News

CHP Lİ ÜYELERDEN JET YANIT Torbalı seçiminde AKP nin itirazı kabul edildi

AKP, Torbalıdaki seçimi yargıya taşıdı

AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un yaşamını yitirmesinin ardından dün meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen CHP’li Mithat Tekin’in kazandığı başkanlık seçiminde gizli oy ilkesine uyulmadığını söyledi. CHP’li meclis üyelerinin oy pusulalarını kimlikleriyle birlikte fotoğraflayıp WhatsApp grubunda paylaştıklarını ileri süren Sürekli ‘Üyelerin hür iradesine engel olundu. Bu da tarihe kara leke olarak geçecek. Seçimin iptali ve yenilenmesi için dava açtık’ dedi.

AKP, Torbalıdaki seçimi yargıya taşıdı

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un hayatını kaybetmesinin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 27 Nisan günü saat 14.00’te yeni başkanın seçilmesi için belediye meclis üyelerinin toplanmasına karar verdi. Belediye başkanının belirlenmesi için yapılan seçim Torbalı Belediyesi Meclis Salonu’nda dün tek oturumda gerçekleştirildi. 31 meclis üyesinin oy kullandığı seçimin üçüncü turunda 17 oy alan CHP’li Mithat Tekin, başkan seçildi, AK Partili Özgür Erman Çağlar ise 14 oyda kaldı. Üç turda yapılan oylamanın ilk iki turunda CHP fire verirken salt çoğunluğun arandığı üçüncü turda seçimi CHP adayı Mithat Tekin kazandı.

Cumhur ittifakı grubu adayı Özgür Erman Çağlar, oy kullanılan kabinde oyların telefonla çekildiğini iddia ederek seçimi mahkemeye taşıyacaklarını açıklaması, salonda tartışmalara neden oldu.

AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, bugün parti binasında düzenlenen toplantıda süreçle ilgili açıklama yaptı. Toplantıya AK Parti İl Başkan Yardımcısı İsmail Çiftçioğlu, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Torbalı Belediye Başkan Adayı Özgür Erman Çağlar ve Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın da katıldı.

Seçimde gizli oy ilkesine uyulmadığını söyleyen Sürekli, İsmail Uygur’un vefatının ardından yaşanan sürecin bir dizi spekülasyonlara neden olduğunu vurguladı. Sürekli, “Biz hiç konuşmadık, bir beyanda bulunmadık. Vefat olayının acısının geçmesini bekledik. Ancak ne yazık ki CHP’de vefatın akabinde 5, 6 adayın ortaya çıkması, arkasından AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın aday gösterip göstermeyeceği konusunda başlatılan spekülasyon, üzücü ve kabul edilemezdir” dedi.

‘CHP’Lİ ÜYE İTİRAF ETTİ’

Torbalı’daki belediye başkanı seçiminden önce grupların adaylar konusunda bir araya gelerek görüşmeler yaptığını anlatan Kerem Ali Sürekli, aynı görüşmelerin Menemen’de başarıyla uygulandığına dikkat çekti. Sürekli, “Seçimin sağlıklı geçmesi için alınması gereken önlemler konuşuldu. CHP’nin buna uymadığını gördük. Menemen’de olduğu gibi oy pusulalarının bilgisayar çıktısıyla getirilmesi lazım. Bu kararlaştırılmıştı. Meclise geldiklerinde karşı çıktılar. Seçime geçildi. Biliyorsunuz Torbalı’da AK Parti’nin 10 meclis üyesi, MHP’nin 2, toplamda 12 meclis üyesi var. CHP’nin 18 meclis üyesi var. DEVA Partisi’nin ise 1 meclis üyesi. Bu tabloda seçim başladı. Birinci turda Cumhur ittifakının adayı Özgür Erman Çağlar birinci turda 15 oy, CHP’nin adayı Mithat Tekin 16 oy aldı. Her şey bundan sonra başladı. İlk önce ara istediler. Belediye meclisinde başkanlık seçimleri aralıksız yapılır. Tartışma oldu. Ara verilmeden seçim devam etti. Başka bir metot bulunmuş, duyumları bize geldi. Belediye meclis üyelerine oylarını üstlerine kimliklerini koyarak cep telefonuyla çekerek WhatsApp grubuna atma talimatı gelmiş. Grup başkan vekilimiz Özgür Erman Çağlar söz alarak bu durumu bildirdi. Cep telefonlarının toplatılarak seçimin devamı talep edildi. Oturumu yöneten meclis başkanvekili taraflara söz verdi. Bir meclis üyesi Cevdet Sargı, söz aldı itiraf niteliğinde bir konuşma yaptı. Tutanaklarda var. Dedi ki ‘Biz grup kararı aldık bu şekilde oy kullanacağız.’ CHP Grup Başkanvekili söz alarak böyle bir grup kararının alınmadığını, bunun hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Aynı süreçte bu talimatlar devam etti. Çünkü aynı anda oy kullanma işlemi de devam ediyor. Oturumu yöneten meclis başkan vekili telefonla biriyle konuşuyor ve talimatı aldıktan sonra ‘fotoya devam’ diyor. Videosu da var.”

‘YARGI KARARINI VERECEKTİR’

Kerem Ali Sürekli, dün gerçekleşen seçimdeki video kayıtlarını da göstererek seçime itiraz ettiklerini belirtti. Sürekli, “Her şey ortada. Bununla ilgili dün akşam seçimin iptali ve yenilenmesi için dava açtık. Özgür Erman Çağlar dava açtı. Yargı kararını verecektir” ifadelerini kullandı.

CHP’li meclis üyelerinin de mağdur olduğunu belirten Sürekli, seçimin sağlıklı yapılması durumunda sonuca herkesin saygı göstereceğini söyleyerek yargının kararını vermesini bekleyeceklerini ifade etti.

