News

Yeşil pasaportum var, yurt dışında çalışabilir miyim?

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER VE YEŞİL PASAPORTUN AVANTAJLARI

Yeşil pasaportun avantajları nelerdir? Yeşil pasaporttan vize istemeyen ülkeler hangileridir ve yeşil pasaporttan vize isteyen ülkelerden vize alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER VE YEŞİL PASAPORTUN AVANTAJLARI

Son Güncelleme: Ocak 2021

Yeşil pasaport belli statüdeki devlet çalışanlarına verilen bir pasaport türüdür. YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR yazımızdan hangi kamu çalışalarını kapsadığını öğrenebilirsiniz.

Yeşil pasaportun iki avantajı var:

1-) Pasaport harcından muaf olmak. Bordo pasaportlular, pasaport çıkartmak için defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere 2 ödeme yapmak zorundadır. Pasaport harcı, pasaportun geçerlilik süresine göre değişen ve 1085, 4TL‘ye varabilen bir miktardır. Yeşil pasaporta başvuranlar bu harç ödemesinden muaftır. Sadece 174,5 TL olan defter bedelini öderler. 2-) Bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek. Yeşil pasaportlular, bordo pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir. Yazının devamında bu ülkelerin listesini bulabilirsiniz.

Yeşil pasaportun tek dezavantajı işlemlerinin biraz daha uzun sürmesidir. Yeşil Pasaport Talep Formu’nun çalıştığınız birimce onaylanması gerekmesi ve yalnızca İl Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapılabilmesi nedeniyle normal pasaporta göre işlemleri biraz daha zaman alır. YEŞİL PASAPORT BAŞVURUSU VE ÇIKARTMA İŞLEMLERİ ile ilgili bilgi almak için linki tıklayın.

[interactive_map id=”14″]

ÖNEMLİ: Aşağıdaki ülkelere hiç vize almadan veya kapıda ya da internetten vize alarak girebilirsiniz ancak mutlaka pasaportunuzun en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. Bulgaristan gibi bazı ülkeler pasaportunuzun 1 yıllık geçerlilik süresi olmasını istiyor. Pasaport geçerlilik süreleri ve son durum ile ilgili gideceğiniz ülkenin şartlarına göz atmayı unutmayın. Yolculukluk planlarınıza başlarken resmi mercilerden de vize durumu ile ilgili son güncellemeleri mutlaka teyit edin.

Aşağıdaki ülkelerin yanlarında parantez içinde yazılan sayılar o ülkeye girişinizde geçirebileceğiniz maksimum zamanı ifade eder.

Bordo Pasaportluların vizesiz gidebileceği ülkeler listemizi Ağustos 2016 itibariyle güncellenmiş VİZESİZ ÜLKELER yazımızda bulabilirsiniz.

YEŞİL PASAPORTLULARIN VİZESİZ VEYA KAPIDA YA DA INTERNETTEN VİZE ALARAK GİDEBİLDİĞİ ÜLKELER:

NOT: Ermenistan için bordo pasaportlular kapıda vize alarak girebilirken, yeşil pasaportluların konsolosluktan vize başvurusunda bulunması gerekmekte.

YEŞİL PASAPORTLULARIN VİZESİZ VEYA KAPIDA YA DA INTERNETTEN VİZE ALARAK GİDEBİLDİĞİ ÜLKELER:

YEŞİL PASAPORTLULARIN VİZESİZ VEYA KAPIDA YA DA INTERNETTEN VİZE ALARAK GİDEBİLDİĞİ ÜLKELER:

YEŞİL PASAPORTLULARIN VİZESİZ VEYA KAPIDA YA DA INTERNETTEN VİZE ALARAK GİDEBİLDİĞİ ÜLKELER:

YEŞİL PASAPORTLULARIN VİZESİZ VEYA KAPIDA YA DA INTERNETTEN VİZE ALARAK GİDEBİLDİĞİ ÜLKELER:

YEŞİL PASAPORTLULARIN VİZESİZ VEYA KAPIDA YA DA INTERNETTEN VİZE ALARAK GİDEBİLDİĞİ ÜLKELER:

Yeşil Pasaport sahibiyseniz, ve vizeye başvuracaksanız, ülkeye giriş için yine en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 aylık geçerlilik isteyen ülkeler bile var.

Yani bu geçerlilik süresinin, sizin ziyaretinizi kapsaması yetmiyor: Örneğin, 1 Ocak 2018’de Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az Nisan 2018’e kadar geçerli olması bekleniyor. Sizin bu durumda vize başvurunuzu Aralık’ta tamamlamanız lazım.

Bazı devletlerin ülkeye girişte resmi pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenemek için tıklayın.

Yeşil Pasaportla Yurtdışında Dikkat Edilecekler!

Yeşil Pasaportla Yurtdışında Dikkat Edilecekler!

Merhabalar ! Bugün, yeşil pasaport ile yurtdışında nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğim. Bu soru size biraz garip gelebilir ? Fakat yeşil pasaportlunun yaşayacağı sorunları ve dikkat etmesi gerekenleri yine bir yeşil pasaport sahibi anlar !

