News

Yüz Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Yüz Germe – Hisar Intercontinental Hospital

Yaşlanmanın etkilerini durdurabilmek mümkün değildir. Yüz germe ameliyatları yaşlanmanın etkilerini geriye almak ve daha sağlıklı, dinç ve genç yüz görünümüne

Yüz Germe - Hisar Intercontinental Hospital

İnsanlar yaşlandıkça yüz bölgesinde bazı değişiklikler olur. Aslında çoğu zaman, yaşlanmanın ilk belirtileri yüz bölgesinde fark edilir. Yaşlanma yanında, güneş ışığı ve yer çekimi, etkilerini yüz bölgesinde gösterir. Kas tonusu azalması nedeniyle kas ve cilt  sarkmaları özellikle çene ve boyun bölgesinde oluşur. Cilt kuruluğu oluşur ve cilt parlaklığını yitirir. Ciltaltı yağ dokusunda azalma ve diğer yumuşak dokularla birlikte sarkma olur. Deri bollaşır, buruşmalar ve elastikiyeti azalarak sarkmalar oluşur. Cilt kırışıklıkları artar.  Yüz kaslarının yıllardır çalışması sonucu ciltte çizgiler oluşur. Kolajen ve elastin lif üretimi azaldığından cilt diriliği ve elastikiyeti azalır. Ciltte yeni hücre değişim hızı yavaşlar.Özellikle güneş ışığına daha çok maruz kalan bölgelerde bu değişimler daha çok gözlenir; yorgun, yaşlanmış ve üzgün yüz görünümü izlenebilir.

İçindekiler

Yaşlanmanın etkilerini durdurabilmek mümkün değildir. Yüz germe ameliyatları yaşlanmanın etkilerini geriye almak ve daha sağlıklı, dinç ve genç yüz görünümüne sahip olmak için yapılır. Aslında yüz germe (face lift) ameliyatları, tek başına sarkan cildi germe ameliyatı ya da kırışıklıkları düzeltme ameliyatı (ritidektomi) değildir. Yüzde oluşan deformitelerin, cilt yanında  yağ doku ve kas doku gibi diğer yumuşak doku elemanlarına da uygulanan cerrahiyle 3 boyutlu olarak ‘yüz gençleştirme’ ameliyatıdır. Amaç yer değiştiren dokuların, gençlikte bulunduğu normal pozisyonlarına taşınarak sağlıklı ve genç görünümün sağlanmasıdır. Yüz germe daha çok kadınlar tarafından talep görmesine rağmen, özellikle yeni bir işe girme isteği olan ileri yaş erkeklerde de tercih edilmeye başlanmıştır. Ameliyat genel anestezi altında ya da lokal anestezi ve sedayon ile yapılabilinmektedir. Yapılan ameliyat tekniğine göre 1 ya da 2 gece  hastanede yatış gerekebilir. Dikişler 7 gün sonra alınır ve hasta kontrollerde izlenir. Ameliyat tekniğine göre iyileşme süresi farklılık göstermektedir. Ortalama 1 hafta ile 4 hafta arası işe dönüş süresi mevcuttur. Bazı ameliyatlarda tüm şişliklerin geçmesi ve yüzün oturması 3-4 ayı alabilir. Yüz germe ameliyatlarında alın germe, kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, boyun germe, liposuction ve yağ enjeksiyonu birlikte uygulanabilir.

Bu bölgelerdeki deformiteler göre farklı cerrahi seçenekler uygulanır.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? – Yeni Yüz Yeni Hayat

Yüz germe ameliyatı; plastik cerrahlar tarafından, Hastane koşullarında, Anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Ameliyatın başlangıcında hastanın yüzü işaretlenir, saçlar örülür, yüz steril olarak hazırlanır ve örtülür.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Yeni Yüz Yeni Hayat

Yüz germe ameliyatı;

Plastik cerrahlar tarafından,

Hastane koşullarında,

Anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir.

Ameliyatın başlangıcında hastanın yüzü işaretlenir, saçlar örülür, yüz steril olarak hazırlanır ve örtülür.

Vücudun basınca maruz bölgeleri yumuşak silikon yastıklarla desteklenir.

Oda ve hasta ısıtılır, anestezi hazırlıkları tamamlanır.

Hasta genel anestezi altındayken hiçbir şey hissetmez.

Kulak çevresinde bir insizyon (deri kesisi) ile ameliyat başlar. Yüz derisi belirli bir mesafe boyunca bir yaprak gibi kaldırılır. Takiben yüzün SMAS katmanına yönelik işlemler yapılır. Bazen SMAS katmanı ayrı bir yaprak şeklinde kaldırılırken bazen dikişlerle kendi üzerine katlanarak şekillendirilir.

SMAS katmanı yeni pozisyonuna tespit edilir.

Çok dikkati kanama kontrolü yapılır.

Deri altına kan veya sıvıyı toplayan ince drenler koyulur.

Deri istenilen konuma gerilerek deri fazlası atılır.

Sonrasında yüz derisi yeni yüzeyine ve insizyon hattına dikiş teknikleri ile yeniden adapte edilir.

Deri çok ince dikişlerle katmanlar halinde dikilir.

Buraya kadar olan işlemler “işin inceliğinden” ötürü 2-4 saat kadar sürerler.

İşlemin bitişinde yüz yıkanır. Saçlar yıkanır, kremlenir, taranır ve toplanır.

Hafif, yapışmayan bir pansuman yapılır.