DHA

CHP’den Menemen kararına sert tepki: Karar hukuksuzdur

Menemen Belediyesi Başkan Vekili seçiminin kura kısmı bugün İzmir 2. İdare Mahkemesi kararıyla iptal edildi ve kuranın yenilenmesine karar verildi. Mahkeme kararına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekilleri sert tepki gösterdi. Vekiller, kuraya salonda herhangi bir itiraz olmayıp sonrasında itiraz edilmesini ‘manidar’ olarak yorumlarken kararın hukuksuz olduğunu ifade ettiler.

CHP’den Menemen kararına sert tepki: Karar hukuksuzdur

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Menemen Belediye Başkanı iken tutuklanan Serdar Aksoy’un görevden uzaklaştırılmasının ardından yerine vekalet edecek başkan vekilinin seçimi 1 Aralık’ta yapılmıştı. Başkanlık için Millet İttifakı adayı olarak Deniz Karakurt, Cumhur İttifakı adayı olarak da Aydın Pehlivan yarışmıştı. Seçimin 4 turunda da başkan vekilinin belirlenemediği seçimde kura yoluna gidilmiş ve kurada kazanan isim Millet İttifakı adayı Deniz Karakurt olmuştu.

Seçimin ardından AK Parti Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik, seçim sonucuna itiraz edeceklerini açıklamıştı. Başkan Çelik yaptığı açıklamada, kura seçiminde usulsüzlük olduğunu belirtip karara itiraz edeceklerini söylemişti.

Açıklamanın ardından Cumhur İttifakı Başkan adayı Aydın Pehlivan 2 Aralık tarihinde seçimin iptal edilmesi için idare mahkemesine resmi başvuruyu yapıp eçimin kura kısmının yürütmesinin durdurulması talep etmişti.

Mahkeme kararı bugün açıklandı. İzmir 2. İdare Mahkemesi, Menemen Belediye Başkan Vekilliği seçiminde kura çekiminin “usule aykırı şekilde gerçekleştirildiği” gerekçesiyle yapılan başvuru üzerine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

CHP KARARA İTİRAZ EDECEK

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in mahkeme karara ilişkin “Mahkemenin verdiği karar Belediye Kanununun 45. maddesine aykırı. Bölge İdare Mahkemesine itiraz edeceğiz” dediği öğrenildi.

Mahkeme kararına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’den jet yanıt geldi. CHP İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Atila Sertel ve Tacettin Bayır mahkemenin verdiği kuranın yenilenmesi kararını değerlendirdi. Vekiller kararın hukuksuz olduğunu söylediler.

POLAT: MENEMEN’DE TUZUN KOKTUĞU YERDEYİZ

Polat, “Hukusuz bir şekilde alınan karar. Vicdanları yaralayacak kararlar bunlar. Sçeim sırasında hiçbir itirazda bulunmayıp seçimden sonra mızıkçı çocuk gibi itiraz edip arkasından da yargıyı arkalarına almalarını kınıyorum. Kabul edilebilir bir karar değil. Türk yargısının geldiği yer açısından da çok önemli. Bu iş değil, bu hukuk ya da adalet de değil. Adaletin bittiği yerde tuzun koktuğu yerdir. Biz Menemen’de tuzun koktuğu yeri yaşıyoruz. Bu konuda İl Başkanımızın yönlendireceği bir dizi kararlar ve itirazlar olacaktır. Bizim bu karara da itiraz edeceğimizi düşünüyorum. Hukukçu il başkanımızı var itiraz edecektir mutlaka. Sonrası sonra konuşulur. Öyle bir ihtimali düşünmek bile istemiyorum.

SERTEL: AKP’Lİ ADAY ÇIKANA KADAR KURA MI ÇEKİLECEK’

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise mahkeme kararına ilişkin, “Kura çekildiği sırada AKP’nin herhangi bir itirazı olmamı. Herhangi bir tutanak da tutmamışlar. Kura çekilince kendileri çıksaydı kendileri çıksaydı çok hoşlarına giderdi. Kendileri çıkmadığı için mahkemeye itiraz ediyorlar. Bence bu hukuksuz bir karar. İl Başkanlığı bu karara mutlaka itiraz eder. Bence hakim olan olayın iptalini ve tekrarını değil, orada alınan kararı aynen uygular. Yani AKP’li arkadaş kazanana kadar hep mi kura çekecekle? Ya da kuraya gerek yok hakim karar versin ve bire kayyım atasın” yorumunu yaptı.

BAYIR: BU KADAR MECLİS ÜYEMİZ VARKEN İŞİN KURAYA KALMASI DOĞRU DEĞİLDİ

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise mahkeme kararını sert bir dille eleştirirken kendi partisine de eleştirdi. Bayır, şunları söyledi; “Kuranın yapılış yönetiminin başlangıcında da bu itiraz eden arkadaşlar da salondaydı. O zaman neden itiraz etmediler de aleyhlerine bir karar çıkınca itiraz ediyorla? Bu çifte standart. Yani şimdi Biz CHP olarak yapılacak kurada aleyhimize bir karar çıkarsa diye bir zaafiyet, mahkemede tartışılabilir bir konu mu aramalıyı? Böyle bir şey olur m? Zaten süreç başından bu yana iyi yönetilemedi. Bu kadar meclis üyemiz varken işin kuraya kalması doğru değildi. Ben eski il başkanı ve tecrübeli bir siyasetçi olarak her zaman yardımcı olmaya hazırım.İzmir’de siyasi anlamda bir abi olsa da artık onu dinleyen yok.”

referans :
www.izgazete.net
www.egepostasi.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button