir Orta Avrupa ülkesinin ‘yaşayan müze’ denilebilecek ve kozmopolitten çok, taşra özellikleri gösteren minik bir kentine dönüşmesi ne kadar acı!

Başka bir kozmopolit kent, İstanbul’sa onu bayağılaştıracak, çirkinleştirecek, sıradanlaştıracak bütün çabalara rağmen ‘taşra’laşmaya karşı direniyor. En azından kültürel alanda direniyor.AÇILIŞ İSLİ LOR PEYNİRİYLE

Bunları bana düşündürten sadece değerli yazar Zweig değil, Çukurcuma’daki Salon Cuma oldu. Haftada sadece iki gün kamuya hizmet veren bu mekânda karşıma pandemi öncesinde tattığım güzel lezzetlerden bazıları çıktı. Ama benim için asıl sürpriz, genel ortam ya da ambiyans ve ayrıntılardı. Gerek müşteri kompozisyonu gerekse davranış kalıpları bana çocukluğumun bugüne nazaran sanki daha kibar ve daha hoşgörü sahibi İstanbul’unu hatırlattı.

Bunda ambiyansın rolü var, tabii. Eski bir apartman. Tahta ve şık masalar. Çok güzel bir avize. Klas şamdanlar. Tuğla tavan. Fransız tipi eski usul çift pencereler. Duvarda siyah-beyaz fotoğraflar. Özenle seçilmiş tabak ve bardaklar. Düzgün bir kuver. Güzel bir bar. Ama en önemlisi insan. Görmek ve görülmek için gelen gösteriş düşkünü ve gürültülü bir kitle her türlü güzelliğin içine limon suyu sıkar. En güzel müzik bile gürültülü olsa kulakları tırmalar.

Referans :
www.milliyet.com.tr
www.hurriyet.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button