Yüze hafif baskı uygulayan geçici bir maske giydirilir.

Hasta anesteziden uyandırılır. Ameliyathanede 1 saat kadar yakın takip edildikten sonra kattaki odasına transfer edilir.

Yapılan işlemin boyutuna göre 1-2 gece hastanede yatarak takip edilir.

Ameliyat sonrasında rutin takip süreci başlar.

Ameliyat sonrası iyileşme ile ilgili yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yüz germe ameliyatında çeşitli tekniklere ait videoları muayene için geldiğinizde klinikte izleyebilirsiniz. Pek tavsiye etmem ama çok meraklı hastalar için bu mümkündür.

Yüz germe ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın,

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz Germe Ameliyatı – Prof. Dr. Teoman Dal KBB Uzmanı

Yıllar içerisinde yüz cildinde oluşan kırışıklık, gevşeme ve sarkmaların yanı sıra yüzün farklı bölgelerindeki cilt altı yağ dokusunun hacim ve yer değiştirmesi

Yüz Germe Ameliyatı - Prof. Dr. Teoman Dal KBB Uzmanı

Yıllar içerisinde yüz cildinde oluşan kırışıklık, gevşeme ve sarkmaların yanı sıra yüzün farklı bölgelerindeki cilt altı yağ dokusunun hacim ve yer değiştirmesi aynı zamanda yüz kemiklerinde meydana gelen değişiklikler yüzün yaşlı bir görünüm almasına neden olmaktadır.

Yaşlanmayla birlikte yüz cildine oluşan değişiklikleri geri döndürüp yüze daha genç ve canlı bir görünüm kazandırmak amacı ile yapılan yüz germe ameliyatları hastaların beklentilerine, problemin içeriğine ve yüz ve cilt özelliklerine göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir.

İlk uygulanmaya başlandığı zamanlarda sadece ciltte oluşan fazlalığın çıkartılması şeklinde yapılan bu ameliyatlarda zaman içinde yüzde cilt altında bulunan taşıyıcı dokuların mümkün olduğunca derin planlarda serbestleştirilerek gerilmesinin daha etkili, doğal ve uzun süreli sonuçlar sağladığı anlaşılmış ve yüz germe ameliyat teknikleri bu doğrultuda geliştirilmiştir.  

Yüz germe ameliyatlarında genel olarak amaçlanan yüz cildindeki ince çizgiler ve derin katlantıların düzeltilmesi, ciltteki gevşeme ve sarkmaların giderilmesi, çene hattının ortaya çıkartılması ve yüze genç, canlı ve dinlenmiş bir ifade sağlanmasıdır. 

Genel olarak 40 yaş altında nörotoksin, dolgu ve non-invaziv cilt gençleştirme yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilirken daha ileri yaşlarda görsel olarak etkili sonuçların alınabilmesi için mevcut problemin içeriğine göre planlanmış cerrahi müdahalelerin yapılması gerekmektedir. 

Günümüzde yüz bölgesinde en fazla tercih edilen ameliyat teknikleri “mini yüz germe”, “orta yüz germe” ve “derin plan yüz germe” olarak adlandırılmaktadır. 

Çene hattı, yanaklar ve boyun bölgesinde hafif-orta derecede gevşeme ve sarkma problemi olan hastalarda tercih edilebilen bu teknikte ameliyatın kulak çevresinden ve saç hattından geçen nispeten küçük bir kesi içerisinden ve sınırlı bölgeyi içerecek şekilde yapılması ameliyat sonrası iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Bu teknik özellikle yaşlanmanın belirtilerin ilk başladığı dönemlerde ve nispeten erken yaşlarda oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Özellikle göz çevresi ve yanak bölgesinde oluşan sarkmalarda tercih edilen bu teknikte şakak bölgesinde saç içerisinden yapılan kesi ile yüz bölgesine ulaşılmakta ve cilt ve cilt altı dokular yüz kemikleri üzerinden serbestleştirilerek derin planda gerilme sağlanabilmektedir. Bu yöntem yüzün genelinde ve boyun bölgesinde etki sağlamadığı için genellikle yaşlanma belirtilerinin yeni başladığı nispeten genç yaştaki hastalarda tercih edilmekte ve oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Şakak bölgesinden başlayarak kulak çevresinden dönen ve kulak arkasında saç hattı içinde devam eden bir kesi ile yapılan bu cerrahide geniş görüş altında, derin doku planlarında ve tüm yüz ve üst boyun bölgesini içerecek alanda çalışılarak oldukça etkili ve uzun süreli sonuçlar elde edilmektedir. Bu teknikte genellikle 50 yaş üzerinde, yüz ve boyun bölgesinde belirgin cilt fazlalığı ve sarkma olan hastalarda ideal sonuçlar elde edilebilirken kesi hattının doğal cilt katlantıları içerisinde yapılması yara izinin saklanmasını sağlamaktadır.

Nörotoksin Uygulamaları

Dolgu Enjeksiyonları

Gözaltı Işık Dolgusu

İple Yüz Gençleştirme

Ultherapy – Ameliyatsız Yüz ve Boyun Germe

Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti

Kaş Kaldırma

Boyun Germe – Necklift

Kepçe Kulak Ameliyatı

Çene Estetiği

Fasial Plastik Cerrahi Nedir?

Haber Kaynagi :
hisarhospital.com
yeniyuzyenihayat.com
www.teomandal.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button