55’ten fazla ülkedeki tecrübelerim ile yeşil pasaport ile yurtdışında önem arzeden konuları, eğlenceli bir şekilde anlatıp size yurtdışında keyifli bir gezi garanti etmeyi planlıyorum, başlayalım.

Yazı İçeriği

Bence yeşil pasaport sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler daha seyahate çıkmadan başlıyor, neden mi ?

Sanki yeşil pasaportunuz varsa tüm dünyaya vizesiz seyahat edebilirsiniz gibi bir algı var, oysaki işler çok başka. Çünkü Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya dahil dünyanın birçok ülkesi maalesef ki hususi yani yeşil pasaportumuza bile vize istiyor !

Yeşil pasaport ile yurtdışına çıkmadan önce, o ülkenin yeşil pasaporta da vize istemediğinden emin olmalısınız. Yeşil pasaportluların vizesiz gezebileceği ülkeleri sizler için sıraladığım makaleme biz göz atın.

2021’e geldiğimiz şu günlerde artık OHAL yok ! Yani ekstra belge gereklilikleri bitti, fakat her an yeni bir düzenleme gelebiliyor. Hatırlayacağınız üzere OHAL döneminde resmi pasaport sahiplerinin, çalıştıkları yerlerden izin alması gerekiyordu, ayrıca bunu belgelemeleri…

Bu durumdan haberdar olmayan binlerce insan havalimanlarında hoş olmayan bir sürpiz yaşadı ve yurtdışına gidemedi. Eğer hususi pasaportunuz varsa yurtdışına çıkmadan yeşil pasaporta son durumu kontrol etmelisiniz. Bu konudakgüncel bilgiyi “yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri” başlıklı yazımdan alabilirsiniz, bence sık kullanılanlara ekleyin ve her daim kontrol edin.

Şu altı ay kuralı nedir bir de ben bilsem ? Halk arasında böyle bilindiğinden ben de 6 ay kuralı dedim. Meali de şöyledir; yeşil pasaport sahipleri, vizesiz gittikleri ülkelerde belirli bir günden fazla kalamıyor, yani seyahatin bir sınırı var. En çok ziyaret edilen Avrupa ülkeleri olduğundan oradaki prosedür bir kural adını almış. Avrupa ülkelerine son 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla kalış izniniz var.

Diğer bir efsaneye göre de pasaport geçerlilik süresinin 6 aydan az kalması bu kural. Siz iyisi mi benim ayrıntılı yeşil pasaport 6 ay kuralı rehberimi okuyun, iyice anlayın ve yola çıkın !

Bu kulağa enteresan gelebilir ama kimbilir kaç kez pasaportumun tanınmadığına şahit oldum !

Yeşil pasaport çoğu zaman normal bordo Türk Pasaportu ile karıştırılıyor. Bu durumda da görevli sizi ülkeye almamazlık edebilir, yani siz ona bunu hatırlatana dek ?

Size vizeniz olmadığı ve nasıl buraya geldiğiniz sorulursa, bu pasaportun özel bir pasaport olup vizeye gerek olmadığını görevliye hatırlatmalısınız. Pasaport kısa bir kontrol ardından sizi ülkeye alacaktır. Bu tanınmama durumuna Avrupa’da rastlamak artık pek mümkün değil, fakat olmaz diye de birşey yok.

Yeşil pasaportunuz varsa başınız dertte ? Abartıyorum tabii ki !

Pasaport görevlisi sizden bu pasaportu hakedecek ne yaptığınızı sorabilir. Bazen bunu size hiç belli etmez, ne iş yapıyorsunuz der, öğrenci misiniz der… Sonra da bu pasaportu öyleyse nasıl aldın ? diye sorar.

Siz böyle bir durumda İngilizce olarak durumu açıklayabilmelisiniz. Kendiniz ya da hak sahibi kim ise onun devlette uzun yıllar çalıştığını güzel bir dille anlatmalısınız. Yeşil pasaport çıkarma işlemleri ve kimlerin alabileceğinden bahsettiğim rehberim burada.

Yaşadığımız Covid-19 Koronavirüs pandemisi gibi durumlarda yeşil pasaport sahiplerinin yeni seyahat kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Bunların başında Avrupa Birliği Schengen ülkelerine olan yeşil pasaport seyahat yasağı geliyor. Seyahate çıkmadan önce gideceğimiz ülkelerin güncel kurallarını takip etmelisini.

Yeşil pasaport ile yurtdışında dikkat edilmesi gerekenler rehberimi bitiriyorum. Burada yazdıklarım sizi germesin ? Başınıza gelecek diye birşey yok ! Fakat ben size mutlu bir seyahat garanti edeceğimi söyledim, bu yüzden her duruma alışık olmalısınız. Onlarca ülkeye gitmenin en büyük artısı bu, herşeyi yaşıyor ve öğreniyorsunuz, sevgiyle kalın…

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport’ta Altı Ay Kuralı Nedir ?

Referans :
www.bizevdeyokuz.com
www.gorkemliyollar.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button